homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi-2


#20 2007-10-07 23:01:18

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

Hai bogdan sa ne calmam si sa nu facem valuri . si-a dat cu parerea si pe buna dreptate , mai bine ne canalizam asupra subiectului

Am observat k nu prea sunt multi oameni care cred in Dumnezeu sau Biblie pe aici dar care in schimb amintesc si fac referire la apocalipsa. hotarati-va.
referior la cele 3 teorii , eu cred k Dumnezeu a creat pamantul

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2007-10-07 23:04:50)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 



#21 2007-10-07 23:02:38

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

Pamantul a fost creat de Dumnezeu...cu siguranta..
Chiar dak ar fi fost "the big bang" sau... prin alaturarea prafului cosmic... tot Dumnezeu a vrut sa se`ntample asa...deci..Dumnezeu a creat lumea...Dumnezeu a creat tot

Offline

 

#22 2007-10-07 23:04:37

A.W.
Full member
Inregistrat: 2007-04-10
Mesaje: 344

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

pai da sunt momente in care pamantul se incalzeste si in care se raceste..glaciatiunile nu ? park ultima a fost acum 10 000 de an..insa incalzirea asta de acum nu prea are treaba cu ceea ce a fost...
referitor la ce a spus deadrose  big_smile

Ultima oara a fost editat de A.W. (2007-10-07 23:09:09)

Offline

 

#23 2007-10-07 23:05:20

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

si eu cred la fel,ca a fost creat de cineva sau mai curand CEVA.....Cred in Dumnezeu mai mult ca o entitate suprema creatoare.Nu prea cred ca dupa "the big bang" ne'a mai bagat in seama....VREAU sa cred ca da...dar ceva nu ma lasa:P


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#24 2007-10-07 23:06:18

claustrophobical
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 70

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

JanisJoplin a scris:

in primul rand yoo_bogdan89,cand scrii un post..inainte sa'i dai"trimitere" reciteste'l te rog si corecteaza greselile..macar alea mari!eu inteleg ca te grabesti dar sincer nu inteleg mai nimic.....de fapt refuz sa inteleg,nu seamana cu limba romana.corecteaza'te te rog si iti promit ca ma dau si eu cu parerea apoi. http://www.xs4all.nl/~ernstmul/images/yahoo/60.gif

nu are legatura cu ideea principala iubita smile

eu nu cred in niciuna din aceste ipoteze
ramane sa descopar smile

Ultima oara a fost editat de claustrophobical (2007-10-07 23:08:47)


maine va fi prea tarziu. maine nu o sa mai fiu.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-10-07 23:08:08

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

nu conteaza asta clustrophobical , ce vroiai sa faca un topic special k sa-i atraga atentia ?

PS janis ti-am lasat si eu un mail . l-ai primit ?

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2007-10-07 23:09:29)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#26 2007-10-07 23:11:41

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

imi pare rau pink....nu prea verific adresa pe care am bagat'o aici..sorry!acum ma uit:D


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#27 2007-10-07 23:12:02

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

chiar crezi u asta chiar crezi ca un tataie sta acolo sus cu bastonu in mana si ne vegheaza.....credem in dumnezeu ca avem fiecare o religie dar totusi eu nu cred ca el a creat pamantul sunt atatea dovezi stintifice cum ca pamantul sa`r fi creat singur.....si cele 7 zile sa va zik cum sta treaba religia tot din stintia se trage nus daca asta e ordinea celor 7 ziel 1 sa creat asa zisul pamant nus cate mii de anii a durat 2 au aparut primele organizme din cate stiu mucegaiul a fost 3 vegetatia fara vegetatie nu exista atmosfera 4 atmosfera 5 primele animale 6 omul da sa nu credeti ca omu a cazut din cer sa parasutat si a ajuns pe pamant sa tras de undeva....din ceva uni zic ca din maimuta da poate asa este avem multe in comun viecare micro organizm si vietate a avut si are rolul ei in istorie.......totul este creat dupa o grila daca nar fi fost aia nar fi existat asta si daca nar fi existat asta nar fi fost celelante si tot asa totul are rolul lui dc se interzic vanatoarea ursilor panda finca sunt pe ca;e de disparitie si asfel se intrerupe un lant trofic(daca nar fi animale care sa manace iarba ar creste balari iar daca iarba nari fi animale nu ar mai fi si tot asa sperc ca m`am facut inteles rog sa ma corecteze cine sti sa explice mai bine sau daca am gresit undeva

Ultima oara a fost editat de yoo_bogdan89 (2007-10-07 23:18:00)

Offline

 

#28 2007-10-07 23:16:36

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

yoo_bogdan89 a scris:

chiar crezi u asta chiar crezi ca un tataie sta acolo sus cu bastonu in mana si ne vegheaza.....

