homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sa mancam (mai) sanatos!-2


#20 2008-08-09 20:02:20

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

oana_ a scris:

si eu stau la curte si am ceva fructe si legume.ai mei au gaini pt oua si pui de aia albi care cresc repede pt mancare pt ca sunt fragezi.laptele de la bunici nu imi place pt ca e gras asa ca il prefer pe cel degresat de la magazin.

mi'e mila de pui... sad ma gandesc la aia de la ferme... cum sunt ei aolo omorati....
aia obisnuiti de curte nu mi plac.. au asa o carne tare si mi-e si mai mila...d'astia chiar nu mananc.. dar sunt buni pt supa...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 



#21 2008-08-09 20:16:50

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

carmen_21 a scris:

oana_ a scris:

si eu stau la curte si am ceva fructe si legume.ai mei au gaini pt oua si pui de aia albi care cresc repede pt mancare pt ca sunt fragezi.laptele de la bunici nu imi place pt ca e gras asa ca il prefer pe cel degresat de la magazin.

mi'e mila de pui... sad ma gandesc la aia de la ferme... cum sunt ei aolo omorati....
aia obisnuiti de curte nu mi plac.. au asa o carne tare si mi-e si mai mila...d'astia chiar nu mananc.. dar sunt buni pt supa...

pfuai! ce mai boceam unii pui din curte cand stateam la tara ... totul a culminat cu ratzoiul Pascalopol din care am refuzat sa mananc; era animalul meu preferat! saracul! si ce mandru era el! m-am dus la bunici sa mananc pt ca in oalele de acasa era Pascalopol al meu! rotflrotflrotfl

Offline

 

#22 2008-08-09 20:22:54

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

theSame_ElaElis a scris:

carmen_21 a scris:

oana_ a scris:

si eu stau la curte si am ceva fructe si legume.ai mei au gaini pt oua si pui de aia albi care cresc repede pt mancare pt ca sunt fragezi.laptele de la bunici nu imi place pt ca e gras asa ca il prefer pe cel degresat de la magazin.

mi'e mila de pui... sad ma gandesc la aia de la ferme... cum sunt ei aolo omorati....
aia obisnuiti de curte nu mi plac.. au asa o carne tare si mi-e si mai mila...d'astia chiar nu mananc.. dar sunt buni pt supa...

pfuai! ce mai boceam unii pui din curte cand stateam la tara ... totul a culminat cu ratzoiul Pascalopol din care am refuzat sa mananc; era animalul meu preferat! saracul! si ce mandru era el! m-am dus la bunici sa mananc pt ca in oalele de acasa era Pascalopol al meu! rotflrotflrotfl

rotfl
si eu aveam cand eram mica un gascan care se tinea dupa mine peste tot...mai rau k un catel...le-am zis sa nu-mi spuna cand il taie k mor si eu cu el rotfl
zilele trecute la tara am asistat la o "operatie" in viu a unui biet puisor...il ciocanisera ceilalti in cap de i se vedea carnea vie....si k sa il salveze l-au cusut cu ata...cateva copci...si l-au salvat....k altfel...murea saracul de el..


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#23 2008-08-09 20:56:06

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

de ceva ani multi practica la tara obiceiul acesta! nu stiu cam cat e de natural; natural 100% e cand ii dai porumb, grau, floarea soarelui si ce ii mai place orataniei, fara a le prelucra prea mult; doar eu si ele o gusha in dotare si o pipota!

Offline

 

#24 2008-08-09 20:59:05

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Katalyna2311 a scris:

eu am gaini din acelea cumparate...si cumparam pui primavara, le crestem o perioada cu concentrate pana pun cateva kg pe ele...deci cat de sanatoase sunt? big_smile

pai dak le dati multe concentrate sa creasca mai repede nu prea sunt sanatosi...sunt mai sanatosi cei crescuti intr-un ritm normal...si cu tarate si verdeata


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-08-10 00:06:40

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

ella_mina a scris:

