homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-68


#1274 2007-10-10 16:13:42

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

lorerdana a scris:

azi e prima oara cand scriu aici un mesaj si am o intrebare pt DOCTORESSA . saptamana trecuta am uitat sa iau 2 zile la rand pastilele in care am facut si sex neprotejat si la 4 zile dupa mi-a venit ciclul...sa fie din cauza ca nu am luat pastilele?

In perioada de pauza de obicei in a cata zi iti venea menstruatia?
2 zile ai uitat, dar in a 3-a zi ai continuat cu pastilele?


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 



#1275 2007-10-10 16:46:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

lorerdana, nu ti-a venit ciclul, ai singerat ca semn al scaderii eficientei pastilelor(scadere datorata celor 2 pastile uitate)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1276 2007-10-10 18:10:56

camelia1302
New member
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna fetelor si buna doctoressa. iau yasmin de 12 zile si inca nu s-a oprit sangerarea. stiu ca e normal sa apara acel spotting dar azi mergeam pe strada si am crezut ca mi-a venit menstruatia yikes. nu mai suport, imi vine sa le las. voi ati patit la fel in prima luna?
sa mai astept?va rog sfatuiti-ma!

Offline

 

#1277 2007-10-10 18:12:31

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da la fel am patit prima luna.folos protejslip altceva nu ai ce face


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1278 2007-10-10 18:17:43

camelia1302
New member
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

cosmina07 a scris:

da la fel am patit prima luna.folos protejslip altceva nu ai ce face

multumesc smile folosesc  si le schimb cam de 2 -3 ori pe zi. e f neplacut sper ca luna viitoare sa se schimbe situatia

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1279 2007-10-10 19:11:06

camelia1302
New member
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

doctoressa mai explica o data te rog ce e spotting-ul? o scurgere maronie sau o sangerare? eu sunt f speriata ca pana azi (iau de 12 zile yasmin) am avut  mereu scurgeri maronii  in cant. f mici, dar azi parac am menstruatie in loc sa se opreasca parca mai tare  curge.ce sa fac?

Offline

 

#1280 2007-10-10 19:20:22

lorerdana
Membru
Inregistrat: 2007-10-10
Mesaje: 4

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

in perioada de pauza in venea cam in a 4 - 5 a zi ..da, dupa cele 2 zile in care am uitat a treia zi am inceput iar pastilele dar deja sangerarea asta o am de 5 zile si vine in cant. mare si ma simt rau.si cel mai rau e ca nu sunt in tara sa pot merge la un control

Offline

 

#1281 2007-10-10 22:32:01

ubica
New member
Inregistrat: 2007-10-10
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

sal. sunt noua pe aici. vreau sa vb si eu despre experienta mea cu yasmin. un lucru e clar: nu am ramas insarcinata de cand il iau. deci e bine. asta doream in primul rand. apoi: de ce sunt asa de multe fete care spun ca s-au ingrasat? mai mult sau mai putin? nu am avut probleme de acest gen. nu am simtit ca mi-e foame mai mult... cred ca depinde de fiecare, intr-adevar. da, am avut greturi si am avut dureri de burta si sani. nu am avut sangerari suplimentare sau secretii ciudate. a fost ok. am citit fff bine prospectul inainte de a-l folosi. chestiile alea cu cancerul si riscurile celalalte m-au cam pus pe ganduri. dar am mers mai departe. prietenul meu zice ca mi s-au mai marit sanii. parca as zice si eu acelasi lucru. nu am stiut ca pot fi probleme cu colesterolul. cred ca va trebui sa fac analize. ce mai trebuie sa verific? in incheiere un sfat valabil pt toata lumea: nu luati NICIUN medicament dupa capul vostru sau pt ca asa v-a spus nu stiu ce prietena. NIMIC!!!!!!!!!!! mergeti la medic neaparat. va pup si nu uitati ca sunteti speciale!!!


nu uitati ca sunteti speciale!!!

Offline

 

#1282 2007-10-10 23:00:05

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ubica, fa-ti si viteza de coagulare a sangelui.

