homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-47


#875 2007-08-03 19:40:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai protejata esti si in pauza de 7 zile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#876 2007-08-03 20:00:39

dariaandrei
Membru
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 3

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Scuza ca omit sa spun lucrurile mai importante de la inceput, de fapt am omis o pastila sapt asta miercuri. Asta ar fi cam nasol, nu? Iti multumesc mult ca imi raspunzi..nu prea mai e nimeni la ora asta:)

Offline

 

#877 2007-08-03 20:13:29

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai daca ai omis o pastila si n-ai luat-o deloc, nu mai esti protejata nici in perioada de pauza, +inca 7 zile dupa (pana inghiti 7 pastile)...  ca sa se mentina protectia trebuie sa iei neaparat 21 pastilute! asa ca pe viitor, cand intarzii mai mult de 12 ore cu pastila, ia-o oricum si te protejezi suplimentar apoi 7 zile.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#878 2007-08-03 21:55:00

aura1986
New member
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 24

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

itzi multzumesc crys_ty_na pentru raspuns desi m-am uitat mai bine pe pliant si preciza lucru asta...oricum multzumesc...si as mai avea o intrebare:avand in vedere ca eu vreau sa le utilizez doar pentru a ma ajuta sa-mi reduca durerile mari la menstruatzie trebuie sa respect programul zilnic ca la carte de administrare?adik presupun ca ar fi o problema dak as omite sa iau una dak as dori sa ma protejez nu?in fine si din cate am citit oare imi reduce durerile din timpul menstruatziei pentru ca in prospect se precizeaza faptul ca pe langa ca te protejeaza de sarcina ar avea alte beneficii ca:imbunatatzirea simptomelor cum sunt balonarea,edemele sau cresterea in greutate,retentzia hidrica,ameliorarea acneei si reducerea seboreei si parului in rest nu precizeaza nimic  de ameliorarea durerilor menstruale....medicul mi-a spus ca are si efectul asta dar dak nu scrie in prospect oare merita sa le iau?astept raspunsurile voastre...

Offline

 

#879 2007-08-04 10:12:52

aura1986
New member
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 24

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

as mai avea  intrebari a caror raspunsuri as dori sa mi le dea si Doctoressa pentru ca e mai delicat.Deci in urma citirii prospectului de la Yasmin am observat anumite contraindicatzii care mi s-ar potrivi si anume mama(ruda de gradul intai)are probleme de sanatate cu cresterea de colesterol sau trigliceride  si bunica a avut un accident cerebral si eu nush dak pot spune ca sunt supraponderala dar sunt un pic mai plinutza(1.80 si 85 de kg)si am si o varice venoasa la un picior adik o inflmare a unei vene care e destul de groasa si evidenta si ar mai fi o problema si anume in prospect spune ca riscul de a face tromboza in timpul administrarii cu Yasmin e crescut...as dori daca putetzi sa ma lamuritzi dak pot sa iau contaceptivul in aceste conditzii si dak potzi face tromboza in urma administrarii acestuia?va multzumesc anticipat si astept raspunsurile voastre....Facetzi o treaba f buna pe acest forum si tzineti-o tot asa!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2007-08-04 10:15:34

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ideea e sa nu depasesti cu 12 ore ora obisnuita la care o iei...altfel protectia este compromisa...in ceea ce priveste durerile menstruale la mine spre exemplu alterneaza...2-3 luni am dureri...urmatoarele  n am...si tot asa...depinde de organism si si de multe altele...

la celelalte intrebari o sa ti raspunda doctoressa cand va putea...momentan are niste probleme care nu i permit sa intre pe forum...

Ultima oara a fost editat de crys_ty_na (2007-08-04 10:16:26)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#881 2007-08-04 10:26:37

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

aura1986 a scris:

itzi multzumesc crys_ty_na pentru raspuns desi m-am uitat mai bine pe pliant si preciza lucru asta...oricum multzumesc...si as mai avea o intrebare:avand in vedere ca eu vreau sa le utilizez doar pentru a ma ajuta sa-mi reduca durerile mari la menstruatzie trebuie sa respect programul zilnic ca la carte de administrare?adik presupun ca ar fi o problema dak as omite sa iau una dak as dori sa ma protejez nu?in fine si din cate am citit oare imi reduce durerile din timpul menstruatziei pentru ca in prospect se precizeaza faptul ca pe langa ca te protejeaza de sarcina ar avea alte beneficii ca:imbunatatzirea simptomelor cum sunt balonarea,edemele sau cresterea in greutate,retentzia hidrica,ameliorarea acneei si reducerea seboreei si parului in rest nu precizeaza nimic  de ameliorarea durerilor menstruale....medicul mi-a spus ca are si efectul asta dar dak nu scrie in prospect oare merita sa le iau?astept raspunsurile voastre...

