homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-28


#514 2012-05-07 12:21:15

bobdemazarel
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 14

Re: Secretie vaginala NORMALA

va rog, m-ati putea ajuta cu un sfat? Tocmai am facut un PAP, a iesit in regula. Tip II, inflamatie. Daca ar fi fost vreo infectie care sa intretina inflmatia, s-ar fi vazut la PAP? Trebuie sa fac o cultura de col separata pt a vedea daca sunt stafilococi sau enterococi care inflameaza colul?.... supa


...pacea e mai buna decat dreptatea...

Offline

 



#515 2012-05-07 12:24:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

eu as zice sa faci si o cultura, da

Offline

 

#516 2012-05-07 12:34:31

bobdemazarel
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 14

Re: Secretie vaginala NORMALA

ok, multumesc frumos de raspuns, voi face cat de curand...


...pacea e mai buna decat dreptatea...

Offline

 

#517 2012-05-07 22:32:05

amrg
Membru
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

heimdall a scris:

de gust nu stiu ce sa zic, dar e cu siguranta o dereglare a florei pe care o poti rezolva cu niste ovule cu lactobacili (gasesti la farmacie : Gynophilus de exemplu) si grija sa nu faci spalaturi vaginale, care la randul lor distrug flora

Am incercat deja cam tot ce pot gasi in farmacie, ultima data ovule Doderlein care contin culturi de lactobacili umani dar nu am observat nici o schimbare. Ramane sa fac o cultura zilele urmatoare si daca iese cat de cat ceva inseamna ca trebuie sa continui si incet incet sper sa se rezolve. Multumesc.

Offline

 

#518 2012-05-09 20:17:30

bobdemazarel
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 14

Re: Secretie vaginala NORMALA

heimdall a scris:

eu as zice sa faci si o cultura, da

Azi am facut ex. de secretie vaginala. Rezultatul este:

prezente celule epiteliale scuamoase
prezente celule pavimentoase
leucocite rare
preezenta flora microbiana

Maine primesc si rezultatul de la cultura de col.
Aici pare totul in regula, nu?  rodnar

Am si rezultatul de la cultura secretie vaginala: flora asociata fara semnificatie patogena. Doar atat scrie.
Ce nu inteleg e de ce la ex. secr. vaginala a iesit "flora microbiana", iar aici la cultura iese "flora fara semnificatie patogena"???
Va rog, daca stie cineva sa ma lamureasca si pe mine....mi se pare ca nu e serios laboratorul...sau e normal rezultatul totusi?
Multumesc celei care-mi va raspunde!  wave

Ultima oara a fost editat de bobdemazarel (2012-05-10 20:48:56)


...pacea e mai buna decat dreptatea...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2012-06-07 21:19:45

mszumzi
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-05-30
Mesaje: 11

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna ziua

imi spuneti si mie va rog ce inseamna in secretia vaginala " mucus prezent"? Trebuia sa fie absent si e mentionat pentru ca este anormal, sau e normal sa fie prezent si e mentionat drept confirmare ca e ok?

De asemenea, lactobacilii frecventi stiu ca e ok, nu? Dar "formatiuni levurice" inseamna o infectie cu o ciuperca? Sau e normal sa existe levuri in secretie?

Multumesc anticipat...

Offline

 

#520 2012-06-08 10:38:52

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Secretie vaginala NORMALA

mszumzi a scris:

Buna ziua

imi spuneti si mie va rog ce inseamna in secretia vaginala " mucus prezent"? Trebuia sa fie absent si e mentionat pentru ca este anormal, sau e normal sa fie prezent si e mentionat drept confirmare ca e ok?

De asemenea, lactobacilii frecventi stiu ca e ok, nu? Dar "formatiuni levurice" inseamna o infectie cu o ciuperca? Sau e normal sa existe levuri in secretie?