Katalyna2311 a scris:

eu am gaini din acelea cumparate...si cumparam pui primavara, le crestem o perioada cu concentrate pana pun cateva kg pe ele...deci cat de sanatoase sunt? big_smile

pai dak le dati multe concentrate sa creasca mai repede nu prea sunt sanatosi...sunt mai sanatosi cei crescuti intr-un ritm normal...si cu tarate si verdeata

nu sunt la fel de sanatosi k aia obisnuiti dar sunt mai sanatosi dekt aia de la ferma ... deci e bn tummenupp lol
mi'ati amintit de pasarile mele ... de clutza grater rotfl ... era o gaina smoke2
sh cea mai tare closhca din curte... a murit de batranete ... pff... popa


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#26 2008-08-11 09:55:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

vai, ce topic misto... credeam ca numai noi suntem paranoici cu mancarea!!! lol

asadar:
1. mandria mea cea mare e sa-l aud pe iubi spunand in magazin: "nu lua de aia ca e chimica". asta dupa ce inainte baga in el toate prostiile. l-am educat bine... chiar prea bine, acu nici nush ce sa-i mai gatesc ca sa manance rotfl
2. ne-am luat aparat de facut paine... vi-l recomand cu caldura, noi avem panasonic... face singur painea, noi doar punem ingredientele... asta pt ca unul din cele mai nocive (ca sa nu zic total fade) alimente de pe piata este painea noastra cea de toate zilele
3. fructe si legume... fara dintr-alea de import!!! (in afara de citrice iarna). zicea bine cineva... se cunoaste de la o posta fructul "natural" de cel "chimic". de cumparat cumpar in general din piata
4. tinem posturile de peste an, ceea ce inseamna perioade bune fara carne... deci dezintoxicarea e l,a putere
5. branza, smantana, oua si lapte avem de la o femeie ("sursa sigura") de la tara... aduce saptamanal produse proaspete

in rest... ne chinuim sa gatim cat mai natural si mai fara grasime si zahar... si uite asa ii dau lui iubi oamenii 25 de ani in loc de 31... iar mie 17 in loc de 23 rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#27 2008-08-11 10:13:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

si eu cam la fel, katami, doar ca paine mai rarut, si facuta manual smile din pacate, faina din comert e groaznica, oricat as lua eu faina integrala etc; in lipsa de paine mai rontaim uneori wasa si fin crisp, care sunt facute din faina integrala, apa si sare
legume, fructe, branzeturi, oua din piata
carne mai rarut, mai ales ca asta din comert nu prea are gust, in schimb gatesc peste cam de 2 ori pe saptamana
miere cat cuprinde, de cele mai multe ori nu am zahar in casa cat sa fac o prajitura, uneori mai fac cu fructoza, dar nici asta nu e buna in cantitati mari
fara knorr, maggi si tot ce are monoglutamat, urasc chestiile de genul, in schimb am o gramada de condimente naturale (ierburi) si incerc sa cultiv in balcon (sunt incepatoare si mai uit sa le ud big_smile ) busuioc, cimbru, oregano etc
fara sucuri acidulate, dulciuri rafinate, produse instant etc... mai scapam la cate o ciocolatica smile
si ca regula generala citesc toate etichetele si de cele mai multe ori plec cu cele mai scumpe produse din magazin neutral fiindca alea au mai putine chimicale

Offline

 

#28 2008-08-11 10:38:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

heimdall a scris:

fara knorr, maggi si tot ce are monoglutamat, urasc chestiile de genul, in schimb am o gramada de condimente naturale (ierburi) si incerc sa cultiv in balcon (sunt incepatoare si mai uit sa le ud big_smile ) busuioc, cimbru, oregano etc
fara sucuri acidulate, dulciuri rafinate, produse instant etc... mai scapam la cate o ciocolatica smile
si ca regula generala citesc toate etichetele si de cele mai multe ori plec cu cele mai scumpe produse din magazin neutral fiindca alea au mai putine chimicale

exact asa si eu lol

monoglutamatele au si un gust specific... toate identice parca, naspa in ansamblu. iar iubi descopera tot ce are compusi cu sodiu mdupa gust... zice ca simte un gusat specific pe limba... am ramas masca, si-a dat seama ca niste peste din comert are nush ce condservant... si avea, pisicii lui, desi era peste congelat si ATAT
am pus ghimbir in balcon... vrem si busuioc... sa vad ce iese
cimbru avem tot de la femeia cu branza... sau iau din piata

aaa.. am uitat sa spun ca imi place sa fac iaurt de casa si sa umplu bors

si ca sa nu repet... cititi la topicul de nunti ce  cred comerciantii despre notiunea de "natural" eu am ramas nitel socata sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#29 2008-08-11 10:41:42

