homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sa mancam (mai) sanatos!-4


#58 2013-07-03 17:19:43

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

eu am noroc cu gradina mamei big_smile mananc totul natural si fara chimicale hjarta

Offline

 



#59 2014-01-09 20:17:04

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Offline

 

#60 2014-01-09 20:53:24

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

off: mi se par interesante dar ma indoiesc de informatiile de mai sus in primul rand pentru ca pestele are proprietati mai mult benefice decat daunatoare, uleiul de masline doar isi pierde sursele nutritive daca este incalzit/incins si de lactate ce sa mai zic, cu totii avem nevoie de calciu si proteine..


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

#61 2014-01-10 10:25:26

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

parerea mea ca pestele de acvacultura este la fel ca puiul de crescatorie.
despre treaba cu calciul si laptele, eu stiam de mult ca de fapt laptele scoate calciul din corp. la fel si cu uleiul de masiline.
la sucul de fructe iar le dau dreptate, dupa cum zice logica mea.
imi pare rau de siropul de agave, eu chiar aveam de gand sa scot tot zaharul din alimentatie. trebuie sa ma mai documentez


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#62 2014-01-10 10:53:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

poke, din ce stiu eu, siropul de artar este mai sanatos si e si delicios. si miere poti folosi. si fructe uscate daca ai sursa buna, fara sulfiti... depinde ce nume vrei sa indulcesti.

Ultima oara a fost editat de gargarita (2014-01-10 10:53:25)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2014-01-10 10:57:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

e mai sanatos ca zaharul, dar nu e chiar sanatate curata nici cel de artar
stevia sau erythritol ar fi indulcitori sanatosi

in rest asa e, era vorba despre pestele de cultura si prajitul in ulei de masline, evident pestele de captura si sa adaugi putin ulei de masline la sfarsitul prepararii alimentelor sunt ok

Offline

 

#64 2014-01-10 11:08:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

am auzit/ citit numai de bine de erythritol dar pacat de pret. sa zic ca merge sa-ti indulcesti cafeaua cu el dar daca te apuci sa pui cu sutele de grame la praji...
stevia eu o pot folosi doar la ceai, pusa cand nu e foarte fierbinte, e chiar ok. in combinatie cu bauturi fierbinti sau la copt strica tot. si nu ca are un gust putin aiurea, pur si simplu preparatul devine de neconsumat.

Offline

 

#65 2014-01-10 11:18:57

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

eu zic altceva: oare nu ne mintim putintel, asa, cand vrem sa inlocuim zaharul cu altceva? adica vrem sa patram obiceiul prost (=consumul de dulce) dar sa-l coafam cat de cat, sa nu ne mai mustre constiinta...
eu una n-as folosi niciun fel de indulcitor, oricat de "natural" si de "sanatos" ar fi considerat. tare mi-e mie ca peste x ani se va demonstra ca nici astea, considerate acum ok, nu-s ce trebuie. asa a fost si in cazul zaharinei, si in cazul aspartamului, in toate cazurile de fapt.
mie important mi se pare sa incerci sa nu obisnuiesti copilul cu gustul dulce, adica sa-i dai pe cat posibil bauturile fara zahar adaugat sau macar cu putina miere daca nu le accepta altfel si unde e posibil. iar daca el nu consuma dulce in general, chiar nu mi-as face griji pentru putinul zahar pe care il adaug unui desert. ca doar nu-i faci zilnic si nici nu pui o punga de zahar la el.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#66 2014-01-10 11:35:54

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

testat si pe mine, sugar rush-ul tzine de obisnuinta.

Offline

 

#67 2014-01-10 11:40:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

corect, alinda smile nici eu nu ma refeream la consumul zilnic de deserturi cu indulcitori, cum se practica in anumite "diete"

Offline

 

#68 2014-01-10 11:53:39

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

heim, exact. si cand se termina dieta se da iama in ciocolata neutral
eu vorbesc strict din perspectiva mea, de cand ma stiu am avut oroare de dulciuri. deci tot de atunci beau ceaiul fara zahar, cafeaua la fel, cacao cu lapte imi facea mama tot fara zahar. prajituri fac extrem de rar, nu mancam niciunul cu placere, astfel incat mie o punga de zahar cred ca imi ajunge un an, daca nu chiar mai mult. dar cand e sa fac ceva chiar nu fac rabat si nu stau sa modific retete. pun cat zahar trebuie si aia e. la fel si cu gemurile sau comporturile. am facut acum cativa ani compot de prune fara zahar si n-a fost bun deloc, asta desi prunele au fost dulci si coapte. deci nu mai fac teste de genul asta, sunt pierdere de vreme.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#69 2014-01-10 11:56:53

