homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cezariana pro sau contra-4


#58 2007-10-10 15:23:18

anca_
Full member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 129

Re: Cezariana pro sau contra

pai doctoressa, ar fi chiar culmea ca un ginecolog sa aiba o reclama de o schioapa la intrarea in cabinet ca face cezariene la cerere...astfel ca ma gandesc si eu ca si tine ca daca stie cum sa puna problema, ii va face

pe de alta parte, mie mi s-ar parea normal sa poti opta ca pacient pentru o varianta sau alta, odata ce iei la cunostinta pe proprie raspundere despre riscurile care le presupune operatia... eu cunosc persoane care au nascut natural extrem de usor si de asemenea persoane (nu multe intradevar) care au ramas cu traume serioase dupa nasterea naturala..

Offline

 



#59 2007-10-10 16:56:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

ei bine, asta e si punctul meu de vedere...cum insa nu eu fac politica in spitale....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#60 2007-10-10 18:08:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cezariana pro sau contra

chiar azi vorbeam la facultate cu colegele de nasteri si...toate vrem natural. se pare ca cele care au vazut live in spital cum merge treaba nu sunt la fel de speriate ca cele care doar au auzit...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#61 2007-10-10 22:29:32

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

problema este ca in spital nu te baga nimeni in seama daca nu sari cu banu sau daca nu cunosti pe CINEVA cat de mic pe acolo...traim in romania smile
am o prietena care a vrut sa nasca natural...au aparut complicatii, dar au lasat-o sa se chinuie aproape toata noaptea pana sa-i faca cezariana. daca am avea incredere in medici si sistemul sanitar ar fi OK poate ar sta alfel lucrurile...desi, personal, am sa prefer cezariana, recunosc ca daca as fi 100% sigura ca ma asista la nastere cine trebuie as opta, poate, pt. naturala.


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#62 2007-10-10 22:43:16

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Cezariana pro sau contra

Daca am miopie .. in momentul de fatza am dioptria -2 .. pot naste natural, sau trebuie cezariana? big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2007-10-11 05:24:47

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cezariana pro sau contra

cezariana nu o fac toti dar am vazut medic care a lasat o gravida sa nasca normal cand copilul nu avea prezenta craniana... bine acel dr nu prea face cezariene, spun asta pt ca si  cumnata mea cand a nascut a vazut  o tipa tot in acelasi caz; dar sa lasi pe cineva sa nasca asa e  inuman atat pt ea cat si pt copil, iar aceea cezariana era programata ...si spaga era data  . Eu cand eram in sala de travaliu  cele care nu aveau dr cu ele nu prea erau  bagate in seama, eu in schimb pt ca dr cu care am nascut e prietena cu cumnatamea nu am avut nici cel mai mic stres si pot sa spun ca s-au purtat exemplar cu mine ... dar cei din sala de nasteri conteaza mai putin fata de cei de la sectia de nounascuti care au  grija de copil, nici in privinta asta nu am avut griji ... doar cotizam de le parea rau ca plec lol         asa ca vb lui monika27 daca nu cunosti sau cotizezi nu te baga in sema e cat se poate de reala .... Dar traim in romanica

Offline

 

#64 2007-10-11 08:55:43

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

alexia a scris:

Daca am miopie .. in momentul de fatza am dioptria -2 .. pot naste natural, sau trebuie cezariana? big_smile

la miopie se face cezariana...dar nu stiu cat de grav tb sa fie miopia....

am gasit ceva interesant aici despre cezariana http://www.parinti.com/modules.php?name … mp;sid=297


