homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-34


#628 2007-06-07 22:50:41

anya
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-10
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am si eu nevoie de un sfat, va rog frumos. Iau yasmin din februarie, deci sunt la al 5 lea blister. Pot sa spun ca nu m-am simtit exceptional de cand le iau..mai ales in ultima luna am dureri groaznice de cap, picioare. De vreo saptamana si ceva nu-mi mai trece durerea de cap, simt asa ca o tensiune, imi pocnesc urechile...am fost la urgenta de 2 ori pana acum, nu prea m-au bagat in seama..prima data mi-au dat sa iau distonocalm smile iar a doua oara mi-au facut un piafen intravenos(si tot nu mi-a trecut)..asta s-a intamplat ieri cand mi-a amortit mana stanga si gura asa din senin...simptome care nu i-au impresionat pe medici..probabil tre sa ajungi in coma ca sa te ia in seama...trist dar adevarat...Am facut EKG, nu par a fi probleme cu inima, tensiunea e normala...Nu stiu ce sa cred ma gandesc ca durerile de cap ar putea fi si de la anticonceptionale....mai am 7 pilule din blister, ma gandesc sa nu mai iau. Initial mi-au fost recomandate de medicul ginecolog pt niste chisturi, medicul de la urgenta mi-a spus ca nu se pricepe foarte tare daca asta ar fi cauza durerii de cap("s-ar putea") dar nu imi recomanda sa le intrerup ca cik n-ar fi bine pt organism...sa consult un medic ginecolog..dar abia saptamana viitoare am programarea la ginecolog si ma doare capul ingrozitor...Pot sa le intrerup?
Tin sa mentionez ca pana acum nu am suferit de nici o boala, nu am avut nici un fel de probleme de sanatate.

Ultima oara a fost editat de anya (2007-06-07 22:54:54)


Vrei o operatie estetica? Poarta un zambet!

Offline

 



#629 2007-06-07 22:54:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

intrerupele...daca nu e de la ele se va vedea si le vei putea reincepe de la urmatoarea menstra...dar mie mi se par simtome cam extreme pt anticonceptionale...dar e bine sa excluzi si aceasta ipoteza...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#630 2007-06-07 22:57:34

anya
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-10
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Banuiesc ca o sa-mi vina menstruatia in cateva zile dak le opresc..asta ar insemna sa-mi vina cu o saptamana mai devreme....nu stiu la ce s-a referit medicul de la urgenta cand a zis ca nu e bine pt organism daca le intrerup (a precizat ca nu se pricepe prea bine...)
Merci pt raspuns. smile

Ultima oara a fost editat de anya (2007-06-07 23:00:42)


Vrei o operatie estetica? Poarta un zambet!

Offline

 

#631 2007-06-07 23:52:01

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nu ma refeream sa le intrerupi imediat...ci dupa ce termini folia curenta...oricum stai sa vezi ce zice doctoressa mai bine...dar asta e parerea mea smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#632 2007-06-08 09:10:19

zanc
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-06-06
Mesaje: 12

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Am luat Tri-Regol cam 3 ani la rand, fara sa am probleme de vreun fel cu ele. Luna trecuta medicul mi-a recomandat sa le schimb cu Yasmine, pentru ca aveam multe cosuri pe spate, si parul gras. M-am bucurat ca insfarsit nu voi mai avea probleme de felul asta.
Dar uite ca am ajuns abia la mijlocul blisterului si fata mi s-a umplut de cosuri !!! (Inainte nu aveam pe fata nici un cos, mai rar, cateodata inainte de ciclu...). Nu mai pot fetelor.. Sa fie de la anticonceptionale? Sa am rabdare pana termin blisterul? Doaman doctor spunea ca ar trebui macar 3 luni sa incerc cu Yasmine sa vedem efectul. Se poate ca in lunile urmatoare sa dispara cosurile? Sa am rabdare si sa continui si luna viitoare tot cu Yasmine? Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog!


If you want to be happy, be.