De ce sa iei ac pentru durerile menstruale cand exista Ibuprofen, Flamexin (e nou pe piata si se da numai pe baza de reteta; mie mi-a fost prescris impreuna cu Yasmin)), Nurofen etc.? Parerea mea e ca te complici. Eu inainte luam Calmogen cand nu mai suportam durerea.

Offline

 

#882 2007-08-04 12:44:20

kitty_024
Full member
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 387

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

nu e off topic,deci:are ceva daca iei intr-1luna 20de pastilutze in loc de 21??am pierdut una..cand am vrut sa o scot din blister a sarit si am cautato dar nu o gasesc:( si mai aveam normal inca 3zile,si le-am luat corect pana acum.asa..acum mai am numai 2zile,k az am luato p aia kre trebuia sa o iau maine.nu am cum sa imi cumpar alta folie sa iau de pe ea,k sunt exilata la tzara la bunici,si nu au asa ceva la farmacie...au numa revigedon si ink ceva,,,am uitat ctongue..k eu iau yasmin.are ceva dak iau numai20,fac pauza de6zile,si apoi o iau de la kpat??k aksa ajung peste 4-5zile.k m-au exilat ai mei fara drept de eliberare conditionata la tzara la bunici:(..e ok?isi fac efectul normal si imi vn ciclul normal in pauza chiar dak iau 20 si nu 21??....scuzati dak ma repet,da sunt in prima luna,si m-am speriat asa de tare cand am pierdut-o..grater

Offline

 

#883 2007-08-04 13:03:04

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai are ceva ca ai luat numa 20 ... nui prea bine ...e ca si cum ai fi uitat una ... fa pauza normal ... si dupa sa te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastilute ...  abia dupa o sa fi preotejata ...  si grija mai mare pe viitor


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#884 2007-08-04 13:16:55

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

si te protejezi suplimentar si pe durata pauzei.


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#885 2007-08-04 13:17:59

kitty_024
Full member
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 387

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

oke..:(deci iau 20..fac pauza normal,si la a7a zi incep sa iau iarasi,si ink7zile ma chiunui cu prezervativul?..poate totusi reusesc sa ajung acasa...dar...dak nu pot..ma chinui q prezervativul:(..mersi..:-(

Offline

 

#886 2007-08-04 15:06:12

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

aura1986 a scris:

vreau sa le utilizez doar pentru a ma ajuta sa-mi reduca durerile mari la menstruatzie ...................pe langa ca te protejeaza de sarcina ar avea alte beneficii ca:imbunatatzirea simptomelor cum sunt balonarea,edemele sau cresterea in greutate,retentzia hidrica,ameliorarea acneei si reducerea seboreei si parului in rest nu precizeaza nimic  de ameliorarea durerilor menstruale....medicul mi-a spus ca are si efectul asta dar dak nu scrie in prospect oare merita sa le iau?astept raspunsurile voastre...

Si eu am inceput sa iau pilule acum 5 ani exact pentru reducerea durerilor menstruale si reglarea ciclului, la recomandarea dr ginecolog si dr de planning. O saptamana pe luna nu eram buna de nimic. La scoala mi s-a intamplat ca aproape am lesinat. Aveam anemie din cauza ca sangeram abundent. Si dureri puternice. Tinea menstruatia 6-7 zile. Ciclul era foarte neregulat. Bagam in mine Piafen, Papaverina, degeaba. Eventual ca injectie a avut efect o data cand am chemat salvarea din cauza durerilor si cantitatii mari de sange pierdut. Deci cu calmante n-am rezolvat nimic. Pe vremea aia mi-a zis dr ca e o chestie de familie, si mama si sora mea la fel au avut, doar ca pe vremea cand au fost ele tinere nu se prescria nimic ca cica asa e la femei, rabda si du-te cu Dumnezeu.
Eu am scapat de dureri, de PMS cu anticonceptionale. Acum au si rol anti-bebe, dar initial doar pt reglarea menstruatiei le-am luat.

Cred ca e bine sa respecti orarul zilnic si daca nu le iei pentru protectie, sa primeasca corpul cantitatea de hormoni in mod constant, zic eu.

Referitor la acnee si seboree ... cand luam Marvelon mi s-a curatat frumos fata. Aveam niste punctulete rosii pe fata, daca dadeam cu mana parca era gris si au disparut. Acum cu varicela am ramas cu mici urme si tot de atunci am iar pe frunte punctulete din alea marunte. Sint la a 3-a folie de Yasmin, astept sa se instaleze efectul cum ai scris si tu ca scrie in prospect.

Despre ameliorarea durerilor poate ca de aia nu scrie pentru ca reglarea ciclului menstrual atrage dupa sine si atenuarea sau disparitia durerilor, nu?

