homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-167


#3155 2008-07-07 12:07:51

MiniMe
New member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 9

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

iau Yasmin cam de jumatate de an sau mai mult si nu am avut probleme...mai putin la prima pastila luata, dupa care a doua zi de dimineata am vomitat dar doctorita a zis ca e ok si sa continui. ceea ce am si facut si totul a fost in regula. acum cateva saptamani cand eram pe la ultimele pastile dintr-un blister mi s-au umflat amigdalele f rau..febra si tot tacamu si am fost nevoita sa iau antibiotice..mai precis ospen...stiam ca afecteaza efectul anticonceptionalelor asa ca am folosit metode de protectzie suplimentare (prezervativ) ...am terminat pastilutele din blister..dupa care a urmat pauza de 7 zile, dupa care am inceput un nou blister...problema e ca de atunci cam o data la 2 zile...aproximativ..tot am varsaturi...la prima pastila nu m-am speriat prentu ca am zis ca din cauza antibioticului a disparut efectul anticonceptionalelor de tot si asta e..o sa fie ca si cum as incepe din nou..dar din cand in cand ma trezesc ca ma ia noaptea stomacu si ca trebuie sa fug repede la baie...acum sunt pe la jumatatea blisterului si nici nu stiu ce sa fac..sad

Offline

 



#3156 2008-07-07 12:11:41

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

A trecut prea putin timp sa spunem ca organismul tau e "suprasaturat" smile, asa ca poate fi e reactie la antibiotice (ai vreun inceput de gastrita/ulcer?).

Just in case, un test de sarcina ai facut?

Offline

 

#3157 2008-07-07 12:11:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

MiniMe, incearca sa iei ceva impotriva varsaturileor...antibioticul plus febra plus contraceptivelel au sensibilizat bila si de aceea tot versi....va trece in timp...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3158 2008-07-07 12:17:20

MiniMe
New member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 9

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

test de sarcina imi fac lunar...just in case tongue ...luna asta nu am facut dar o sa ma duc azi sa iau unu..cat despre bila mea...a trecut ceva timp de cand am terminat antibioticele...am luat doar cateva zile si cand le-am terminat cred ca eram pe la ultimele 2 pastilutze din blister...dupa care a urmat o saptamana in care nu am luat nici antibiotice , nici anticonceptionale...pauza totala tongue... o sa cer la farmacie ceva impotriva varsaturilor care sper sa rezove problema..altfel as cam intrerupe anticonceptionalele sincer pentru ca nu prea mai imi permit sa pierd nopti sad

Offline

 

#3159 2008-07-07 12:22:47

MiniMe
New member
Inregistrat: 2007-12-17
Mesaje: 9

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si mai am o mica intrebare...cum ramane cu efectul lor in tot acest timp? vomit cam la 6-7 ore dupa ce iau pastila..dar tinand cont ca am avut ceva episode de varsaturi..este afectata eficienta lor?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3160 2008-07-07 12:38:48

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eficienta nu este compromisa...

si ai worn citeste regulile si invata sa editezi!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3161 2008-07-07 19:53:34

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna!!!va scriu pt ca sincer sunt disperata nu mai stiu ce sa fac....timp de 1 an ma chinui cu o boala de care nu ii mai dau de capat.  am fost diagnosticata de catre ginecolg cu tricomonas vaginalis. am urmat tratament cu metronidazol si meclon ovule ....dupa 3 luni am fost diagnosticata cu anexita si iarasi am urmat tratament....cu zanocin si un antibiotic ..... in prezent dupa un ecograf am aflat ca am probleme cu ovarul drept  si mi-a dat yasmin.am luat 7 pastile  dintr-o folie.....dupa care am renuntat pt ca ma simteam rau de ele. in schimb pe toata aceasta perioada nam scapat de usturimea care revine si tot revine. ma simt rau. ce sa fac??? ajutati-ma va rog...sunt disperata!!!!

