homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Avem doctorita pediatra-7


#115 2009-01-20 14:50:53

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: avem doctorita pediatra

lauraura a scris:

ce avuta esti Soarele meu  rotfl  rotfl  rotfl

6 cumnate fiecare cu 2-3 copii. In total 13 copii. Thomas e penultimul. despre kk verzui, nu e nimic grav pana la 6 luni, bacteriile din stomac fac lucrul asta sau laptele praf. Daca bebelusul ia bine in greutate chiar si dupa 6 luni este ok kk mai verzui .. dupa diversificare oricum va arata ca un curcubeu smile Cred ca in partea aia nu ai de ce sa te ingrijorezi .. doar daca sunt mai mult de 10 scaune in 12 ore ... eu cred ca as ceda dupa 7 scaune in 10 ore ..
saumai multe scaune la intervale mici de timp.
O alta cauza a scaunele repetate poate sa fie laptel praf.. trebuie respectat cu strictete gramajul care trebuie facut. Adica nici prea mult lapte praf nici prea putin. La 90 ml sunt 3 masuri, la 120-4, 150-5, etc.. Daca e prea multa apa poate sa ii faca scaunele mai moi.

Offline

 



#116 2009-01-20 14:54:19

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: avem doctorita pediatra

eu ii prepar laptele exact cum scrie pe cutie...


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#117 2009-01-23 12:41:55

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: avem doctorita pediatra

are careva idee daca s-ar fi putut strica la stomac din cauza ca a primit laptele fiert si apoi nefiert?


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#118 2009-01-23 14:21:32

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: avem doctorita pediatra

claudia78 nu intri pls pe mess id meu este riona_me
vreau sa te intreb ceva in legatura cu Christopher daca nu te superi..mersi anticipat..seara intru eu de obicei pe mess

Offline

 

#119 2009-01-23 18:32:03

monika27
Full member
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 433

Re: avem doctorita pediatra

alexa cum au spus si fetele un bebelus nu plange degeaba si nu e smecher pana la 5-6 luni cand intervine rasfatul. eu pana la 4 luni il adormeam in brate sau adormea la san, iar acum are 7 luni si se culca singur seara...ziua daca s-ar putea sa nu doarma deloc ar fi foarte bine si cand adoarme se trezeste ofticat ca a adormit big_smile. nu cred sa se fi stricat la burtica de la laptele fiert...am o revista cu retete pt. copii si chiar citeam zilele astea o budinca cu gris din lapte praf fiert.
crestere usoara! si incearca sa-ti dai seama de ce plange bebe. stiu ca este greu, dar in niciun caz nu se calmeaza daca il lasi sa planga...lasa-l 5-10 minute, apoi i-al in brate linisteste-l pune-l in patut iar...daca plange il iei iar dupa 5-10 min. samd.


Pentru a realiza lucruri mari trebuie sa si visam, nu numai sa facem; trebuie sa si credem, nu numai sa planuim. puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2009-01-23 20:27:13

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: avem doctorita pediatra

alexa robi al meu din maternitate plangea dupa brate , ii trezea pe toti bebelusi ca el vroia in brate , acasa cand am ajuns numai in brate a cerut , si acum la un an si 7 luni e pasionat de brate ... si am aplicat toate metodele , nu a vrut sa se dezvete ; asa ca traiasca bratele rotfl

Offline

 

#121 2009-01-23 23:23:11

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

_alexa_ a scris:

are careva idee daca s-ar fi putut strica la stomac din cauza ca a primit laptele fiert si apoi nefiert?

cum adica fiert si apoi nefiert? eu nu inteleg  sad

uita-te dupa urechi, sa nu fie cumva rosu, urechile sunt motiv de neliniste pt multi bebelusi, simt o mancarime in urechi, eventual medicul sa se uite in urechi sa nu aiba vreo inflamatie sau la buric sa nu fie rosu. sau vreo unghie sa o deranjeze pe undeva daca nu sunt colicile.

Offline

 

#122 2009-01-23 23:26:37

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: avem doctorita pediatra

corneliabuc. a scris:

_alexa_ a scris:

are careva idee daca s-ar fi putut strica la stomac din cauza ca a primit laptele fiert si apoi nefiert?

cum adica fiert si apoi nefiert? eu nu inteleg  sad
.

adica in loc sa il faca cu apa conform instructiunilor si sa il dea lui bebe ,  laptele a fost fiert ....  si dupa ce s-a intors bebe acasa a primit lapte preparat conform instructiunilor (cel putin eu asa am inteles)

Offline

 

#123 2009-01-24 14:35:34

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: avem doctorita pediatra

asa s-a intamplat... bunica-sa i-a fiert laptele. acum si-a revenit si cu plansul si cu diareea... dar a fost greu, am stat sa-i caut noi si noi lucruri care-l fac pe el sa doarma... pentru ca indiferent daca il luam sau nu in brate el statea cu ochii cascati, pur si simplu nu vroia sa doarma!!

am observat ca-i flamand si i-am dat pana a refuzat. s-a oprit singur la 200ml. si intr-o seara dupa baita l-am infasat mai strans si uite asa a dormit aproape 7 ore! acum in fiecare seara dupa baita il infas strans si doarme fara intreruperi pana a doua zi dimineata cand se trezeste de la alarma iubitului!! yeey!
si-a cam facut singur programul si de papa si de nani. El prefera sa haleasca enorm la o masa dar sa pape mai rar, pentru ca se trezeste la 4 ore jumate aproape...
in curand o sa fie gata camera lui bebe hjarta (am gasit o mocheta suuuper mishto pentru el) si-o sa putem si eu si sotul sa ne vedem de viata noastra de cuplu... na... stiti voi big_smile rodnar
noroc cu zugraveala si cu gripa ca am mai dat jos 3 kg!! sunt super incantata!