L. Tolstoy

Offline

 

 Publicitate


loading...

#633 2007-06-08 10:43:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

anya, nu e de la pastile....eu sunt aproape sigura...opreste-le insa, si acum daca vrei, va veni menstra mai devreme intr-adevar, insa nu sunt probleme
mai spun odata, cu tot regretul, ginecologii nu stiu contraceptie....sincer nu am prea vazut fete care sa fi vorbit la planning despre anticonceptionale sa aiba asa mari probleme mereu...cele care merg la ginecolog pentru ele...vesnic au

zanc...termina folia daca tot ai inceput-o. Nu stiu daca de la ginecolog ti s-a recomandat schimbarea sau de unde insa stiu cu precizie ca ea a fost argumentata doar de faptul ca Yasmin e promovat activ de catre reprezentantii medicali nicidecum de problema ta cu cosurile(asupra carora evident nu are influenta)....pe scurt nu asta e solutia....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#634 2007-06-08 12:12:25

zanc
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-06-06
Mesaje: 12

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

doctoressa a scris:

a

zanc...termina folia daca tot ai inceput-o. Nu stiu daca de la ginecolog ti s-a recomandat schimbarea sau de unde insa stiu cu precizie ca ea a fost argumentata doar de faptul ca Yasmin e promovat activ de catre reprezentantii medicali nicidecum de problema ta cu cosurile(asupra carora evident nu are influenta)....pe scurt nu asta e solutia....

Da, medicul ginecolog mi le-a recomandat (de la cabinetul de planning), pe considerentul ca intr-adevar mi-ar rezolva problema cu cosurile...
Si atunci dupa ce termin folia ar trebui sa trec din nou la Tri Regol? Mi-e teama si ca o sa imi dau peste cap tot organismul cu schimbarile astea. sad

Ultima oara a fost editat de zanc (2007-06-08 12:14:15)


If you want to be happy, be.

L. Tolstoy

Offline

 

#635 2007-06-08 15:38:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nu dai peste cap nimic...pina una alta poate ca ar fi o solutie mai buna sa te intorci la tri-regol...pina gasesti alt medic(de planning de data asta) care sa se fi aplecat mai cu atentie asupra capitolului contraceptie si care sa fie dispus sa gindeasca functie de tipul de pastila si actiunea biologica a acesteia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#636 2007-06-08 16:32:16

mihaelus
New member
Inregistrat: 2007-06-01
Mesaje: 15

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

am si eu o intrebare...am luat yasmin de 6 zile ...si in ultimele 2 zile dupa ce le iau ma doare capul mi-e kam greata,si okii ma dor f tare...si imi trece abea daca ies la aer...oare aceste pastile au efect negativ pt mine?sau asa pur si simplu se intampla acum ca le iau pt prima oara?

Offline

 

#637 2007-06-08 16:35:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nici una nici alta....se intimpla dintr-un motiv independent de pastile...cauta-l pe acela


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#638 2007-06-08 18:52:18

zanc
New member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2007-06-06
Mesaje: 12

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

doctoressa a scris:

nu dai peste cap nimic...pina una alta poate ca ar fi o solutie mai buna sa te intorci la tri-regol...pina gasesti alt medic(de planning de data asta) care sa se fi aplecat mai cu atentie asupra capitolului contraceptie si care sa fie dispus sa gindeasca functie de tipul de pastila si actiunea biologica a acesteia

Multumesc pentru sfat... Deocamdata voi termina folia de Yasmin si apoi voi trece din nou la Tri-regol, cu atat mai mult ca m-am simtit foarte bine cu ele.

O zi frumoasa si plina de zambete! smile


If you want to be happy, be.