Ultima oara a fost editat de vdaiana (2007-08-04 15:06:48)


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#887 2007-08-04 15:08:48

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

kitty_024 a scris:

fac pauza de6zile,si apoi o iau de la kpat??

Did i miss something? smile
De ce pauza 6 zile? Pauza e de 7 zile. A 8-a zi incepi sa iei iar pilulele.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#888 2007-08-04 16:40:24

kitty_024
Full member
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 387

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

credeam k 6nu iai nik ji iei a 7a.da iei a8a...tx:) e prima oara knd iau.prima luna.si dak reusesc sa le iau pe toate 21,si fac pauza de 7zile,si incep iar sa iau,dupa kte pastile voi fi safe?

Offline

 

#889 2007-08-04 16:51:19

aura1986
New member
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 24

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

in legatura cu raspunsul care mi l-a  dat ET am uitat sa spun ca pana acum luam nurofene ca sa-mi treaca si asta de mult timp chiar de cand am avut probleme si am observat ca in prima zi trebuie sa cresc din ce in ce mai mult doza pentru ca dak nu muream de durere cu doar 3 cat este maxim pe zi si din cauza asta ma gandeam sa nu devin dependenta si am apelat si la varianta asta....si raspunsul vdaianei sper sa fie asa cum zici adik reglarea ciclului sa duca si la atenuarea sau disparitzia durerilor in cel mai fericit caz pentru ca ma expun la anumite riscuri si nu vreau sa o fac in zadar....mi-am cumparat produsul dar o sa incep sa-l folosesc din urmatoarea luna pentru ca vreau sa merg si la mare si nu as vrea sa-mi strice vacantza...si plus ca inca mai sunt destul de sceptica si mai astept sa vad ce pareri se mai aduna pana atunci.....oricum va multzumesc pentru raspunsurile voastre si-l astept cu nerabdare si pe cel al Doctoressei cu privire la acele probleme mai delicate...pooop u all!!

Offline

 

#890 2007-08-04 17:20:06

aura1986
New member
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 24

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

aura1986 a scris:

as mai avea  intrebari a caror raspunsuri as dori sa mi le dea si Doctoressa pentru ca e mai delicat.Deci in urma citirii prospectului de la Yasmin am observat anumite contraindicatzii care mi s-ar potrivi si anume mama(ruda de gradul intai)are probleme de sanatate cu cresterea de colesterol sau trigliceride  si bunica a avut un accident cerebral si eu nush dak pot spune ca sunt supraponderala dar sunt un pic mai plinutza(1.80 si 85 de kg)si am si o varice venoasa la un picior adik o inflmare a unei vene care e destul de groasa si evidenta si ar mai fi o problema si anume in prospect spune ca riscul de a face tromboza in timpul administrarii cu Yasmin e crescut...as dori daca putetzi sa ma lamuritzi dak pot sa iau contaceptivul in aceste conditzii si dak potzi face tromboza in urma administrarii acestuia?va multzumesc anticipat si astept raspunsurile voastre....Facetzi o treaba f buna pe acest forum si tzineti-o tot asa!!

Offline

 

#891 2007-08-04 17:41:43

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

doar un medic de planning poate sa iti raspunda sigur la intrebarea ta smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#892 2007-08-05 11:21:37

aura1986
New member
Inregistrat: 2007-08-03
Mesaje: 24

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai tocmai am citit ca Doctoressa e medic de planning familial si deaceea apelez in primul rand la opinia ei.sper sa revina cat de curand pe forum dar intre timp o sa apelez si la un medic de planning off forum.

Offline

 

#893 2007-08-06 00:11:54

Dulcineea
New member
Inregistrat: 2007-08-05
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna! Am descoperit forumul vostru in timp ce cautam mai multe informatii despre Yasmine. Am si eu o problema si as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da si mie un sfat sau o parere. Am inceput sa iau Yasmine de luna trecuta la recomandarea medicului ginecolog. Am avut insa surpriza sa-mi vina CM cu 4 pastile inainte de a termina blisterul. Le-am luat si pe ultimele 4 si m-a m ai tinut inca 4 zile dupa. Am crezut k e vorba despre perioada de acomodare a organismului cu pastilele si de asta s-a intamplat asa. Numai ca, luna aceasta am incaput o noua folie si dupa numai 7 pastile am inceput sa sangerez din nou si desi continui sa iau si restul de pastile nu se opreste sangerarea. Nu e foarte abundenta dar e deranjanta avand in vedere k de abia am inceput folia. Nu stiu ce sa mai cred sincer, e vorba tot despre acomodare sau e cazul sa-mi fac probleme?
     Sper sa ma puteti ajuta! Va multumesc anticipat! Pupici!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.