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2009-01-24 14:41:21)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#124 2009-01-24 19:41:07

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

bang  ce sa fac rotfl

Offline

 

#125 2009-01-24 20:49:47

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: avem doctorita pediatra

cam pe la ce varsta incep sa-si tina singurei capul? al meu deja il tine? poate sa pateasca ceva daca il las? dar cand il pun pe burta mea mereu se impinge sa stea cu capul in sus si sta big_smile


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#126 2009-01-24 21:14:05

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: avem doctorita pediatra

claudia78,am si eu o intrebare:ce vaccin se face la 6 luni:infanrix hexa sau infanrix ipv?Dupa mintea mea,citind in carnetul de vaccinari al copilului,as fi crezut ca se face acelasi vaccin care s-a facut la 2 luni,adica infanrix hexa,dar doctora noastra ne-a spus sa dam comanda de infanrix ipv 4.Farmacistele ne-au spus ca nu exista asa ceva,ca producatorul le-a trimis infanrix ipv.L-am luat,am mers cu el la dr,care ne-a spus ca asta e,ca pe asta i l-a facut si nepotului ei si ca '' daca tot ati venit cu copilul,haideti sa i-l facem''.Citesem pe undeva ca s-a schimbat grila de vaccinare,si m-am gandit ca de-asta ii face acelasi vaccin ca la 4 luni; cand am ajuns acasa am intrat pe net sa vad care e treaba:se pare ca am avut dreptate.Acum ce naiba fac trebuie sa-i fac copilului vaccin impotriva hepatitei b?


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#127 2009-01-24 22:27:58

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

noi am facut la 2 si 6luni infarix hexa   si la 4 si 12 luni infarix IPv 5. pana la urma i-ai facut infarix  ipv?Vaccin combinat diftero-tetano-pertussis acelular, polio �nalt inactivat si Haemophilus influenzae tip b. asata ma gasit la vccinul infarix ipv oareasta o fi si pentru hepatita b si oare nu o mai tb alta intepatura?offffffffffffff

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-24 22:40:41)

Offline

 

#128 2009-01-24 22:34:22

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

_alexa_ a scris:

cam pe la ce varsta incep sa-si tina singurei capul? al meu deja il tine? poate sa pateasca ceva daca il las? dar cand il pun pe burta mea mereu se impinge sa stea cu capul in sus si sta big_smile

chiar daca poate, tine-l totusi, statul pe burtica este f indicat.

Offline

 

#129 2009-01-24 22:54:28

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

lauraura a scris:

noi am facut la 2 si 6luni infarix hexa   si la 4 si 12 luni infarix IPv 5. pana la urma i-ai facut infarix  ipv?Vaccin combinat diftero-tetano-pertussis acelular, polio �nalt inactivat si Haemophilus influenzae tip b. asata ma gasit la vccinul infarix ipv oareasta o fi si pentru hepatita b si oare nu o mai tb alta intepatura?offffffffffffff

e si pt hepatita B . nu mai primeste inca o intepatura ,stai linistita smile

Offline

 

#130 2009-01-24 22:58:11

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

claudia78 a scris:

lauraura a scris:

noi am facut la 2 si 6luni infarix hexa   si la 4 si 12 luni infarix IPv 5. pana la urma i-ai facut infarix  ipv?Vaccin combinat diftero-tetano-pertussis acelular, polio �nalt inactivat si Haemophilus influenzae tip b. asata ma gasit la vccinul infarix ipv oareasta o fi si pentru hepatita b si oare nu o mai tb alta intepatura?offffffffffffff

e si pt hepatita B . nu mai primeste inca o intepatura ,stai linistita smile

multumim raspunsul era pentru rozik ca avre acea mare nelamurire.dar acum am o intrebare care este diferenta dintre ele inafara de pret ? imi poti spune ? :kiss:cu toate ca noi am scapat dar pt viitor , si incaceva tu recomanzi  vaccinul pneumococic sa-l facem sau nu . ma refer la prevanar, ? :k?ra:


pai aici era intreabrea lui rozik nu stiu daca ai citi unpic ami sus la 6 luni i-a facut infarix ipv ca la 4 luni. ce va face acum tb sa intepe bebele impotriva  hepatitei B iarasi? prevenarul  stiu ca e scump dar daca trebuie il facem asta e, renuntam la altele  pt bebe.pupici  :k?ra:  puss

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-24 23:08:59)

Offline

 

#131 2009-01-24 23:03:52

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

pai ala hexa are si pt hepatita B  , ipv-ul nu. 
depinde de buget cu prevenarul smile 3 mil doza...se fac 3 doze....
rozik, la 6 luni se face infanrix hexa. hepatitic B se face ma maternitate la 2 si la 6 luni. la 4 si la 12 luni,nu. hexa are si hep B
smile

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2009-01-24 23:12:38)

Offline

 

#132 2009-01-24 23:48:01

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: avem doctorita pediatra

dar  i-a facut ipv la 6 luni.....de asta intrebam de hep b


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#133 2009-01-25 01:49:34

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: avem doctorita pediatra

claudia, este valabil cu cele 30 de zile si dupa infanrix hexa? noi pe primul l-am avut pe 23.10, al doilea pe 30.12, sa steptam sa treaca cele 30 de zile pt prevenar?

am citit acum ca prevenarul treb sa se dea la distanta de infanrix ca altfel da febra peste 39.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.