Pai da fata chiar asta crede daca asa a zis..... asta e parerea ei si in fond nici tu nu poti stii 100% cum stau lucrurile.
Si nu stii daca Dumnezeu e tataie, sau altceva.....


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#29 2007-10-07 23:17:18

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

bine , poate si teoria ta sta in picioare , nu avem cum sa aflam adevarul absolut . Eu personal , da , cred k exista cineva acolo sus . Fiecare cu credintele lui


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#30 2007-10-07 23:18:11

A.W.
Full member
Inregistrat: 2007-04-10
Mesaje: 344

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

Eu nu'l percep pe Dumnezeu ca p un tataie care sta cu bastonul si ne vegeaza..Asta este imaginea nu ceea ce este el.Asta este imaginea p care oamenii si-au creat-o pt  a  fir mai usor de asimilat si folosit..doar nu-i spui unui copilas sau unui aborigen k Dumenzeu este o entitate nedefintita ,un fel de energie cu o vointa si forta proprie dar nu prea ,ceva care sta km in ceata. Nromal k nu t intelege.Si este mai usor si pt noi cand ne rugam si n gandim la Dumnezeu ca la un om...pana la urma religia este formata din f multe metafore.
Dumnezeu este inceputul si sfarsitul nu,poate el a fost cel care a dat acel prim impuls ca sa se dezvolte totul.

Ultima oara a fost editat de A.W. (2007-10-07 23:19:56)

Offline

 

#31 2007-10-07 23:19:15

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

da aici vroiam sa ajung sunt 2 mari probleme de partea stanga religia de partea dreapta stiinta care credeti ca e mai plauzibila ? nu alegeti mijloc smile)

Ultima oara a fost editat de yoo_bogdan89 (2007-10-07 23:20:30)

Offline

 

#32 2007-10-07 23:22:14

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

hmmm e interesant cum ai pus religia in stanga si stiinta in dreapta .

dece ne indemni sa alegem mijloc ? tu ai ales clar dreapta;)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#33 2007-10-07 23:24:18

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

am zis nu alegeti mijloc dar ma rog stanga e inportanta pt cei stangaci si dreapta pt cei dreptaci a fost o punere la intamplare astept pareri ? ar fi frumos daca sar putea face un sondaj wink

Offline

 

#34 2007-10-07 23:24:30

A.W.
Full member
Inregistrat: 2007-04-10
Mesaje: 344

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

Pai poate chiar este o cale de mijloc...In orice este un sambure de adevar..de religie ma indoiesc mai mult pt k multe sunt izvorate tot din mintea omului...Doar nu o sa cred k lumea s-a nascut dintr-o zeita sau dintr-un ou fecundat de nu stiu cine tongue
Dak s-ar stii totul poate k acum am avea o cu totul alta viata..Dar exista indoiala..si pana la urma indoiala este buna la ceva tongue

Offline

 

#35 2007-10-07 23:26:34

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

da ai dreptate tu ca si cu viitorul ce ne`am face daca ne`am sti viitorul....sad

Offline

 

#36 2007-10-07 23:32:38

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

bun si celelalte planete si praful cosmic si tot universul in general cum s-a creat? cine l-a creat daca l-o fi creat cineva? pt k multe dintre voi spuneti ca nu dumnezeu a creat lumea si restu...atunci cine... semn de intrebare.. un mister...


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#37 2007-10-07 23:34:11

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

Mai plauzibila... sincera sa fiu, mi se pare ideea cu lumea creata de Dumnezeu.. si asta pt ca mi se pare imposibil ca aceasta perfectiune sa fi fost la voia intamplarii si cel mai imposibil mi se pare aparitia vietii din nimic..

Offline

 

#38 2007-10-07 23:35:40

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: haideti sa mai vb si alceva cum ar fi crearea lumi

nu vi se pare ciudat k din toata galaxia numai pamantul are cel mai propice mediu ever ? nu vi se pare ciudat ca celelalte nu au nici macar atmosfera , temparatura propice etc
pe mine asta ma pune pe ganduri , cum pamantul e cel mai cel dintre toate care le cunoastem bineinteles

lamureste-ma si pe mine bogdan k sunt curioasa ce ai de spus

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2007-10-07 23:37:36)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.