homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cezariana pro sau contra-7


#115 2008-01-31 13:22:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

katami....eu am nascut prin cezariana...singurul lucru pe care nu l-am putut face dupa nastere a fost sa car greutati(primele 6 saptamini, din pacate nu am putut sa intind pelteaua mai mult)...ceea ce mi-a convenit de minune...nu mi-am dorit niciodata sa fiu hamal


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#116 2008-01-31 22:09:03

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: Cezariana pro sau contra

mi-am dorit sa nasc normal,dar a fost nevoie de cezariana.nu regret insa deloc

Offline

 

#117 2008-01-31 22:13:52

unik
Full member
De la: Litoral..
Inregistrat: 2006-10-08
Mesaje: 906

Re: Cezariana pro sau contra

vai ce frik imi este...din cate stiu eu de la mamici chiar si la nastere normala ar putea fi nevoie sa te taie putin.... yikes sunt putin ingrozita de amn2 variantele....sper k pana ce o sa am eu copii sa se inventeze teleportarea big_smile

Offline

 

#118 2008-02-01 07:34:16

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Cezariana pro sau contra

unik a scris:

vai ce frik imi este...din cate stiu eu de la mamici chiar si la nastere normala ar putea fi nevoie sa te taie putin.... yikes sunt putin ingrozita de amn2 variantele....sper k pana ce o sa am eu copii sa se inventeze teleportarea big_smile

rotfl cred ca si mie mi-ar conveni cel mai mult

Offline

 

#119 2008-02-01 10:40:48

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Cezariana pro sau contra

eu am nascut natural nu am avut prob la nastere ,dar va pot zice ca mamicile cu cezariana erau mai vioi a doua zi ca noi.cu totul ca ei au fost  ''taiat''mai tare ca noi.si inca un avantaj puteu sa stea pe fund nu ca noi care am fost cusuti jos.si cu ridicatul orcum nu ai voie 6 sapt orcum nasti dar nu ai nici durerile mari in timpul nasteri:oyikesyikestongueyikes


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2008-02-01 10:44:32

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cezariana pro sau contra

doctoressa a scris:

katami....eu am nascut prin cezariana...singurul lucru pe care nu l-am putut face dupa nastere a fost sa car greutati(primele 6 saptamini, din pacate nu am putut sa intind pelteaua mai mult)...ceea ce mi-a convenit de minune...nu mi-am dorit niciodata sa fiu hamal

lol ei... la mine e o obisnuinta veche hamalitu', cred ca n-as suporta psihic sa stau tolanita undeva si sa faca iubi sau mama toata treaba (iar caratul a devenit "specialitatea" mea exclusiva, iubi are probleme cu spatele). eu n-am zis ca toate femeile care nasc prin cezariana au probleme, am zis doar ca se intampla. in cazul meu, desi nu e deloc un esantion statistic reprezentativ... din 3 cazuri cate cunosc, toate 3 au avut proobleme. in orice caz, in caz de...., multumesc pt incurajare, doctoressa, e bine sa stii ca lucrurile pot sta si mai senin smile.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#121 2008-02-01 10:51:34

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Cezariana pro sau contra

katami apropo de ajutor dupa trebuie sa acepti orcat de mica ar fi ,chiar daca nu iti convine cum face.Trebuie sa te gandesti la sanatatea ta cica daca nu te ingrijesti 6 sapt o sa simti toata viata .chiar daca nasti normal tot nu ai voie la efort dar credema nici nu ai putere si nici timp de la bebebebe:bebe:asa ca accepta orce ajutor,si eu am fost incapatinat dar m am convins


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#122 2008-02-01 13:39:28

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cezariana pro sau contra

mai... eu cand am zis "dupa nastere" nu ma refeream ca voi face flotari prin salon si nici ca voi urca muntii in primele saptamani dupa nastere (cand, vorba ta, oricum n-ai timp si putere din cauza bebeului... ca sa nu mai zic ca nici chef nu cred ca as avea, altele ar fi preocuparile mele atunci). "dupa nastere" insemna la mine si 1 an, 2, 3, 20.... cat despre ajutor, bine, recunosc, sunt incapatanata (asa imi zice si mie iubitu)... dar, iarasi, nu puneam problema ca voi refuza orice ajutor, ci, doar, ca nu vreau sa fiu in extrema ailalta, adica eu sa nu fac nimic si toti sa se agite in jurul meu (desi asa ceva oricum nu se poate cu un copil, chiar de as vrea smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#123 2008-02-01 13:58:07

