homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-27


#495 2012-03-14 17:03:48

geea_dee
New member
Inregistrat: 2011-07-01
Mesaje: 6

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna ziua. in ultimele 2 zile am avut o secretie vaginala care mi s-a parut anormala.Culoarea era mai inchisa, era un fel de maro deschis si avea o consisenta gelatinoasa. tin sa precizez ca am luat anticonceptionale yasmin timp de 8 luni. acum 3 saptamani  am renuntat la ele la mijlocul foliei iar raporturi sexuale am avut numai protejate. as dori sa stiu daca cumva aceasta este o dereglare hormonala sau altceva.

Ultima oara a fost editat de geea_dee (2012-03-14 17:54:16)

Offline

 



#496 2012-03-14 19:02:12

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Secretie vaginala NORMALA

se prea poate sa fie menstruatie. menstruatia imediat dupa ac poate sa fie neobisnuita din cauza ca ai intrerupt.

Offline

 

#497 2012-03-22 00:27:39

utilizatornou
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 12

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna seara, urmeaza sa ma duc la un control ginecologic, insa sunt putin speriata de aceasta idee.
E primul control, sunt virgina...imi puteti spune cam ce se petrece la o prima consultatie?
Precizez ca este un control de rutina...sa vad daca totul este bine...caci am avut intarzieri ale menstruatiei si dureri ale ovarului drept.
Cum ma examineaza?

Offline

 

#498 2012-03-22 11:02:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Secretie vaginala NORMALA

fiind virgina, iti va pune doar niste intrebari si iti va face o ecografie pelvina (pe burtica). nu cred ca iti va cere sa te dezbraci decat daca ai o secretie suparatoare si va vrea sa o vada. cati ani ai? intarzierile de menstruatie sunt normale in adolescenta, nu se tratateza. durerea de ovar nu e in regula, probabil ai un chist sau ai racit.

Offline

 

#499 2012-03-22 21:15:21

utilizatornou
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 12

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc frumos pentru raspuns.
Inseamna ca o sa primesc raspunsul pe loc. M-am mai linistit acum.
Da, sunt inca o adolescenta si nu am avut probleme grave, o singura luna de intarziere si am zis ca e mai bine sa previn...insa ma temeam de consultatie.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2012-03-23 10:58:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Secretie vaginala NORMALA

nu ai de ce sa te temi.

Offline

 

#501 2012-03-27 20:06:50

widuks
Membru
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna. Am si eu o problema si sunt un pic cam speriata asa ca nu am mai stat sa citesc si imi cer scuze daca s-a mai discutat pe undeva chestia asta.
Sunt cu un tip nu de foarte mult timp si am avut contact sexual de doua ori..prima data am observat niste sangerari dupa contact dar am crezut ca e normal din moment ce nu am fost foarte relaxata plus ca avusesem o pauza cam de 8 luni..am avut doar in ziua aia si un pic a doua zi plus ca apoi mi-a venit asa ca nu m-am speriat foarte tare.. Apoi, dupa ce mi-a trecut am ..facut..din nou..si iar am sangerat sau nici nu stiu daca e sange..seamana cu spotting dar e cam tarziu pentru asta..Iau ac cam de un an si nu am avut probleme pana acum. Uneori am impresia ca e doar secretia vaginala un pic mai maronie.. Aveti idee cam..ce as putea avea?

Ultima oara a fost editat de widuks (2012-03-27 20:07:59)

Offline

 

#502 2012-03-27 21:11:51

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Secretie vaginala NORMALA

widuks a scris:

Buna. Am si eu o problema si sunt un pic cam speriata asa ca nu am mai stat sa citesc si imi cer scuze daca s-a mai discutat pe undeva chestia asta.
Sunt cu un tip nu de foarte mult timp si am avut contact sexual de doua ori..prima data am observat niste sangerari dupa contact dar am crezut ca e normal din moment ce nu am fost foarte relaxata plus ca avusesem o pauza cam de 8 luni..am avut doar in ziua aia si un pic a doua zi plus ca apoi mi-a venit asa ca nu m-am speriat foarte tare.. Apoi, dupa ce mi-a trecut am ..facut..din nou..si iar am sangerat sau nici nu stiu daca e sange..seamana cu spotting dar e cam tarziu pentru asta..Iau ac cam de un an si nu am avut probleme pana acum. Uneori am impresia ca e doar secretia vaginala un pic mai maronie.. Aveti idee cam..ce as putea avea?

trebuie sa mergi la dr , asa ne este greu sa iti putem da un sfat , poate fi si o rana pe col.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#503 2012-04-04 21:14:01

widuks
Membru
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 3

Re: Secretie vaginala NORMALA

Mersi mult! Am mai auzit pareri ca ar putea fi o rana..Mi-am facut programare la doctor si astept sa vad care e raspunsul.

