homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

M-am ingrasat. de la anticonceptionale?-2


#20 2008-09-07 14:27:50

liz83
Membru
Inregistrat: 2008-09-05
Mesaje: 3

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

multumesc fetelor.e defapt prima folie de cyproterone ,genericul lui diane 35 pentruca prima luna am luat daily,iar apoi mi-a schimbat ginecologul cu cypoterone care trateaza si cosurile.in prima luna nu ma ingrasasem de la daily_ge,am inceput in a doua de la genericul lui diane35.primele sunt anticonceptionale cu un dozaj normal de hormoni,cyproterone cred ca e o bomba,daca nu gresesc.angels stiu ca trebuie sa am ambitie si crede-ma ca nu am nevoie din moment ce nu am deloc pofta de mancare.am ajuns incat nu manc nimic.camysh,esti sigura ca anticonceptionalele in sine nu ingrasa?eu mananc mai nimic si atunci cand o fac sunt fructe,legume,nu gras nu dulce.fac mult sport.nu sunt sedentara.deci nu mai depinde de mine.nu stiu ce sa fac.va multumesc fetelor si va respect parerile dar credeti-ma ca e adevarat ceea ce scriu,altfel nu as fi aici.inainte faceam sport un sfert din cat fac si ma puteam numi una care mananca dar nu se ingrasa.se minunau toti de cat mancam si cat eram de slaba.iar acum........inca o data multumesc.si cu retentia hidrica cred ca ai dreptate camysh.

Offline

 



#21 2008-09-10 17:25:21

bliss
Full member
Inregistrat: 2007-01-23
Mesaje: 366
Site

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

eu luam pana acum marvelon si nu am avut probleme niciodata, m-am ingrasat cam 3 kg intr-un an, dar nu as da vina pe ele neaparat.
problema este ca astazi m-am dus la ginecolog pt alte probleme si cand m-a vazut mi-a spus ca nu imi fac bine pt ca am o pilozitate accentuata (care se rezolva cu ceara,dar na..) si in sus sunt slabuta , dar am fundul si picioarele grase. mi-a zis ca asta indica un dezechilibru hormonal, ca marvelonul nu e bun si mi-a dat yasmin.

as fi vrut sa stiu daca pare logica schimbarea si trebuie facuta sau e nevoie si de o vizita la un alt doctor.

Offline

 

#22 2008-09-10 17:28:47

afrodita-elena
New member
De la: Aproape de voi
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 40

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

am intrerupt de 2 luni AC..si m-am ingrasat..cam 2 kg
inainte nu am avut probleme..chiar salbisem..adika aveam greutatea mea normala.
sa fie de la ele?


Afrodita mami de Elena(11.05.2006)

Offline

 

#23 2008-09-10 17:31:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

nu e de la ele...e metabolismul...ele te au ajutat cu asta...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#24 2008-09-10 17:33:03

afrodita-elena
New member
De la: Aproape de voi
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 40

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

mare dreptate ai.
ele m-au ajutat..o sa le raiau..ca tare nu-mi place ce mi se intampla.


Afrodita mami de Elena(11.05.2006)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-09-10 17:36:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

kram


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#26 2008-09-17 09:51:36

ankxa
New member
Inregistrat: 2008-09-04
Mesaje: 9

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

fetelor....pastilele astea nu ar trebui sa ingrase. eu iau yasmin de 2 ani si ceva.....nu am pus nici 1 kg..din contra am slabittt foarte mult..am facut o pauza gandind ca poate sunt anticonceptionalele de vina,am vb c doctorul,mi-am facut analizele,consultatii nu e din cauza pastilelor. am inceput sa fac mai toate analizele pana am ajuns la fac pt glanda si m-am oprit...dandu-mi rezultatele cam rele..problema mea poate fi asta,am fost ajuns de la 55 la 49 ....acum incerc sa mananc mai rgula sa ma ingras putin..cam in 2 saptamani am pus 1 kg si jumatate....vreau sa ajung macar la 54...asa ca e bine pt voi sa vedeti ce aveti,nu trebuie sa fiti sigure ca anticonceptionalele slabesc sau ingrasa..poate fi o alta cauza a organismului   tillfreds

Offline

 

#27 2008-09-17 09:52:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

... sau pur si simplu fiecare organism reactioneaza diferit, asa cum tu ai slabit, alte persoane s-au ingrasat smile iar altele n-au avut nimic

Offline

 

#28 2008-09-17 10:10:45

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

eu am noroc k nici nu m'am ingrasat nici n'am slabit,desi nu mi s'a cerut sa'mi fac analize inainte de a mi se recomanda AC,la planning.
oare aia de la planning au voie sa prescrie AC fara nici un fel de analize in prealabil?la urma urmei e vb de medicamente  si ce mi se potriveste mie poate tie iti face rau,nu?

