homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35-3


#39 2008-10-16 23:20:58

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: diane 35

iulia sincer nu va niciun motiv pt care te a trecut pe diane...dar fine fine...nu ai voie sa le iei mai mult de 6 luni si in ceea ce priveste acele cheaguri sunt absolut normale...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#40 2008-12-09 10:28:56

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: diane 35

Eu am luat Diane 35 pentru ca auzisem ca scade pilozitatea, le-am luat doar 1 luna pentru ca ma dureau sanii ingrozitor dupa cateva zile si ginecologul mi-a spus sa iau ceva mai slab ca nu sunt pentru mine...In prezent nu mai iau nimic pentru ca am o rana pe col si oricum nu-mi mai arde de sex, dar e posibil sa fi facut candidoza de la anticonceptionale? Trebuie sa mentionez ca unul dintre doctori mi-a spus ca sunt persoane alergice la prezervative si eu as fi una dintre ele...imediat dupa ce am contact sexual cu prez imi apare o usturime ingrozitoare si niste secretii albe...ginecoloaga actuala m-a imbolnavit cu Nizoralul pentru candidoza, dar tot nu mi-a spus de la ce provine. Atunci cand luam Diane 35 si aveam contact sexual neprotejat nu ma infectam, dar nu reuseam sa ma umezesc deloc si dupa ma ustura...acum stiu ca era de la Diane ca dupa asta n-am mai avut aceasta pb...e posibil sa fi facut rana pe col de la penetrarea fortata? sau de la candida?
     Ce bine ca am gasit acest forum...acum pot sa spun toate pb mele si lumea ma intelege...stiam eu ca nu sunt singura cu pb de genul...Multa sanatate!

Offline

 

#41 2008-12-09 10:39:56

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: diane 35

anticonceptionalele sunt un factor de risc pt candida. e trecut pe lista neagra, dar nu ineaparat.
rana pe col o poti avea de la o infectie netratata dar si de la penetrarea prea fortata.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#42 2008-12-09 11:20:53

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Fetelor, anticonceptionalele nu provoaca ,, candidoza. Daca nu exista alti factori favorizanti, ele singure nu duc la candidoza. Insa pe fondul unei dereglari alea florei ele favorizeaza aparitia candidozei.

In plus, daca nizoralul nu te ajuta sa scapi de candida, de ce nu incerci altceva? Exista tratamente mult mai eficiente decat nizoralul in tratarea candidozei. Rana pe col se poate sa o fi facut din cauza penetrarilor fortate repetate si sa fie intrerinuta de candida. Fa o analiza de secretie si vezi exact ce iese (poate nu e candida) si apoi mergi cu ea la medic pentru tratament adecvat.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#43 2008-12-09 12:30:44

rebella24
Membru
De la: ploiesti
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3

Re: diane 35

Claudia si eu sunt noua pe acet site....eu am avut pb cu acneea de la varsta de 13 ani iar la 18 ani dl doctor mi-a dat sa iau diane 35....sunt foarte bune, am luat 1 an si jumate, nu iti fac nici un rau(acum depinde si de organismul fiecaruia)...eu zic sa stai linistita ca nu ai de ce sa iti faci griji...pup

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-12-09 15:15:35

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: diane 35

la analiza secretiei nu mi-a iesit nimic...au fost valorile normale am facut-o dupa trat si dupa ciclu, dar la 2 sapt mi-au reaparut secretiile, de obicei imi reapar usturimi si secretii dupa ce am contact sexual CU PREZERVATIV...prietenul meu nu poate sa inteleaga ca exista femei care sa aiba alergie la prezervative ( mie asa mi-a spus ginecologul), dar cat timp am luat anticonceptionale pur si simplu nu ma mai umezeam si era ingrozitor pt ca ma penetra fortat...de asta ma gandesc ca am facut rana pe col...e posibil sa recidiveze in asa hal candida sa nu apara la analiza si dupa 2 sapt sa o am?
Rana de pe col e fff mica...ginecoloaga dupa ce vede rezultatele de la colposcopie si HPV-ul cred ca are de gand sa ma cauterizeze...chiar nu se poate vindeca cu trat??? ce trat sa iau pt candida?? Am schimbat deja ginecologul...ca mi se parea superficial, dar d-na doctor la care ma duc mi se pare super...mi-a dat incredere din prima clipa in care am vazut-o...n-as vrea sa fiu nevoita sa o schimb... O cunoaste cineva??? MARIA GEORGESCU o cheama, eu merg in Bucuresti la SYROMED pe Barbu Vacarescu e...daca a mai fs vreuna dintre voi fetelor la ea...poate si in alta parte...va rog sa-mi spuneti ce parere aveti...oricare ar fi ca mi-am pus toate sperantele in ea! Pup, sanatate multa!