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cezariana pro sau contra

partea cu ajutorul am mentionat-o si eu la neamuri smile nu vreau sa fiu ajutata cu forta big_smile daca ii chem sa vina...dar sa nu stea de dimineata pana seara la mine sa ma ajute...vreau sa ma bucur cu sotul meu de bebe in liniste smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#124 2008-02-01 14:37:54

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Cezariana pro sau contra

cum zicea si eu vreau  dar sa nu stea de dimineata pana seara la mine sa ma ajute...vreau sa ma bucur cu sotul meu de bebe in liniste smile asa am patit eu venea soacra ,sora si mama dar aveam o vecina tare ''scumpa''care venea dimineata la 10 si satea seara pana la 19 20 nu ma ajuta ,nu nimic pur si simplu povesti si sa vada cine ce imi aduce .Aveam 2-3 sapt.dupa nastere pana intr o zi cand i am zis sa ma lase sa ma odihnesc si sa ma scuteze de vizite zilnice.Asa am scapat de ea si m am bucurat de pitiul meu in continuare.sincer numai de vizite nu ai chef in perioada aia maiales ca toata lumea iti da sfaturi[leaga picoarele ,mainile,e prea subtire inbracat,bea lapte pt lactatie.....etc]smilesmilesmilesmilesmilesmile


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#125 2008-02-01 17:17:07

anca_
Full member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 129

Re: Cezariana pro sau contra

sa va spun cum a fost la mine

a doua zi dupa operatie ma ridicam din pat si ma plimbam singura
a treia zi imi ridicam copilu
a patra zi eram deja acasa, mama venise la mine (ca auzisem si eu ca trebuie neaparat sa fie cineva sa te ajute... astfel ca am chemat-o) si dupa juma de ora de stat cu ea am realizat ca ma pot descurca si singura si am trimis-o acasa..la 4 saptamani ridicam deja caruciorul si tot la 4 sapt m-am apucat de aerobic pe o bicicleta de camera.

acum, la 7 saptamani am si uitat ca am fost odata operata...

nu regret nici o clipa alegerea facuta..pur si simplu nu am fost "setata" ptr nasterea naturala....operatia arata acum ca o dunga subtire...dupa nastere nu am avut probleme (care sa poata fi evitate prin nasterea normala). singurul lucru pe care il regret este ca am programat nasterea si nu am lasat copilul sa vina cand se simte pregatit..dar asta este, what is done is done

Offline

 

#126 2008-02-01 19:12:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

anca_, consider ca ai gresit ca ai ridicat caruciorul si te-ai apucat de bicicleta aia la 4 saptamini. Nu se prada pamintul daca mai asteptai cu bicicleta 2 saptamini si cu caruciorul cit de mult....aderentele nu se vad la piele insa se fac si problemele apar mai tirziu....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#127 2008-02-02 19:26:36

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Cezariana pro sau contra

doctoressa a scris:

anca_, consider ca ai gresit ca ai ridicat caruciorul si te-ai apucat de bicicleta aia la 4 saptamini. Nu se prada pamintul daca mai asteptai cu bicicleta 2 saptamini si cu caruciorul cit de mult....aderentele nu se vad la piele insa se fac si problemele apar mai tirziu....

Ce fel de probleme?

Offline

 

#128 2008-02-02 21:02:15

gulia80
Hero member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 2518

Re: Cezariana pro sau contra

de axemplu dureri de cap,de spate   .etc
smile


http://www.tamagochi.ro/pet-Tony  un votulet zilnic daca se poate !

Offline

 

