homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase


#1 2008-07-08 16:06:25

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

Incerc cu disperare sa fac fata acestei perioade, partea proasta e ca m-am ingrasat destul de mult in numai 3 luni si singurul lucru care ma tine cu capul sus e promisiunea fata de mine ca dupa ce o sa nasc o sa fac tratamente pt a arata ca la 20 de ani.... Eu cred ca in sarcina, dpdv psihologic, conteaza f mult si cum arati. Daca te ingrasi excesiv ca mine si arati in 3 luni ca in 6 si nu iti place, devii nemultumita si iti accentueaza oricum starile de indispozitie pe care le ai datorita sarcinii. Si azi, mi-a venit o idee. De ce sa astept pana atunci si sa nu incerc sa fac ceva de acum? Prin urmare va impartasesc si voua, poate va ajuta, poate veniti si voi cu alte idei, sa ne simtim bine si sa trecem cu brio peste aceasta perioada, sa facem ceva si pentru noi, nu numai si pentru bebe. Sa nu ma intelegeti gresit, mi-e greu cu aceste kilograme si aspectul de acum, ma simt umflata si greoaie.. Am prietene grase si insarcinate care sunt ok cu cele 100 kg, chiar daca mai au pana sa nasca destul. Eu una nu ma simt bine.
Prin urmare, eu mi-am luat asa:
pt. corp: pt. vergeturi Mustela, de aplicat pe solduri, sani, unde sunt vergeturile, crema de corp 200 ml, facuta in Franta, special pt. perioada sarcinii si alaptarii, 70 de lei. Pt. celulita:  voi mi-ati recomandat, IVATHERM, tot in Franta facuta, cu apa termala, cam 70 de lei si am mai luat ceva, dar am postat in alta parte.
pt. cap, impotriva matretii, a caderii parului si pt parul gras: Alpecin medicinal, sampon si lotiune, cam 30 de lei amandoua, facute in Germania si lotiune regeneranta pt par de la Gerovital, cu vit. A+E si ulei de ricin.
De ce sa astept pana nasc si sa nu incerc sa diminuez de pe acum celulita si vergeturile, sa preintampin caderea parului, etc.

Intrebare: Tratamentul pt par oare cauzeaza sarcinii?? Lotiunile de corp sunt special pt gravide si proaspete mamici.
Am redus drastic painea, o felie dimineata, m-apuca insa uneori o foameee. Evit dulciurile si mananc fructe multe, salate, ceva carnita, acuma am poftit la supa de galusti si pilaf ca nu am mai mancat de 2 luni....Te cam saturi.

Alte idei, sugestii, cum sa fim frumoase in sarcina? Si nu ma refer la povestea ca o femeie insarcinata e frumoasa oricum, ca are nu stiu ce lumina in ochi, etc. Cum sa nu ne fie greu si cum sa luptam impotriva transformarilor din sarcina, nu stiu cum se face ca vedetele insarcinate chiar sunt frumoase si nu sunt grase.... ele cum reusesc? Trebuie sa existe un secret....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#2 2008-07-08 16:14:19

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

vit aia a nu e ok din tratamentul pt par. in rest nu ma bag...eu chiar m-am considerat frumoasa la 91 de kile big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#3 2008-07-08 16:27:00

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

vit. A cauzeaza chiar daca o pui pe scalp??


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#4 2008-07-08 16:30:59

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

da. pe orice crema pe care o folossti citeste-o. sa nu aiba retinol si/ sau vit a


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2008-07-08 16:54:43

CristinaOlaru
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 304
Site

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

Eu sunt de parere si cred ca nu sunt eu singura care gandesc asa ...femeile insarcinate sunt cele mai frumoase femei ..au un sharm aparte si sunt asa de frumoase..fie ele slabe, grase, blonde, brune, etc. Eu una ma consider frumoasa..incep sa-mi acord mai mult timp pt. mine.. acum..ca mai incolo vine bebe-u` si o sa am tmp. numa pt. el. Eu am 74 de kg si 1,65 cm dar asta nu ma face sa ma gandesc ca arat ca o balena esuata pe  uscat. Sunt insarcinata, suntem 2 smile stiu ca pe parc. sarcinii e pos. sa mai pun cateva kg. dar asta nu ma afecteaza. Ma consider frumoasa si acum si o sa fiu frumoasa ..in genul meu ce e drept. Fiecare e frumos ..asa cum l-a lasat Dumnezeu...Mai ales ca ne creste si burtica si suntem asa de fericiti ..Bucura-te de bebe-ul care il ai in burtica si nu mai da atat imp. la aspectul  ext. Bine, nu am zis sa te neglijezi..sau ceva de genu` ..am zis numai  sa te bucuri ce ce ti-a dat Dumnezeu si ca esti sanatoasa ..Asta conteaza cel mai tare .


