homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Fumatul...-7


#115 2012-07-09 21:59:56

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: fumatul...

Mai draguta, Matreoska, nu cred ca e cazul sa o jignesti asa pe Sonia, si pe nimeni de aici..si mai ales nu cred ca e cazul sa imi spui ca stie Dumnezeu cui sa dea...Fiecare isi plateste la un moment dat datoriile pe lumea asta si jignirile, rautatile se intorc impotriva tuturor in viata asta, nu in alta...Nu spune hop pana nu sari...esti tanara si viata e lunga inaintea ta..poate acum iti e bine, dar sa stii ca sunt urcusuri si coborasuri in viata, asa ca nu te imbata cu apa sa crezi ca tu esti mai presus de toate..
Si incaceva, bravo ca ai o sarcina, dar esti sigura ca e ok, ca e bebe bine etc..Eu de exemplu, abia dupa triplu test m-am linistit ca e ok bebe...


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 



#116 2012-07-09 22:00:57

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: fumatul...

Si ti s-a raspuns, dar fiindca nu ti-a convenit raspunsul te-ai suparat.  nustiu 
Daca astepti sa ti se spuna ca e ok ce vrei tu sa faci (sa te lasi cu pastile sau sa iei pastile ca sa contracarezi efectul tigarilor, ca nu m-am lamurit deplin, dar nici una nici alta nu-i ok), sincer, nu cred ca ai sa primesti un astfel de raspuns.

Si sa-ti mai spun ceva, si mie mi-e ciuda ca unele nu vad un cabinet de ginecologie 9 luni, muncesc pe rupte, beau si fumeaza, vin la spital cand e sa nasca si mai baga o tigara, doua pana se dilata suficient ca sa suporte mai usor durerea, iar eu care n-am ratat o programare la medic, am facut ecografii si nu mi-a parut rau nici de ultimul leut dat pentru sarcina asta, am nascut prematur si am riscat sa-mi pierd fetita. ii multumesc lui Dumnezeu ca a avut-o in paza si ma rog sa vegheze asupra ei in continuare.
Asta ma face frustrata?!


Sonia, Buck puss

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-07-09 22:09:02)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#117 2012-07-09 22:04:16

matreoska
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 145

Re: fumatul...

Sa-ti arat tie testul ca sa ce ?Cine esti tu?Nu vreau sa fac la nimeni in ciuda stai linistita,doar am zis ca sunt insarcinata atata tot.Nu am de ce sa ma gandesc daca il tin sau nu deoarece imi doresc de ceva timp acest copil.Ce bine e de voi ca va-ti pus creierii in functiune si nici pina acuma nu a-ti reusit sa ramaneti insarcinate.mie mila de voi..............
VA LAS CU BINE
PA PA

Offline

 

#118 2012-07-09 22:08:17

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: fumatul...

Fetito, noi ne folosim creierii, dar mintea ta e clar in pauza..rotfl


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#119 2012-07-09 22:16:05

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: fumatul...

Sa-ti fie mila de tine si frica de Dumnezeu.


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2012-07-09 22:34:41

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: fumatul...

Matreoska, ciu asta cu creierii ai ?ntrecut orice măsură, dare, deh, asta e părerea celor care dau de 2 ori din fund, răm?n gravide și oricum țin copilul doar c?nd le convine lor. Nu te judec pentru ce ai făcut, dar nici nu accept să te iei de creierii noștrii, pentru că dacă ai spus asta la adresa unei singure asăirante, o iau personal. Și bucur=te că nu ai trecut prin ce-am trecut noi.
Și pentru că ?mi pasă de copilul ?ncă nenăscut o să ?ți răspund și la ?ntrebare. Fumatul dăunează foarte tare fătului, pentru că ?l privează de o bună parte din cantitatea de oxigen, calcifiind vasele sangvine din placentă, ?mbătr?nind-o pe aceasta. Eistă riscul unei nașteri premature, cu consecințele de rigoare sau de boli cronice ale aparatului respirator la făt. Tu decizi dacă ?ți asumi riscul sau nu.