Offline

 

#45 2008-12-09 15:26:58

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Denise se recomanda ca analiza de secretie sa fie facuta atunci cand exista si anumite simptome. E posibil ca dupa tratament candidoza sa iti fi trecut, iar apoi pe fondul unei dereglari sa reapara. Din pacate acestei ciuperci nu-i trebuie foarte mult ca sa se inmulteasca excesiv.

Este foarte posibil sa fii alergica la latex sau la lubrifiantul de pe prezervativ si asta sa duca la candidoza. Si eu sunt alergica la latex.

Daca rana este mica, cred ca merita incercat mai intai cu tratament. Insa ... se impune sa scapi mai intai de candida pentru ca ea intretine rana. Eu nu iti voi recomanda aici nici un tratament impotriva candidozei. Asta trebuie sa o faca medicul tau.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#46 2008-12-09 15:39:42

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: diane 35

Eu nu te mai inteleg...Imi spui mai sus...si te citez: "Exista tratamente mult mai eficiente decat nizoralul in tratarea candidozei."...dupa care spui sa-mi recomande medicul tratament!!! PAI MEDICUL MI-A RECOMANDAT NIZORALUL!!! Daca stii unul mai bun te rog sa mi-l spui! Oh God...nu inteleg ce site mai e si asta...toata lumea isi da cu parerea dar nimeni nu ajuta pe nimeni de fapt...o aiureala de altfel ca toate de genul

Offline

 

#47 2008-12-09 15:41:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: diane 35

Denise, faci antifungigrama si vezi exact la ce e sensibila candida ta, poate sa fie si medicul medicilor, nu are cum sa vada prin monitor chestia asta si sa-ti de aun tratament mai eficient

Offline

 

#48 2008-12-09 15:51:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Denise te rog sa-ti masori cuvintele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#49 2008-12-09 15:55:27

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: diane 35

Nu te-am jignit cu nimic, dar cand afirmi ceva trebuie sa-ti sustii afirmatiile cu argumente, sau te abtii sa mai faci afirmatii...mi se pare logic si corect

Offline

 

#50 2008-12-09 16:15:49

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

denise01 a scris:

Nu te-am jignit cu nimic, dar cand afirmi ceva trebuie sa-ti sustii afirmatiile cu argumente, sau te abtii sa mai faci afirmatii...mi se pare logic si corect

Nu ti-am spus care sunt acele tratamente pentru ca pe acest forum nu o sa gasesti pe nimeni care sa iti recomande tratament. Nu isi asuma nimeni o astfel de raspundere. Plus de asta, nu sunt medic. Eu te-am informat doar ca exista, in ideea ca ori mergi la medicul tau sa ii ceri un alt tratament pentru ca asta nu da rezultate, ori schimbi medicul.


denise01 a scris:

Eu nu te mai inteleg...Imi spui mai sus...si te citez: "Exista tratamente mult mai eficiente decat nizoralul in tratarea candidozei."...dupa care spui sa-mi recomande medicul tratament!!! PAI MEDICUL MI-A RECOMANDAT NIZORALUL!!! Daca stii unul mai bun te rog sa mi-l spui! Oh God...nu inteleg ce site mai e si asta...toata lumea isi da cu parerea dar nimeni nu ajuta pe nimeni de fapt...o aiureala de altfel ca toate de genul

Nu ai afirmat nimic la adresa mea in mor direct. Insa ai facut afirmatii la adresa forumului. Cum eu fac parte din aceasta comunitate, m-am simtit atacata. Aici nimeni nu  isi da cu parerea de dragul de a posta, ci fetele (inclusiv eu) vorbesc din propria experienta sau din cunostintele pe care sunt sigure.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#51 2008-12-12 14:15:42

adela26
Full member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 137

Re: diane 35

am si eu o intrebare urgenta.. pastilele modafen pt raceala sunt antibiotice sau contin antibiotic? pt ca eu iau antibebe si am luat si modafen fara sa stiu daca sunt sau nu antibiotice... va multumesc

Offline

 

#52 2008-12-12 14:20:53

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: diane 35

Nu interactioneza cu ac., relax.

Offline

 

#53 2008-12-13 14:58:55

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: diane 35

andreea_andy2 a scris:

denise01 a scris:

Nu te-am jignit cu nimic, dar cand afirmi ceva trebuie sa-ti sustii afirmatiile cu argumente, sau te abtii sa mai faci afirmatii...mi se pare logic si corect

Nu ti-am spus care sunt acele tratamente pentru ca pe acest forum nu o sa gasesti pe nimeni care sa iti recomande tratament. Nu isi asuma nimeni o astfel de raspundere. Plus de asta, nu sunt medic. Eu te-am informat doar ca exista, in ideea ca ori mergi la medicul tau sa ii ceri un alt tratament pentru ca asta nu da rezultate, ori schimbi medicul.


denise01 a scris:

