homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35-5


#77 2009-01-29 21:43:22

ras_cristalin
New member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 26

Re: diane 35

Scarletgirl a scris:

buna! am o intrebare care poate suna prosteasca dar sunt extrem de curioasa. La analize de sange se vede daca iei sau nu anticonceptionale? va rog sa imi raspundeti urgent.. va multumesc smile mentionez ca iau Chloe, care cica au doze mici de hormoni

Nu se vede, am facut si eu. Probabil te temi sa nu afle cineva. Stai linistita
tummenupp


Gandeste-te de doua ori si fa o data, ca sa poti sover linistit noaptea.

Offline

 



#78 2009-02-07 22:54:29

simona_21
New member
Inregistrat: 2009-01-30
Mesaje: 6

Re: diane 35

Buna fetelor..
am citit aici despre diane35..si eu iau aceste pastile de unan jumatate, la recomandarea medicului ginecolog insa fara alte analize, pt tratarea ovarelor polichistice.
Dupa aproape un an am fost la control iar ovarele nu mai erau polichistice, erau micropolichistice...insa mi-a spus sa continuu cu tratamentul ca e bine.
Voi ce parere aveti?
Mentionez ca m-am vindecat si de acneea severa, si nu am avut nici o reactie adversa..nici macar kilogramele in plus pt surprusul de apa...cu toate ca mi le-as fi dorit  rotfl
Va pup

Offline

 

#79 2009-02-10 22:27:05

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: diane 35

si mie mi-au fost prescrise diane pt chisturi ovariene...am facut tratament 9 luni cu control la fiecare 3-4 luni si am scapat de ele... cu toate astea sunt persoane care "elimina" mai greu chisturile, dar de vreme ce au devenit "micro" acum inseamna ca pastilele au avut efect...eu zic sa le iei in continuare. oricum din ce am inteles de la doctorul la care am fost eu difera de la persoana la persoana. au fost cazuri in care ac au avut efect 100% cazuri in care nu au fost asa bune si atunci a fost nevoie de operatie si cazuri in care chiar s-au inmultit chisturile (o cunostinta a patit-o) si s-a recurs la operatie, dar totul a fost bine..deci zic sa le iei cu incredere in continuare ca pana la urma tot cu bine se rezolva


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#80 2009-02-12 14:47:20

dark_beee
Full member
De la: Oradea
Inregistrat: 2009-01-22
Mesaje: 114

Re: diane 35

si eu iau diane d 3 luni pt ovare micropolihistice si acnee si pilozitate excesiva. intrebarea mea este ca daca dupa tratamentul de 6 luni nu l mai iau sunt sanse sa revina acneea?sau pilozitatea???sau kisturile?
a...si are cva daka l folosesc p termen mai lung? neutral


have a nice day wink

Offline

 

#81 2009-02-12 15:13:11

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: diane 35

normal diane se foloseste in jur de 6 luni, pt ca practic este un medicament care are ca efecte contraceptia. cel putin medicii zic ca trebuie folosit 6 luni doar si pe urma prescrise alte anticonceptionale.
eu zic ca daca s`a rezolvat problema si intrerupi ac`urile nu ar trebui sa mai apara acneea, pilozitatea etc. dar daca le intrerupi si treci pe altceva, ar fi bine ca periodic sa faci cate un consult sa vezi cum sta treaba.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-02-12 18:45:11

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: diane 35

dark_beee a scris:

si eu iau diane d 3 luni pt ovare micropolihistice si acnee si pilozitate excesiva. intrebarea mea este ca daca dupa tratamentul de 6 luni nu l mai iau sunt sanse sa revina acneea?sau pilozitatea???sau kisturile?
a...si are cva daka l folosesc p termen mai lung? neutral

in cazul chisturilor e posibil sa revina, dar nu intotdeauna.de obicei daca scapi de ele nu mai apar. acneea, din pacate, revine dupa oprirea administrarii. in acest caz ele au efect doar pe durata folosirii anticonceptionalelor. de pilozitate nu stiu ce sa zic. eu stiu ca nu are nimic daca le folosesti pe un termen mai lung, dar asta iti spune sigur numai doctorul. daca el ti le-a recomandat pt 6 luni de ex si tu vrei sa le folosesti mai mult timp atunci trebuie sa mergi la medic si el iti va spune daca le poti lua in continuare sau nu.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#83 2009-02-13 08:54:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

dark_beee a scris:

si eu iau diane d 3 luni pt ovare micropolihistice si acnee si pilozitate excesiva. intrebarea mea este ca daca dupa tratamentul de 6 luni nu l mai iau sunt sanse sa revina acneea?sau pilozitatea???sau kisturile?
a...si are cva daka l folosesc p termen mai lung? neutral