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-07-09 22:37:59)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#121 2012-07-09 22:36:11

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: fumatul...

Matreoska,nu vrei sa ni-l arati ca nu-l ai,dar pe mine chiar nu ma intereseaza.
Tu ai pitici pe creier,si stii de ce(iti zic si de ce,ca tu singura nu ajungi sa stii) ca tu nu ai ramas insarcinta ,ai ramas cu pitici ca tu ramai insarcinata cu creierul nu cu sufletul.Nu mai zic nimic,ca nu vreau sa ma cobor la nivelul tau,nu sunt eu nici sus sus,dar nici la 0 nu cobor.Sa aiba DD mila de tine,si sa-ti dea si diferenta de 90% de creier.

Scuzati fetele ca m-am bagat peste voi.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#122 2012-07-09 22:36:33

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: fumatul...

Cristina,se pare ca nu ii e frica de Dumnezeu, dar ar trebui, ca o sarcina se duce greut, sunt multe emotii, teste pe care trebuie sa le treaca bebe etc...Mie mi-ar fi teama sa judec si sa jignesc pe cineva asa, mai ales acum ca-s gravi..toate se intorc!!!


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#123 2012-07-09 22:42:16

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: fumatul...

Cata dreptate ai,. Buck!  cesafac

offtopic Ti-am trimis un mail. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#124 2012-07-09 22:45:50

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: fumatul...

Katey,ma uit acum...
Nu merge sa deschid adresa de mail, nush ce are disperat Era ceva urgent?

Ultima oara a fost editat de bucklucica (2012-07-09 22:52:18)


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#125 2012-07-09 23:00:57

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: fumatul...

Buck, nu e urgent.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#126 2012-07-09 23:17:50

cristina28
Hero member
Inregistrat: 2012-04-13
Mesaje: 2636

Re: fumatul...

Tocmai de aceea i-am zis Buck, sa ii fie frica de Dumnezeu pentru ca el are grija de tot , de toti... si mai devreme sau mai tarziu primim ceea ce ni se cuvine...Si in cazul de fata va primii.Dumnezeu nu doarme.


“Ori de câte ori simțim că nu mai putem continua lupta cu viața, speranța ne șoptește în ureche, pentru a ne reaminti: Sunteți puternici!”

Offline

 

#127 2012-07-10 07:39:00

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: fumatul...

fetelor mai usor cu etichetarile si jignirile ok?
La urmatoarea abatere vor fi sanctiuni


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#128 2012-07-10 08:11:10

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: fumatul...

buna dimineata , nu vreau sa creez valuri si mai ale sa jigneasc pe nimeni , asta este si motivul pentru care nu am mai intrat la aspirante , sunteti prea stresate , tensionate si adevarul este ca si eu eram la fel
fata asta matreoska , asa cum este ea, a adresat o intrebare , iar voi i-ati dat cu bata in cap, cu ce drept?nici mie nu mi-a dat cel de sus copil de 2 ani jumate , si ma chiunui , dar niciodata nu o sa ma intreb de ce mie nu mi-a dat ca sunt fata buna , iar lui X ii da desi are un neuron ...etc
imi pare rau ca ati alungat un om pe care trebuia sa-l ajutati , cumva , sa-l ajutati
ea nu a intrat la aspirante ca sa va faca in cuida , a intrat aici sa caute ajutor ,
va rog din suflet sa fiti mai indulgente cu oamenii care trec printr-o neputinta, nici pentru ea nu este usor sa se lase din prima , dar poate daca ar fi primit un sfat mai cald , ar fi fost puternica si mai motivata
repet mie imi pare rau de situatia creata , nu spun ca eu nu am judecat pe nimeni, pentru ca tocmai asta fac in acest moment, dar nu in sensul rau , ci in sensul ca poate o vorba buna ar fi fost mai utila
Incercati sa nu mai stati cu ochii pe unele dintre fete , ca mai apoi "pac la razboiu' sa-l jigniti, ea a reactionat in urma a ceea ce s-a vorbit , asta este clar
Repet , nu vreau sa creeez valuri si cearta si nu am intrat sa ma dau eu viteaza , v-am rugat sa fiti la randul vostru mai indulgente, atata tot
Asa cum dumnezeu ne da la fiecare ce ne da , bine rau , si noi , vom raspunde pentru o fapta de genul asta
repet nu vreau scandal, nu de asta am intrat
stiu sunteti vechi pe forum , dar asta nu va da dreptul sa fiti aspre cu cei noi , sau cei care din diverse motive au nevoie de ajutor

