homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-44


#818 2012-10-03 13:46:57

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

eu tind sa cred ca mai toate bolile de piele se iau prin contact direct... nu stiu cate se pot lua si de pe obiecte

Offline

 



#819 2012-10-03 13:50:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: boli cu transmitere sexuala

mai demult am facut un fel de eczema (se inrosise si ma manca) dupa ce am stat cu cotul pe mai multe aparate la sala de fitness.

Offline

 

#820 2012-10-03 15:01:33

Ovidiu25
New member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 8

Re: boli cu transmitere sexuala

Prietena mea a facut acum 2 luni testarea HIV si a iesit negativ.
Ii este frica de orice imprejurare in care se poate lua HIV...nu stiu cum sa justific asta.
Va multumesc!
Deci sfatul vostru/parerea voastra este ca nu are cum sa ia HIV de pe banca-daca a  avut fusta scurta , e posibil sa`i fi ajuns fluide(sange, sperma, saliva) in zona genitala sau de pe obiecte(clante, firobuz etc) in cazul in care avea o taietura la deget ?  Asa , ca o concluzie...

Ultima oara a fost editat de Ovidiu25 (2012-10-03 15:06:26)

Offline

 

#821 2012-10-03 15:06:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

Si testul de ce l-a facut, a avut un motiv ?
In mod clar a ramas cu o fobie si s-ar putea sa aiba nevoie de ajutor specializat (un psiholog) ca s-o ajute sa treaca peste asta

Da, concluzia e ca nu e posibil in imprejurarile astea

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-10-03 15:07:12)

Offline

 

#822 2012-10-03 16:10:06

Ovidiu25
New member
Inregistrat: 2012-07-25
Mesaje: 8

Re: boli cu transmitere sexuala

Testul l-a pentru ca i-a cerut la anagajare, alaturi de alte analize. Va multumesc pentru raspunsuri si ii voi explica si ei pentru n-ori ca si voi ati zis ca nu are cum...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2012-10-04 13:06:54

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: boli cu transmitere sexuala

trebuie sa aiba si ea o rana deschisa pe mana necogulata, necicatrizata, gandeste te ca se coaguleaza in cateva secunde sangele... ca sa ia ceva si trebuie sa nu fii murit virusul de pe locul respectiv tongue

Offline

 

#824 2012-10-07 03:55:12

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

Ovidiu25 a scris:

Buna dimineata toturor de pe acest forum!
Am o prietena de 4 ani. In ultima vreme este foarte speriata, ca ar putea lua HIV la orice contact cu exteriorul. Spre exemplu, ii e teama ca ieri, a fot intr-o fustita scurta in parc, s-a asezat pe o banca, si fusta i s-a ridicat destul de mult, astfel incat sa ramana cu pielea pe banca. Si ii e teama ca a luat HIV in acest mod...ca daca era ceva fluid pe banca si ea nu a observat...( pe fusta nu era nicio urma de vreun lichid)- ea era si la menstruatie. Ieri dimineata s-a taiat la degetul mare si acuma este paranoica, ca a pus mana cu degetul taiat pe clantele de la institutii publice, in firobuz etc si poate ar fi luat HIV din acele locuri, ca avea taietura si ar fi putut intra repede in organism virusul, ca zice ea, poate mainile persoanelor din fir/cei care pun mainile pe clante in locuri publice- au fost cu saliva, sange etc si asa ar fi putut intra in organismul ei prin taietura de la degetul mare. Ce sa mai ma fac cu ea ? Ma innebuneste si pe mine...orice miscare care o face si atinge degetul taiat...poate a luat HIV...si sa nu va zic, ieri cu fusta m-a innebunit- zicea ca poate a fost uda banca cu fluide si i-au ajuns in zona genitala, si ca poate a luat HIV. Din cele relatate, exista vreo sansa sa ia HIV in aceste imprejurari( pe banca , locuri publice, clante de usi, firobuz- desi are o taietura la degetul mare )?
Va multumesc pentru rabdare si pentru raspunsuri ,
Ovidiu

daca hiv-ul s-ar transmite asa, am avea toti hiv. e absolut imposibil sa ia hiv in felul asta.
ceea ce are prietena ta este o fobie, care ar trebui, cred eu, discutata cu un psiholog. de ce i se intampla asta nu am de unde sti, dar fobiile de tipul asta sunt printre cele mai frecvente si sunt in general o expresie a unei stari accentuate de anxietate generala, stres etc.

