homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Secretie vaginala NORMALA-30


#552 2014-03-16 09:32:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

ma bucur  puss

Offline

 



#553 2014-03-17 21:51:59

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: Secretie vaginala NORMALA

multumesc heimdall. puss

Offline

 

#554 2014-03-18 18:50:17

Cristina11@
Membru
Inregistrat: 2014-02-19
Mesaje: 4

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati. am urmat un tratament cu antibiotice si supozitoare vaginale Betadine. Dupa finisarea acestuia pentru refacerea florei medicul mi-a recomandat sa iau capsule vaginale Gynophilus inainte de culcare. Totul ok, dar dupa prima capsula in a doua jumatate a zilei am observat o scurgere vaginala grunjoasa alba si fara miros. E posibil sa fie de la capsule? E normal sa fie asa. Mentioneaz ca in timpul tratamentulu de 2 saptaminii nu am avut nici un fel de scurgeri ziua. Doar de la supozitoarele Betadine aveam noapte, dar era normal si era usor sa-mi dau seama ca e de la ele.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Offline

 

#555 2014-03-20 12:54:36

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: Secretie vaginala NORMALA

e sigur de la capsule.. si eu am pus luna trecuta si exact la fel aveam. Eu puneam seara si dimineata si aveam scurgere grunjoasa, apoasa si bej la culoare. E de la capsule, daca te uiti atent chiar asa arata praful ala din interiorul capsulelor. Sa le umezesti putin inainte de a le introduce ca sa se dizolve mai bine. wink

Offline

 

#556 2014-04-06 20:00:06

danamv87
Membru
Inregistrat: 2014-04-06
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna,

Ma puteti ajuta cu interpretarea urmatoarei analize de secretie? Mai dureaza pana cand pot ajunge la medic.

Reactie inflamatorie moderata, hematii absente, bacili gram pozitiv frecventi, bacili gram negativ relativ frecventi, levuri nu se observa, trichomonas vaginalis nu se observa.

Multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2014-04-06 20:55:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Secretie vaginala NORMALA

nu ai mai nimic. e doar o dereglare de flora vaginala care ar putea fi foarte bine rezolvata cu probiotice....asta in caz ca ai vreun simptom deranjant. daca nu, da-i pace


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#558 2014-04-06 21:07:18

danamv87
Membru
Inregistrat: 2014-04-06
Mesaje: 2

Re: Secretie vaginala NORMALA

Multumesc, Doctoressa!

Offline

 

#559 2014-04-24 01:17:17

Renata04
New member
Inregistrat: 2013-03-14
Mesaje: 41

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna fetelor. As avea si eu o intrebare.  De la un timp mi s.a schimbat secretia vaginala e alba cuun miros foarte puternic si f abundent .  Intr-o zi trebuie sa imi schimb absorbantul zilnic de vreo 3 ori. Iar mirosul se simte si dupa dus.Am mai observat si in urina imi apare secretia alba.    Ar putea fi de la AC? Si in caz ca este o infectie logic ar fi ca si partenerul meu sa primeasca tratament nu? El trebuie sa fie prezent la cobsultatie sau medicul ii poate scrie tratament fara ca el sa fie prezent?  Multumesc

Offline

 

#560 2014-04-24 10:43:11

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie vaginala NORMALA

secretia se poate sa devina putin mai abundenta cand iei AC dar mirosul modificat cel mai probabil este dat de o infectie. daca este o bts, roaga-l pe medicul tau sa-i dea si partenerului tratament.

Offline

 

#561 2014-04-24 11:51:13

Renata04
New member
Inregistrat: 2013-03-14
Mesaje: 41

Re: Secretie vaginala NORMALA

Ok multumesc

Offline

 

#562 2014-08-10 03:13:56

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Buna fetelor, eu am aceesi problema de ani buni si nu stiu daca e normal sau e o problema.
Secretia mea vaginala este de 4-5 ani (sau mai mult) la fel, in sensul ca este albicioasa (sau alb-transpareta) si lipicioasa, cam ca si albusul de ou, insa cea normala am inteles ca ar trebui sa fie apoasa si transparenta, iar a mea nu este asa decat daca ma umezesc in timpul preludiului, in rest are o culoare albicioasa. Uneori este foarte abundenta insa nu pot corela cantitatea cu perioade ale lunii deoarece am luat o perioada ac-uri si ciclul meu a fost dereglat inainte de asta, in unele zile e mai mult, in altele mai putin dar imi murdareste deseori lenjeria.

Nu am facut sex pana acum deci ma gandesc ca inafara de candidoza nu pot avea absolut nimic pentru ca nu as fi avut de unde sa iau. Am observat ca in urma preludiilor (pentru ca doar atat facem) secretia devine mai abundenta a doua zi.

In urma spalaturilor vaginale mi-am dat seama ca secretia respectiva este prezenta in interiorul vaginului, cum e albusul, doar ca e alba, e normal asa? Mentionez ca acum 3 ani am avut candidoza si am facut tratament pentru ea desi nu am avut nici un simptom iar secretia nu s-a schimbat. Deci nu stiu daca chiar a fost candidoza pentru ca nu am avut simptome deloc.

In momentul de fata nu am usturimi sau alte probleme, nu observ un miros schimbat, absolut nimic, doar aceasta secretie care nu imi pot da seama cat de normala este dar ma deranjeaza pentru ca imi tot murdareste lenjeria. Am avut si o candidoza bucala acum un an pentru care am facut un tratament destul de dur , 3 saptamani (deci daca era pe atunci o candidoza vaginala ar fi trebuit sa dispara, insa si atunci secretia era la fel). Ciudat este ca iubitul meu nu a facut candidoza bucala desi eu aveam, e posibil asa?

