homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Avem doctorita pediatra-6


#96 2009-01-12 15:10:28

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: avem doctorita pediatra

claudia78 a scris:

sunt curioasa ce crema iti va prescrie smile
eu zic ca iti va orescrie ori Locoid (hidrocortizon) ori neobacin .
puss

nici crustele, nici bubitzele nu au trecut, din pacate. ba mai mult, au aparut cruste si pe urechiushe si in spatele lor. pt cruste mi-a prescris Diprosalic unguent, iar pt bubitze Travogen. sint ok? si mai am o intrebare, draga Claudia, cum e corect sa fie spalate urechile bebelushilor?

Offline

 



#97 2009-01-12 16:39:18

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: avem doctorita pediatra

o'hara a scris:

humana milchzuker sau cum s-o fi scriind big_smile am auzitca darezultate foarte bune. inconvenientul eca seregleaza dupa cca 1 luna de folosire zilnica dar seregleaza bine

o'hara, noua dupa ce n-am mai avut eu lapte dr ne-a recomandat humana, dar fetita mea pur si simplu nu-l papa, asa ca am revenit la lapticul ce l-a papat in maternitate, adica la aptamil, pe care il papa f bine. acu' sunt si eu destul de fasticita ca face si fetita o dta la 2 zile singurica, dar si cu putin ajutor uneori. am observat ca musetelul o ajuta mult. pupici alexandrei, pe care n-am mai vazut-o de multisor! kram


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#98 2009-01-12 16:52:40

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

rh a scris:

claudia78 a scris:

sunt curioasa ce crema iti va prescrie smile
eu zic ca iti va orescrie ori Locoid (hidrocortizon) ori neobacin .
puss

nici crustele, nici bubitzele nu au trecut, din pacate. ba mai mult, au aparut cruste si pe urechiushe si in spatele lor. pt cruste mi-a prescris Diprosalic unguent, iar pt bubitze Travogen. sint ok? si mai am o intrebare, draga Claudia, cum e corect sa fie spalate urechile bebelushilor?

scz ca ma bag dar incearca sa mergi cu ea la dermatolog sa nu fie Doamne fereste ceva luat de prin materniatate,

Offline

 

#99 2009-01-12 16:56:40

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: avem doctorita pediatra

lauraura, daca un dr pediatru, de fapt 2, imi recomanda creme, si nu dermatolog.....haide te rog sa nu mai panicam userii..eu nu ma panichez de fel, dar daca ai tot insista cu dermatologul sau cu luatul de rpin maternitate a ceva inchipuit  mad  in cazul unei proaspete mamici...cred ca nu ar fi prea ok...fara suparare....

Offline

 

#100 2009-01-12 17:17:40

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

ok ,am fost oarecum patiata cu bubite pe fata la baiat si de asta am insistat, dar e ok si cum spui tu . Sper sa ii treca cat mai repede fetitei tale care e o scumpete,

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2009-01-12 17:33:30

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: avem doctorita pediatra

multumesc, stiu ca nu ai fost rau intentionata  :k?ra:

Offline

 

#102 2009-01-12 18:45:06

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: avem doctorita pediatra

samy a scris:

o'hara a scris:

humana milchzuker sau cum s-o fi scriind big_smile am auzitca darezultate foarte bune. inconvenientul eca seregleaza dupa cca 1 luna de folosire zilnica dar seregleaza bine

o'hara, noua dupa ce n-am mai avut eu lapte dr ne-a recomandat humana, dar fetita mea pur si simplu nu-l papa, asa ca am revenit la lapticul ce l-a papat in maternitate, adica la aptamil, pe care il papa f bine. acu' sunt si eu destul de fasticita ca face si fetita o dta la 2 zile singurica, dar si cu putin ajutor uneori. am observat ca musetelul o ajuta mult. pupici alexandrei, pe care n-am mai vazut-o de multisor! kram

humana decare spun eu nu e lapte. sunt niste tabletecare se pun in lapte si regleaza tranzitul. pup back la fete puss

rh si a mea a avut cruste in spatele urechilor si i-au trecut de la sine. e un procent mic de bebei care fac cruste de lapte si dupa urechi. noi ne-am numarat printre ei. sanatate puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#103 2009-01-12 20:20:42

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: avem doctorita pediatra

o'hara a scris:

samy a scris:

o'hara a scris:

humana milchzuker sau cum s-o fi scriind big_smile am auzitca darezultate foarte bune. inconvenientul eca seregleaza dupa cca 1 luna de folosire zilnica dar seregleaza bine

humana decare spun eu nu e lapte.