Offline

 

#825 2012-10-07 19:21:28

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna seara!
Am si eu o intrebare pt Doctoressa, dar si pt alte persoane care inteleg ce inseamna urmatoarele rezultate de la secretia vaginala:
Polimorfonucleare: rare
Limfocite: rare
Macrofage: rare
Flora cocica: coci G-
Flora bacilara: bacili G+
Candida spp: absent
Trichomonas vaginalis: absent

Acesta este rezultatul de la secretie vaginala, am inteles ca cocii G- ar insemna prezenta infectiei cu neisseria gonorheae. Este adevarat?

Si mai am o intrebare:
La testul clamidia din sange mi-au iesit :
IgA slab pozitiv, IgG negativ. Asta arata ca sunt infectata cu clamidia?
Multumesc anticipat.

Ultima oara a fost editat de iulya333 (2012-10-07 19:23:48)


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#826 2012-10-12 19:11:11

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: boli cu transmitere sexuala

Nu are nimeni nicio idee despre rezultatul de mai sus?


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#827 2012-10-12 19:58:10

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

ca sa vezi daca acei coci gram - au semnificatie patologica trebuie sa faci o cultura. ar fi fost util daca stiam cum stai cu lactobacilii ca sa ne dam cu parerea asupra posibilitatii de a avea gardnerella.

anticorpii, din punctul meu de vedere si avand in vedere experienta mea cu ei, in cazul chlamydiei nu sunt prea relevanti.  cred ca ar fi mult mai util sa faci antigenul din secretie sau Chlamydia real time PCR.

totusi, avand in vedere polimorfonuclearele si limfocitele rare, inclin sa cred ca nu avem de a face cu nicio infectie.

medicul tau ce zice? sau inca nu ai ajuns pentru interpretare?

Offline

 

#828 2012-10-13 13:01:39

iulya333
Full member
Inregistrat: 2012-08-16
Mesaje: 793

Re: boli cu transmitere sexuala

Multumesc gargarita.
Inca nu am ajuns la doctor pt interpretare. Vreau sa fac si cultura, sper saptamana ce vine. Din cate am citit, am inteles ca este posibil ca o data dobandita o BTS, este posibil ca aceasta sa nu mai fie in col dupa un timp indelungat, dar sa o ai, si atunci se vede doar la anticorpi.
Eu am facut si clamidia din col, dar la maternitate am facut, si a iesit absenta. Acum incep sa ma indoiesc de corectitudinea rezultatului, nu stiu ce sa zic, adica e maternitate de stat, imi era sila sa ma duc la ginecolog sa recolteze si apoi la laborator. Dar ma gandesc sa o repet si pe aceasta. Pt PCR e mai greu sa ajung, nu sunt din Bucuresti.

Ultima oara a fost editat de iulya333 (2012-10-13 13:06:02)


Te rog Doamne, binecuvinteaza-ne si pe noi cu un copilas...

Offline

 

#829 2012-10-24 19:20:04

roxyi
Hero member
Inregistrat: 2007-07-14
Mesaje: 3009

Re: boli cu transmitere sexuala

Astazi dimineata am observat o secretie galben verzuie,dar fara miros, usturimi la urinare si la contac sexual. Despre ce ar putea fi vorba, acum o luna am facut tratament pentru candida, dar culoarea secretiei de acum m-a speriat, ce ar putea fi? momentan nu pot ajunge la medic sad Din cate am citit trichomonas are ca simptom scurgerea galben verzuie cu miros f urat...

Offline

 

#830 2013-03-02 18:31:52

allure
New member
Inregistrat: 2013-03-02
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua tututor

Sper sa gasesc o rezolvare a problemei mele aici. A unei probleme care tine mai mult de stres, confuzie si multe nelamuriri.
Locuiesc in Grecia de cativa ani.
Cu 2 saptamani in urma am mers pentru un test Papanicolau la un cabinet privat unde doctorul era specializat in citologie.
Desi am cerut un test papanicolau in mediu lichid mi s-a spus ca este mult mai elocvent cel in mediu uscat.
Rezultatul testului a fost ca am o infectie cu chlamydia.
Doctorul ginecolog  a cam pus sub semnul intrebarii rezultatul acestui test dar mi-a spus ca in calitatea lui de doctor ginecolog este obligat sa-mi prescrie un antibiotic. Dl. doctor a fost surprins c-as avea asa ceva deoarece acum 7 luni de zile am facut inseminare artificiala(inaintea acestei proceduri am facut o analiza de sange si nu avem chlamydia).
  Mentionez ca sotul meu in aceasi perioada si-a efectuat teste de urina si analiza a spermei(incercam de ceva timp sa avem un copil) si rezultatul urinei a aratat ca el nu are chlamydia.
Fiind putin confuza m-am programat la un cabinet privat pentru o analiza a secretiei vaginale pentru depistarea chlamydiei iar rezultatul la acest laborator a fost ca nu am infectia cu bacteria chlamydia.
Doctorul ginecolog mi-a spus ca totul este Ok(ma pregatesc pentru FIV) numai ca 2 prieteni:un urolog si-un farmacist mi-au spus ca trebuie sa ma ghidez dupa rezultatul testului Papanicolau si urgent sa iau antibiotic.
  Eu ce sa cred?pe cine si ce analiza?
  In decurs de 7 luni am efectuat de 3 analize: de sange, de secretie vaginala si test Papanicolau si doar la ultimul mi-a iesit c-as avea chlamydia.
Va rog sa-mi spuneti si mie care dintre cele3 analize este concludenta.
Multumesc anticipat