AwesomeAngel
Diamond member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 27313

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

eu am ramas putin interzisa la sucul de fructe (cel facut din fructele stoarse/mixate efectiv) ... ok, are zaharul din fruct, dar chiar crezi ca de la zaharul ala o sa ne vina sfarsitul? big_smile
in rest ... nu imi mai bat capul, folosesc zahar brun pentru cafea, iar restul bauturilor nu le indulcesc
in prajituri alternez ... daca pot folosi tot brun (la crema de zahar ars am incercat si a iesit wow smile ) e ok, daca nu ... folosesc zahar normal si intotdeauna reduc cat de mult pot cantitatea care apare in reteta
vorba alindei, doar nu folosim 1 kg de zahar la o biata prajitura lol


"I may not be perfect, but all parts of me are pretty awesome!" angel

Offline

 

#70 2014-02-02 13:42:13

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Pentru ca am o problema cu constipatia cronica (si probabil de aici balonare permanenta), va rog sa imi dati idei de alimente bogate in fibre. smile Mi-am dat seama, la varsta mea, ca am neglijat sa mananc fibre la fiecare masa sau macar in fiecare zi pentru ca nici nu stiam exact ce-s alea. Am inteles ca s-ar regasi mai ales in pielitele fructelor si legumelor; si ca fibrele raman nedistruse, in cazul legumelor fierte, doar la legumele care poseda coaja si se consuma cu tot cu aceasta.

Offline

 

#71 2014-02-02 15:22:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

legume in general, mai ales din cele verzi (fasole verde, spanac, salata verde, varza, frunze de tot felul ); dovleacul e iar bun
radacinoasele au si ele multe fibre; leguminoase daca le digeri bine - baloneaza
ideea e ca la fiecare masa sa consumi legume, cel putinjumatate din ce mananci sa fie legume
daca mananci paine si cereale (aici eu una am rezerve), alege din cele integrale : paine din faina integrala, tarate de grau, ovaz, psyllium, orez integral etc.
la fel daca iti permite silueta poti manca si cateva fructe uscate (curmale, prune, caise)

oricum povestea cu fibrele s-a dovedit a fi si ea un mit, sunt populatii care nu mananca aproape deloc fibre si nu sunt toti constipati smile si niste grasimi bune ajuta la digestie, trebuie sa vezi in cazul tau ce te ajuta si ce nu... ia-le prin eliminare
de pilda eu am folosit tarate de psyllium o perioada scurta, acum nu mai am nevoie, in schimb alimente gen mere, banane, sfecla ma constipa ingrozitor si de curand, eliminand lactatele, am observat ca si ele imi faceau foarte rau la digestie, am gustat dupa o perioada de pauza si m-am balonat foarte tare

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-02-02 15:23:01)

Offline

 

#72 2014-02-02 17:04:04

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Pe mine semintele ma ajuta la digestie. Mananc seminte crude de dovleac, de floarea soarelui, nuci, migdale, caju. Lactatele imi fac foarte rau, pana si putin lapte in cafea ma baloneaza teribil, de-aia am fost nevoita sa-l inlocuiesc cu lapte de migdale.

Offline

 

#73 2014-02-02 17:22:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

apropo de ce ziceam, ca trebuie testat: la mine nucile si semintele au efect opus, mai putin cele de in si chia (care pentru altii am inteles ca sunt laxative, la mine nu au vreun efect special)

Offline

 

#74 2014-02-02 18:28:47

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

o ceasca de apa calda cu lamaie dimineata pe stomacul gol, suc (ideal stors in blender, cu tot cu pulpa) din sfecla, morcov, mar, apoi kefir cu seminte de psilium si fulgi de ovaz, kiwi e laxativ, pere, portocale (si suc)

Offline

 

#75 2014-02-07 14:23:06

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

Deocamdata m-au ajutat nuci si migdale, precum si o mancare care sa contina mai mult de 50% legume crude. chicot

Offline

 

#76 2014-02-11 07:43:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Sa mancam (mai) sanatos!

gargarita a scris:

poke, din ce stiu eu, siropul de artar este mai sanatos si e si delicios. si miere poti folosi. si fructe uscate daca ai sursa buna, fara sulfiti... depinde ce nume vrei sa indulcesti.

heimdall a scris:

e mai sanatos ca zaharul, dar nu e chiar sanatate curata nici cel de artar
stevia sau erythritol ar fi indulcitori sanatosi

acesti indulcitori ajuta la scaderea glicemiei?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-02-11 23:25:32)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.