homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cartea de pe noptiera-7


#115 2008-10-07 22:19:55

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: cartea de pe noptiera

pink_butterfly a scris:

maryahs a scris:

Torente de Marie-Anne Desmarest

de cand imi doresc sa citesc cartea asta!...am auzit numai lucruri bune despre ea...dar nu am timp!

e superbaaa. ti-o recomand cu toata caldura

Offline

 



#116 2008-10-07 22:20:48

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: cartea de pe noptiera

eryn a scris:

c@t a scris:

pe ce site ai citit, eryn, harry potter??? vreau si eu

http://www.wattpad.com/?mode=3&lang … rry+potter

sunt o multime de alte carti acolo.

ms, vreau sa citesc si eu harry potter.....iar daca  mai gasesc si alte carti, e si ma bine puss

Ultima oara a fost editat de c@t (2008-10-08 20:32:55)

Offline

 

#117 2008-10-08 20:28:24

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: cartea de pe noptiera

Leo a scris:

dizzic a scris:

Veronika se hotaraste sa moara  de Paulo Coelho ...cam grea decizia pentru ca toate cartile lui sunt deosebite si interesante

Chiar asa? In fine... poate sunt, dar nu stiu de ce inca nu ma atrage omul asta... e carte "de troleu"...

GreenBubbles a scris:

girlish nu stiu d unde sa fac rost de cartea aia,am cautat-o peste tot...mi-o trebeee rau da nush de unde s-o iau k la biblioteci ori n-o gasesc,ori e vesnic imprumutata

am vazut-o eu la libraria "Noi" de pe Magheru (e undeva pe langa sala Dalles)... si era vreo 10 lei si ceva... totusi...

Am terminat "Amintiri din pribegie" de Neagu Djuvara... e ceva de exceptie... daca va place cat-de-cat politica, va intereseaza putin de diaspora romana din anii '60-'80, va place istoria si va pasioneaza continentul african si africanii... o recomand.

Pe tren catre Cluj n-aveam ce face... asa ca... mi-a trecut pe sub ochi si "Vietasii de pe Rahova" de Eugen Istodor (e scoasa la POLIROM, ca si Turcescu, Andrei Gheorghe - Midnight Killer, etc.). Istodor are doar o mica, contributie... povestile mesevistilor te captiveaza fara sa vrei (MSV - Munca Silnica pe Viata). Isi povestesc talhariile, crimele, povestile amoroase, atmosfera din "casa de corectie"... activitatile zilnice... preturi (cate tigari dai pe sosete, cate pachete de tigari pe un trening... cate ness-uri dai pe o Coca-Cola... cum trisezi la barbut, la table, la rummy... cum fac gardienii trafic de droguri, cum te poti "droga" cu anticonceptionale smile cum se fura cabluri de cupru, rotzi, casetofoane, ceasuri, lanticuri, haine, bani...

Acum sunt la "Obscenitatea publica" de Andrei Plesu. Articole din "Plai cu boi" si "Dilema veche"... scrise destul de cursiv si elegant, dar... trebuie sa ai un DEX langa tine...
E despre oameni si viata, despre politica si politicieni, despre televiziune si presa in general...  Urmeaza Robert Turcescu - Fiare Vechi big_smile (asta dupa ce m-a impresionat "Dans de Bragadiru" de acelasi autor).

totusi ce? eu sunt din timisoara si nu am gasit-o aici. ete fleoshc...las k vin pana la bucuresti si te sun sa ma duci la libraria aia,bine?... pff
si no offence,dar dak nu-ti place un anumit autor sau carte,nu trebuie sa o zici asa..."carte de troleu"...vorba aia: nu te poti caca in gusturile omului,stii?..nici mie nu-mi place coelho,dar m-abtin.

recent am terminat "casa intunericului" de stephen king,superba carte. m-a tinut cu sufletu la gura pana in ultima clipaa big_smile
acum ma gandesc sa-mi iau "misterul regelui" aka "on writing" tot de el.
ma mai gandesc..

harry potter le-am citit eu c@t si sunt super...7 carti.dar de la cartea a 4a deja nu mai e "pentru copii" ca sa zic asa. din cartea a 5-a se complica totul ff tare... sunt super carti oricum,oricand le-as reciti cu placere.


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#118 2008-10-08 20:35:01

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: cartea de pe noptiera

ms pt info, green
ma apucasem si eu mai demult sa citesc harry potter, dar eram cu bacul si am renuntat.

Offline

 

#119 2008-10-09 23:52:55

Emma.28
Full member
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 238

Re: cartea de pe noptiera

Leo a fost banat?! Pacat... citisem pe forum cateva lucruri pertinente scrise de el...

Eu nu citesc acum decat publicatii profesionale - carti cu substrat politic sau legat de media. Pentru a ma relaxa, din pacate, nimic.

Oricum, celor care au mai mult timp liber, le recomand "Citadela" de Antoine de Saint Exupery. Este cea mai buna carte pe care am citit-o vreodata. Dar trebuie sa fii odihnit... Lectura "Citadelei" nu este deloc usoara...

c@t a scris:

pink_butterfly a scris:

maryahs a scris:

Torente de Marie-Anne Desmarest

de cand imi doresc sa citesc cartea asta!...am auzit numai lucruri bune despre ea...dar nu am timp!

e superbaaa. ti-o recomand cu toata caldura

Am citit-o acum 11 ani... M-a marcat profund... Merita citita...

Ultima oara a fost editat de Emma.28 (2008-10-09 23:55:15)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2008-10-10 00:05:12

persifona
Vizitator

Re: cartea de pe noptiera

Pfu, ce carte, ma trec fiori numai cand ma gandesc la ea.

