homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-11


#191 2006-12-18 20:40:06

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

mersi mult de raspuns doctoressa...se trateaza usor? ce sa fac ca sa nu mi mai apara dup'aia? (poimaine merg la ginecolog si probabil o sa mi spuna,dar am nevoie de toate sfaturile posibile ptr ca e extrem de jenant)..
si mai am o intrebare...in prospectul de la Yasmin scrie ca daca vreau,pot sa incep o alta folie imediat dupa ce o termin pe cea anterioara..adica sa ..sar peste menstruatie. ideea imi surade insa ma intreb cat de sanatos e...ce se intampla cu membrana d  p uter daca nu e eliminata?

Ultima oara a fost editat de Melody (2006-12-19 02:07:03)


Cocorosie!

Offline

 



#192 2006-12-19 14:32:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Sa o luam pe rind Melody...incepind cu candidoza...eu zic sa te obisnuiesti cu gindul ca va mai aparea, ceea ce nu e deloc o tragedie, o vei trata cu calm de fiecare data si gata. Daca insa faci o drama din asta, stresul va afecta Ph-ul vaginal precum si psihicul tau si, pe linga faptul ca vei face candidoza des vei avea si probleme psihice din ce in ce mai mari din cauza ei. Daca vei insista cu mii de tratamente repetate unul peste altul in nestire ca sa eradichezi din vagin si ultimul spor de candida vei deregla flora cpomplet si vei face si alte bazaconii.
In ceea ce priveste unirea a doua folii de pastile nu e nici o problema membrana(adica endometrul) neeliminata luna asta nu se va atrofia acum ci atunci cind vei opri pastilele si deci se va elimina luna viitoare. El probabil va fi mai gros si vei singera mai mult...ceea ce nu e o tragedie...oricum tot mai subtire decit e fara sa iei contraceptive va fi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#193 2006-12-19 20:39:56

Melody
Full member
De la: mine din camara...
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 594

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

multzumesc frumos! m am uitat la mai multe articole despre candidoza si am vazut ca sunt destul de multi factori de la care poate sa apara...o sa ma impac cu ideea si o sa incerc sa nu mai provoc alte aparitzii...
am observat si eu ca de la contraceptive ma tine mai putin , 3zile in loc de 5..si e mai bine asa!
mersi inca o data


Cocorosie!

Offline

 

#194 2006-12-21 22:05:39

psicho
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

iau novinetee de 2 luni si vreau sa le schimb cu yasmine, acum sunt in perioada de 7 zile pauza, pot sa incep sa le iau in a 8 a zi, cand ar fi trebuit sa incep sa iau in mod normal novinette, sar trebuia sa nu mai fac pauza si sa iau direct dupa ce terminam folia de novinette?
astept un raspuns urgent ptr ca mi se termina cele 7 zile si nu stiu cum sa fac
multumesc mult

Offline

 

#195 2006-12-21 22:32:42

persifona
Vizitator

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Daca ai fost la medic si ti-a spus el sa le schimbi cu Yasmin, faci pauza de 7 zile pe care o faceai oricum si incepi din a8a zi cu Yasmine. Dar daca nu ai fost, nu le schimba dupa capul tau.

 

 Publicitate


loading...

#196 2006-12-21 22:38:26

psicho
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

un medic mi-a recomandat yasmine, dar nu le-am schimbat inca... abia acum m-am gandit  ca ar totusi cazul....
spuneam ca iau novinett-ul de 2 luni ptr ca am intrerupt ptr o perioada de 1 an ... dar cand am fost la medicul ala, incepusem deja novinett-ul dar mi-a zis ca nu e bun ptr mine ( nu a specificat de ce ) si vreau sa trec pe yasmine, insa mi-e putin cam frica, nu stiu de ce, poate ca din cauza ca nu bine am inceput iar pastilele si acuma iar trebuie sale schimb .. . grater

Offline

 

#197 2006-12-21 22:46:28

persifona
Vizitator

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Da, trebuia sa mergi la medic din nou inainte sa incepi iar cu novinnete sad
Cam ciudat ca nu ti-a zis si de ce nu-s bune. Cat timp le-ai luat ai avut probleme cu ele?