Mentionez ca singurul inconvenient este faptul ca imi murdareste lenjeria (nu am idee daca e normal sa ramana urme albe pe lenjerie, am priene care nu au problema asta si altele care o au deci nu imi pot da seama) si faptul ca simt o durere/usturime destul de mare cand incercam penetrarea ( motiv pentru care nu am reusit inca ).

Practicam sexul oral deci daca e sa am bucala, automat ar trebui sa dau partenerului si sa fac si vaginala si tot asa, in cerc. Daca merg sa fac un raclaj lingual e indeajuns? Adica daca e pozitiv, clar am si vaginala iar daca e negativ inseamna ca nu am cum sa am nici vaginala nu? Am sa merg la medic cat de curand dar pentru moment nu pot si as avea nevoie de raspunsurile voastre va rog.

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2014-08-10 03:24:29)

Offline

 

#563 2014-08-13 16:33:57

gheorghecatalina
Membru
Inregistrat: 2014-08-13
Mesaje: 1

Re: Secretie vaginala NORMALA

buna ziua am fct de curad un control la ginecolog +recoltare.. iar analizele au fost urmatoarele 1. Cultura secretie col/vaginala -Secretie
ANALIZE

REZULTATE

Cultura-secretie col/vaginala    ABSENT STREPTOCOC BETA HEMOLITIC GRUP B
ABSENT STAFILOCOCCUS AUREUS
ABSENT ENTEROCOC
ABSENTE ENTEROBACTERII
ABSENT PSEUDOMONAS
ABSENT CANDIDA SPP
2. Examen microscopic secretie col/vaginala -Secretie Vaginala
ANALIZE

REZULTATE

Celule epiteliale plate                    frecvente
Leucocite(polimorfonucleare)    relativ frecvente
Trichomonas vaginalis                    nu se observa
Levuri                                    absente
Flora lactobacilara(bacili Doderlein)    absenta
" clue cells"                          relativ frecvente
Cocobacili gram variabili-Gardnerella like    frecventi


din cauza faptului ca nu imi permite timpul nu am ajuns sa mi le citeasca...Este ceva grav? ce medicamentatie ar trebui sa iau?

Offline

 

#564 2014-08-13 16:36:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

ai gardnerella, o dereglare a florei, nu e nimic grav
iti va da medicul tratament, nu se prescriu medicamente aici pe forum

Offline

 

#565 2014-08-14 16:02:17

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Pentru a face o analiza la secretia vaginala trebuie să  merg neapărat la ginecolog sau pot merge la orice cabinet de recoltare analize ? Şi ce analiza ar trebui să cer mai exact ? Am văzut că gheorghecătălina a făcut două analize, cultură secretie şi examen microscopic secretie. Care e diferenţa ?ntre ele şi care dintre ele ar trebui făcut?

Offline

 

#566 2014-08-14 16:43:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Secretie vaginala NORMALA

ideal ar fi sa mergi la ginecolog, ca sa ti le si interpreteze
examenul de secretie e mai general (iti spune de exemplu ca a gasit niste bacili), cultura iti spune si ce sunt bacilii cu pricina si la ce sunt sensibili

Offline

 

#567 2014-08-14 17:00:21

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Voi merge la medic pentru interpretare dar nu aş vrea să ?mi fac recoltarea tot la medicul respectiv, de aceea ?ntreb dacă pot să merg pur şi simplu la orice cabinet de recoltare a analizelor doresc eu şi să-mi fac analiza. Deci pot?
Am văzut că la cătălina problema s-a descoperit la examen nu la cultură, de aceea ?ntrebam care e cea necesară. Pentru că din ce văd eu acolo după cultură este sănătoasă ?nsă examenul microscopic spune altceva.
Şi dacă le fac pe acestea două e suficient pentru a fi sigură dacă am sau nu ceva sau mai sunt şi alte analize necesare pentru a mă asigura ? Poate sună ciudat dar chiar nu ştiu şi vreau să fiu sigură 100% (nu mă refer la hiv, hpv sau testul pap ci doar la infecţiile, micozele şi bolile tot ?nt?lnite).

Ultima oara a fost editat de CarinaCarina (2014-08-14 17:05:45)

Offline

 

#568 2014-08-14 20:43:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie vaginala NORMALA

Poti merge direct la laborator. Asigura-te mai intai ca fac recoltari de secretii genitale. Este bine sa faci si culturi din col si ex secretie vaginala, se completeaza una pe alta. In plus mai poti face analizele pentru chlamidia,  michoplasma si ureaplasma.

Offline

 

#569 2014-08-15 09:59:50

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: Secretie vaginala NORMALA

Mulţumesc mult pentru răspunsuri. O persoana care nu şi-a ?nceput viaţa sexuală poate face cultură a secretiei de col? Cum se procedează? Eu de-a lungul timpului am făcut doar un tip de analiza, doctorita mea o numea "lama" şi cam at?t, nu m-a interesat dec?t rezultatul nu şi analiza ?n sine. ?mi puteţi explica ce reprezintă ceea ce am făcut eu p?nă acum?

Offline

 

#570 2014-08-15 10:44:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Secretie vaginala NORMALA

Lama este examenul microscopic ( secetia recoltata se etaleaza pe o lama si se analizeaza la microscop). Nu poti face culturi din col nici clamidia & co (pentru astea din urma nici nu este cazul daca esti virgina) dar poti face examen si culturi, ambele din secretie vaginala.
Sa precizezi ca esti virgina inainte de recoltare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.