homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-43


#799 2012-08-16 09:06:56

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

Va multumesc pentru raspunsuri si seriozitate.
Deci ii voi transmite ca desi nu erau 6 luni implinite exact, ci erau 5 luni jumate, daca va iesi negativ, nu mai trebuie sa-si faca probleme...
credeti ca va trebui sa repete analiza la alt laborator ? Voi ce ati face in locul ei ?

Multumesc !

Offline

 



#800 2012-08-16 10:30:57

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

Doctoressa, dvs ce parere aveti despre analiza HIV?
Cand trebuie facuta ? La minim cate luni, astfel incat sa fie un rezultat concludent...
va rog sa ma scuzati ca pun atatea intrebari legate de treaba asta, dar prietena mea, e disperata...ca au trecut abia 5 luni jumate si nu stie daca sa ia analiza a buna sau nu...ca parerile sunt impartite...si fiecare crede altceva. Si sa mai astepte inca 2 saptamani pt o alta analiza, e infernal.
Va multumesc tuturor si imi cer scuze pentru insistente!

Offline

 

#801 2012-08-16 11:10:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

si moksha e doctor smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#802 2012-08-16 12:07:58

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

Aaaa da?
Imi cer scuze, dar nu stiam.
Cu siguranta atunci, stie despre ce este vorba daca a afirmat aceste lucruri ( cu 3 luni dupa contact, rezultat concludent, desi mai trebuiau 2 saptamani pana la indeplinirea celor 6 luni).
Multumesc!

Offline

 

#803 2012-08-16 12:24:43

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: boli cu transmitere sexuala

LaviniaOana a scris:

Doctoressa, dvs ce parere aveti despre analiza HIV?
Cand trebuie facuta ? La minim cate luni, astfel incat sa fie un rezultat concludent...
va rog sa ma scuzati ca pun atatea intrebari legate de treaba asta, dar prietena mea, e disperata...ca au trecut abia 5 luni jumate si nu stie daca sa ia analiza a buna sau nu...ca parerile sunt impartite...si fiecare crede altceva. Si sa mai astepte inca 2 saptamani pt o alta analiza, e infernal.
Va multumesc tuturor si imi cer scuze pentru insistente!

daca si le-a fact la synevo ii sunt lucrate f bine si nu trebuie sa mai repete.moksha ti-a confirmat si ea ca si la 3 luni se depisteaza si e un medic care e la curent cu tot ce e nou in lumea medicala.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2012-08-16 13:46:29

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

ea era stresata ca nu sunt fix 6 luni...ca unii zic de perioada de 6 luni..si asta a speriat-o, ca au trecut doar 5 luni jumate, ci nu 6...

Offline

 

#805 2012-08-16 13:52:25

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: boli cu transmitere sexuala

LaviniaOana a scris:

ea era stresata ca nu sunt fix 6 luni...ca unii zic de perioada de 6 luni..si asta a speriat-o, ca au trecut doar 5 luni jumate, ci nu 6...

acum sper ca s-a linistit cu sfaturile noastre.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#806 2012-08-16 14:37:26

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: boli cu transmitere sexuala

jeannie a scris:

nu de 4 cm e chistul? de 4 mm e normal.
probabil ca in articolul pe care l-ai citit vroiau sa zica ceva de genul ca o persoana cu boli sexuale poate fi si purtatoare de hiv; dar e la modul "folositi prezervativul ca nu stiti ce boli are partenerul".

4 cm...? eu asa am inteles ca ar fi de 4 mm si sincer ce a scris ea nu inteleg deloc scrisul..zici k e posibil sa fie 4 cm? pai atunci e mare rau, nu?sunt motive de ingrijorare?pt k pt chist chiar nu m-am ingrijorat cum am facut pt rana de pe col. o sa intreb saptamana viitoare cand merg sa iau rezultatele la test daca e cm sau mm. Pt chist mi-a dat doar anticonceptionale...

Offline

 

#807 2012-08-16 15:57:40

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: boli cu transmitere sexuala

da, deja luam de 3 luni anticonceptionalele, dar  nu am facut un control cand am inceput sa le iau. de asta imi da de gandit cu chistul acesta...daca il aveam dinainte de ce nu o fi dat inapoi de la AC..si sa stii ca anticonceptionalele pe care le iau(novynette) din cate simt eu mi-au facut bine-adik menstruatie regulata si fara dureri groaznice...ms mult puss

Offline

 

#808 2012-08-16 16:24:17

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

angeldarkwoman: Multumesc!

da...sper sa se calmeze, maine primeste rezultatul...ca la hiv fac doar miercurea si vineri analiza...ce`i drept, totusi, nu`i diferenta mare intre 5 luni jumate si 6 luni...fiind vorba intre noi...acuma nu stiu eu cum e cu boala asta, cand apare in sange si sa fie concludent tot...

Offline

 

#809 2012-08-17 20:08:10

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna fetelor,
am revenit la voi pe forum. Prietena mea si`a facut analizele Anti HIV 1+2 combi si VDRL- ambele negative.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru sfaturi!

as avea eu o curiozitate , poate e offtopic si imi cer scuze.
Interesanta e tehnologia asta noua, ca azi cand am fost cu ea dupa rezultat, foarte uimita am fost de ce auzceam pe acolo, in sensul ca acuma te cauta in baza de date pe baza codului de bare ? Si codul ala de bare ce anume contine ? Adica analizorul ala, de unde stie el, ca e vorba de X-uleasca si ca trebuie facuta analiza y din codul ala ? Si dupa aia transmite rezultatul pe buletinul x-ulestii din calculator, de pe analizor cu rezultatul final ? de unde poate el sa faca atatea de la codul ala ?
Multumesc !