 

#121 2008-10-10 00:09:37

Emma.28
Full member
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 238

Re: cartea de pe noptiera

eu_ana a scris:

c@t a scris:

persifona a scris:

Eu citesc Marie-Anne Desmarest- Torente.. citesc la ea din vara neutral dar sper s-o termin in curand.

E drept ca am mai citit si altele intre timp, da asta e mare rau. Vreo 700 pagini fiecare volum si scris miiiiiiiiic

doamne, persi cat de mult imi place cartea aia.......stiu ca am citit-o acum vreo 4-5 ani.....dar pe nerasuflate.....adormeam cu ea in mana...... as vrea s-o mai recitesc, dar nu prea mai am tp acum. cred ca dupa licenta.

dar ce editie ai persi? eu am avut-o in vreo 7 volume si fiecare de maxim 300 de pagini. cand am vrut sa o recitesc mi s-a parut cam trasa de par...se putea termina in mai putine volume rotfl

Un filolog adevarat ar spune ca nu conteaza atat de mult ceea ce spui cat, mai ales, cum spui ceea ce spui...

Cantitatea este totusi o trasatura definitorie a unui roman (evident, dublata de calitate) - pentru ca daca nu ar fi asa, atunci am ajunge cu totii la ideile avangardiste care enunta ca poti scrie un roman in cateva pagini (vezi Urmuz, "Palnia si Stamate"), ignorand esenta acestora (i.e. demontarea conventiilor romanului realist)... Si nu este tocmai corect...

Offline

 

#122 2008-10-10 00:12:25

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: cartea de pe noptiera

se pune dak pe noptiera am o carte cu povesti ?  imi plac tare mult ....mai ales sa citesc seara inainte de culcare
mai uit de necazuri si visez frumos


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#123 2008-10-10 00:16:19

Emma.28
Full member
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 238

Re: cartea de pe noptiera

Ai citit in ultimii ani povestile lui Creanga? Capra cu trei iezi, Soacra cu trei nurori sau Punguta cu doi bani? Eu le-am recitit acum un an, folosind instrumente de analiza proprii filologiei si am descoperit lucruri extraordinare... Daca doresti, pot sa detaliez...

Offline

 

#124 2008-10-10 00:20:28

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: cartea de pe noptiera

sigur imi place sa ascult ...chiar te rog


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#125 2008-10-10 00:26:38

Emma.28
Full member
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 238

Re: cartea de pe noptiera

Voi enunta succint cateva idei (este o ora cam tarzie). In primul rand, daca vei reciti "Capra cu trei iezi" sau "Soacra cu trei nurori" probabil ca vei fi frapata de violenta descrierilor: lupul nu numai ca mananca cei doi iezi, dar manjeste peretii cu sange, asaza capetele iezilor la fereastra... Este un comportament ciudat, nu crezi? Depaseste limitele normalitatii... Devine patologic... La fel capra, care, in dorinta de a se razbuna, construieste o intreaga strategie... Sau scenele care descriu pedeapsa soacrei...

De asemenea, in celelalte basme intalnim supralicitari repetate: personajele din Harap Alb mananca, beau exagerat de mult... Vad lucruri pe care oamenii obisnuiti nu le vad... Cocosul din Punguta cu doi bani de asemenea mananca si bea foarte mult...

Toate aceste elemente textuale pot avea o interpretare indrazneata cumva, legata de elemente biografice auctoriale... Si din cate stiu eu neautentificata inca...

Ultima oara a fost editat de Emma.28 (2008-10-10 00:32:34)

Offline

 

#126 2008-10-10 00:31:06

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: cartea de pe noptiera

sa stii k ai dreptate ....sincer, pana acum ,n-am dat importanta acestor detalii ...intr-adevar cam tragice unele  momente ....m-ai facut curioasa chiar am sa recitesc povestile....


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#127 2008-10-10 00:36:42

skumpi
Vizitator

Re: cartea de pe noptiera

pe noptierea mea... tot ghidu clinic sta lol inca nu l`am terminat sad

 

#128 2008-10-11 15:46:41

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: cartea de pe noptiera

la mine nu sta inca dar de luni o sa stea ... "Floare- de- Zapada si evantaiul secret "

Offline

 

#129 2008-10-11 16:16:32

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: cartea de pe noptiera

mi-am luat Viata pe un peron de Octavian Paler. i-am dat-o prietenei mele sa o citeasca, dar in cateva zile mi-o da inapoi si o sa o citesc. sunt curioasa, desi ea spune ca te zabuneste de cap cartea cat e de pesimista smile


hjarta

Offline

 

#130 2008-10-23 07:54:33

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: cartea de pe noptiera

am terminat "Batranul si marea" si, sincer mi-a inselat asteptarile....mi s-a parut banala, iar finalul mi s-a parut trist....saracu' om....
acuma m-am apucat de "Premii" de Erich Segal....pare interesanta...

Offline

 

#131 2008-10-23 08:02:55

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: cartea de pe noptiera

lee a scris:

in ultimele zile am citit nunta lui figaro si don juan smile) m-am stricat de ras...numai incurcaturi

cine le-a scris???

Offline

 

#132 2008-10-23 08:08:43

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: cartea de pe noptiera

eu inca sunt la "puterea destinului"ma chinui de o luna la ea sad


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

#133 2008-10-23 08:46:08

c@t
Sr. member
De la: mine de acasa
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 1679

Re: cartea de pe noptiera

angelaflory a scris:

eu inca sunt la "puterea destinului"ma chinui de o luna la ea sad

cine-a scris-o??

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.