Offline

 

#504 2012-04-05 10:00:28

oanakiss
Membru
Inregistrat: 2012-04-05
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna ziua! puteti sa-mi interpretati si mie urmatoarea analiza la secretie vaginala?
secretie vaginala nativ: trichomonas vaginalis-absent    negativ
                                   celule levurice-absent
secretie vaginala colorat: frecvente celule pavimentoase superficiale, rare intermediare, foarte rare leucocite, abundenta flora bacteriana    mixta formata din coci gram pozitivi si negativi.
Dupa acest rezultat pot sa incep sa iau anticonceptionale? am programare la medic dupa Paste dar trebuie sa-mi vina si nu stiu daca pot sa incep anticonceptionalele, este pentru prima data cand iau... multumesc!

Offline

 

#505 2012-04-05 10:28:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Secretie vaginala NORMALA

n-au treaba anticonceptionalele cu rezultatul de la secretie.
legat de interpretare, ai o infectie bacteriana.

Offline

 

#506 2012-04-05 12:27:53

oanakiss
Membru
Inregistrat: 2012-04-05
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

deci sa inteleg ca pot sa incep anticonceptionalele? si in legatura cu infectia bacteriana este ceva mai rau? multumesc

Offline

 

#507 2012-04-05 18:05:09

mon15
New member
Inregistrat: 2012-02-16
Mesaje: 18

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna ziua am si eu o problema destul de mare.

De vreo 2-3 zile am o secretie galbuie-bej-roz si nu-mi dau seama de la ce ar putea fi. Menstruatie trebuia sa vina acum 2 saptamani, dar intarzie. La analizele de urina facute la inceputul saptamanii mi-a iesit infectie urinara pt care fac acum tratament cu Tagremin...de asemenea mi-a iesit si rare hematii. Insarcinata nu sunt, mi-am facut 2 tese si au iesit negative ambele, facute la prima urina de dimineata. Aceasta scurgere ar putea fi din cauza infectiei?

Mentionez ca acum 4 luni si ceva am luat Postinor in urma unui contact sexual in care s-a rupt pezervativul si care mi-a cam dat peste cap tot organismul, menstruatia a venit haotic sau deloc. Oare ar fi si acesta un motiv al acestei secretii?

Offline

 

#508 2012-04-09 15:20:24

adinutzza222
Membru
Inregistrat: 2012-04-09
Mesaje: 1

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna am si eu o problema,imi inatrzie ciclul dar nu am nici un simptom de a fi insarcinta pot fi si alte cauze?

Offline

 

#509 2012-04-20 20:53:40

roxcor
Membru
Inregistrat: 2012-04-20
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna seara,

Am primit rezultatele pt secretie vaginala, insa peste 2 saptamani am reusit sa imi fac o programare la medicul ginecolog. Rezultatul la Papanicolau inca nu este gata.

Pe buletinul de analize scrie cam asa:

EXAMEN SECRETIE VAGINALA (BACTERIOLOGIC, MICOLOGIC, ANTIBIOGRAMA, ANTIFUNGIGRAMA LA NEVOIE)
Levuri = Absent
Examen secretie vaginala
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena.
EXAMEN MICROSCOPIC PE FROTIU (PREPARAT PROASPAT SI/SAU COLORAT)
Celule epiteliale poligonale = Relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde = Rare
Celule cu aspect de "clue cell" = Absente
Leucocite = Rare
Hematii = Absente
Levuri = Absente
Trichomonas vaginalis = Absent
Flora microbiana
Frecventa flora lactobacilara.
Am vrea sa stiu daca este totul in regula, sau daca am vreo infectie (inainte cu o luna de efectuarea acestei analize am avut probleme, in sensul ca aveam o secretie mai abundenta, cu miros intepator, usturime la urinat, iar regiunea vulvei era rosi si imflamata. A trecut de la sine in 3-4 zile).

Tin sa precizez ca nu iau anticonceptionale.

M-ati putea ajuta cu interpretarea acestor analize, va rog? Ca sa ma linistesc pana ajung la medic:)

Multumesc.

Offline

 

#510 2012-04-21 00:03:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie vaginala NORMALA

analizele sunt in regula, nici un indiciu de infectie.

Offline

 

#511 2012-04-21 19:39:43

roxcor
Membru
Inregistrat: 2012-04-20
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc applause

Offline

 

#512 2012-05-06 16:07:38

amrg
Membru
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna ziua,

am doua probleme: prima...facand mai multe tratamente pentru candida pe parcursul mai multor ani, am observat ca bacilii doderlein incepeau sa fie din ce in ce mai putini, pana la ultima analiza a secretiei vaginale cand acestia au lipsit cu desavarsire; merg la medic (de altfel considerat printre cei mai buni din oras)care imi spune ca nu este absolut nici o problema(?) si sa stau linistita. A doua problema...secretia vaginala are un gust acru, foarte neplacut, aspect pe care l am observat dupa o perioada de tratamente si pe care l am pus pe seama dereglarii florei, in conditiile in care analizele nu arata nimic altceva. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca intradevar cele doua probleme au legatura (sau poate gustul secretiei este normal acum...desi nu a fost asa dintotdeauna)si cum le pot rezolva? Multumesc.

Offline

 

#513 2012-05-07 11:06:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

de gust nu stiu ce sa zic, dar e cu siguranta o dereglare a florei pe care o poti rezolva cu niste ovule cu lactobacili (gasesti la farmacie : Gynophilus de exemplu) si grija sa nu faci spalaturi vaginale, care la randul lor distrug flora

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.