homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-30


#552 2007-05-15 23:51:35

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

de la anti cred, si ca asa se anunta menstruatia cu cateva sapt inainte uneori. asa my se intapla si mie, (si mi se intampla cnd luam yasmin acu iau microgynon).


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 



#553 2007-05-16 12:17:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eu nu sunt convinsa ca e durere de ovare....nu e de la contraceptive


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#554 2007-05-16 20:17:35

TzyTzy
New member
Inregistrat: 2006-12-03
Mesaje: 18

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

as avea si eu o intrebare. am auzit de curand la o emisiunea, cum k trebuie s facem o pauza, s nu mai luam anticonceptioanale pt un timp pt k dak le luam continuu ex:cativa ani, luni... la rand nu mai poti face copii. si k trebuie k atunci knd mergem la ginecolog s facem un test kre ne arata dak mai putem sau nu face copii ceva de genul, c mha ingrijoreaza p mine este k nu stiam de acest lucru, eu am fost la un ginecolog si mia spus k nu are nimik s le iau incontinuare, asta s-a intamplat in iarna. Eu aproape fac 2 ani de cand iau pastilele si chiar sunt ingrijorata.Va rog s mha lamuriti

Offline

 

#555 2007-05-16 20:22:35

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pauza aia e necesara doar cand vrei bebe. poti s ao faci si cand nu mai ai partener... altfel, nu are rost.


Nobody home

Offline

 

#556 2007-05-17 12:53:35

eneida
New member
Inregistrat: 2007-05-12
Mesaje: 5

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am fost la ginecolog si mi s-a spus ca am un chist de ovar drept 4 pe 5 cred ca cm ... dar nu mi-a prescris nici un anticonceptional inca .. are ceva daca iau Yasmin? Sau daca iau anticonceptionale Yasmin am sanse sa se amelioreze sau sa se retraga acest chist ? sau doar anumite anticonceptionale au acest rezultat?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2007-05-17 13:05:33

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eu am fost anu trecut in vara la gineco si i-am dus rezultatele ecografiei si mi-a zis ca am un chist de 2-3 cm cam asa si ca este functional. mi-a dat anti. yasmin timp de 3 luni. am fost la medicul de fam. si am luat trimitere pt ecografie si i-am dus rezultatele gineco. la ca sunt.si nu am mai avut niciun chist dupa tratamentul de 3 luni cu yasmin.ar fi trebuit sa-ti dea cva pt chistul ala, du-te acolo si vb cu doc. si spune k esti nelamurita in legatura cu pb asta...k naiba tre sa-ti dea un tratament nu te poate lasa asa.


pe mine ma durea rau de tot in 1 zi cnd curgea  de imi venea sa ma urc pe pereti si luam la calmante de numai eu stiu, in rest in timpul lunii nu aveam pb.

Ultima oara a fost editat de blue_elf (2007-05-17 13:06:33)


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#558 2007-05-17 13:17:12

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

sau mai bine mergi la alt medic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#559 2007-05-17 13:21:27

eneida
New member
Inregistrat: 2007-05-12
Mesaje: 5

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da o sa merg la alt doctor si sa fac niste analize mai amanuntite dar pana atunci astept parerea doctoressei informativ sa stiu daca au vre-un efect si e de bine sa le iau .. ca oricum le iau ca mijloc de contraceptie .. si vreau sa stiu daca au efect si asupra chistului.

Offline

 

#560 2007-05-17 13:25:03

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eneida a scris:

Am fost la ginecolog si mi s-a spus ca am un chist de ovar drept 4 pe 5 cred ca cm ... dar nu mi-a prescris nici un anticonceptional inca .. are ceva daca iau Yasmin? Sau daca iau anticonceptionale Yasmin am sanse sa se amelioreze sau sa se retraga acest chist ? sau doar anumite anticonceptionale au acest rezultat?

Mie pentru chist mi s-a prescris Duphaston si apoi Orgametril. Si eu sunt de parere sa consulti alt medic ginecolog pentru a afla o a doua parere si pentru a-ti prescrie un tratament adecvat. E important pentru ca nu trebuie sa iei anticonceptionale "dupa ureche". Nu te descuraja! Succes!

Offline

 

#561 2007-05-17 13:33:21

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Yasmin e super bun. Eu iau si nu am nici o problema. Cred ca depinde de organismul fiecaruia

Offline

 

#562 2007-05-17 13:41:15

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si la mine a fost bun... pana am inceput sa scad in greutate si sa ma simt un schelete in toata puterea cuvantului...au fost bune pana cand  nu  s-a my inteles organismul cu ele.