Parerea mea ar fi sa consulti un endocrinolog. Simptomele pe care le descrii ma duc cu gandul la SOPC. Si daca banuielile mele se adevresc, dianele reprezinta tratamentul de electie si este cronic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#84 2009-03-02 04:14:40

felicia_felicitas
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 7

Re: diane 35

Buna, fetelor!
Este prima data cand postez pe un forum, dar am nevoie de ajutorul vostru. Mie mi-au fost prescrise Diane 35 deoarece doctorita a constatat ca am o inflamatie la ovare. In afara de aceste anticonceptionale, mi-a dat sa iau si vitamina E. Mi-a zis sa iau timp de doua luni Dianele, din prima zi de menstruatie. La doua saptamani dupa ce mi se terminase mentruatia din ianuarie si la doua-trei zile dupa ce am fost la doctor si am facut toate analizele, inclusiv echografie, am avut niste scurgeri cu sange, care au durat cam doua zile (dar mici, care nu semanau neaparat cu menstruatia). Am sunat doctorita si mi-a spus ca mi-a venit menstruatia mai devreme si sa iau Dianele. Am luat, dar cand dupa doua zile am observat ca nu se mai intampla nimic, ca nu mai aveam nicio scurgere, le-am oprit. Nu am luat decat doua pastile. Acum menstruatia pe februarie ar fi trebuit sa vina pe 26-27. Niciodata nu e foarte regulata, intre 30 si 33 de zile. Luni, pe 23 am avut iar cateva picaturi de sange si am crezut ca a venit mai devreme. Ca atare, am inceput sa iau Diane 35. Acum insa.... s-a oprit cu totul, desi inainte de 23 am avut toate simptomele pe care le am mereu inainte de menstruatie - aparitie de cosuri, dureri de sani, balonare. Nu stiu ce sa mai cred.
E posibil ca de la Diane 35 sa mi se fi oprit menstruatia? Este posibil sa fiu insarcinata? In perioada fertila am avut contact sexual, dar partenerul nu a ejaculat in interior, iar pe atunci nu foloseam niciun fel de pastile anticonceptionale.
Multumesc mult

Offline

 

#85 2009-03-02 09:51:03

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: diane 35

felicia, prima folie inteleg sa o iei din prima zi de menstra, dar a doua... normal dupa cele 7 zile de pauza trebuia sa o iei, in fine... ceea ce ai avut tu se numeste spotting, sangerrari intermenstruale care apar pe parcursul a 3 luni de administrare de ac, pana se obisnuieste organismul...
daca faci sex fara a te protejezi, desi nu ejaculeaza in interior, un risc de sarcina exista.
daca n`ai dus folia pana la capat si ai luat vreo 2 pastilute si ai oprit brusc, se poate ca peste cateva zile sa ai sangerari.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#86 2009-03-02 10:08:38

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Felicia parerea mea etse sa schimbi medicul. Acele 2 zile de sangerari au fost spoting. Iar urmatoarea folie ar fi trebuit s-o incepi in a opta zi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#87 2009-03-02 11:02:26

felicia_felicitas
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 7

Re: diane 35

Multumesc mult de raspunsuri. Insist insa cu intrebarea: sunt insarcinata?
Sa ma opresc din a lua anticonceptionalele? Am ajuns deja la pastila 8. Ce imi recomandati?

Offline

 

#88 2009-03-02 11:07:51

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Poti face un test de sarcina. Risc de sarcina a existat la acel contact. Coitul intrerupt ofera protectie doar 60%.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#89 2009-03-02 11:14:24

felicia_felicitas
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 7

Re: diane 35

O sa ma duc sa-mi cumpar un test, multumesc! Nu stiu insa ce sa fac in privinta anticonceptionalelor. Le mai iau in continuare? Mi-e ca daca le intrerup sa nu-mi dea organismul si mai tare peste cap.

Offline

 

#90 2009-03-02 11:18:20

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: diane 35

ia macar pana termini folia... si pe urma discuta cu medicul tau daca ai ceva nelamuriri


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#91 2009-03-02 11:22:09

felicia_felicitas
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 7

Re: diane 35

Primele sangerari mi-au aparut fara sa fi luat pastile. Atunci doctorita a spus ca mi-a menit mai devreme si sa incep sa iau Dianele. Asta era pe 9 februarie. Am luat pe 9 si pe 10 februarie pastile, apoi m-am oprit. In saptamana 16-21 februarie am avut toate simptomele premergatoare mestruatie si pe 23 cand am avut iar primele picaturi de sange am crezut ca mi-a venit ciclul mai devreme (trebuia sa vina pe 26) si am inceput iar sa iau Dianele, ca fiind din prima zi. Pe urma nu a mai curs deloc. Asta nu inteleg. De ce s-a oprit? E de la pastile? Sunt alte cauze? Sa le mai iau in continuare?

Offline

 

#92 2009-03-02 11:24:44

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: diane 35

pai daca iei pastile, menstra se reduce calitativ si cantitativ... de aia ti`am zis, du folia pana la sfarsit si dute la medic pe urma.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#93 2009-03-02 11:28:26

felicia_felicitas
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 7

Re: diane 35

M-am gandit si eu la asta dupa ce am citit pe forumul asta. Numai ca mi se pare cam incredibil ca menstra sa fie de doar o zi, in cantitate atat de mica.
Multumesc mult de ajutor!

Offline

 

#94 2009-03-02 11:31:08

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: diane 35

poate era tot spoting felicia, daca zici ca luasesi 2 pastile si ai abandonat folia. dupa ce abandonezi o folie apare din nou sangerarea aia.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#95 2009-03-02 11:41:05

felicia_felicitas
New member
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 7

Re: diane 35

Daca era spoting, sa ma astept zilele astea la menstruatie? Ce se intampla daca incep sa iau anticonceptionalele aiurea si nu in prima zi de menstra?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.