homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cezariana pro sau contra-9


#153 2008-09-15 16:48:28

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Cezariana pro sau contra

la cezariana se face anestezie in coloana? eu am sa optez sa dorm dusa


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 



#154 2008-09-15 16:51:55

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Cezariana pro sau contra

_alexa_ a scris:

la cezariana se face anestezie in coloana? eu am sa optez sa dorm dusa

rotfl

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2008-09-15 16:52:51)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#155 2008-09-15 16:52:19

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Cezariana pro sau contra

e mult mai frumos sa fi treaza ... nimic nu se compara cu strigatul copilasului tau ... l-am auzit tipand si avea o voce atat de puternica .. Nu imi venea sa cred ca este al meu si ca a fost in burtica.

Offline

 

#156 2008-09-15 16:57:40

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Cezariana pro sau contra

vai de mine, sa vad cum ma scobeste la matze pe viu? rotfl nu mersi rotfl trag un nani mic rotfl


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#157 2008-09-15 17:04:51

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Cezariana pro sau contra

nu vezi cum te taie .. partea cu burta este acoperita .. nu ai cum sa vezi ce lucreaza ei acolo.

Prima data cand mi-am vazut comoara la cezariana.
http://img55.imageshack.us/img55/4859/s5030094dl2.th.jpg

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2008-09-15 17:11:05

piglet
New member
Inregistrat: 2008-09-15
Mesaje: 84

Re: Cezariana pro sau contra

buna seara.

si eu am facut cezariana numai ca am fost anesteziata total. mi-am revenit foarte repede, m-am refacut foarte repede si nici nu am ramas cu dureri de cap cum am inteles ca se poate intampla in cazul epiduralei

Offline

 

#159 2008-09-15 17:16:56

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Cezariana pro sau contra

eu am experiente nasoale cu anestezia partiala si nu totala. Cand m-au operat de apendicita le-am zis: "la mine nu tine anestezia!! ori ma adormiti ori am taiat-o din spital" si ca sa stau linistita lol ca sigur o sa tina. Si n-a tinut neutral ca am timtit cand m-a taiat si mi s-a tait filmu instant big_smile ca cica am inceput sa urlu big_smile m-am trezit la reanimare... pana la urma m-au adormit...

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2008-09-15 17:17:45)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#160 2008-09-15 17:33:33

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Cezariana pro sau contra

_alexa_ a scris:

vai de mine, sa vad cum ma scobeste la matze pe viu? rotfl nu mersi rotfl trag un nani mic rotfl

rotflrotflrotfl
ce faza tare _alexa_!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#161 2008-09-15 17:37:34

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Cezariana pro sau contra

pai sincer mi-e groaza de nastere lol desi sunt absolut sigura ca atunci cand va veni momentul am sa uit de toata frica de acum


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#162 2008-09-15 18:48:28

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Cezariana pro sau contra

pe undeva tot trebuie sa iese, cand vezi burtica mare realizezi ca bebele ala trebuie sa iese, programat sau nu. Cu dureri de cap nu se mai ramane, te poti misca imediat

Offline

 

#163 2008-09-15 18:51:06

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Cezariana pro sau contra

pro cezariana tongue


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#164 2008-09-15 19:52:03

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Cezariana pro sau contra

nu se vede absolut nimic, incizia este atat de jos ca trebuie sa te uiti cu lupa rotfl  eu a doua zi dimineata m-am dat jos singura fara nici o problema, m-am deplasat, de ridicat decat copila dar nici nu trebuie mai mult.

Offline

 

#165 2008-09-16 10:37:36

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Cezariana pro sau contra

corneliabuc. a scris:

nu se vede absolut nimic, incizia este atat de jos ca trebuie sa te uiti cu lupa rotfl  eu a doua zi dimineata m-am dat jos singura fara nici o problema, m-am deplasat, de ridicat decat copila dar nici nu trebuie mai mult.

mi-ai luat o piatra de pe inima big_smile mi-era frica sa nu fiu imobilizata la pat big_smile bine... mie mi-e frica de orice big_smile


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#166 2008-09-16 11:20:08

anca_
Full member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 129

Re: Cezariana pro sau contra

eu ma aplec cu respect in fata celor care aleg sa nasca natural. mi se pare un act de curaj extraordinar, cu atat mai mult cu cat nici macar nu prea stii la ce sa te astepti (cat dureaza travaliul, cat sunt de dureroase contractiile samd).
acuma daca stau bine si ma gandesc imi dau seama ca unul din motivele pentru care am ales cezarina a fost teama de necunoscut, faptul ca nu stiam la ce sa ma astept de la o nastere naturala.
un altul a fost siguranta copilului (de fapt acesta a fost principalul motiv)
nu regret alegerea facuta si cred ca fiecare femeie se cunoaste suficient de bine sa stie care procedura i se potriveste.

