homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cezariana pro sau contra-6


#96 2007-10-12 10:26:08

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Cezariana pro sau contra

mama mea cand a nascut-o pe sora mea mai mare a avut ghinion au lasat-o sa se chinuie desi era mai bine sa ii faca cezariana,moasele nu i-au facut taietura cum trebuie si sa rupt pana sus sad.a iesit mai mult moarta decat vie din spital


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#97 2007-10-12 11:31:33

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

mama mea ne-a nascut prin cezariana si pe mine si pe sora mea (problema de rh). la nastere la sora mea, dupa ce s-a trezit mama din anestezie, au pus-o asistentele in fund pe masa si au tras-o de picioare-n jos. binenteles ca s-a rupt operatia si s-a infectat... no comment!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#98 2007-10-12 11:41:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

din experienta proprie, si punct de vedere documentat...sunt pro cezariana....am vazut nasteri multe, am si asistat, am citit in nestire, mi-am facut teza de licenta in obstetrica, pe tema uterului cicatriceal....categoric cezariana!...na ca am spus-o!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#99 2007-10-12 11:44:23

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Cezariana pro sau contra

doctoressa a scris:

din experienta proprie, si punct de vedere documentat...sunt pro cezariana....am vazut nasteri multe, am si asistat, am citit in nestire, mi-am facut teza de licenta in obstetrica, pe tema uterului cicatriceal....categoric cezariana!...na ca am spus-o!

big_smile

Offline

 

#100 2007-10-12 11:48:01

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

alexia a scris:

doctoressa a scris:

din experienta proprie, si punct de vedere documentat...sunt pro cezariana....am vazut nasteri multe, am si asistat, am citit in nestire, mi-am facut teza de licenta in obstetrica, pe tema uterului cicatriceal....categoric cezariana!...na ca am spus-o!

big_smile

big_smile multumim! oricum, pana la urma e o chestie de decizie proprie...si fiecare dintre noi e bine sa aleaga in cunostinta de cauza. putem intreba de ce ati ajuns la conluzia asta, care sunt avantajele pro (in afara evitarii durerilor travaliului si a taieturii jos)?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2007-10-12 11:50:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

puteti intreba, insa pe mess...sau in particular


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#102 2007-10-12 11:53:22

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

am inteles. multumesc!

insa nu va cunosc adresa de mail particulara si stiu ca nu o puteti da pe forum...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-10-12 11:55:21)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#103 2007-10-12 11:57:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

cauta la ID-uri....cu rabdare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#104 2007-10-12 12:00:46

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

ok, eu ma dusesem direct la profilul Dvs., nu mi-a trecut altceva prin cap...multumesc!


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#105 2007-10-12 22:06:02

daniela1985
Full member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 438

Re: Cezariana pro sau contra

am auzit ca daca o femeie are probleme cu vederea din start tre sa nasca prin cezariana, pt ca la efortul depus la nasterea vaginala este posibil sa ramana oarba...uff si eu am probleme cu ochii ... port ochelarii....imi este foarte teama...d inaltime nu am auzit sa fie undeva scris k fetele ce au o anumita inaltime sa nasca prin cezariana..poate gresesc eu...
mie imi este tare frica cand o fi sa nasc...nici nu vreau sa ma gandesc...dk acu tremur knd am citit cateva articole dar atunci....
p 15 august a nascut sora unei colege...gemeni...a nascut p cale naturala si mi-a povestit k nu este chiar asa de dureros...acum ma gandesc eu k depinde si d organismul fiecarei femei.
aaaa tipa care a nascut la 7 luni 2 gemene superbe a zis k este indicat sa faci miscare in timpul sarcini ...

Offline

 

#106 2007-10-13 12:16:12

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cezariana pro sau contra

probleme cu ochii insemnand miopie dar cu o dioptrie destul de mare. vb din popor e ca "te scremi de iti ies ochii din cap" smile iar legat de inaltime e vb de inaltimea orelata cu largimea pelvisului. e cam greu sa fii mica de statura si sa ai si pelvisul mare...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#107 2007-10-13 14:14:36

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Cezariana pro sau contra

bravo doctoressa asa va vreau sincera.........ma miram eu ca din cate cunoasteti dumneavoastra ati fi pentru nasterea naturala...bravo.

