homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-174


#3288 2008-07-18 11:15:45

jucaria nimanui
Full member
De la: plec pe marte...
Inregistrat: 2008-03-15
Mesaje: 962

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna....mai am 2 zile de luat antic yasmine din prima folia..apoi urmeaza pauza de 7 zile(in care trebuie sa imi vina si ciclul)...intrebarea mea este...sunt protejata si in alea 7 zile??pastilele zik eu k le-am luat corect...deobicei le iau la ora 22 dar se mai intampla sa mai intarzii cu o ora...sau cateva minute....nu cred k ar fi asta o problema nu?multumesc


stiu ca pot.....stiu ca pot !!!!!!

Offline

 



#3289 2008-07-18 11:17:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da...esti protejata smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3290 2008-07-18 11:48:33

ruxandrelu
New member
De la: moreni
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 36

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna fetele! n-am mai scris de ceva vreme. am fost la ginecolog la control sa vad dupa 3 luni de yasmin cum ma simt si daca le mai iau. toate bune si frumoase. cand m-am asezat pentru consult si mi-a bagat acolo instrumentele alea am simtit ca parca m-a zgariat sau ceva de genu asta (cred ca nu am stat suficient de relaxata). mi-a gasit o mica infectie pe acolo si colul putin inflamat. drept pentru care mi-a sugerat sa fac un papanicolau si mi-a dat sa iau gynofort si 2 ovule de lomexin, primul la 5 zile dupa ce am luat gynofortul. mi-a spus sa "nu umblu acolo" si evident no sex, ceea ce am si respectat. numai ca la cateva zile dupa gynofort am observat ca pe langa crema care iesea era si ceva asemanator cu sangele, nu f rosu dar parea sange. dupa ce am bagat primul ovul (miercuri) scurgerea semana din ce in ce mai mult cu sangele, se vad si urme de la ovulul ala topit dar si sange. acum protejslipul meu avea pete de sange un rosu portocaliu asa deschis.normal nu cred ca e. ce sa fac?sambata tre sa bag al doile ovul. oare e de la ovulele alea sau chiar mi-a facut doctorita o rana cu fiarele alea cand mi s-a parut ca m-a zgariat???? va rog sa ma ajutati.va pup

Offline

 

#3291 2008-07-18 11:50:35

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da se poate sa te fi zgariat doctora! eu as pune ovulele dupa ce ar inceta sangerarea respectiva


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#3292 2008-07-18 11:50:52

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ovulele sunt albe sau colorate? eu as merge iar la ginecolog


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3293 2008-07-18 11:52:05

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Mergi la un alt medic la control. Sincer nu cred ca ovulele ar provoca sangerari si nici normal nu e.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3294 2008-07-18 11:57:30

ruxandrelu
New member
De la: moreni
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 36

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

bobita a scris:

ovulele sunt albe sau colorate? eu as merge iar la ginecolog

ovulele sunt albe

Offline

 

#3295 2008-07-18 12:01:02

bobita
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2007-04-27
Mesaje: 2148

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

deci se exclude sa fie colorat de la ele. atunci mergi la control iar,macar sa vorbesti cu ginecologul,sa-i spui ce se intampla


mandra si fericita posesoare a unei  burtici cu ochi bebe Doamne ajuta!

Offline

 

#3296 2008-07-18 14:46:40

oana_c
Membru
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 1

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna!

Am si eu o intrebare smile. Iau Yasmin de 2 luni si luna aceasta am vrut sa-mi intarzii ciclul cu 4 zile pentru ca plec la mare in weekend. Am luat deja 4 pastile in continuare (fara pauza), dar din prospect nu m-am lamurit daca trebuie sa iau atatea pastile cate zile vreau sa-mi intarzie sau sa iau pana cand as vrea sa-mi vina (in prospect scrie ceva de genul: "cand doriti sa aveti menstruatie, nu mai luati pastile"). Trebuie sa mai iau in continuare sau sa ma opresc?