Offline

 

#831 2013-03-02 18:58:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

din ce stiu eu, la papanicolau nu se depisteaza chlamydia, e nevoie de un test special din secretie sau din sange; exista si o analiza mai sigura, PCR, care se face din urina
ai cumva rezultatul la papanicolau ? scria explicit chlamydia ?

Offline

 

#832 2013-03-02 19:16:21

allure
New member
Inregistrat: 2013-03-02
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Da...scria explicit chlamydia.
Si eu stiam ca Papanicolau nu are legatura cu chamydia dar pe net am gasit diverse site-uri unde se specifica ca in urma unui test Papanicolau se poate depista si chlamydia desi am gasit si explicatii cum ca pentru testul Papanicoalu se iau probe de celule din mucoasa colului uterin iar la secretia vaginala, clar se iau probe din vagin.
  Multumesc heimidall pentru raspuns.
Sunt inca tare confuza

Offline

 

#833 2013-03-02 19:29:06

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: boli cu transmitere sexuala

corect e ciudat tare . nu am inteles exact care e ultima ta analiza . lama sau papa ? daca e lama atunci ar trebui sa te mai linistesti , daca nu, fa o lama sau testul recomandat de heimdall (sau fa l oricum si ghideaza te dupa el. nu stiu cum e acolo dar sa stii ca si pe la noi sunt medici laboranti care isi bat joc de analizele papa .... nu ar fi ceva iesit din comun).

ps: colul tot in vagin este si analiza se preleveaza de pe el, nu intra nimeni in el dupa mucoasa sa....la testul asta in mod normal se studiaza celulele si modif lor , nu am auzit pana acuma sa se identifice agentii patogeni dupa nume si prenume.


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

#834 2013-03-02 20:09:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

din cate stiu eu, la Pap poate aparea cel mult suspiciune pentru chlamydia. si eu iti recomand Chlamydia Real Time PCR, preferabil din secretie ( se poate si din urina). se pare ca este cea mai sigura analiza pentru depistarea chlamydiei.

Offline

 

#835 2013-03-02 20:18:17

allure
New member
Inregistrat: 2013-03-02
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Melania ultima analiza este analiza secretiei vaginale pentru depistare chamydia. Iar rezultatul este OK.
Incerc sa fac si analiza PCR cu mi-a sugerat heimdall desi nu stiu daca au  aici asa ceva. Eu am dorit sa-mi fac un test Papanicolau in mediul lichid(ceea ce faceam si-n Romania deoarece am inteles ca este mult mai concludent) dar d-na doctor de aici mi-a spus ca este mai bun cel in mediu uscat. No comment.
Ca sa nu mai povestesc ca am vrut sa-mi fac o ecografie mamara(am 39 de ani) iar o doctorita a incercat 10 minute sa ma convinga(ba chiar a devenit nervoasa c-o refuz) pentru mamografie(cunosc grecoaice care an de an isi fac mamografie).
Melania sa stii ca si eu merg pe o "confuzie" a prelucrarii probei de laborator a testului Papanicolau dar sunt, la randul meu, tare confuza de aceste analize(si de ce un urolog mi-a spus ca e mai concludenta analiza de Pap decat cea de secretie vaginala?).
Multumesc pentru raspunsuri.

Offline

 

#836 2013-03-02 20:22:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

Urologul nu stiu cat se pricepe la asa ceva... papanicolau e mai concludent pentru depistarea modificarilor celulelor colului, ca pentru asta a fost conceput, iar pentru depistarea infectiilor se fac culturi. Daca tii neaparat poti repeta testul pentru chlamydia, PCR sigur gasesti si pe acolo sa faci, e o analiza genetica, deci nu ar trebui sa dea gres.
Nu poti sa schimbi ginecologul, esti obligata sa mergi la el ? Sau e asa doar o chestiune de principiu, vrei tu sa fii sigura ca e totul ok ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.