Ultima oara a fost editat de rozi2012 (2012-07-10 08:12:52)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#129 2012-07-10 09:07:56

bucklucica
Hero member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4683

Re: fumatul...

Rozi, daca cineva cere un sfat aici, o face pe bune, o face ca poate e disperata, o face ca sa tina cont de sfatul primit, nu doar ca sa se afle in treaba sau sa atate lumea..mie, din pacate, impresia asta mi-a lasat-o Matre...
Nu consider ca pot ajuta pe cineva care cere un sfat doar ca sa-l combata ulterior...E adevarat ca sfaturile nu e obligatoriu sa fie urmate, dar macar sa respecti persoana care si-a pierdut timpul gandindu-se la problema ta si scriindu-ti...Si in plus, hai sa fim serioase, tu daca ai ramane gravida ai intreba daca poti sa fumezi???Pai e lamintea cocosului ca avand un sufletel in burtica vei incerca sa-l protejezi de toate, mai ales de ceea ce depinde de tine,nu???Asta in cazul, bineinteles, cand il pui pe bebe pe primul plan,inaintea nevoilor tale...Eu consider ca o femeie care isi doreste un copil foarte mult si lupta din greu sa-l obtina face absolut orice pentru el, inainte de conceptie, in timpul sarcinii si dupa..asta e instinctul nostru, cu care eu consider ca ne nastem..ma rog, unele dintre noi, ca sunt destule care-si arunca copii pe la tomberoane..


Eric 3 ani si 7 luni
Nicholas, fratior de Eric, posesor de 3 dinti...

Offline

 

#130 2012-07-10 09:24:47

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: fumatul...

buck ai dreptate , dar daca ea e dependenta , e naspa ,  fumatul asta e dat dracului , ce sa mai...eu nu tin partea nimanui , e multa durere , repet anul trecut o prietena de-a mea aramas garvida si a facut testul la mine in casa si mi-l dadea mie, faza aost ca si eu am facut test ca imi intarziase si mie , si la mie negativ
cat a stat cu mine a fumat 10 tigari si dondanea ca ea  face avort , in ziua aia am zis la propriu ca ma arunc de la balcon ,cu greu mi-am revenit, si stii , a nascut la 8 luni , abia a supravietuit si ea si coplul , pentru ca a fumat in timpul sracinii , nu a putut sa se abtina.Toata sarcina a ijnjurat sufletul ala ca ii da ghionturi, ca o doare burta , cilmea cu tigara-n gura
si, la 8 luni si 2 spatamani dureri de burta, acum are noroc ca copilul traieste, iar ea traieste si ea dar fara trompe, uter ovare.placenta s-a despins de acolo si a avut sangerari puternice , si era sa moara cu tot cu copil
Concluzia , este ca cel de sus i-a tras o sperietura sa se invete minte, Poate acum e mai responsabila , nu stiu...oare puteam eu sa ma bucur ca intr-un fel s-a facut dreptate dupa ce ea era sa moara?Nu .
va rog sa nu mai fiti inversunate , va rog din inima , o sa avem copilul nostru , e prea multa tensiune , prea mult stres
iti multumesc buck
eu stiu ce spuneti voi , stiu ca sunteti pregatite sa fiti mamici , si unele sunteti , altii sunt mai tineri si fara minte si pe ei trebuie sa-i sfatuim cu blandete