Offline

 

#3162 2008-07-07 20:00:37

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

sa faci din nou o analiza la secretie sa vezi daca ai infectii vaginale...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3163 2008-07-07 20:07:58

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

asta insemnand?? precizez ca am facut mereu analize la urina si nu a iesit nimic la ultima consultatie doctora mi-a spus ca sunt bine si sa iau yasmin pt ovar timp de 3 luni. am inceput pe 20.06 sa iau prima pastila (prima z de mestruatie) dupa 7 zile am intrerupt au trecut 4 zile de atunci cand pot reincepe trat cu yasmin??? si inca ceva mentionez ca am probleme cu fierea. probabil de asta nu m-am simtit bine.mutumesc din suflet pt sfaturi.astept cat mai multe pareri..

Offline

 

#3164 2008-07-07 20:09:22

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

asta presupune o vizita la ginecolog.... cat despre pilule poti a le reincepi la o noua menstruatie nu prea e bine sa le tot incepi si sa le intrerupi asa...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3165 2008-07-07 20:14:28

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

abia am fost la ginecolog pe 17 cu trei zile inainte sa imi vina menstruatia.tot atunci mi-a facut si ecografu si mi-a dat yasmin. in rest mi-a spus ca sunt bine. si ca sa revin la control dupa 3 luni. in schimb pe mine ma distruge usturimea. nu e la fel ca inainte dar exista.... si cu cat stau mai mult pe scaun cu cat e mai intensa.... nu mai stiu ce sa fac ....

Offline

 

#3166 2008-07-07 20:19:19

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ioana pe tine te ustura cand urinezi? sau la contact?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3167 2008-07-07 20:28:37

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

la contact nu ma ustura deloc.......la urinare ma ustura cateodata .......da nu e usturimea intensa, puternica asa cum era cand aveam infectie atunci era groaznic...... in schimb ma ustura in interior si asta am observat cu cat stau mai mult pe scaun cu atat ma ustura mai tare ..... iar cum serviciul meu e cam 8 ore numai pe scaun in fata calculatorului....innebunesc de usturime

Offline

 

#3168 2008-07-07 20:41:03

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

acum inteleg dec te ustura cand stai jos.... pai din cauza asta stai mult pe scaun transpiti te iriti incerca sa  porti lenjerie din bumbac si poti sa iti dai la exterior cu crema de galbenele


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3169 2008-07-07 21:09:38

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

deci poate ai sa crezi ca sunt nebuna da am stat acasa 2 saptamani si n-am avut nimic. azi am fost la servici si au inceput iar usturimile. pe mine ma ustura in interior simt ca un discomfort in interior si daca merg la baie abia atunci simt o usturime usoara la urinare. asta sa fie faptul ca transpir?????sincer de fiecare data cand o simt o usturime ma apuca panica cand stiu prin cate am trecut.........

Offline

 

#3170 2008-07-07 21:20:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ioana eu zic ca e de la stat mult pe scaun + transpiratia daca zici ca te ustura si la interior cumpara niste bioclin gel si pune in vagin e foarte bun pt.iritatii dar s epoate sa iti si induci simptomele astea smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3171 2008-07-07 21:28:43

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

la exterior nu ma ustura. doar la interior. stiu ca e posibil sa imi induc starile astea dar totusi am incercat sa nu ma mai gandesc dar degeaba ele au aparut odata cu anexita aia nenorocita (recunosc ca am umblat cam goluta de aia am si racit) si n-au mai plecat.de asta am si fost la ginecolog pt usturimi. si mi-a zis ca e ok si mia dat yasmin. daca ma mai duc la ginecolog chiar ca zice ca sunt dusa......

Offline

 

#3172 2008-07-07 21:30:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

incerca sa iti pui bioclin smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3173 2008-07-07 21:35:30

ioana_1236
New member
Inregistrat: 2008-07-07
Mesaje: 79

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

multumesc frumos..........se pare ca mai citit totusi mi-am amintit ca doctora mi-a zis odata ca sunt fffffffff sensibila si ma irit usor. si mai ales dupa un contact sexual ma irit fff tare da niciodat nu mi-a dat vreun tratament. dumnezeu sa iti dea sanatate!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.