Offline

 

#167 2008-09-16 11:24:50

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Cezariana pro sau contra

povestesc si eu cezariana mea. Dupa 2 zile de travaliu nu m-am dilatat decat 3 cm .. NU mi-am dorit cezariana si chiar am insistat sa imi dea orice sansa ca sa nasc normal.. am avut tot ce se poate anestezic ca sa trec cu bine de travaliu.. am fost legata la masinarii, am avut tot ce se putea ca sa grabeasca procesul... . Doctorita a venit pe la 11 noaptea si m-a verificat sa vada daca m-am dilatat .. eram 3 cm dilatata,  apa mi se rupsese de 1 zi si baietelul meu nu avea nici un  gand sa coboare.  Mi-au spus ca trebuie sa imi faca cezariana .. au spus ca bebelusul este foarte bine .. ritmul inimii lui este constant si pare foarte sanatos .. numai ca eu nu sunt bine si trebuie sa renunt la nasterea normala .. Mi-au bagat foaia in fata sa semnez cezariana, mi-au explicat riscurile .. Sincer nu imi aduc aminte prea bine partea asta, aveam niste dureri oribile si eram drogata total. M-au dus in sala de operatie, mi-au scos epidurala si mi-au bagat spinala in spate. Am amortit instantaneau de la brau in jos. Au inceput sa ma taie si eu atipeam .. eram atat de obosita ma gandeam doar sa se termine o data si sa adorm putin. Dupa ceva timp am auzit tipatul lui... si anestezistul ( cred) mi-a spus ca e baiat ceea ce stiam deja.. Soacra mea a fost cu mine in timpul operatiei .. si dupa ce l-au spalat si l-au imbracat ea mi l-a aratat. Cand a iesit din burta a tipat atat de tare .. si avea un glas atat de frumos ... iar soacra mea imi spunea ca e gras si frumos .. iar cand l-am vazut imi doream doar sa stiu ca e intreg. Nu imi venea sa cred ca e al meu si ca el a stat in burtica 9 luni si m-a terorizat cu pumnii.
Dupa am mers sa il vada taticul care astepa afara .. nu a avut curaj sa intre in sala de operatie smile .Am avut camera mea.. moasa a stat cu noi putin cat sa ma ajute sa il pun la san. s-au mirat toti ca era atat de gras si eu eram atat de slaba ..  Taietura in sine nu e mare .. recuperarea a fost destul de greoaie.. avand in vedere ca cele cu nastere normala se recupereaza mult mai repede eu m-am miscat destul de greu primele 2 zile ..  Eu consider ca trebuie trecut prin dureruile nasterii ca sa inteleg ce inseamna sa fi o mama .. Imi pare rau ca nu am nascut normal dar asta este.

Offline

 

#168 2008-09-16 14:55:38

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Cezariana pro sau contra

nu cred ca trebuie sa treci prin durerile nasterii ca sa intelegi ce inseamna sa fii mama...mama inveti sa fii din momentul in care ai aflat ca esti gravida...eu nu cred ca o femeie trebuie sa treaca prin chinuri...daca se poate fara cu atat mai bine...mai bine sa suferi cat mai putin si sa fii cat mai repede pregatita sa ai grija de bebele tau - asta inseamna pentru mine sa fii mama....si va felicit pe toate care aveti bebei...pentru ca sunteti mamici smile puss sa va traiasca si sa fiti sanatosi

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-09-16 16:16:50)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#169 2008-09-16 16:08:33

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Cezariana pro sau contra

nici eu nu sunt ok cu ideea: "tre sa sufar ca sa invat sa fiu mama"... ca slava domnului maica-me a suferit groaznic la nastere si numa mama nu mi-a fost smile sunt pe cont propriu de la 16 ani

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2008-09-16 16:08:56)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#170 2008-09-16 16:18:58

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Cezariana pro sau contra

_alexa_ a scris:

nici eu nu sunt ok cu ideea: "tre sa sufar ca sa invat sa fiu mama"... ca slava domnului maica-me a suferit groaznic la nastere si numa mama nu mi-a fost smile sunt pe cont propriu de la 16 ani

puss ... da da' acu' esti fata mare si descurcareata smile

off topic: te intrebasem la zodii cum te intelegi cu omu tau...ca tu esti taur si el gemeni ....si la mine e la fel ...si chiar eram curioasa big_smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#171 2008-09-16 17:02:09

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Cezariana pro sau contra

aaaa groaznic rotfl ne certam des dar ne iubim foarte intens si cu flacari asa rotfl dar si cand ne certam tot asa e lol
asa ca oameni ne intelegem super bine, gandim aproape la fel, avem aceleasi gusturi: muzica, mancare, mai putin haine (aici are el o problema rotfl )


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.