homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cartea de pe noptiera-8


#134 2008-10-23 10:11:03

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: cartea de pe noptiera

"In puterea noptii" Dean Koontz...pt cei pasionati de thrillere..acuma am imprumutat-o de la biblio


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 



#135 2008-10-23 12:05:46

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: cartea de pe noptiera

Mie imi plac, cartile lui James Hadley Chase. Sunt politiste si bine scrise.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#136 2008-10-23 12:11:06

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: cartea de pe noptiera

c@t a scris:

angelaflory a scris:

eu inca sunt la "puterea destinului"ma chinui de o luna la ea sad

cine-a scris-o??

thomas gifford .. a fost cadou la saptamana financiara smile


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

#137 2008-10-27 23:17:20

Danisia
Full member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 666

Re: cartea de pe noptiera

rotfl eu am in noptiera Barbatul infidel de Charlotte Lamb ,dar inca nu m-am apucat sa o citesc


Ce nu te doboara te face mai puternic

Offline

 

#138 2008-10-27 23:51:12

muty
Full member
De la: Galati
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 645
Site

Re: cartea de pe noptiera

William Golding -Imparatul mustelor, recomand cu caldura atata cartea cat si filmul, la fel si "Planeta maimutelor"-Pierre Boule

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2008-10-27 23:55:34

skumpi
Vizitator

Re: cartea de pe noptiera

DSM IV rotfl - o carte care te ajuta sa o iei razna mai ushor rotfl

 

#140 2008-10-28 08:52:25

lee
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-08-14
Mesaje: 3845

Re: cartea de pe noptiera

c@t a scris:

lee a scris:

in ultimele zile am citit nunta lui figaro si don juan smile) m-am stricat de ras...numai incurcaturi

cine le-a scris???

scz, abia acum am vazut
e vorba de beaumarchais pt figaro si moliere pt don juan


"Cel mai sigur drum catre iad este cel progresiv,cu povarnisuri dulci,pardosite molatic,fara cotituri neasteptate ,fara jaloane ,fara indicatoare." box  punish

Offline

 

#141 2008-10-28 11:26:18

OneOnly
Insomniac member
Inregistrat: 2008-07-14
Mesaje: 8686

Re: cartea de pe noptiera

nu citesc inainte de a dormi,de obicei citesc ziua tongue
dar anyway carte care acum am terminat-o si mi s-a parut chiar f buna-the picture of dorian gray-oscar wilde wink


They can because they think they can.

Offline

 

#142 2008-10-28 13:55:33

elenas
Full member
Inregistrat: 2007-08-22
Mesaje: 145

Re: cartea de pe noptiera

OneOnly a scris:

nu citesc inainte de a dormi,de obicei citesc ziua tongue
dar anyway carte care acum am terminat-o si mi s-a parut chiar f buna-the picture of dorian gray-oscar wilde wink

pentru cartea asta am luat cotidianul saptamana trecuta, de mult era pe lista cu lecturi
acum citesc "Marile sperante", imi place...oricum ar fi trebuit sa o citesc mai demult dar cum nu m-am omorat cu lectura cand eram mai micuta...nu e niciodata prea tarziu

Offline

 

#143 2008-10-28 14:33:30

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: cartea de pe noptiera

kadome a scris:

Eu vreau sa recitesc Maestrul si Margareta - Bulgakov,de asemenea sa citesc  Antichristul de Nietzsche,Idiotul de Dostoievski,Manastirea din Parma de Stendhal  smile eheee..timp sa am..

de Dostoievski vreau si eu sa citesc mai multe smile
acu momentan sunt la "diavolul se imbraca de la Prada"

Offline

 

#144 2008-10-28 14:34:56

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: cartea de pe noptiera

Emma.28 a scris:

Voi enunta succint cateva idei (este o ora cam tarzie). In primul rand, daca vei reciti "Capra cu trei iezi" sau "Soacra cu trei nurori" probabil ca vei fi frapata de violenta descrierilor: lupul nu numai ca mananca cei doi iezi, dar manjeste peretii cu sange, asaza capetele iezilor la fereastra... Este un comportament ciudat, nu crezi? Depaseste limitele normalitatii... Devine patologic... La fel capra, care, in dorinta de a se razbuna, construieste o intreaga strategie... Sau scenele care descriu pedeapsa soacrei...

De asemenea, in celelalte basme intalnim supralicitari repetate: personajele din Harap Alb mananca, beau exagerat de mult... Vad lucruri pe care oamenii obisnuiti nu le vad... Cocosul din Punguta cu doi bani de asemenea mananca si bea foarte mult...

