homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cezariana pro sau contra-3


#39 2007-10-10 11:51:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cezariana pro sau contra

dar eu am auzit numai lucruri horror despre epiziotomie, cusaturi facute aiurea, dureri, nu poti sa stai pe scaun, nu poti sa faci sex nu stiu cate luni... m-am speriat
daca am 1m50 inaltime asta ma recomanda pentru cezariana ? ca asa auzisem la un moment dat smile
si eu sunt cam matzaita cred big_smile ,adica nu fricoasa, dar taaare imi place sa-mi plang de mila. daca sunt pusa in fata faptului, tac si inghit.

Offline

 



#40 2007-10-10 11:52:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

heimdal, inaltimea ta te recomanda pentru cezariana...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#41 2007-10-10 11:54:01

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Cezariana pro sau contra

eu am avut hernie ombilicala cand eram mica.si am inteles ca este bine sa fac cezariana.este adevarat?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#42 2007-10-10 11:54:47

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

doctoressa, de ce spuneti ca cezariana nu e pentru persoane matzaite? cred ca oricne apeleaza la aceasta procedura cunoaste riscurile si urmarile...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#43 2007-10-10 11:54:51

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

eu am 1,57 big_smile
pe mine ma recomanda?


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-10-10 11:55:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

mda...e foarte posibil sa se deschida din nou cind vei fi insarcinata...cezariana ar asigura rezolvarea in acelasi timp operator a acestei hernii...
insa, de ce nu vreti voi sa asteptati sa ramineti gravide mai intii si sa va puneti apoi restul de probleme?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#45 2007-10-10 11:59:04

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

doctoressa a scris:

mda...e foarte posibil sa se deschida din nou cind vei fi insarcinata...cezariana ar asigura rezolvarea in acelasi timp operator a acestei hernii...
insa, de ce nu vreti voi sa asteptati sa ramineti gravide mai intii si sa va puneti apoi restul de probleme?

ca sa stim ce ne asteapta inainte sa ne apucam de treaba? big_smile

serios acum, cred ca e bine sa fii informata asupra tuturor posibilitatilor inainte de a ramane insarcinata, sa fii pregatita din toate pdv: sanatate, medic curant etc.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#46 2007-10-10 12:03:08

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

nicolle_rox a scris:

doctoressa a scris:

mda...e foarte posibil sa se deschida din nou cind vei fi insarcinata...cezariana ar asigura rezolvarea in acelasi timp operator a acestei hernii...
insa, de ce nu vreti voi sa asteptati sa ramineti gravide mai intii si sa va puneti apoi restul de probleme?

ca sa stim ce ne asteapta inainte sa ne apucam de treaba? big_smile

serios acum, cred ca e bine sa fii informata asupra tuturor posibilitatilor inainte de a ramane insarcinata, sa fii pregatita din toate pdv: sanatate, medic curant etc.

subscriu

si noi ne gandim sa avem un bebe si ma duc inainte sa-mi fac un control ginecologic si sa-mi refac analizele, ma duc la stomatolog si incerc sa fac tot ce se poate sa fiu informata si sa nu ma ia nimic prin suprindere cand va veni momentul...vreau un bebe sanatos si vreau ca si eu sa fiu la fel...

de asemenea, cred ca ar trebui sa vedem vreun film rusesc sa vedem cum sta treaba cu nasterile naturale big_smile ca la americani e faza cu push de 2 ori si gata copilul big_smile

Ultima oara a fost editat de monika27 (2007-10-10 12:05:33)


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#47 2007-10-10 12:06:27

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

chiar daca la mine orizontul pentru bebe e ceva mai indepartat, m-am apucat de acum de treaba: kinetoterapie pentru a-mi fortifia coloana, sa faca fata sarcinii, tratamnet pentru migrene, lupta cu pacatoasa de chlamydia si rana pe col...in conditiile actuale, ar fi cam neinspirat sa fac un copil, si pt el, si pt mine...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#48 2007-10-10 13:33:45

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cezariana pro sau contra

clinica pt nastere sub apa e in brasov, taietura de perineu poti s-o eviti daca iti este permis sa nasti  culcata pe o parte (ceea ce la noi nu se intampla) Dar eu tot nu inteleg de ce fugiti de nasterea normala ...  iar daca sunt probleme nu poti sa risti si optezi pt cezariana. Travaliul    poate fi mai usor daca iti este permis sa treci prin aceasta perioada in picioare (pe mine  m-au lasat, exceptand momentele cand imi monitorizau contractiie) . Si cat despre faza cu push de 2 ori asa a fost si la mine. Intradevar multe sunt speriate sa nasca fara dr pt ca daca nu e dr acolo nu prea te baga in seama.Uneori nasterea cu moasa poate fi mai usoara, eu asa am nascut ... era si dr acolo dar el doar a taiat cordonul ombilical si a prins copilul