Eu nu te mai inteleg...Imi spui mai sus...si te citez: "Exista tratamente mult mai eficiente decat nizoralul in tratarea candidozei."...dupa care spui sa-mi recomande medicul tratament!!! PAI MEDICUL MI-A RECOMANDAT NIZORALUL!!! Daca stii unul mai bun te rog sa mi-l spui! Oh God...nu inteleg ce site mai e si asta...toata lumea isi da cu parerea dar nimeni nu ajuta pe nimeni de fapt...o aiureala de altfel ca toate de genul

Nu ai afirmat nimic la adresa mea in mor direct. Insa ai facut afirmatii la adresa forumului. Cum eu fac parte din aceasta comunitate, m-am simtit atacata. Aici nimeni nu  isi da cu parerea de dragul de a posta, ci fetele (inclusiv eu) vorbesc din propria experienta sau din cunostintele pe care sunt sigure.

Hai mey ca doar nu postati de dragul de a posta sau ca nu aveti ce face acasa...e clar ca sunt membrii ai site-ului si "angajati" ai site-ului...si cata experienta sa aveti...acum doar nu le are nimeni pe toate ca sa le stie pe toate sa fim seriosi ca suntem oameni in toata firea, nu cred eu in orice!

Offline

 

#54 2008-12-13 15:05:20

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Denise te rog din suflet sa lasi atitudinea asta de-o parte. Daca sunt moderator pe acest forum, sa stii ca nu am nici un avantaj material din asta. Fac lucrul asta numai din placere si din respectul foarte mare pe care il am pentru doctoressa si pentru fetele de aici. Daca vrei sa te alaturi comunitatii noastre, esti binevenita sa stii.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#55 2008-12-13 15:16:38

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: diane 35

Pai sa fac ce aici? Nu poti sa raspunzi in alt fel fetelor care intreaba decat "mergi la ginecolog"!Pai asta or sa faca si ele logic ca doar nu ma apuc eu sa le tratez dupa ureche...desi pe mine m-au ajutat unele tratamente pe care le-am luat de pe alte forumuri (in special cele naturiste)...Oricum mi-am rezolvat pb din fericire cu ginecoloaga mea...si chiar am tinut sa o intreb de ce fac acele spalaturi vaginale pe care spuneti voi ca nu trebuie sa le faci si chiar femeia a insistat sa le fac in fiecare seara inainte sa introduc ovulul...de ce? pt ca este posibil ca ovulul sa nu se dizolve in vagin si atunci cum nu poti sa introduci degetul prea mult risti sa ramai cu pastila aia acolo muuuult si bine si dai in alte alea...so...nu am nimic cu nimeni, dar ma enerveaza cand vad ca toata lumea stie tot si toti au avut de toate...cand nu e chiar asa, Doamne fereste...Eu raman la parerile mele ca Doamne fereste sa ai nevoie de cineva sau de doctori...au experimentat toti doctorii pe mine toate trat posibile sa ma scape de o amarata de candidoza si facand bilantul cheltuielilor...s-au dus 10 mil numai pe aceasta candida (consultatii controale trat)...sa nu mai vb de analize ca mi se face rau...si sa nu mai zic cate toxine am acumulat in organism cu atatea pastile...cat despre doctori buni si competenti sa nu mai aud ca daca am avut noi doctori buni, aia nu mai calca de mult pe meleagurile tarii noastre...

Offline

 

#56 2008-12-13 15:33:03

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: diane 35

denise01, pe forum nu se prescriu tratamente si nu se pun diagnostice. pe forum se dau sfaturi. nu suntem medici, si chiar daca am fi, nu am putea diagnostica in mod corect pe cineva fara o consultatie.
daca crezi ca sfaturile noastre te pot ajuta, foarte bine, daca nu, imi pare rau. noi petrecem ore in sir pentru a ajuta cat putem pe fiecare, fara nici un avantaj finanicar, ci doar moral.

ma bucur ca ai gasit in sfarsit un ginecolog bun.
si te rog, nu mai fi atat de revoltata pe noi, pentru ca ti s-a raspuns asa cum i s-a raspuns fiecaruia care a avut nevoie.

Offline

 

#57 2008-12-13 15:47:14

denise01
New member
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 38

Re: diane 35

E ok...nu sunt revoltata pe voi, poate pe lume si pe viata da! Ginecolog bun n-am gasit, daca il gaseste cineva sa mi-l recomande si mie...daca exista! Pana una alta o las' pe tanti asta ginecoloaga sa experimenteze pe mine ce vrea ea dar macar sa vad efecte, in rest toate bune! Si cat despre recomandarea tratamentului, poti recomanda un ceai de menta pentru diaree sau o smecta, am vazut ca s-au mai recomandat, sau un medicament inofensiv sa-i treaca fetei durerea sau mancarimea sau ce mai are lumea acu inainte de sarbatori cand nu ai unde sa te duci...si n-am recomandat eu nimic nimanui, m-am enervat din alta cauza, dar las' e subiect inchis kram

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.