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

interesant topic..felicitari nicolle smile
la noi, eu sunt cea obsedata cu mancatul sanatos...iubi mai putin..noroc insa ca facem mancare acasa si mai rar scapa la fast food.
noi gatim cam de 2, 3 ori pe saptamana cu legume luate din piata..in ultima vreme incerc sa folosesc cat mai putin ulei. carnea este de la tara uneori, de la bunicii lui iubi,  la fel ca si casul din cand in cand.
avem noroc ca e piata langa noi si de obicei ma uit la ce cumparam sa fie de gradina.
aparatul de facut paine e o idee geniala..cred ca ne luam saptamana asta..si eu am auzit ff multe discutii conform carora cel mai nesanatos aliment de pe piata este de departe painea. eu una nu prea mananc, insa facuta in casa ma abonez big_smile
dulciuri fac in casa, dar cum ultima vreme mai incercam sa dam jos ne axam pe fructe si compoturi facute de mama. mai rar mancam o ciocolata/inghetata.
eu una nu mai beau sucuri, decat ff rar..prefer apa, limonada facuta in casa si mai ales ceaiurile..iar daca am pofta de ceva dulce prefer o lingurita de miere, tot de acasa..adusa de mama.
iubi  mai trebuie educat..ca la el cola si tigarile sunt nelipsite neutral iar daca nu e mancare in casa..fast foodul e la ordinea zilei punish
si la noi...ciorbele am invatat se le fac cu bors ca la Moldova rotfl...si borsul e adus de soacra mea big_smile
fetelor..ia da-ti-mi si mie va rog indicatii cu cultivatul ierburilor (scz cacofonia big_smile ) , cu iaurtul si borsul
sarumana anticipat kram

Ultima oara a fost editat de roxicutza (2008-08-11 10:49:29)

Offline

 

#30 2008-08-11 11:00:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

pai ierburile le cultivi ca pe orice planta de ghiveci... pui pamantul in ghiveci/jardiniera, pui semintele/rasadurile de planta (le iei de la piata/hypermarketuri) si le uzi lol

iaurtul de casa se face cu lapte fiert, racit pana la faza de caldut, la care adaugi 1-2 lingurite de smantana si il lasi la cald (atenti NU prea cald, pt ca se strica) pana se incheaga. eu insa nu fac asa, fac "lapte acru" sau "chisleag", adica iau laptele crud si-l las afara in borcan lol pana se acreste. e mai sanatos asa, dar tre sa ai o sursa sigura de lapte, ca sa nu fie probleme

pt bors ai nevoie de hushte (asta tre sa vorbesti cu cioneva sa-ti dea - e vorba de "zat" de bors gata acrit, daca nu stii), crupe de porumb (merge si malaiul) si tarate de grau, precum si de un vas de lut (preferabil). pui hustea, amesteci cam cu o parte porumb si 2 parti grau (ff aproximativ zic), pui cateva frunze de visin si, dupa gust, daca vrei, ceva leustean... torni apa calduta usor (NU fierbinte, la fel ca la iaurt, distruge fermentii) si acoperi. lasi cateva zile, pana se acreste... apoi torni apa (rece sau calduta usor) deasupra si mai lasi cateva ore, apoi strecori si se poate bea. peste hustea ramasa torni direct alta apa calduta... si tot asa, pana incepe sa-si piarda gustul. atunci tre sa arunci cam jumate, pui iar faina de porumb si tarate, alta apa calda etc (ca al inceput)

problema e sa nu pierzi hustea... adica daca face borsul floare si nu-l arunci/cureti, se impregenaza hustea si vasul de lut cu ciuperca aia si nu=ti mai iese bors nici macar cu huste noua. la mine asa s-a intamplat, acu stau pe tusa, astept huste


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#31 2008-08-11 11:37:16

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

buga ooooooooo  sarumana..pt complexitatea indicatiilor..cam greu de facut bors...hmmm de crupe pot face rost cand ma duc la iubi la tara..si huste tre sa-i cer soacra-mii.
asa...ierburile..o sa le cumpar de la magazin..ce pamant trebuie? ala de flori e bun? ghivece am..
si in legatura cu iaurtul..si eu la fel ma gandeam sa fac practic lapte acru..asa facea bunica mea..cu un lapte gras din comert merge?