Multumesc anticipat...

prezenta levurilor inseamna candida. fa-ti o fungigrama sa vezi la ce e sensibila.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#521 2012-06-11 13:14:11

so fresh
New member
Inregistrat: 2012-06-08
Mesaje: 5

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna! mi-am facut un ecograf si am descoperit ca am ovarele f marite, o cantitate de testosteron peste limita si urmatoarele rezultate la analize:
    Bacteriologia: relativ frecvente PMN si celule epiteliale superficiale, numerosi bacili Gram pozitivi, frecventi cococbacili Gram negativi ce bureaza celule epiteliale superficiale.
                        secretia vaginala(cultura) si cultura fungi scrie: nu s-a izolat flora cu semnificatie patogena
     Papanicolau: diagnostic clinic: vaginita si e bifat la negativ pt leziune intrapeliana sau maligna; iar la descriere scrie ceva gen: celule scuamoase fara modificari importante.celule endocervicale...(nu mai inteleg)
     si la recomandari scrie FCB, asta este bacteriologia pe care am facut-o sau trebuie sa mai fac si altceva?
problema este ca doctora a plecat in concediu pana in iulie si mie nu are cine sa imi interpreteze...ma poate ajuta cineva va rog? ms

Offline

 

#522 2012-07-02 23:21:14

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Secretie vaginala NORMALA

Am un mic mare stres, asa ca pls help cu pareri. Am facut o analiza de secretie si mi-a iesit ca am enterococ. Mi-a dat antibiotic, singura mea nelamurire este ca nu am nici un fel de simptome si sunt purtatoare de cel putin 6 luni fara nici o problema. In cazul asta e bine ca iau antibiotic sau puteam sa-l las in pace? De obicei dupa ce iau antibiotic incep sa am si alte probleme medicale, acum eram sanatoasa cel putin simptomatic.
Doctorita mea a zis "eu nu stiu nimic despre enterococul asta" dar a dat tratament pe baza de antibiograma (era medicul de familie, nu ginecolog). Nu mi-au inspirat super incredere miscarea si atitudinea fata de problema. Oare il iau degeaba? Din ce am citit eu zicea ca e normal sa il ai...pana face probleme.

Offline

 

#523 2012-07-03 01:11:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie vaginala NORMALA

Rosa, normal nu prea este sa fie in vagin. eu as zice sa discuti musai cu ginecologul, mai ales ca dr de familie a recunoscut ca nu stie ce-i cu enterococul.

Offline

 

#524 2012-07-03 09:35:47

Rosa
Full member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 190

Re: Secretie vaginala NORMALA

Trebuie sa mai astept din pacate, dar o sa merg si la ginecolog. Acum ca iau deja antibioticul trebuie sa stau vreo 2 saptamani, ca o sa vrea sa faca o noua analiza si trebuie sa treaca niste timp, dar dupa merg sa vad ce pot sa aflu. Ma gandeam sa intreb si la farmacie, dar nu stiu daca e o idee buna. Oricum, de fiecare data dupa antibiotic fac cate o cistita sau ceva asemanator, asa ca ma inarmez cu cystone si altele si sper sa fie in regula.

Offline

 

#525 2012-07-04 11:47:03

allexya
New member
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 8

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna,

Acum 2 saptamani am fost de urgenta la medicul ginecolog deoarece imi aparusera mici umflaturi pe labii, aveam usturimi la urinat, etc...Pe moment nu a stiut sa imi spuna exact ce am...dar mi-a facut un papanicolau si un test de secretie.
Ieri am luat rezultatul pt secretie si am urmatoarele:
Citodiagnostic secretie vaginala: hematii frecvente, mucus prezent
Celule superficiale: frecvente
Leucocite (polimorfonucleare): frecvente
Levuri: rare
Flora lactobacilara (bacili Doderlein): relativ frecventa
Coci gram pozitivi dispusi in perechi si in gramezi: rari.

E de bine, e de rau?? Intre timp am urmat si un tratament cu augumentin, metronidazol, cervugid ovule si triderm unguent, prescris de dna doctor.