Imi cer scuze daca intrebarea a mai fost pusa, nu am avut timp sa citesc toate cele 110 pagini big_smile.

Multumesc anticipat!

Offline

 

#3297 2008-07-18 19:27:28

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

oana_c a scris:

Buna!

Am si eu o intrebare smile. Iau Yasmin de 2 luni si luna aceasta am vrut sa-mi intarzii ciclul cu 4 zile pentru ca plec la mare in weekend. Am luat deja 4 pastile in continuare (fara pauza), dar din prospect nu m-am lamurit daca trebuie sa iau atatea pastile cate zile vreau sa-mi intarzie sau sa iau pana cand as vrea sa-mi vina (in prospect scrie ceva de genul: "cand doriti sa aveti menstruatie, nu mai luati pastile"). Trebuie sa mai iau in continuare sau sa ma opresc?

Imi cer scuze daca intrebarea a mai fost pusa, nu am avut timp sa citesc toate cele 110 pagini big_smile.

Multumesc anticipat!

Eu,din cate stiu,poti lua toata folia(cele 21 de pastilute) si apoi o sa-ti vina menstruatia.Nu e nicio problema.Intr-adevar,daca citeai pe forum,observai raspuns la intrebarea ta.Distractie placuta la mare!smile


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#3298 2008-07-19 01:01:35

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

de exemplu...daca de obicei ai termina folia intr-o duminica si ciclu iti vinea martea sa zicem. daca mai iei inca 4 pastile din o folie noua...ultima pastila o vei lua joi iar menstruatia iti va veni sambata. dar tu poti sa iei 4 pastile din folia noua....sau 7...sau pe toate 21...cum vrei tu si cum iti este mai usor.
sper ca ti-am raspuns la intrebare...ca nu am inteles prea bine la ce te referi. smile


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#3299 2008-07-21 20:57:49

andreeacat21
Membru
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

hello everybody...prima zi aici,am tot citit probleme/sfaturile voastre si ce pot sa zic...thanx God ca existati si ne ajutati smile in special pe cele "mici in ale cunoasterii"in acest domeniu!
tot nevoia m-a adus aici sad am si eu nevoie de un sfat,pls!,desi am facut niste tampenii si o sa fiu "certata",ce sa mai zic...

Acum 3 ani am luat 3 luni Diane la recomand.medic.familie,insa le-am abandonat pt k ma simteam nasol.Doct.mi-a sugerat sa iau Yasmin insa nu am mai luat nimic,am folosit doar prezervat.
Luna trecuta m-am maritat si ca sa "intru in randul lumii" si sa nu il mai chinuiesc pe bietul baiat cu plastice ca in ultimii 4 ani, am inceput sa iau Yasmin.

Cu 2 zile inainte de ultima pastila,am uitat sa o iau,am luat a 2-a zi 2 pastile dar nu am respectat indicatiile din prospect (adik nu am luat inca o folie si nici nu am facut pauza 7 zile), ci am continuat sa iau pastilele urmatoare inca 2 zile pana s-a terminat folia,am facut pauza 7 zile (timp in care mi-a si venit),apoi am inceput folia 2.

Ieri mi-a venit sad la a 20-a pastila din folie si la 23 zile de la ultima menstruatie.
Si dc luna trecuta a fost f lejera,de data asta s-a lasat cu dureri mari si stari nasoale (cum de altfel am la fiecare menstruatie de cand ma stiu,inafara de luna trecuta,prima luna de anticoncept.).
Nu e spotting,e menstruatie.
Colac peste pupaza,luna asta am luat la inceputul lunii,3 zile Rifampicina-un antibiotic pt o infectie,desteapta de mine necitind in prospect ca anuleaza efectul anticonceptionalelor...Stiu, nu am nici o scuza,merit trasa de par la greu pt ca
evident,nestiind chestia asta,nu m-am protejat suplimentar,dar nici dl nu a ejaculat in mine,desi asta nu garanteaza ca am ramas,oricum,din moment ce mi-a venit,nu ar trebui sa fie nici o problema.sper.
Ma ingrijoreaza faptul k mi-a venit la 23 zile!!si cu stari f nasoale...Banuiesc ca toata conjunctura asta cu antibiotice,uitat o pastila luna trecuta,stres,caldura,m-au dat peste cap...?in prospect scrie ca treb.sa imi vina in 2-3 zile dupa intrerupere,nicidecum in penultima zi din folie...Si doar luna asta am luat past.la timp.Doar antibioticele au fost un factor nou.