 

#198 2006-12-22 10:53:37

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

daca acum iti e bine cu novinette nu le schimba. nu are rost sa treci iar prin 3 luni de efecte secundare. daca nu iti e bine cu ele incepi yasmine in ziua in care trebuia sa incepi folie noua de novinette.


Nobody home

Offline

 

#199 2006-12-22 14:19:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

de regula textul "nu sunt bune pentru tine" atunci cind tu te intelegi perfect cu ele ascunde faptul ca eu sunt mai motivat sa iti scriu alte pastile....psicho, si eu sunt de parere ca, daca nu ai nimik de reprosat pastilelor Novinette sa nu le schimbi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#200 2006-12-22 20:11:05

psicho
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai eu nu am nimic de reprosat, dar am inteles ca ar fi mai bune yasmine decat novinette . eu chiar nu am avut nici un simptom din reactiile adverse de la novinette in afara de faptul ca mi-au crescut sanii... sa, si mi-a cam scazut apetitul sexual, dar nu fac o tragedie din asta ... si as vrea  pe de o parte sa trec pe yasmine, dar parca nu stiu.... eram obisnuita cu novinette ... insa nu stiu daca sunt mai putin bune decat yasmine sau nu ... imi poate spune cineva?

Offline

 

#201 2006-12-22 20:12:01

persifona
Vizitator

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Bune sunt alea cu care te intelegi tu bine, asa ca ramai la Novynette.

 

#202 2006-12-22 20:55:57

pink'crush
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 5

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Doctoressa,am si eu o intrebare in legatura cu anticonceptionalele Yasmin,se face intotdeauna pauza intre blistere,pe perioada menstruatiei...sau doar prima oara de la administrare?Thx;)

Offline

 

#203 2006-12-22 21:14:23

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

de fiecare data ...dupa ce termini o folie faci pauza 7 zile apoi incepi alta smile doar daca vrei sa iti amani mentruatia iei 2 folii la rand


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#204 2006-12-23 18:47:41

psicho
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Doctoressa, nu vreau sa par prea insistenta (sunt si noua pe forum), dar yasmine nu sunt mai bune (me refer la subtantele pe care le contine) in comparatie cu novinette, acestea fiind defapt copiate dupa Mercylon... as vrea sa iau niste pastile performante, bune, daca tot trebuie sa iau, eu am amenoree secundara, ptr asta mi-au fost prescrise si , insificienta luteala (cu semnul intrebarii). Astept raspunsul tau cat mai curand.

Offline

 

#205 2006-12-23 18:50:43

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

doctoressa intra abia pe 3.
pana atunci iti spun eu ca nu exista contraceptive mai "performante" ca altele. depinde de cum se adapteaza corpul tau la pastile.
ia novinette daca ti-au fost recomandate de medic. isi vor face treaba. yasmin sunt mai noi. asta nu le face automat mai bune.


Nobody home

Offline

 

#206 2006-12-23 19:05:30

psicho
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

problema este ca un medic mi-a recomandat novinette iar altul, yasmine, si acum sunt total derutata... mi le-am cumparat pe amandoua, marti mi se termina perioada de 7 zile de pauza, si nu stiu pe care sa le iau in continuare .... compar mereu prospectele intre ele ... sunt ft stresata din cauza asta sad

Offline

 

#207 2006-12-23 19:06:26

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

inteleg ca ai luat pana acum novinette. continua cu el, pt ca te-ai inteles bine.


Nobody home

Offline

 

#208 2006-12-23 19:06:43

psicho
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

am uitat sa spun ca de 2 luni iau novinette

Offline

 

#209 2006-12-23 19:09:14

psicho
New member
Inregistrat: 2006-12-21
Mesaje: 7

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

a, si am omis inca o problema, fac des candida, si mereu o tratey cu aceeasi constiiciozitate, dar am citit ca novinett-ul favorizeaza aparitia aceste infectii vaginale, nu as avea oare mai mult succes cu yasmine, sau, toate anticonceptionalele favorizeaza aparitia unei infectii vaginale? (sper ca nu sunt prea sresanta)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.