Offline

 

#526 2012-07-05 00:44:22

bebe_diana
Membru
Inregistrat: 2012-07-05
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna, mi-am facut si eu un examen microscopic pe secretie vaginala - un examen de rutina si nu prea inteleg rezultatele; dupa cate am citit in paginile de mai sus nu ar trebui sa fie nimic, dar am nevoie si de sfatul vostru. Pe rezultate - care apropo nu sunt foarte clare pt ca nu specifica ce fel de celule epiteliale, ce fel de bacili- scrie asa:
CELULE EPITELIALE:
relativ frecvente
LEUCOCITE:
rare
TRICHOMONAS:
nu se observa
LEVURI:
absente
FLORA:
relativ frecventi lactobacili

Eu nu prea inteleg daca sunt de bine sau de rau "relativii" aia?


I have found that if you love life, life will love you back - Arthur Rubinstein

Offline

 

#527 2012-07-05 08:25:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

e ok rezultatul, e de bine sa ai lactobacili, ei reprezinta flora buna  a vaginului

Offline

 

#528 2012-07-05 10:40:04

bebe_diana
Membru
Inregistrat: 2012-07-05
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

ok , multumesc mult pentru raspuns si promptitudine; v-am zis ca banuiam , doar ca ma intrebam daca e ok sa am doar relativ frecventi lactobacili din aia;  smile   applause  wave

Ultima oara a fost editat de bebe_diana (2012-07-05 10:41:10)


I have found that if you love life, life will love you back - Arthur Rubinstein

Offline

 

#529 2012-07-14 16:46:51

mihaela890
Membru
Inregistrat: 2012-07-14
Mesaje: 1

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna va rog sa cititi si mesajul meu ,am o problema de ceva timp am avut o flora dereglata ,lactobacili rari am urmat un tratament totul a revenit la normal insa la exterior am o iritatie care ma terminat am incercat cu canesten,lomexim ,nidoflor,neopreol,advatan toate aceste desig la sfatul medicului si a dermatologului iritatie este mai rosie decat ininate insa nu am nici o problema in interior nici macar vreo durere,si cum acesta iritatie ma terminat mai ales ca imi doresc un copil si nu am cum pt ca doare groaznic acea iritatie la contact sexual m-ma dus la filantropia dupa ce am fost deja pe la 3 clinici private fara nici un rezultat ,un medic de garda ma vazut si mi-a facut un test pt secretie :epitelii in placarde rare sau ceva de genul scrisul este ingrozitor,leucocite rare,flora vagina formata din 4 aici este un cuvant pe care chiar nu il inteleg ,moderatibacili gram negativi,dorctor respectiv a spus ca etse infetie si ca se numeste vaginita nespecifica mi-a dat ouvle polyginax 6 zile....deci ce parere aveti ?nu sunt doctor dar mie una nu imi suna a infectie poate gresesc

Offline

 

#530 2012-07-23 17:07:00

manusha
Membru
Inregistrat: 2009-08-26
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna ziua,
mi-am facut o analiza a secretiei si am primit urmatorul raspuns...imi puteti spune o prima impresie.
Urmeaza sa iau rezultatul si la PAP.

Epitelii superficiale relativ frecvente
Epitelii intermediare relativ frecvente
Polimorfonucleare relativ frecvente
Flora Doderlein rara
Levuri absente;
Trichomonas vaginalis absent

Offline

 

#531 2012-10-06 12:52:44

Alexa109
New member
Inregistrat: 2008-04-01
Mesaje: 45

Re: Secretie vaginala NORMALA

mi-ar putea interpreta si mie cineva rezultatul analizei de secretie, va rog?

celule epiteliale
rare polimorfonucleare
flora microbiana moderat frecventa:
-bacili gram pozitivi
-bacili gram negativi
trichomonas vaginalis, candida - absente

multumesc!

Offline

 

#532 2012-10-06 14:36:52

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Secretie vaginala NORMALA

trebuia sa ti se faca o cultura sa vezi ce sunt cu acei bacili gram negativi . In mod sigur ai o vaginita data de bacilii gram negativi.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.