Toate aceste elemente textuale pot avea o interpretare indrazneata cumva, legata de elemente biografice auctoriale... Si din cate stiu eu neautentificata inca...

foarte interesant... nu m-am gandit la asta pana acum... neutral  desi povestile astea nici nu le-am mai citit de cand eram mica... oricum, mi s-a parut si atunci brutal faptul ca lupul a mancat iezii.... si felul in care a fost torturata soacra, cu sare pe rani etc...acum daca ma gandesc, pare ceva patologic...insa atunci le-am considerat ca atare...
Mie nici Scufita Rosie nu mi-a placut....


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#145 2008-10-28 16:59:34

persifona
Vizitator

Re: cartea de pe noptiera

capcaun a scris:

kadome a scris:

Eu vreau sa recitesc Maestrul si Margareta - Bulgakov,de asemenea sa citesc  Antichristul de Nietzsche,Idiotul de Dostoievski,Manastirea din Parma de Stendhal  smile eheee..timp sa am..

de Dostoievski vreau si eu sa citesc mai multe smile
acu momentan sunt la "diavolul se imbraca de la Prada"

Vai ce mi-a placut cartea, capcaun!  hjarta  hjarta  hjarta  hjarta

 

#146 2008-10-28 17:05:38

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: cartea de pe noptiera

Aşa grăit-a Zarathustra - Friedrich Nietzsche

Offline

 

#147 2008-10-28 17:14:47

deea_si
Full member
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 607

Re: cartea de pe noptiera

nu prea am citit pana acum..nu-mi place..am citit din obligatie ce era pentru scoala..
cu toate astea ma chinui sa deschid" De veghe in lanul de secara" am auzit ca e frumoasa cartea..dar inainte de culcare ma gandesc ca mai bine ma uit putin peste anatomia patologica sau semiologie..si-mi trece orice..vreau sa stiu cat mai multe in domeniul meu -  medicina veterinara, si de aceea mi se pare ca nu am timp sa citesc "povesti"


*Even the biggest failure, even the worst, beats the hell out of never trying.
*Sa fii veterinar este unul din cele mai speciale lucruri din lume hjarta
*16.04.13 - cea mai frumoasa zi

Offline

 

#148 2008-10-28 20:42:25

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: cartea de pe noptiera

elenas a scris:

OneOnly a scris:

nu citesc inainte de a dormi,de obicei citesc ziua tongue
dar anyway carte care acum am terminat-o si mi s-a parut chiar f buna-the picture of dorian gray-oscar wilde wink

pentru cartea asta am luat cotidianul saptamana trecuta, de mult era pe lista cu lecturi
acum citesc "Marile sperante", imi place...oricum ar fi trebuit sa o citesc mai demult dar cum nu m-am omorat cu lectura cand eram mai micuta...nu e niciodata prea tarziu

poftim?? a fost sapt asta cartea? pfff, daca as fi aflat mai repede... cred ca maine ma duc si caut la toate chioscurile de ziare cartea
acum am pe noptiera accidentul de mihail sebastian


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#149 2008-10-28 20:56:27

elenas
Full member
Inregistrat: 2007-08-22
Mesaje: 145

Re: cartea de pe noptiera

da, portretul lui dorian grey a fost cartea de la cotidianul de miercurea trecuta-22.10 dar oricum si dc nu o mai gasesti pe la chioscuri poti sigur sa o comanzi de pe site-ul lor.

Offline

 

#150 2008-10-28 20:59:48

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: cartea de pe noptiera

elenas a scris:

da, portretul lui dorian grey a fost cartea de la cotidianul de miercurea trecuta-22.10 dar oricum si dc nu o mai gasesti pe la chioscuri poti sigur sa o comanzi de pe site-ul lor.

stiu DAAR mi-am mai comandat o carte de la ei si mi-a venit roasa la un colt neutral coletul(era sa scriu cotletul:)))) nu era deteriorat


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#151 2008-11-04 21:33:17

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: cartea de pe noptiera

gărlis am si eu nevoie de un sfat. ce carte sa ii cumpar eu sora-mii de ziua ei? dati-mi si mie va rog ceva idei...ca eu habar nu am..
are 27, e casatorita de 4 luni, e educatoare, e nebuna si zvapaiata, asa ca fire tongue, si nu are niciun gand inca de copii
ma ajutati ?rodnar


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#152 2008-11-04 21:52:55

skumpi
Vizitator

Re: cartea de pe noptiera

ceva cu retete culinare
ceva despre cuplu
dak mergi in librarie la sectia psiho big_smile gasesti o gramada d chestii interesante,..nu neaparat carti d psiho...da carti care te invata lucruri folositoare in viata

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.