#129 2008-02-17 09:06:01

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Cezariana pro sau contra

Mama m-a nascut pe mine (in `88 - pe vremea cand te lasau sa mori, numai cezariana nu-ti faceau) cu cezariana programata dinainte (cand o veni timpul, nu a programat ziua, dar se stia ca va fi cezariana). Nu mai stiu de ce .. a avut tensiune mare pe timpul sarcinii, retentie de apa.. desi nu punea gura pe sare.. stia ca in familie nasterile au fost grele..
Si cand sa-i faca injectia (intre vertebre stiu eu - nu ma pricep prea bine)..nu intra acul...16 intepaturi i-a facut, si tot nu a intrat acul (poate si pt ca in copilarie/tinerete a facut foarte multa gimnastica, i s-or fi tasat vertebrele..?) ..il auzea pe doctor (cel mai bun din timisoara la vremea aceea) ca asa ceva nu a mai patit in toata cariera lui..
Si pt ca nu e voie anestezie generala la nasteri, i-a facut pana la urma nu stiu ce anestezie superficiala..
In afara de taietura propriu-zisa, a simtit tot.. cum se umbla in ea,  cum ma scoteau pe mine (a zis ca a avut impresia ca ii smulgeau intestinele din ea), cum a cusut-o dupa aceea.. simtea si auzea tot.. si nu putea sa scoata nici un sunet.. incerca sa miste macar un deget, sa le arate ca simte tot, si nu reusea (si ca sa imi dau seama cat era de constienta, imi povestea cum se gandea ca intr-o mana avea nush ce ac...si ca sa nu miste acul, incerca sa miste un deget de la cealalta mana.. se gandea daca nu cumva a murit, isi aducea aminte paragrafe din carti pe care le citise si incerca sa-si dea seama daca traieste sau ce se intampla...asa mare a fost durerea)..
De abia la sfarsit cand medicul a plecat si au ramas asistentii sa o coase, cand asistentii discutau intre ei.. "azi avem 2 cezariene (pe vremea cand erau interzise), doamna lucreaza la .... oare ce o fi primit doctoru, etc etc...", a reusit mama sa spuna printre dinti asa..."nu e adevarat".. astia s-au speriat tare atunci, cum de vorbeste, aude.. si-au dat seama ca simte tot...si au cusut repede... inca o doare ultima bucata de cusatura cand se schimba vremea..
A auzit tot, a simtit tot...a fost o operatie "pe viu".
Deci...doctoressa, sau eu_vreau... voi ati intalnit asa ceva in experienta voastra? Sau ati mai auzit de asa ceva?
(daca o sa considerati ca postul asta e prea dur, si ca le-ar putea speria pe viitoarele mamici, puteti sa-l stergeti...)

Ultima oara a fost editat de Loveable (2008-02-17 09:08:32)


hjarta

Offline

 

#130 2008-02-17 09:10:20

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Cezariana pro sau contra

pe mine m-a nascut mama in 1978 tot cu cezariana "programata",dar cu anestezie generala...nu stiu de ce zici ca nu era voie anestezie generala la nasteri....

Offline

 

#131 2008-02-17 09:16:03

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: Cezariana pro sau contra

Sau o fi fost din cauza ca avea tensiune mare? Nu cred.. eu asa stiu, ca la nasteri nu e voie anestezie generala..


hjarta

Offline

 

#132 2008-02-17 10:34:50

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cezariana pro sau contra

se facea anestezie generala doar ca se ajungea f greu la anestezic. dr mamei mele a reusit si a facut rost de anestezic in ideea ca i-l vor administra dupa ce il scoate pe fratele meu dar fiola a disparut din sala de operatii. la fel a simtit si a auzit tot. nu se aprobau cezarienele decat f greu si de asta nu exista cu ce sa fie femeile anesteziate. la mine a avut anestezie pt ca deja avea o cezariana si a doua se aproba de la sine.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#133 2008-03-27 10:32:39

ioanabebe
New member
Inregistrat: 2008-03-25
Mesaje: 19

Re: Cezariana pro sau contra

deci eu am nascut prin cezariana din cauza ca am miopie la ochiul drept -14, adica nici nu s-a pus problema sa nasc normal. am facut anestezie generala si nu am simtit nimic, initial am vrut anestezie locala, dar dr se pregatise pt anestezie generala si mai bine ca a procedat asa ca pana sa intru in sala de operatii le-am auzit pe unele femei cum nasteau normal si m-am speriat si nu mai puteau s ama opreasca din plans, sigur faceam un atac de panica de ma ridicam de pe masa. asa si m-am trezit dupa operatie, m-au trezit mai bine zis, m-au tinut la reanimare o zi, iar a doua zi m-am si dus la bebe si am incercat sa-l alaptez, nu curgea ca e mai greu cu lactatia la cezariana, dar am avut voina si bebe foame si a venit si lapticul. eu tin minte ca mi se spusese sa nu stau in pat sa incerc s ama misc ca dupaia va fi si mai greu si am plecat la salonul unde erau copiii si ma alerga o infirmiera cu caruciorul ca ii era teama sa nu lesin pe hol, dar eu aveam vointa sa merg singura. acum cezariana se face orizontal asa ca iti revi mai usor. tin minte ca isi luase mama concediu sa stea cu noi sa ma ajute, dar am trimis-o acasa sa isi faca treaba daca tot are concediu ca eu nu am avut nevoie de ajutor. carutul lafel l-am manevrat singura, tot timpul am fost o curajoasa si nu imi place sa ma plang sau sa fiu compatimita. operatia a fost ok niciodata nu m-a durut cand a fost nor. acum pe bebe din burta tot asa o sa il nasc si sper sa fie bine, eu cred ca depinde si de medic, eu am avut o custura frumoasa si nedureroasa.


Mami, tati si David: sunt pe drum, vin in iulie!!!!!!!!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.