homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cezariana pro sau contra-2


#20 2007-10-10 09:08:35

cryss26buc
Full member
Inregistrat: 2006-12-28
Mesaje: 479

Re: Cezariana pro sau contra

deci ajungeti la vorba mea cezariana chiar daca ne da batai de cap dupa e ok fata de nasterea naturala yac....

Offline

 



#21 2007-10-10 09:18:00

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

fiecare procedura zic eu are avantajele si dezavantajele ei... binenteles ca in Romania a naste natural= un cosmar, poate in alte tari - civilizate- ar fi chiar o experienta placuta. eu ma gandesc la mine, ca s-ar putea sa fiu nevoita din cauze medicale sa nasc doar prin cezariana, cand voi avea un bebe. totusi, este o operatie chirurgicala, ce implica multe riscuri si o perioada destul de lunga de refacere... daca as putea naste natural in conditii civilizate - daca as fi perfect sanatoasa - as face-o...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-10-10 09:18:35)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#22 2007-10-10 09:23:30

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Cezariana pro sau contra

Nu vreau sa am ruptura de perineu sad sad sad sad sad sad sad

Offline

 

#23 2007-10-10 09:31:10

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

alexia a scris:

Nu vreau sa am ruptura de perineu sad sad sad sad sad sad sad

sau sa fiu taiata acolo jos....brrrrr


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#24 2007-10-10 09:34:33

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Cezariana pro sau contra

da, nicolle.. mi-e groaza...oare tehnicile astea de pe vremea lu pazvante n-or putea fi imbunatatite? sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-10-10 09:39:55

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

pai n-ai cum sa imbunatatesti...daca ai de scos un pepene printr-o gaura cat o portocala (sa zicem)...tre' sa tai un pic din portocala..Odata ce copilul a ajuns aproape de iesire si nu are loc destul, nu mai ai altfel cum sa-l scoti...trebuie sa-i faci loc. Oricum, am inteles ca acuma taierea asta se face preventiv la toate gravidele inainte de a naste...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#26 2007-10-10 09:40:05

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

la nasterea naturala te taie jos, la cezariana te taie un pic mai sus...deci daca tot te taie...mai bine CEZARIANA


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#27 2007-10-10 09:41:11

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Cezariana pro sau contra

neutral

Offline

 

#28 2007-10-10 09:45:42

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

la cezariana e naspa ca nu poti face decat 2 copii...bine, pentru cine vrea mai multi...apropo, daca ai nascut o data prin cezariana, mai poti naste natural dupa aia?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#29 2007-10-10 09:52:37

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

in cea ce ma priveste imi doresc foarte mult un copil...eu sunt mai fricoasa si de aceea as opta pt. cezariana pt. ca stiu la ce sa ma astept. drept este faptul ca daca ala micu se grabeste nasti natural de voie de nevoie big_smile
am vazut recent emisiuni pe teme de amazing birth si ma minunam vazand ca femeile din canada si sua nasc fara probleme... eventual cu vreo moasa si nu isi pun problema sa nasca cu medicul care le-au supravegheat in timpul sarcinii. la noi femeile sunt oripilate la gandul ca ar putea naste si nu vine medicul curant la fericitul eveniment. la CEZARIANA vineeeeeeeeeeeee


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#30 2007-10-10 09:53:13

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: Cezariana pro sau contra

dar din cate am inteles eu (acum nu stiu daca e asa) la cezariana pe langa taietura de pe burta ti se taie si din uter asta pentru ca el este marit si nu isi revine singur asa cum e la nasterea normala

Offline

 

#31 2007-10-10 09:54:36

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

pana la urma e chestie de alegere personala...dezavantaje sunt si de o parte si de alta


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#32 2007-10-10 10:01:36

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

nicolle_rox a scris:

la cezariana e naspa ca nu poti face decat 2 copii...bine, pentru cine vrea mai multi...apropo, daca ai nascut o data prin cezariana, mai poti naste natural dupa aia?

daca prima nastere a fost cezariana, a doua oblije e tot cezariana, dar dupa minim un an de la prima. invers e valabil


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#33 2007-10-10 10:07:29

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Cezariana pro sau contra

dar cu nasterea aia in apa cum e..am auzit k nu simti nimic si nasti f usor...se practica si pe la noi?


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#34 2007-10-10 10:10:46

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

nu stiu, parca era un centru pe undeva in Romania...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#35 2007-10-10 10:12:03

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: Cezariana pro sau contra

sincer nu cred ca nu simti chiar nimic big_smile , dar e o solutie buna. auzisem ceva ca exista la fagaras posibilitatea asta, dar ca nu ar fi tocmai avizati. din cate am citit apa iti calmeaza din dureri si te relaxeaza...stiu din auzite doar, nu am experienta la nici una din categorii


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

#36 2007-10-10 11:16:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

cum sa iti taie din uter?????? sigur, e taiat ca sa aiba medicul pe unde scoatecopilul, dat e o incizie, nu iti scoate bucata din uter afara!!!!! el se contracta singurel la loc dupa ce iese copilul.
of! eu_vreau...teoretic iti revii mai greu...eu am nascut prin cezariana....depinde mult de materialul clientului. daca esti excesiv de mitiita, iti revii greu dupa orice fel de nastere...de altfel, dupa parerea mea, cezariana nu e pentru persoanele mitiite


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#37 2007-10-10 11:44:07

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Cezariana pro sau contra

doctoressa a scris:

daca esti excesiv de mitiita, iti revii greu dupa orice fel de nastere...de altfel, dupa parerea mea, cezariana nu e pentru persoanele mitiite

la ce va referiti prin persoana mitiita? poate nu inteleg eu bine cuvantul ... sad e vorba de o persoana "matzaita"? mai explicit de atat nu-mi vine


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#38 2007-10-10 11:50:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cezariana pro sau contra

exact


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.