Offline

 

#32 2008-08-11 11:38:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

f bun orice pamant... nu-s asa pretentioase!

nush daca merge, asta din comert e pasteurizat (=tratat termic la temp mare) si s-ar putea sa nu iasa... incearca, totusi.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#33 2008-08-11 12:28:30

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

multumesc mult puss
imediat ce ne luam aparatul de facut paine si imi merge treaba cu ierburile va anunt..o sa incerc si cu unul din comert sa vdm smile

Offline

 

#34 2008-08-11 12:32:09

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

azi imi era pofta de shaorma si mi-am facut eu acasa cu carne de pui si cartofi fierti big_smile a iesit f buna.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#35 2008-08-11 14:39:42

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

oana_ a scris:

azi imi era pofta de shaorma si mi-am facut eu acasa cu carne de pui si cartofi fierti big_smile a iesit f buna.

asa mi-am potolit si eu pofta de pizza duminik trecuta...am facut o foaie ff subtire...am pus piept de pui fiert,ceapa,ardei,rosii,ciuperci si branza pe deasupra si gata....macar nu era plina de grasimi k cea cumparata...pot sa spun k era chiar sanatoasa...


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#36 2008-11-18 15:15:19

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Va arat si voua un text pe care l-am primit pe mail... nu stiu cat adevar este in el (adica nu e probat), insa eu inclin sa cred ca este adevarat...de fapt sunt adevaruri pe care mai mult sau mai putin le stiam deja...