si acum ce sa fac? azi iau ultima pastila din folie, apoi fac 7 zile pauza...Si luna viit.Dzeu stie cand o sa-mi vina...

Voi merge si la doctor,va trebui sa fac si analize,etc dar eu...mai mult "dupa ureche"am luat aceste pastile,pt ca mi-au fost ele recomandate de un doctor,dar acum 3 ani si fara analize sange,etc etc.
cu toate acestea,fata de diane,sunt super ok,nu ma simt deloc incomod de la ele.

Pot face analizele si dupa ce am inceput deja anticoncept.?adik mai conteaza acum indicii aceia(colesterol,etc) pt ca am citi pe site ca din 6 in 6 luni se fac.iar eu nu am cu ce sa ii compar,nu stiu cum era inainte de pastile.

credeti ca e nevoie sa ma duc acum,maine poimaine la un medic sa ii povestesc toate acestea,tinand cont de dereglare si de cat de rau ma simt,sau sa mai astept?

multumesc mult si scuze dc m-am lungit prea mult cu detaliile.

Offline

 

#3300 2008-07-21 21:03:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

poti face linistita analizele si ar fi indicat sa mergi sa vb cu un medic de planning...nu e urgent dar cat de curand ar fi bine sa mergi...s ar putea sa ai o usoara raceala si de aia sa ai durerile astea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3301 2008-07-21 21:31:17

malix
Membru
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 1

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna. Am stat si am citit aproape toate paginile scrie aici cu sfaturi si griji si situatii...si m-am hotarat sa va scriu pt ca sunt ingrijorata. Am luat doua folii consecutive de pastile (am fost plecata in concediu 3 saptamani si am zis ca nu avea rost sa nu termin si a doua folie) - mentionez ca aceste doua folii sunt si primele pe care le iau de anticonceptionale - acum dupa ce am terminat si a doua folie (mai exact joi 17.07.2008 am luat ultima pastila) nu mi-a venit nici pana astazi. Nu am uitat sa iua nici o pastila in tot acest timp si am intarziat maxim de cateva ori cu ora de luare a pastilei. (maxim 3 ore intr-o zi), dar nu am sarit nici o pastila. Exista posibilitatea sa fiu insarcinata?
Va multumesc anticipat

Offline

 

#3302 2008-07-21 22:17:47

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

malix...esti doar in a 4 zi de menstra...mai asteapta...poate veni in oricare dintre cele 7 zile...daca nu ai luate si alte medicamente cu pilulele stai linistita...nu poate fi vb de o sarcina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3303 2008-07-22 19:07:27

Yvy
New member
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 12

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

imi cer scuze intrucat nu am timp sa citesc intreg topicul,intrebarea mea este daca pot sa sar peste pauza a doua tura consecutiv.

Offline

 

#3304 2008-07-22 19:08:36

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

dap..ideea e sa nu unesti mai mult de 3 folii


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#3305 2008-07-22 19:16:24

Yvy
New member
Inregistrat: 2008-03-02
Mesaje: 12

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si care ar fi riscul in cazul acesta?in cazul in care unesc 3 folii ma refer

Ultima oara a fost editat de Yvy (2008-07-22 19:17:20)

Offline

 

#3306 2008-07-22 19:18:10

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai le poti uni pe toate trei insa nu e recomnadat sa unesti ami mult de 3..tre sa se curete si corpul nu? si atentei ac ep parcusrul foliilor unite poate sa apara spotting...ca reactie a incarcaturii mari de hormoni.


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.