dumbom


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#104 2009-01-13 14:34:47

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: avem doctorita pediatra

rh a scris:

claudia78 a scris:

sunt curioasa ce crema iti va prescrie smile
eu zic ca iti va orescrie ori Locoid (hidrocortizon) ori neobacin .
puss

nici crustele, nici bubitzele nu au trecut, din pacate. ba mai mult, au aparut cruste si pe urechiushe si in spatele lor. pt cruste mi-a prescris Diprosalic unguent, iar pt bubitze Travogen. sint ok? si mai am o intrebare, draga Claudia, cum e corect sa fie spalate urechile bebelushilor?

te rog frumos, claudia, imi poti raspunde, cind ai timp? multumesc mult  :k?ra: aseara i-am dat cu travogen si vad ca mare parte din bubitze s-a transformat in cruste galbene, la fel cum avea si la nas. cele de la nas i-au trecut. mai are si la urechiuse tot asa.

Offline

 

#105 2009-01-13 21:42:50

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

nu stiu ce sa zic rh....
travogenul e pt ciuperca...si cum imi descri tu bubitzele emei nu mi se pare ciuperca....
iar diprosalicul asta e un unguent cu salicilat dar are si hidrocortizon....cine era pe aici contra hidrocortizonului ????
eu sincer m-as duce la un dermatolog,banuiesc ca astea ti le-a scris medicul de fam al emei /pediatra.
cat despre urechiuse ,e bine sa nu ajunga apa deloc, si exista acele betisoare prevazute cu "opritor" dar nu abuza nici de acestea....o data pe sapt e suficient.
eu zic sa lasi crustele acelea "de lapte " in pace, sa nu incerci sa le dezlipesti tu., nu cred ca sunt chiar atat de multe....eventual sa cumperi ceva ulei vitaminizat -cu vit a,e .si s-o ungi. vor trece., cu bubitzele de pe fatza e mai nasol....pt ele m-as duce la dermatolog totusi
pup  bebe

Ultima oara a fost editat de claudia78 (2009-01-13 23:19:40)

Offline

 

#106 2009-01-14 18:04:14

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: avem doctorita pediatra

multumesc pt raspuns claudia  puss
si bubitele si cojitele par sa treaca  bis am inteles ca oricum bubitze pe fata fac cam toti bebelusii . bineinteles ca nu am umblat la ele deloc  smile

Offline

 

#107 2009-01-14 18:44:41

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: avem doctorita pediatra

trebuie sa ii fac lu robi coproparazitologic dar trebuie sa ii fac 3 repetate la ce interval trebuie facute ?

Offline

 

#108 2009-01-14 20:20:49

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: avem doctorita pediatra

7-10 zile ?!

Offline

 

#109 2009-01-20 13:37:31

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: avem doctorita pediatra

am si eu trei probleme:
prima ar fi: am racit ingrozitor, am facut gripa. Ce pot sa fac sa nu ia bebe de la mine?!? mi-e frica sa nu-i dau. Cand il hranesc imi pun masca, dar e suficient? ce altceva pot face?
a doua ar fi: mi-am renovat apartamentul, si pe bebe l-am lasat o saptamana la bunica lui. Aceasta, cu toate ca eu i-am explicat foarte clar cum sa-i prepare laptele a facut de capu` ei si dupa ce era formula gata il fierbea. Cand am luat copilul acasa, i-am preparat laptele normal (doar apa fiarta si racita) si s-a stricat la stomac. Mai tarziu am aflat ca i-a dat un supozitor de eferalgan pentru bebelusi. Caca lui arata ca o crema (cel putin aseara asa era) si are o culoare verzuie! Am fost cu el la spital (de acolo am luat gripa) si mi-a zis sa-i dau debridad.
de la ce poate sa fie diareea? de la faptul ca a avut laptele fiert o perioada si acum nefiert sau de la supozitor? Aseara a fost al 3-lea scaun stricat. Prin fierberea laptelui (bebelac) i se schimba din proprietati?
a 3-a: mi-a invatat copilul in brate!! Toata ziua buna ziua statea cu el in brate si acum eu sunt terorizata de faptul ca urla non stop. Alaltaieri a dormit doar 2 ore in rest a urlat toata ziua si abea la 2 noaptea s-a linistit ca s-o ia de la capat pe la 5 dimineata... Ce pot sa fac in acest caz? toata lumea m-a sfatuit sa-l las sa urle ca doar asa il dezvat! Daca il iau in brate tace imediat si zambeste deci e clar ca aceasta e problema. Dar nu pot sa stau sa-l aud mereu cum urla! nu ma lasa sa dorm nici pe mine nici pe taica-su care se duce de dimineata la munca sad Ce pot sa fac?!? ca simt ca innebunesc!! Cand l-am dus la bunica-sa era un copil model!! dormea ca valiza in gara imediat dupa masa si se trezea doar cand vroia de mancare. Si acum adoarme dupa ce mananca dar doar daca il tin in brate. Ce pot sa fac? grater