Offline

 

#108 2007-10-16 02:11:54

lucik
New member
Inregistrat: 2007-10-16
Mesaje: 6

Re: Cezariana pro sau contra

Faptul ca faci cezariana nu te scapa de dureri sau necazuri (dupa) sunt unul din cazurile nefericite de cezariana si a fost un cosmar- iar daca vrei sa vezi efectiv o astfel de operatie, iti recomand youtube com si la sectiunea video cauta cesarians- ai sa faci un soc
Sunt de asemenea convinsa ca sunt si cazuri nefericite de nastere naturala- am auzit si vazut multe femei - e greu sa nasti oricum pan` la urma ,cel mai bine e sa fii barbat
iar cu vederea...mai spun o chestie- poti sa ti strici vederea si inainte sa nasti ,de ex in timpul sarcinii ( eram ochi-vultur si acum nu `bat` la 2 m in fata,am miopie 2,5) - exista hormonul HCG al sarcinii,care la unele femei atata acuitatea vizuala

Ultima oara a fost editat de lucik (2007-10-16 02:14:25)

Offline

 

#109 2007-10-16 02:23:46

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: Cezariana pro sau contra

eu "planific" cezariana ... as putea naste normal in ideea in care am abdomenul chiar bine "imbogatit" cu musculatura (e bun sportul asta), asa ca poate din punctul asta de vedere e OK. Dar prefer o taietura mai sus decat "down there". Si nu vad de ce sa ma chinui, daca se poate si altfel. O operatie este plina de riscuri, dar imi place mai mult ideea asta, decat sa "trag" sa nasc d-zeu stie cate ore.  Sper ca in momentul in cauza sa am destui bani .. er .. persuasiune .. pentru a se face cum doresc eu. Pana la urma mi se pare normal sa am si eu o opinie (cred ca am vizionat prea mult Grey's Anatomy, de cred in "democratie" fata de medici big_smile)

Offline

 

#110 2007-10-16 02:28:14

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: Cezariana pro sau contra

si eu as prefera cezariana.si mai ales k acum se face si cu anestezie locala, nu totala.deci,nu vad kre ar fi problema unei cezariene?plus k asa scap si de dureri.si nasti si repede! smile

Ultima oara a fost editat de adrianastoichitoiu (2007-10-16 02:28:43)

Offline

 

#111 2007-10-16 02:34:31

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: Cezariana pro sau contra

Fosta mea "patroana" si colega de faculta a fost o dulce anu' trecut cand sa nasca. Imi zice: auzi mai, am planificat clar ziua, ala micu se va naste asa si asa. Si la ziua stabilita cu medicul ei, s-a dus in spital, a facut c section-ul si au revoir .. nu stiu sa fi regretat miscarea .. era foarte incantata smile

Offline

 

#112 2007-11-07 12:13:25

cristina_b
Membru
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 3

Re: Cezariana pro sau contra

buna fetelor,eu sunt cam noua pe forum si doream tare mult sa va spun ca eu am nascut cu cezariana....nici nu vroiam sa aud de nastere normala.Daca nu gaseam un doctor bun care sa accepte sa imi faca cezariana eram foarte hotarata sa merg in Ungaria.Vreau sa va spun ca operatia a decurs foarte bine si recuperarea mea la fel,operatia este foarte mica ,am fost foarte multumita pana in momentul in care am inceput sa fac prima infectie urinara respectiv la o luna de la nastere.Am nascut in luna Decembrie a anului trecut si din ianuarie fac infectii urinare lunar(am dureri ingruzitoare).Eu nu am avut in viata mea infectie urinara pana acum.......dar cu toate acestea nu as vrea pentru nimic in lume sa nasc normal.......

Offline

 

#113 2008-01-29 17:12:47

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: Cezariana pro sau contra

eu am nascut cu cezarina"la cerere"!si nu regret alegerea facuta!

Offline

 

#114 2008-01-31 13:07:45

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Cezariana pro sau contra

eu m-as deprima rau daca ar trebui sa fac cezariana... dar, normal, as acepta daca ar fi spre binele bb-ului!! dar prefer sa stiu ca nu voi putea face dupa nastere tot ce puteam si inainte (dpdv fizic vorbesc)... ori mama mea si alte femei care au nascut prin cezariana au avut probleme cu dureri si altele. plus ca prefer, in general, tot ce e "natural".


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.