L. Tolstoy

Offline

 

#639 2007-06-09 10:50:07

me_irina
Membru
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna ..as avea si eu o intrebare...am fost la ginecolog pt prima data..si a depistat ca am un chist ovarian..mi a dat un tratament...printre care sa iau si anticonceptionale...yasmin mai exact...am inceput azi tratamentul iau cate 4 pastile pe zi de nu mai stiu cum ii zice..2 dim 2 seara...si nu stiu exact cand tre sa iau anticonceptionalele.pe prospect zice ca din prima zi a ciclului deci ma gandesc ca de atunci...si doctorul mi a zis ca din prima zi a ciclului..dar nu pot sti exact ca am avut unele emotii sa zic asa...cand am auzit de chist deja mi a zburat gandul la alte lucruri si pot sa zic ca m am speriat putin..si dupa asta mi a zis sa mai iau un medicament...asta tre sa l iau dupa 16 zile din ziua cand mi a venit mestruatia. stiu ca ar fi trebuit sa fiu mai atenta...se mai intampla...astept un raspuns...smile

Offline

 

#640 2007-06-09 10:55:20

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

incepi yasminul din prima zi de menstra. nu inteleg ce nu stii... nu ai cum sa nu stii cand e prima zi de menstra. neutral
de restul nu stiu ce sa-ti zic... ori sunt eu adormita, ori nu te-ai exprimat tu bine... cert e ca nu am inteles intrebarile.


Nobody home

Offline

 

#641 2007-06-09 11:07:27

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai... iei pastilele alea 4 normal, 2 dimineata 2 seara
yasmin incepi din prima zi de menstr, tre sa-ti dai seama care e prima zi smile si le iei zilnic la aceeasi ora. dupa 21 zile faci pauza 7 zile, dupa alea 7 zile, in a 8a zi incepi o noua folie.
celalalt medicament, pe care il iei din a 16 zi de ciclu... te poti ghida si dupa folia de yasmin, numeri cand iei a 16-a pastiluta si atunci stii sa-l incepi si pe asta.

sper ca m-ai inteles... ti-am zis niste lucruri banale, dar ca sa fiu sigura ca ai inteles ce tre sa faci... ca si nashira, n-am inteles prea bine ce vrei sa stii smile daca ai si alte nelamuriri, intreaba!


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#642 2007-06-09 12:16:35

me_irina
Membru
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

k..ms mult mult...stiu ca nu m am exprimat prea bine..nu eram sigura daca puteam sa iau yasmin si in acelas timp medicamentul ala dupa a 16 zi de ciclu...akum am inteles...ms ms multttt...va pup

Offline

 

#643 2007-06-09 15:42:20

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Revin cu o intrebare (sper sa nu enervez!).smile. Imi simt sanii putin durerosi si mai mari (nu imi prea plac, erau ok inainte). Sunt de-abia in a treia luna de administrare a ac Yasmin. M-am ingrasat putin dar nu cred ca e unul dintre efectele secundare. Intrebarea e daca sanii vor reveni la dimensiunile "obisnuite" dupa cele 3 luni. Thx!

Offline

 

#644 2007-06-09 15:45:11

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

cresterea sanilor e din cauza pastilutelor, dar vor reveni la marimea initiala doar dupa ce intrerupi anticonceptionalele...


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#645 2007-06-10 10:32:19

eneida
New member
Inregistrat: 2007-05-12
Mesaje: 5

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Si eu am o mica problema cu sanii de cand iau anticonceptionale.S-au marit foarte mult cu cel putin un numar daca nu 2 si sunt tensionati , durerosi.Iau yasmin de doar o luna .. am sanse sa se amelioreze situatia cu sanii sau doar dupa ce opresc anticonceptionalele de tot am sanse sa revina la marimea normala?Nu de alta dar oricum erau foarte mari si inainte si acum sunt insuportabili .. imi dau dureri de spate si nu mai pot dormi pe burta.

Offline

 

#646 2007-06-10 12:00:10

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Multumesc Ivy pentru raspuns! Eneida, te inteleg! Aceeasi problema o am si eu, insa cred ca Ivy ne-a lamurit pe amandoua: sanii vor reveni la dimensiunea normala abia dupa intreruperea anticonceptionalelor. Eu incep astazi a treia folie de Yasmin. Sper sa fie ok! Succes si tie!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.