homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

M-am ingrasat. de la anticonceptionale?-3


#39 2008-09-26 22:38:33

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

am fost! si cica ma hranesc ok:) in plus imi recomanda sa mananc exact acele chestii pe care nu imi permite gastrita sa le consum. chestia e ca eu am pierdut 9 kg.....pana la acest moment...daca mai pierd unul...cred ca ma zboara vantul fix in curtea spitalului:))


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 



#40 2008-11-18 12:31:20

delyssa
New member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 13

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

abia am reusit sa slabesc...si as vrea sa reincep din nou tratament cu ac si anume logest...k nu am avut efecte adverse...doar m-am ingrasat dupa dar nu cred de la ele..ci din cauza k manacm multe dulciuri...cand mi le-am schimbat (mi-am schimbat si doctorita..k stiam k are mai multa experienta)cu yasmin mi-a zis k e incompetenta prima mea doctorita care mi-a prescris logest pt k creaza pofta mare de dulciuri...e ADEVARAT?..si de la yasmin mi-a fost mai rau decat de la logest

Offline

 

#41 2008-11-18 12:37:00

delyssa
New member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 13

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

eu trebuie sa iau ac pt k mi-au fost prescrise deoarece am chisturi ovariene..si prin ac trebuie eliminate..de 2 ani de zile nu mai folosesc nici o metoda contraceptiva...si nu am avut probleme dar as vrea sa revin la ac pt k nu am un ciclu regulat si nu imi place asta..creaza multe emotii:)...cat despre kg..nimeni nu vrea sa se ingrase de la ele..cu atat mai putin eu care abia am reusit printr-un mare efort sa scap de kg in plus

Offline

 

#42 2008-11-18 12:41:52

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

nu marca creeaza pofta de mancare...sfatul meu e sa mergi sa vb cu un medic de planning...si delyssa ai warn pt ca nu ai editat...citeste regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#43 2009-07-28 09:46:35

valentina31
New member
Inregistrat: 2009-07-27
Mesaje: 16

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

eu nu m-am ingrasat , nu am luat in greutate in schimb m-am latit in solduri, si la fund , si am facut vergeturi . nu-mi pare rau de primele doua, si mi-ar prinde bine si niste kg in plus big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-01-31 22:40:47

Ruxi_puxi
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 25

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

buna fetelor
si eu sunt intr`un maaare impas,iau Logest de 2 si constatand ca ma tot ingras am decis sa fac ceva,si m-am dus la un salon pt masaj,cand ajung acolo si ma dezbrac tipa de acolo speriata ma intreaba daca am probleme hormonale,eu ii zic ca nu evident,si ii povestesc eu cum ca iau logest si etc si ca obiceiurile de zi cu zi nu mi le-am schimbat,mananc la fel si am aceleasi activitati,apoi la ceva timp dupa chestia asta,cumnatul meu(farmacist fiind) imi zice la fel ca m-am ingrasat de cand am inceput sa iau acc;am mai auzit si o alta prietena a mea zicand acelasi lucru ca ia logest si ca s-a ingrasat de cand cu ele.
Ma ajutati si pe mine cu un sfat,o lamurire,ca vorbind la modul cel mai serios nu mananc mult,am renuntat si la fast-food nici dulciuri nu mananc multe,si toot pun kg pe mine.Ajutor va rog!

Offline

 

#45 2010-01-31 22:56:09

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

eu zic sa mergi la doctor. pot fi si alte motive in afara de ac.
ac iti provoaca pofta de mancare si favorizeaza retentia de apa, dar daca zici ca mananci putin si tot te ingrasi e clar ca e o problema.
daca totusi ele sunt de vina, doctorul ti le poate schimba..

Offline

 

#46 2010-02-01 10:09:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Ruxi mergi la medic. daca nu mananci mai mult decta inainte sa iei ac tind sa cred ca nu ele ar fi cauza

Offline

 

#47 2010-02-01 10:51:00

Ruxi_puxi
New member
Inregistrat: 2008-04-02
Mesaje: 25

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

mersi de sfat,dar nu stiu cu ce sa incep,cu un ginecolog sau cu un endocrinolog va produce

Offline

 

#48 2010-02-01 10:52:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

mergi la medicul care ti le-a prescris si spune-i, ca sa ti le schimbe

Offline

 