Offline

 

#810 2012-08-17 20:25:44

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

codul de bare e ca un cnp smile cand te duci sa-ti faci o analiza, codul ala de bare contine numele tau si analiza pe care o faci, eventual si alte informatii; simplu ca buna ziua; nu inteleg de ce-ti bati capul cu asa ceva.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#811 2012-08-17 20:50:52

LaviniaOana
New member
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 42

Re: boli cu transmitere sexuala

aha, am inteles.
Analizorul citeste codul acela de bare si vede despre ce analiza trebuie sa faca si cine este persoana care corespunde acelui cod de bare, si ataseaza rezultatul persoanei respective din baza de date a laboratorului dupa ce a facut verificarea probei...
eram curioasa...atata tot smile
Multumesc pentru lamurire ! Este mai simplu decat am crezut...si in plus ofera siguranta mai mare in acuratetea rezultatelor si sa nu se incurce buletinele de analize/rezultatele lor.

Ultima oara a fost editat de LaviniaOana (2012-08-17 20:51:54)

Offline

 

#812 2012-08-17 21:07:47

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

pai da smile se introduce pacientul in baza de date si soft-ul genereaza un cod; mult mai sigur decat inregistrarile manuale, unde daca ai gresit o cifra/litera din neatentie sau graba se duce tot.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#813 2012-10-03 11:03:32

Ovidiu25
New member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 8

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna dimineata toturor de pe acest forum!
Am o prietena de 4 ani. In ultima vreme este foarte speriata, ca ar putea lua HIV la orice contact cu exteriorul. Spre exemplu, ii e teama ca ieri, a fot intr-o fustita scurta in parc, s-a asezat pe o banca, si fusta i s-a ridicat destul de mult, astfel incat sa ramana cu pielea pe banca. Si ii e teama ca a luat HIV in acest mod...ca daca era ceva fluid pe banca si ea nu a observat...( pe fusta nu era nicio urma de vreun lichid)- ea era si la menstruatie. Ieri dimineata s-a taiat la degetul mare si acuma este paranoica, ca a pus mana cu degetul taiat pe clantele de la institutii publice, in firobuz etc si poate ar fi luat HIV din acele locuri, ca avea taietura si ar fi putut intra repede in organism virusul, ca zice ea, poate mainile persoanelor din fir/cei care pun mainile pe clante in locuri publice- au fost cu saliva, sange etc si asa ar fi putut intra in organismul ei prin taietura de la degetul mare. Ce sa mai ma fac cu ea ? Ma innebuneste si pe mine...orice miscare care o face si atinge degetul taiat...poate a luat HIV...si sa nu va zic, ieri cu fusta m-a innebunit- zicea ca poate a fost uda banca cu fluide si i-au ajuns in zona genitala, si ca poate a luat HIV. Din cele relatate, exista vreo sansa sa ia HIV in aceste imprejurari( pe banca , locuri publice, clante de usi, firobuz- desi are o taietura la degetul mare )?
Va multumesc pentru rabdare si pentru raspunsuri ,
Ovidiu

Offline

 

#814 2012-10-03 11:09:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu, nu e posibil
Ca sa-l ia e nevoie de contact direct intre sangele infectat si o rana deschisa, deci cu taietura aia trebuia sa atinga o rana sangeranda a cuiva care are HIV, si chiar si asa e doar o posibilitate sa-l ia, nu e sigur

Offline

 

#815 2012-10-03 11:27:35

Ovidiu25
New member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 8

Re: boli cu transmitere sexuala

Ideea e ca in aceste conjuncturi, nu are cum sa ia HIV din locuri publice- pentru ca ea tine una si buna ca si altii au pus mana pe acele lucruri(clante, firobuz etc) si aveau rani la maini si cum si ea a pus mana...=> ceea ce crede ea-HIV
Si la intamplarea cu banca , ca exista riscul sa-i ajunga fluide in zona genitala de pe banca, pt ca , su siguranta au mai stat persoane acolo-astfel incat sa ia HIV ?
Multumesc heimdall

Offline

 

#816 2012-10-03 12:17:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: boli cu transmitere sexuala

ovidiu, nu cumva a facut ea o testare, se stie seropozitiva si acum incearca sa se justifice? hmm ca sa nu-ti spuna ca l-a luat pe cale sexuala...

sunt aberante si obsesive ideile ei. ma intreb de ce insista pe "hiv" si nu se gandeste si la orice alt virus spranceana.
de ce a mai pus degetul cu rana pe tot felul de obiecte din zone publice, daa era constienta ca se poate infecta astfel?

mai exista si varianta in care fata a dezvoltat o teama obsesiva fata de virusul asta, doar pe urma unor informatii generale. caz in care ar fi bine sa discute cu un medic de la infectioase, sa o linisteasca. sau cu un psihoterapeut daca e patologica fobia.

Offline

 

#817 2012-10-03 13:37:42

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

se pot lua doar boli de piele asezandu-te cu pielea pe banci si scaune publice. cred... cel putin si eu ma feresc, daca am pantaloni scurti, sa ma ating de suprafetele alea. asa e, putem lua boli de piele?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.