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#131 2012-07-10 09:26:51

matreoska
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 145

Re: fumatul...

bucklucica a scris:

Rozi, daca cineva cere un sfat aici, o face pe bune, o face ca poate e disperata, o face ca sa tina cont de sfatul primit, nu doar ca sa se afle in treaba sau sa atate lumea..mie, din pacate, impresia asta mi-a lasat-o Matre...
Nu consider ca pot ajuta pe cineva care cere un sfat doar ca sa-l combata ulterior...E adevarat ca sfaturile nu e obligatoriu sa fie urmate, dar macar sa respecti persoana care si-a pierdut timpul gandindu-se la problema ta si scriindu-ti...Si in plus, hai sa fim serioase, tu daca ai ramane gravida ai intreba daca poti sa fumezi???Pai e lamintea cocosului ca avand un sufletel in burtica vei incerca sa-l protejezi de toate, mai ales de ceea ce depinde de tine,nu???Asta in cazul, bineinteles, cand il pui pe bebe pe primul plan,inaintea nevoilor tale...Eu consider ca o femeie care isi doreste un copil foarte mult si lupta din greu sa-l obtina face absolut orice pentru el, inainte de conceptie, in timpul sarcinii si dupa..asta e instinctul nostru, cu care eu consider ca ne nastem..ma rog, unele dintre noi, ca sunt destule care-si arunca copii pe la tomberoane..

Daca mai citesti odata vei vedea ca alta era intrebarea ,dar na asa se intampla cind te crezi mare si tare,oricum am zis ca nu mai scriu pe aici dar nu ma pot abtine.

Offline

 

#132 2012-07-10 09:28:16

florariu
Full member
De la: sebes alba
Inregistrat: 2012-05-16
Mesaje: 395

Re: fumatul...

Buck  iubita mea , e drept ca am criticat-o insa  daca  fata simte sa fumeze nu are decat  i  s-a explicat  i-a explicat si hell i-am zis si eu  zilele trecute  desi eu am fumat in sarcina asta a fost marele  meu pacat , sunt constienta ca vointa de multe ori  nu  ma ajunta la mine   a fost indicat  pentru ca  in momenmtul in care m-am lasat am avut  iminenta de avort si medicul meu mi-a zis sa le iau inapoi si sa imi vad de treaba insa sa nu exagerez ,si da e drept ca cel mai grav lucru  care ti se poate intampla este sa nasti prematur , asa apm patit  eu in schimb aparatul respirator  al copilului a fost ok insa din lipsa oxigenului din momentul ruperii plancentei in cele 4 zile in care am stat asa tot la sfaul medicului a dus la formarea de penumotorax masiv  prin  neoxigenarea plamanului  fatului si asa   i s-a desprins  o  pielita de pe plaman  si toate vasele capilare i s-au  spart fara nici o sansa de a traii normal sau o viata macar  normala  si totusi  s-a zbatut  a trait  o sapataman.
eu nu zic nimanui sa faca ce am facut eu  insa  sunt  convinsa  ca fiecare corp are ritmul lui , nu e bine sa fumezi in general insa daca corpul iti cere pentru a nu se transfera nicotina din sangele tau in momentul  intrerup[erii in placenta si automat in sangele  fatului  este recomanda sa fumezi.Sper sanu fiu ineteleasa  gresit , nu sunt  pro fumat desi sunt  fumatoare.


Ranile nu se vindeca  niciodata, dar ne obisnuim noi sa traim cu ele!
http://www.fertilityfriend.com/home/3d92df/

Offline

 

#133 2012-07-10 09:32:46

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: fumatul...

matreoska  eu zic sa vorbesti cu doctorul si vezi ce te sfatuieste el, pana la urma pe el trebuie sa il asculti.

fetelor faptul ca fumeaza in timpul sarcinii nu inseamna implicit ca este o mama care ar arunca copilul la tomberon sau tot ce s-a scris aici.


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.