Offline

 

#29 2008-09-17 10:45:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

fetitza6996 a scris:

eu am noroc k nici nu m'am ingrasat nici n'am slabit,desi nu mi s'a cerut sa'mi fac analize inainte de a mi se recomanda AC,la planning.
oare aia de la planning au voie sa prescrie AC fara nici un fel de analize in prealabil?la urma urmei e vb de medicamente  si ce mi se potriveste mie poate tie iti face rau,nu?

banuiesc ca doc de la planning ti-a pus o serie de intrebari nu? asta inseamna ca ti-a facut o anamneza si e singurul lucru care se face inainte de prescrierea de anticonceptionale.

Offline

 

#30 2008-09-17 11:03:56

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

despre bolile din familie si m'a intrebat dak am probl cu ficatul sau am avut hepatita.am zis k nu...dupa kre mia dat o cutiuta de logest,mi'a explicat ce era de explicat si km atat.prietena mea a intrat dupa mine si la ea i'a dat novinette,avusese si hepatita.a renuntat la ele k s'a ingrasat destul de mult.oricum eu am de gand sa'mi fac niste analize cat de curand,k AC le iau de un an.

Offline

 

#31 2008-09-17 12:23:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

f bine te ai gandit...multa bafta cu ele in continuare smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#32 2008-09-24 12:02:35

MARIA R
New member
Inregistrat: 2008-09-16
Mesaje: 19

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Eu zic ca e posibil.Colega mea de camera a patit la fel,se ingrasa pe zi ce trecea...
A fost la un control si cauza ingrasarii ei erau anticonceptionalele deoarece conpozitia de hormonii era prea mare pt ea,sau cam asa ceva ,sincer nu stiu de care lua.Dar le-a schimbat,si a  slabit,a tinut si un regim,nu foarte strict.Parerea mea e ca depinde de organism.


:Xmyutza-puss-:*myutza:-*:-*hjarta hjarta

Offline

 

#33 2008-09-24 12:56:59

peap
Membru
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 4

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

chiar ma surprinde voi v-ati ingrasat de la yasmin, eu din contra chiar am mai slabit .... desi nu ma asteptam pentru ca mai luasem inainte marvelon si luasem in greutate cred ca vreo 8 kg... la mine problema e alta: cred ca din cauza anticonceptionalelor nu mai am nici chef de sex... sunt defecta eu sau vi sa mai intamplat si voua?


cool

Offline

 

#34 2008-09-24 13:00:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

se stie ca ele pot duce la o scadere a libidoului...dar cum am mai zis...pofta vine mancand smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#35 2008-09-25 13:44:04

Neverbe
Full member
Inregistrat: 2007-04-18
Mesaje: 334

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Fiecare reactioneaza diferit. Eu iau pastila de Yasmin la ora 10 in fiecare seara si pe la 12 jumatate noaptea ma apuca o foame grozava. big_smile Asa ca am tot timpul in casa un mar si 2 tablete de ciocolata. De obicei e destul ca sa imi potoleasca foamea si nici nu face ravagii pentru silueta.
Ideea e ca si ginecologul, si nutritionistul, si farmacista mi-au spus aceelasi lucru: pastilele s-ar putea sa iti creasca pofta de mancare si sa cauzeze retineri de apa dar nu te ingrasi de la ele daca in rest ai un metabolism echilibrat si nu faci excese alimentare. Deci daca te-ai ingrasat simtitor de cand ai inceput sa ieie AC cred ca cea mai buna solutie e o vizita la nutritionist care iti poate recomanda analize sau o dieta sanatoasa.


Everybody's gotta end up somewhere, I'm just taking my time to get there, And it looks like freedom and it smells like fun, But it feels like being on the run...

Offline

 

#36 2008-09-25 15:10:56

danutza_17
Full member
Inregistrat: 2008-06-03
Mesaje: 109

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

si eu iau yasmin de 8 luni si nu m am ingrasat deloc am aceeasi greutate k inainte sa incep sa le iau asa ca depinde de fiecare organism!

Offline

 

#37 2008-09-26 20:47:45

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

as vrea si eu niste anticonceptionale de la care sa ma ingras  smile  si as putea sa ma ingras vreo 10 - 15 kg fara probleme...asa as ajunge la o greutate aproape normala si cand imi calculez indicele de masa corporala nu as mai vedea mesajul ala " e cazul sa vizitezi un medic"


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#38 2008-09-26 21:38:56

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Anticonceptionalele nu sunt cura da ingrasat big_smile Mai bine viziteaza un nutritionist wink Acolo vei primi o dieta personalizata - doar pentru tine - care nu va avea efecte negative asupra ta...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2008-09-26 21:39:58)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.