#49 2010-02-24 11:09:05

Reya
Membru
Inregistrat: 2010-02-24
Mesaje: 2

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Am citit pe site..primul mit fals despre anticonceptionale : ingrasa. Ei bine nu este fals deloc pentru ca, din nefericire avem medici nu prea grozavi care nu fac analize inainte de a le prescrie. Si nu mi se pare normal sa stiu eu ca trebuie analize si sa i le cer. De ce e medic daca nu sa iti spuna el ce trebuie?Cum mai pot avea vreodata incredere intr-unul? Eu am luat 20 kg intr-un an de la anticonceptionale si nu mai slabeam deloc. Mi-am facut analiza si am aflat ca mi-au dat tiroida complet peste cap pentru ca cele prescrise de medicul meu nu erau bune.
Si cand spun ca nu reuseam sa slabesc vreau sa spun tinut regim + sport si degeaba. Nu sunt genul sedentar si totusi am patit asta. Asa ca, fetelor , daca ajungeti la medic sa stiti 2 lucruri :
1.orice problema aveti , va va da anticonceptionale ...ei cam atat stiu
2. Nu le luati pana nu va faceti analize. Bate-ti-l la cap pana va da trimitere sa le faceti si sa va prescrie ceva potrivit pentru voi.
NU sunt impotriva anticonceptionalelor...ci a medicilor carora le e prea lene sa faca ce trebuie sau care habar nu au ce fac.
A da...era sa uit....am mai vazut pe aici afirmatii de genul : eu nu m-am ingrasat , depinde de organism...EXACT!! Tocmai de-aia trebuie facute analize , nu doar sa ti le prescrie . Medici merg pe reteta : ia pastila x ca are cea mai scazuta cantitate de hormoni, fara sa verifice daca e potrivita pentru tine.
Si inca ceva. In afara de ingrasat, o alta problema destul de ...spinoasa aparuta de la anticonceptionale : pilozitate...mult marita si in cele mai nepotrivite locuri. Ma epilam si in 3-4 zile deja rasarea parul , de parca ma radeam.
A mai patit cineva asa ceva?

Ultima oara a fost editat de Reya (2010-02-24 11:14:05)

Offline

 

#50 2010-02-24 12:01:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Reya, in general nu se fac analize inainte sa iei AC, ci dupa. teoretic, medicii isi pot da seama ce AC ti se potrivesc punandu-ti un set de intrebari. practic, fac experiente pe tine.
nu toti medicii prescriu AC cu cea mai scazuta concentratie de hormoni. unii prescriu pilulele X pt ca alea cred ei ca sunt cele mai bune, altii pt ca au contract cu firma producatoare, etc.
si eu sunt de parere ca tb facute analize si inainte de a le lua, dar daca teoria spune ca nu e necesar... roll atunci medicii astia nu gresesc cu nimic, eventual ca nu fac anamneza, ceea ce se intampla ft des.
si eu m-am ingrasat de la AC (doar 10 kg) si multe alte fete. deci nu, nu-i un mit smile.

Offline

 

#51 2010-02-24 12:03:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

se fac analize ca sa vada daca ai vreo problema de sanatate care sa-ti interzica folosirea AC, dar din pacate nu exista analize care sa-ti spuna cum va reactiona organismul tau la ele... nu prea vad cum s-ar putea face asta
da, si eu m-am ingrasat, dar dupa ce am pus 1,5 kg pe mine m-am dus si le-am schimbat
teoretic pilozitatea nu are cum sa apara de la AC, dimpotriva, datorita estrogenului diminueza pilozitatea... eu n-am observat nimic in privinta asta

Offline

 

#52 2011-03-26 16:49:51

iulia_grigore
New member
Inregistrat: 2011-03-26
Mesaje: 5

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

eu am 44 de ani, am luat timp de 3 ani fara pauza anticonceptionale un tip gen jasmine si din octombrie nu am mai luat deloc. In schimb am aprox 1o in plus. si nu reusesc sa dau jos deloc

Offline

 

#53 2011-03-28 01:53:28

Amdra
New member
Inregistrat: 2011-01-15
Mesaje: 78

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

peap a scris:

chiar ma surprinde voi v-ati ingrasat de la yasmin, eu din contra chiar am mai slabit .... desi nu ma asteptam pentru ca mai luasem inainte marvelon si luasem in greutate cred ca vreo 8 kg... la mine problema e alta: cred ca din cauza anticonceptionalelor nu mai am nici chef de sex... sunt defecta eu sau vi sa mai intamplat si voua?

Pff eu ce m-am ingrasat si de la Yasmin si de la Diane.. si da, cica din cauza dozei mari de hormoni. Cum am trecut la Nuvaring cum am inceput sa revin usor usor la silueta de dinainte si nici n-am mai retinut atata apa.

Offline

 

#54 2012-06-08 21:59:51

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Eu iau de 9 luni ac si am pus 6 kilograme,ideea este ca am inceput sa mananc si mai mult,o sa incerc un regim,dar as vrea sa renunt la ac,pot?


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#55 2012-06-09 10:38:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

daca le iei doar in scop contraceptiv, poti renunta la administrare; daca le iei pe post de tratament pt probleme la ovare (sau alte chestii), vorbeste cu doctorul inainte.
sa nu intrerupi administrarea in mijlocul foliei smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#56 2012-06-09 11:20:07

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

Pai am ovare micropolichistice si abia am scapat de un chist de 2,5 cm.problema este ca in ultimul timp am mancat foarte multa ciocolata:(


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#57 2012-06-09 11:22:11

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: m-am ingrasat. de la anticonceptionale?

nasol... incearca sa le schimbi; daca renunti de tot, ai toate sansele sa revina chistuletele.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.