:gravida33+
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-07-08 17:23:03

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

eu am 15 kg peste greutatea normala si sunt in 3 luni, lasand la o parte frumusetea ma deranjeaza kilogramele, ma misc greu, ma incurca burta, etc si vreau sa imi fac viata mai usoara in aceasta perioada
totusi, un copil nu trebuie sa ne faca sa ne gandim numai la el, daca noi nu ne simtim bine, nici lui nu ii va fi


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#7 2008-07-08 17:37:46

CristinaOlaru
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 304
Site

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

Lui nu ii va fi bine atata timp cat tu gandesti asa ...daca tu iti vei schimba atitudinea fata de tine ..cu siguranta iti va fi mai usor si tie ...Eu stiu ca vei trece cu brio peste aceasta perioada ...Capul sus ` puss


:gravida33+
bebe

Offline

 

#8 2008-07-08 20:29:48

exel
New member
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 49

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

daliana cred ca trebuia sa apelezi la o mama-purtatoare

Offline

 

#9 2008-07-08 20:35:53

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

exel a scris:

daliana cred ca trebuia sa apelezi la o mama-purtatoare

de ce trebuia sa apeleze la o mama-purtatoare? tillfreds

Offline

 

#10 2008-07-08 21:03:41

exel
New member
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 49

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

pt ca e stresata si panicata din motive minore, gandirea ei mereu negativa ar putea sa afecteze rau bebele
e momentul cand ar trebui pur si simplu sa se bucure de perioada asta, pt ca i-a dat Dumnezeu asa un dar sa poata avea un copil, multe femei si-ar da si viata doar ca sa poata sa ramana insarcinate si sa aiba un bb
trebuie doar sa pretuim ceea ce ni se da, este un adevarat dar, de aceeia ne-a facut Dumnezeu femei,,ca sa dam viata altor vieti
scuze daca am deranjat cumva cu mesajul meu

Offline

 

#11 2008-07-09 09:37:42

CristinaOlaru
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 304
Site

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

exel..asta incercam si noi sa o facem sa inteleaga ca e cea mai frumoasa perioada din viata unei femei ...plus ca sunt sute sau chiar mii de femei din toata lumea care si-ar dori sa poata sa ramana numai 1 singura data insarcinate si sa simta pe pielea lor ce inseamna sa fii mama. Dar dupa cum vezi si tu ...degeaba incecam sa o facem sa-si schimbe parerea ca ea o tine numai pe a ei.


:gravida33+
bebe

Offline

 

#12 2008-07-09 09:40:28

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

daliana, cati ani ai, daca nu sunt prea indiscreta?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#13 2008-07-09 09:48:07

CristinaOlaru
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 304
Site

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

mai are un copilut acasa de cativa anisori ..4 la numar daca nu ma insel ...u cred ca e mare de varsta:|

Ultima oara a fost editat de CristinaOlaru (2008-07-09 09:48:35)


:gravida33+
bebe

Offline

 

#14 2008-07-09 10:00:15

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

da, stiu ca mai are o fetita de 6 anisori, nici eu nu cred ca e mare in varsta, dar sint curioasa, eu am 29 si aproape jumate   wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#15 2008-07-09 10:01:52

CristinaOlaru
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 304
Site

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

Sa cresteti mari si sanatosi smile Eu am 25 si 7 luni 26 si 1 luna la nastere wink)


:gravida33+
bebe

Offline

 

#16 2008-07-09 10:14:38

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

eu am 36-chiar daca nu mi se da mai mult de 30....., probabil ca la varsta asta suporti mai greu, cine stie, la prima aveam 29 si fiind si primul a fost mai usor, imi doream fata si nici nu descoseam firul in 4, erau alte vremuri, nici teste peste teste nu se faceau atunci, eu 2 ani am mai incercat sa fac un copil, stiu ce inseamna frustrarea de a vrea si a nu putea-am avut si o sarcina oprita in evolutie acum 2 ani- si acuma ca am ramas, parca nu e firesc, parca nu mi se intampla mie, nu stiu, sunt foarte controversata, dar e o sarcina total diferita de prima, nu mai am nici rabdare, cred ca tine si de varsta si nefiind prima nu mai sunt asa extaziata...., 1 an jumate mi-am monitorizat ovulatia luna de luna, nici nu mai stiu cati bani am dat pe testele de ovulatie si de sarcina, am vrut chiar in vara asta sa apelez la insemniraea artificiala..., poate am obosit, ca atunci cand iti doresti ceva f mult si cand ti se intampla nici nu realizezi ca s-a intamplat, nici nu te mai poti bucura, din ce am vazut eu pe forum majoritatea sunteti tinere, sub 30, poate ca lucrurile par mai usoare atunci...

Ultima oara a fost editat de daliana (2008-07-09 10:16:21)


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#17 2008-07-09 10:29:49

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

nu pot spune ca te inteleg, ca as minti, dar cred ca toata frustrarea si incercarile de a avea inca un copil, te-au ajuns pana la urma exact acum in perioda sarcinii. sfaturi, hmm, chiar n-am pentru ca fiecare traieste altfel pe pielea lui acest eveniment. pentru e o minune, ti-as dori macar a10 parte din bucuria pe care o simt eu sa ti-o transmit si tie.
macar ne-ai gasit pe noi , iti mai descarci gandurile si chiar daca unele te blamam si altele te intelegem, ramai printre noi si finalul va fi unul fericit sunt sigura, iar atunci vei rade si ne vom aminti de toate momentele bune si mai putin bune , promiti?  wink


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#18 2008-07-09 10:34:24

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

sa speram ca asa va fi, de promis, am un principiu...., nu fac promisiuni, asta pt. ca am constatat ca ma pot schimba in timp si ca ce vroiam sau ziceam odata nu mai ramane valabil altadata, se spune ca oamenii nu se schimba niciodata, eu cred ca nu e adevarat, ne schimbam, numai ca unii nu ne dam seama sau ne place sa credem ca suntem aceiasi...., nu vreau sa imi incalc promisiunile.....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#19 2008-07-09 10:37:48

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: tratamente pt. par si piele in sarcina sau cum sa fim frumoase

ok, daliana


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.