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2009-01-20 13:39:04)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#110 2009-01-20 13:50:05

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: avem doctorita pediatra

alexa eu am trecut prin experianta asta si ti-o spun daca l-ai invatat cu brratele e rau..nu stiu cat timp are micutu dar daca nu e tarziu dezvata=l cat poti mai repede..eu mi-am crescut copilul in brate pina la 11 luni..crede-ma a fost groaznic..nmu mai puteam face nimic totul se reducea la brate...
Cand a descoperit mersu in 4 labe s-a dezvatat de brate dar repet ,daca poti sa il dezveti fa-o acuma cat poti pina nu e prea tarziu..daca totusi e in perioada colicilor ce sa zic?atunci e nevoie de brate ca astea le mai calmeaza durerea,au nevoie sa ne simta aproape..daca insa a trecut de colici..treptat dar sigur lasa bratele ca e f greu totul absolut totul il faceam cu fiumeu in brate,nu puteam nici macar sa il intorc de pe o parte pe alta sau sa il pun jos..noaptea ce eram linistita in rest ..urlete si brate,de asta am avut eu parte si inca un lucru,noi nu aveam unn  tatic,imi mai chemam cate o prietena sa facem cu randu..acuma imi vine dsa
sa rad dar atunci era groaznic si eu eram un pachet de nervi,o butelie sub presiune..nu vreau sa te sperii dar cu bratele uneori te saturi de carat in brate ,vei simti uneori ca cedezi..
crestere mare sa aveti!

Ultima oara a fost editat de Riona (2009-01-20 13:52:15)

Offline

 

#111 2009-01-20 14:06:22

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: avem doctorita pediatra

baiatul meu are o luna si doua zile... nu-l doare nimic... iar urla sad
nici nu pot sa-l tin in brate pentru ca e foarte greu si eu am nascut prin cezariana. Are 5 kg...

Ultima oara a fost editat de _alexa_ (2009-01-20 14:06:52)


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#112 2009-01-20 14:17:28

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: avem doctorita pediatra

se spune ca un copil care nu are nimik daca il lasi sapalnga nu plange mai mult de 15 min .exista o carte  scrisade dr SPOCK /INGRIJIREA-SUGARULUI-SI-A-COPILULUI-DE-DR-SPOCK-.Eu una nu il pot lasa sa planga , dar amavut norocul sa fie cuminte sa nu vrea in brate .Ei acum speculeaza orice desi tot dr Spock spune in acrtea sa ca pana la5-6 luni nu poti spune ca sunt invaatti in brate ca nu stiu ce este aia , of ce greu tb sa iti fie.Referitor la cacauta si baiatulmeu a facut mereu cremois si de culoare galbuie si uneori mai verzuie si nu au fost probleme.Debridat pt ceti-a dat ?e adevarat eu il alptam si facea caca aproape la fiecare masa, nu tb sa te sperii, daca face mai mult de 5-6 scaune apoasa eu zic sa te precipiti. este parera mea .Claudia tu ce spui?

Offline

 

#113 2009-01-20 14:31:10

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: avem doctorita pediatra

Alexa.. nu ai de ales .. trebuie sa il ti in brate, nu exista alintat pana la 5 luni. Cum a spus si laura, nu trebuie lasat sa planga mai mult de 15 min. Am stat cu el in brate 3 luni .. dupa 3 luni am observat ca nu mai plangea cand era pus jos ... asa ca nu au mai fost probleme.. Pe cand cumnata mea ( am 6 cumnate deci nu va speriati cand vb de cumnate lol ) tine fata si acum la 12 luni in brate, adoarme numai leganata , etc.. deci nu ai de unde sa iti dai seama cum este copilul. Eu te sfatuiesc foarte profesional ... pana la 5 luni nu exista alintat... dupa 5 luni poti sa aplici tehnica cu lasatul pana plange dar nu mai mult de 15 min.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-01-20 15:03:58)

Offline

 

#114 2009-01-20 14:39:08

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.