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#563 2007-05-17 14:33:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

eneida, iei deja pastilele astea? daca nu, mergi la un medic de planning si discuta ce pastile sa iei pentru contraceptie. Chisturile functionale pot fi lasate si in pace....ele vor exista atita timp cit ovarul functioneaza.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#564 2007-05-17 23:18:37

eneida
New member
Inregistrat: 2007-05-12
Mesaje: 5

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Le iau de cateva zile doctoressa si deocamdata nu au efecte secundare si ma simt foarte bine. Am mai luat in trecut Logest dat de medic dar m-am ingrasat de la ele si le-am stopat dupa vreo 8 9 luni.

Offline

 

#565 2007-05-18 09:54:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ok...ia-le linistita. Contraceptivele pun ovarul in repaus. nemaifunctionind ovarul nu mai face chisturi functionale. cele deja existente dispar in aprox 6 luni.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#566 2007-05-20 19:01:37

a.sunnysky
New member
Inregistrat: 2007-04-18
Mesaje: 14

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Mai fetelor.. am ajuns pe la pagina 7 sau 8 si m-am cam plictisit sa tot citesc, asa ca daca repet o intrebare.. sa nu dati cu bata... smile  Am si eu o mica nelamurire. Eu tocmai am inceput de trei zile cu o folie de Yasmin, la recomandarea medicului pentru niste ovare microchistice. Am citit pe prospectul de la Yasmin ca in cele 7 zile de pauza iti vine o sangerare numita sangerare de avertisment (sau asa ceva), si ca folia urmatoare nu se incepe incepand cu prima zi de "sangerare de avertisment", ci din a 8-a zi, asa cuma ma vazut ca multe dintre voi faceti. Insa la mine e o mica problema. eu nu am ciclu regulat; luasem acum un an si ceva novynette si nici cu ele nu am avut ciclu regulat, dar incepeam folia in prima zi de ciclu si nu am avut nici o problema. Intrebarea e.. Ce e cu sangerarea aia "de avertisment". shi daca am ciclu neregulat.. cand incep folia? In prima zi de sangerare(adica cum sa stiu daca e sangerare "de avertisment" sau nu)???
Shi pentru ca din cate am citi am devenit shi mai confuza intreb inca ceva: daca sunt la prima folie de antibebe shi iau prima pastiluta in rpima zi de ciclu, sunt protejata nu?  eu asa stiam, dar din cate am tot citit s-a facut o mica confuzie la mine in cap.

Ultima oara a fost editat de a.sunnysky (2007-05-20 19:07:25)

Offline

 

#567 2007-05-20 19:48:16

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

cata vreme iei anticonceptionale ciclul tau va fi de 28 de zile. dar orice face menstra, tu incepi folia noua dupa 7 zile de pauza. adica in aceeasi zi a saptamanii in care ai inceput-o pe precedenta.
si da, daca ai inceput folia asta in prima zi de emnstra esti deja protejata.


Nobody home

Offline

 

#568 2007-05-20 19:50:20

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

se poate ca de la ac. il loc sa te ingrasi sa slabesti????


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#569 2007-05-20 21:18:10

a.sunnysky
New member
Inregistrat: 2007-04-18
Mesaje: 14

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Nashira, eu am spus ca am mai folosit antibebe, si nici atunci nu am avut ciclu regulat. ma gandesc ca se poate intampla shi acum. si atunci e ca si cum ai incepe folia inainte de ciclu (ma refer ca ar fi ca si cand ai incepe o folie noua dupa alea 21 de zile, ca sa intarzii menstruatia).. sau????...
Docturul a zis sa incep folia urmatoare in prima zi de ciclu, dar pe mine ma zapaceste chestia aia cu "sangerarea de avertisment". deci...

Ultima oara a fost editat de a.sunnysky (2007-05-20 21:26:22)

Offline

 

#570 2007-05-21 10:58:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nu ai avut ciclul regulat pentru ca nu le-ai luat cum se cuvine....
fa te rog asa cum iti zicem: termina folia, fa 7 zile pauza(timp in care va aparea singerarea de privatie-nu de avertisment) si intr-a 8 a zi incepe urmatoarea folie. Vei vedea ca vei avea ciclul regulat. daca vei tot incepe in prima zi de ciclu(asa cum gresit te-a sfatuit medicul acela) iar vei decide ca nu ai ciclu regulat. Daca nu ma crezi, strica un drum la un cabinet de planning, medicul de acolo va stii mai multa contraceptie decit stiu ginecologii care insista totusi sa isi dea cu parerea nu inteleg de ce


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.