Offline

 

#49 2007-10-10 13:35:03

anca_
Full member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 129

Re: Cezariana pro sau contra

eu am discutat foarte sincer cu medicul meu vizavi de nasterea cu cezariana, incercand sa nu para ca "ii cer" sa nasc cu cezariana dar lasand foarte clar sa se inteleaga ca eu nu ma vad trecand cu bine prin experienta nasterii naturale...i-am zis ca m-am informat cat am putut eu de bine vizavi de riscurile si beneficiile ambelor proceduri si ca desi stiu ca nu este la alegere, eu m-am hotarat pe nasterea cu cezariana inca dinainte de a ramane gravida...

dupa ce mi-a pus pe tava toate avantajele nasterii naturale, vazand ca nu are nici o sansa sa imi schimbe optiunea, a ramas ca imi va face cezariana....asta se intampla luna trecuta. Chiar astazi am fost la controlul lunar si medicul mi-a spus ca dupa cum e pozitionat copilul, el zice ca as naste foarte usor pe cale naturala...afirmatie care nu mi-a clinitit nici un pic decizia luata...asa ca voi naste in decembrie cu cezariana si promit sa va povestesc cum a fost recuperarea...si sunt de acord cu ce zice doctoressa vizavi de persoanele matzaite...

am uitat sa mentionez ca voi naste la o clinica privata.

Ultima oara a fost editat de anca_ (2007-10-10 13:40:27)

Offline

 

#50 2007-10-10 13:44:44

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

cunosc multe cazuri de femei care au optat pt. cezariana si nu au avut probleme cu refacerea si nici cu alaptatul. aspteptam vesti bune si de la tine...iar eu sper ca la anu' sa va dau eu vesti bune smile


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#51 2007-10-10 13:45:21

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cezariana pro sau contra

nastere usoara. La medlife nasti ?

Offline

 

#52 2007-10-10 13:56:55

anca_
Full member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 129

Re: Cezariana pro sau contra

nu, la cluj smile

Offline

 

#53 2007-10-10 14:30:12

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Cezariana pro sau contra

te rog anca sa mi spui cum a fost unde faci tu cezariana la ce doctor mergi? mazaita nu sunt dar am tensiune mare si va jur ca si cand sunt constipata sau aveam dureri menstruale credeam ca mi va pocnii o vena si voi murii de aceea nu vreau nastere naturala....CEZARIANA clar aha si inca ceva am o amica care era gravida in 8 luni cu gemene si au murit in ea din cauza ca avea tensiune mare acum tre sa se chinuie sa i scoata natural am ramas muta ...doamne fereste de asa ceva .....exista oare un tratament cu care poti prevenii tensiunea ?

Offline

 

#54 2007-10-10 14:34:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cezariana pro sau contra

cryss, ceaiul de paducel e foarte bun pentru hipertensiune, nu stiu daca e permis in timpul sarcinii

Offline

 

#55 2007-10-10 15:13:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

cryss26buc, anume cit de mare ai tensiunea?
nu avea grija ca, daca mergi regulat la controale, la un medic bun, nu te va lasa nimeni sa moara copilul in tine din pricina tensiunii si ti se va spune si ce tratamente poti si trebuie sa iei la fiecare pas


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#56 2007-10-10 15:13:34

anca_
Full member
Inregistrat: 2006-09-23
Mesaje: 129

Re: Cezariana pro sau contra

cryss26buc, tu esti insarcinata?
Din nickul tau deduc cum ca ai fi din bucuresti. Eu ma gandesc ca este imposibil sa nu gasesti in tot bucurestiul un medic care sa iti faca cezariana, mai ales daca sarcina nu e foarte avansata si mergi la el din timp.
Dar tu ai discutat cu medicul tau? I-ai spus ce ne-ai spus si noua? Ca eu ma gandesc ca ptr un medic ar fi de preferat o cezariana in locul unei nasteri naturale la care pacienta, din varii motive (frica in cazul de fata) nu colaboreaza...

Offline

 

#57 2007-10-10 15:14:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

anca_, ea stie ca medicul ei e impotriva idei de cezariana la cerere....eu stiu despre medicul ei ca daca stii cum sa vorbesti cu el iti face cezariana


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.