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#65 2007-10-11 09:44:28

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Cezariana pro sau contra

pt a opta intre cezariana la cerere - adica atunci cand dr. nu considera ca e necesara - si nastere naturala, cel mai bine vizionezi filme live cu amandoua, eu am facut scoala mamelor la Filantropia si am vazut acolo si m-am decis pt nastere normala pt ca mi s-a parut mai "normala"....., pana la urma e ceva natural si credeti-ma, o durere de dinti e mai traumatizanta.....Se poate face anestezie epidurala si durerile nu mai sunt f mari, sunt suportabile, cel putin dupa ce ai nascut este ok, spre deosebire de cezariana unde recuperarea cere timp, este o operatie pana la urma, se taie mai multe straturi...eu ce am vazut pe video nu mi-a placut. Am insa o prietena care a dorit cezariana, a facut 2 la Municipal, desi nu era nevoie, ea a zis ca nu se chinuie, sunt si aici avantaje, "scapi" mai devreme cu vreo 2 saptamani ca se face cu programare si nu esti taiata "acolo"...Eu tot pt nastere normala as opta daca as mai face un copil.
Cocoleta, normal ca taie uterul la cezariana sa scoata copilul. Baga mana acolo sa il scoata...Avantaj ca este cu capul rotund perfect pt ca nu trece prin col...Dar, exista taietura de uter, de muschi, de piele si tot atatea cusaturi.
La epiziotomie te taie putin, asta pt a nu face ruptura de perineu, cusatura e mica si se cicatrizeaza rapid ca si cand nu ar fi fost, dupa 1 luna esti ca si "noua", poti cara si greutati, dansa, etc. Daca ai probleme de sanatate gen tensiune mare, boli de inima, etc., atunci e recomandata cezariana. Una peste alta trebuie mers periodic la control, eu am mers din doua in doua sapt. si am sunat dr. pt orice problema ce aparea.

Ultima oara a fost editat de daliana (2007-10-11 09:56:53)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#66 2007-10-11 10:55:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

alexia a scris:

Daca am miopie .. in momentul de fatza am dioptria -2 .. pot naste natural, sau trebuie cezariana? big_smile

e prea mica...poti naste normal


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#67 2007-10-11 11:01:54

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Cezariana pro sau contra

nicolle_rox a scris:

am gasit ceva interesant aici despre cezariana http://www.parinti.com/modules.php?name … mp;sid=297

:-S M-a speriat de tot sad
Multam, doctoressa... offf sad Cred ca dramatizez dar mi-e tareeeeeeeee frica de nastere...

Ultima oara a fost editat de alexia (2007-10-11 11:02:36)

Offline

 

#68 2007-10-11 11:03:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

alexia, stai sa ramii tu gravida si gasim noi solutia...nu te stresa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#69 2007-10-11 11:14:02

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Cezariana pro sau contra

big_smile Cel putin am pile big_smile
Am anuntat-o pe Ana ca nasc cu ea .. daca nu vine ea aici, ma duc dupa ea big_smile

Offline

 

#70 2007-10-11 11:16:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

alexia a scris:

big_smile Cel putin am pile big_smile
Am anuntat-o pe Ana ca nasc cu ea .. daca nu vine ea aici, ma duc dupa ea big_smile

ma insriu si eu pe lista de asteptare, Ana...mai ales ca suntem aproape una de alta, asa cu nu ma poti evita!!! hihihi big_smile


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#71 2007-10-11 12:58:58

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cezariana pro sau contra

iaca am cu cine face meserie smile veniti fetele. eu trag tare de pe acum sa ma comport exemplar smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#72 2007-10-11 13:02:49

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

eu_vreau a scris:

iaca am cu cine face meserie smile veniti fetele. eu trag tare de pe acum sa ma comport exemplar smile

am si eu o curiozitate smile . daca vrei raspunzi daca nu, nu...esti studenta inca sau rezident...sau pe ce domeniu vrei sa te specializezi...poate imi gasesc o pila cand o fi sa am un bebe big_smile


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#73 2007-10-11 13:05:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

e studenta in anul 5...viseaza sa fie ginecolog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#74 2007-10-11 13:05:13

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Cezariana pro sau contra

iti raspund ca n-am nimic de ascuns. inca studenta in anul 5, din anul 2 de rezidentiat veti putea veni la mine ca voi avea parafa big_smile asta inseamna peste inca 3 ani. specializarea va fi obstetrica-ginecologie.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#75 2007-10-11 13:05:49

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Cezariana pro sau contra

monika27 a scris:

eu_vreau a scris:

iaca am cu cine face meserie smile veniti fetele. eu trag tare de pe acum sa ma comport exemplar smile

am si eu o curiozitate smile . daca vrei raspunzi daca nu, nu...esti studenta inca sau rezident...sau pe ce domeniu vrei sa te specializezi...poate imi gasesc o pila cand o fi sa am un bebe big_smile

rotfl2) Uite o monstra de franchetze!
Eu_vreau si eu vroiam sa te intreb ce specializare ai vrea sa iti alegi...

Am aflat intre timp si raspunsul! smile

Ultima oara a fost editat de ET (2007-10-11 13:06:25)

Offline

 

#76 2007-10-11 13:07:13

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

merci smile
la cuza voda sau la elena doama?
sper, totusi, sa am totusi un copil pana atunci...


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.