Offline

 

#1283 2007-10-11 10:19:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

camelia1302, spotting-ul e o singerare redusa cantitativ...daca tu zici ca acum singerezi mult, nu e in regula..e cazul sa te intorci la medicul care ti le-a recomandat(*sau sa mergi la altul) si sa discuti despre asta)


lorerdana...imi pare rau...asa se poate intimpla insa daca uiti pastilele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1284 2007-10-11 10:34:07

anita78
Full member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 782

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Angi a scris:

PENTRU TOATE FETELE DE PE FORUM CARE FOLOSESC YASMIN.
Am fost la cabinetul de planning acum 2 sapt. si mi s-a recomandat Yasmin . Zilele astea trebuie sa incep sa iau pastilutele si am tot auzit in jurul meu tot felul de teorii. Unele spun ( inclusiv doctorita de la cabinetul de planning la care am fost eu ) k sunt super bune , sunt ultimele iesite pe piata ( au aparut anul trecut sau asa ceva...) k nu au efecte adverse ( nu te ingrasi , nu iti creste par in exces ....)..... ce mai tura-vura K SUNT CELE MAI TARI . Pe de alta parte am intalnit si pareri nu la fel de pozitive ca cele mai susmentionate. Cum k ar facilita instalarea unui cancer ovarian , de col, mamar etc , k toate antibebe-urile au efecte adverse , dak nu imediat , in timp (peste 10 ani de exemplu , chiar daca perioada in care le-ai luat a fost relativ scurta) exemplele pot continua. Una peste alta , o cunostinta , a descoperit de curand k are cancer( de col .... parca) si ea crede k o mare influenta in apritia si dezvoltarea bolii a avut-o steriletul ( pe care si l-a pus acum aprox. 7-8 ani).
AM RUGAMINTEA SA-MI SPUNETI SI VOI PAREREA VOASTRA ( IN SPECIAL FETELE CARE FOLOSESC YASMIN) . ACEEASI RUGAMINTE O INDREPT SI CATRE DOCTOREASSA.
ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE !!!!!!

eu am luat yasmin (pt. reglarea menstruatiei) si am fost foarte multumita de ele. nu m-am ingrasat! in rest si-au facut treaba super bine!


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, rade necontrolat, si nu regreta nimic care te-a facut sa zambesti

Offline

 

#1285 2007-10-11 11:36:06

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

fetelor, si eu tocmai m-am dus la un cabinet de planning si mi-a dat doctorita Yasmin.. ma ingrijoreaza faptul ca am o durere in dreptul inimii si in plus, ma doare si sanul stang..ori e una, ori e cealalta, ori ambele... clar ca trebuie sa ma duc la un control, dar intre timp...oare pastilele pot inrautati situatia..?.. sad

Offline

 

#1286 2007-10-11 11:51:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai pina nu stim ce e cu durerea din dreptul inimii...nu stim ce si cum cu pastilele(doctoritei de la planning i-ai spus despre aceste dureri?)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1287 2007-10-11 11:59:43

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

da, i-am spus...si m-a rugat sa revin pt un control la san la 4 zile dupa ce mi se termina menstra...partea cardiaca nu a comentat-o..

Offline

 

#1288 2007-10-11 12:47:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

aia era singura care ridica probleme...se pare insa ca nu si ei


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1289 2007-10-11 13:03:11

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

sad. si...nu vreau sa fiu rautacioasa, dar ea e avizata sa-mi faca un control serios la sani?.. sau doar ma duc acolo..ma palpeaza putin si..gata?..ca dak e asa..nu descopera prea multe..pe mine ma doare in interior.

Ultima oara a fost editat de micaella4 (2007-10-11 13:03:38)

Offline

 

#1290 2007-10-11 15:30:47

pinku
New member
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 21

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna!sunt noua pe aici...sunt in a3a zi de cand am inceput sa iau yasmin...si am si eu niste intrebari...dupa terminarea menstruatiei pot avea contact sexual neprotejat?adica daca efectul este sigur...si...inca ceva:P pot avea sa zicem doua contacte sexuale in aceeasi zi?efectul pilulei ramane acelasi?in concluzie vreau sa stiu dak asa isi poate pierde efectul si sa se ajunga la sarcina....

Offline

 

#1291 2007-10-11 15:32:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

daca le-ai luat din prima zi esti protejata inca de atunci.
nu conteaza cantitatea de sperma, deci nici contactele sexuale ca numar.

ia si citeste regulile! ai warn!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#1292 2007-10-11 15:36:57

pinku
New member
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 21

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Buna!sunt noua pe aici...sunt in a3a zi de cand am inceput sa iau yasmin...si am si eu niste intrebari...dupa terminarea menstruatiei pot avea contact sexual neprotejat?adica daca efectul este sigur...si...inca ceva:P pot avea sa zicem doua contacte sexuale in aceeasi zi?efectul pilulei ramane acelasi?in concluzie vreau sa stiu dak asa isi poate pierde efectul si sa se ajunga la sarcina....


scuze pt repetare:) si inca ceva...am tot citit k vor aparea sangerari si chestii de genul asta?in perioada asta se poate avea contact sexual,nu?din cate stiu de la medicul ginecolog doar in perioada menstruatiei ,fara contact sexual

Ultima oara a fost editat de pinku (2007-10-11 15:44:00)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.