<<O vizita la o pensiune din zona Bran-Moeciu este un prilej de intoarcere la
natura, prilej sa ne hranim pe noi si copii nostri in mod sanatos. Pentru
mine a fost insa si un prilej sa discut cu oamenii din zona, si sa imi dau
seama unde ne-au adus guvernele din ultimii 18 ani de zile, si patrunderea
neconditionata in viata noastra a acestor furnicare si sursa de vanzare a
mancarurilor pline de chimicale si eur-i ce curg catre noi din rafturile
supermarketurilor, de care am fost obligati sa devenim dependenti.
Am discutat astfel cu tanti Mita, o femeie de 60 de ani, nascuta si crescuta
la Moeciu, pentru care, anul 2008 inseamna unul mai prost de 100 de ori
decat anul 1989 , atunci cand ea avea 20 de vaci, in plin comunism, care
insa generau lapte, branza, cas pe care tanti Mita il dadea la cooperativa
sau il vindea direct la Brasov in piata, si din care a reusit sa isi faca
casa pentru ea si copii ei.
Dupa 18 ani de  capitalism salbatic, tanti Mita, care dupa trasaturile fetei
arata tot la fel ca o femeie de 40 de ani din Bucuresti [ femeie a carei
sanatate este tocata de stres, zgomot, praf ] ,mai are doar 3 vaci care pasc
numai pe muntii din zona Moeciu, insa vrea sa mai renunte la inca doua vaci,
pentru ca,centrul de colectare a lapteului de la Bran s-a desfiintat,
intrucat nu mai aveau cui sa vanda laptele si produsele din lapte, astfel
incat nu are sens sa mai ingrijeaza de trei vaci.
Va mai pastra una singura, pentru ca, zice tanti Mita, nu intelege cum de '
beti voi vopseaua aia alba de-i zice lapte , care are miros asa de zici ca-i
sampon si care sta in cutiile alea de aluminiu' si are dreptate. Daca te
uiti la consistenta laptelui de vaca de munte, il vezi cat de gros si de
gras este, mai ales pentru copii si batrani fiind adevarate surse de
sanatate, daca vezi cum se face branza, fara pastile, fara cheaguri, iti pui
in primul rand o intrebare : Daca centrele de colectare a laptelui de la
acesti producatori s-au desfiintat, astfel incat ei , SINGURII CARE PRODUC
ECOLOGIC SI SUNT SURSA DE PRODUSE SANATOASE, fiind deliberat trimisi in
faliment, de unde naiba iau astia de la Danone, Milli sau Tnuva laptele
pentru produsele lor ?
Mai tineti minte de scandalul din 2007 cand compania Danone a fost amendata,
in iulie, de catre Autoritatea Veterinara deoarece nu a informat despre
importurile de materie prima, dar reprezentantii companiei spus  ca nu au
aflat la timp despre aceasta prevedere legala ? Scandalul s-a chemat
'dioxina in iaurt' si pana la coada, Danone a iesit ca nu foloseste
substante nocive in iaurturile sale si a urmat apoi o intreaga mascarada cu
Teo Trandafir plimbandu-se in halat prin fabrica si adaugand la kilogramele
deja existente, altele , in timp ce manca dintr-un iaurt al acestei
companii.
Potrivit infomatiilor furmizate de Autoritatea Nationala Sanitar Veterinara
si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) valoarea amenzii data firmei Danone
a fost de 10.000 de lei, insa atunci am aflat faptul ca, singura legatura
intre produsele facute de Danone si laptele sanatos de vaca , este doar
culoarea alba.Am mai aflat astfel ca Danone a fost amendata pentru ca toata
'materia prima' [ asa se cheama chestia din care se face lapte si iaurturi,
domnilor, nu se numeste in actele de import lapte, pentru ca nu este lapte
ci 'materie prima' ] adica pulberile alea albe care apoi se dizolva in apa,
pastilutele, cheagurile alea pline de chimicale, se IMPORTA. Mai nimic nu se
cumpara din Romania , de la producatori astfel incat SUNTEM OTRAVITI LENT SI
NI SE BAGA ACESTE SURSE DE CANCER IN CORP si ne miram de explozia numarului
de decese din cancer. Se mai cumpara lapte de la producatorii care au ferme,
insa vacile alea si laptele lor, in conditiile in care
mananca furaje chimicale, si tot felul de nutrienti, numai lapte sanatos nu dau.
Iar tanti Mita, care in viata ei nu a conceput ca vaca ei sa manance altceva
decat iarba grasa de pe pajistile muntilor din Moeciu-Bran, a ajuns in raiul
capitalist sa mai aiba doar 3 vaci fata de cele 20 detinute in timpul iadului
comunist....Din pacate nu mai avem timp sa ne hranim sanatos si acceptam
aceste otravuri care ni se servesc industrial.
Un cunoscut, care are
facultatea de microbiologie facuta mi-a zis : ' Iulian, la cat lapte se
vinde in Romania si in general in lume, tu chiar crezi ca exista atatea vaci
, bivolite, oi sa capre sa il genereze? daca ai stii ce se baga in mancarea
noastra ai innebuni' , si i-am spus sa nu imi zica...ca sa continui sa ma
mint frumos.
Duceti-va copii la o pensiune de la munte si dati-le o saptamana lapte ,
iaurt, cas, branza sau unt de stana, sa vedeti cum capata culoare rosie in
obraji in locul palorii zilnice.
Numai de noi depinde ca acesti ultimi mohicani, asa cum este si tanti Mita,
sa nu dispara cu totul, si numai daca ne vom orienta ca turismul rural,
ecologic, si vom cumpara de ei produsele naturale sanatoase, vom putea sa-i
salvam pe cei care tanti Mita , vom putea sa ne mai salvam cat de cat si
sanatatea noastra, si vom reusi sa-i boicotam pe Danone, Milli sau Tnuva si otravurile servite de acestia.
Stiti de ce ? pentru ca laptele adevarat de la vaca lui tanti Mita, se
strica in 24 de ore, in vreme ce laptele de la Danone, Milli sau Tnuva, asa
cum scrie pe cutiile alea de carton cu folii de aluminiu la interior, are
termen de valabilitate si cate 12 luni de zile !!! De la aracetul pus in el.

- text sosit prin cararile Internet-ului, fara indicarea autorului - >>


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#37 2008-11-18 15:20:36

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

eu iau laptic si branzica numai de la tara,kiar se vede diferenta intre ce gasesc la supermarket si ce aduc de la bunici


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#38 2008-11-18 15:20:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Lapte nepasteurizat ? Dumnezeule, ce neigienic ! Ce parinti denaturati ar da copiilor asa ceva ? rotfl

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.