homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

De ce ne inseala barbatii-5


#77 2008-10-31 16:54:54

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: de ce ne inseala barbatii

Loveable a scris:

katami a scris:

adina84 a scris:

si mai e categoria celor care se indragostesc de persoana cu care isi insala partenerul, persoana cu care poate ajung sa aiba o relatie... in cazul asta putem sa spunem ca exista motive "profunde".
nu tin partea niciuneia dintre categorii. dimpotriva, sunt anti-inselat si ii dispretuiesc pe cei care fac asta....

si in cazul asta? mie aici nu mi se pare acelasi lucru... e vorba de iubire... si asta nu tine de rational. cu ce este x vinovat ca si-a cunoscut sotul/sotia inainte de a il/o cunoaste pe y, "adevarata sa iubire"? eu nu sunt de parere ca daca ai facut o alegere gresita trebuie sa persisti in ea toata viata. la fel cum mi se pare, pe termen SCURT, mai CONVENABIL ca x sa-si insele partenerul cu y decat sa-i spuna din start: "draga, de azi ne despartim si eu raman cu y". pt ca tot om e si s-ar putea ca povestea cu y sa fie o iluzie... si atunci si-a stricat si familia (la care, urat dar adevarat, s-ar fi reintors si pe care ar fi privit-o cu alti ochi dupa "aventura"). eu sunt de parere ca daca 2 oameni chiar au ceva de impartit... mai bine sa imaprta... si apoi se hotarasc cine cu cine ramane. altfel vor ramane doar tensiuni si "ce-ar fi fost daca..."

nu sunt de acord cu inselatul "de lunga durata".... mi se pare bataie de joc la adresa ambelor persoane implicate.

asta spunea diriginta mea..
vorbeam intr-a 12-a cateva fete cu ea la un suc.. si ea spunea ca trebe sa incercam mai multe variante in viata asta, ca sa vedem ce ni se potriveste...
iar noi (eu) am spus ca da, dar poti incerca pe rand.. nu trebe sa inseli...
iar ea a spus ca ok, incerci cu altu o perioada extrem de scurta si iti dai seama ca nu ti se potriveste, nu vrei nimic cu el.. si ca de fapt fostu e cel ok pt tine.. si atunci ce faci? ca l-ai pierdut pe anterioru.. daca ii "incerci" pe rand...adica in relatii diferite..
nu ma iau dupa ea, pt ca nu pot, asa sunt eu.. dar cred ca are dreptate.

eu sunt de acord cu ea. desi stiu ca nu suna "frumos"... si nici nu e.

si adina... pai un om nu inseala doar pt ca nu gaseste ce ii trebuie, asta-i problema. ai dat tu un citat bun... inseala pt ca e ALTA (sau altul in cazul femeilor). si da, de acord... sa repeti cu nush cate nu-i o solutie.... eu mai sus vorbeam de o UNICA persoana, despre care presupui ca e adevarata iubire. nu despre nush cate.... cu asta nu-s nici eu de acord

cat despre povestea asta... e, vorba deliei, un mare potential de suferinta pt ea. si nu-i deloc imposibil ca el sa o aleaga, pana la urma, pe ea. dar suferinta va fi mereu neutral daca ea considera ca merita.... atunci sa mearga inainte.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#78 2008-10-31 17:34:15

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: de ce ne inseala barbatii

da de unde stii ca el nu urmareste sa faca sex cu ea? si poate a vazut ca prietena ta nu doreste lucrul asta si de asta i-a si dezvaluit ca e casatorit etc...poate avea alte asteptari de la prietena ta. eu cred ca inselatul nu inseamna numai sex...e totusi mai grav ce a facut el pt ca a inselat cu sufletul daca zici ca e indragostit de prietena ta...parerea mea ca inselatul prin sex este cel mai inofensiv ca sa zic asa...pt ca e doar o aventura si atat, dar cand pui suflet atunci e alta mancare de peste

Offline

 

#79 2008-10-31 21:10:30

andrei1969
New member
Inregistrat: 2008-10-31
Mesaje: 16

Re: de ce ne inseala barbatii

un barbat inseala numai daca incepe sa fie ignorat si daca nu i se mai arata nici un pic de dragoste din partea partenerului de viata, in cazul meu eu nu am inselat dar simt o mare durere in suflet
intrebarea este de ce ajunge o femeie sa se comporte asa si sa isi doreasca acest lucru, si sa dea cu piciorul la totul, poate sa o faca involuntar?

Offline

 

#80 2008-10-31 21:56:46

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: de ce ne inseala barbatii

se poate sa o deranjeze ceva in relatie...sa aiba anumite nemultumiri. sau poate s-a plictisit sau pur si simplu are niste probleme personale despre care n-a indraznit sa-ti spuna.
incearca sa discuti cu ea frumos si sa afli mai multe de la ea.

Offline

 

#81 2008-10-31 21:57:51

smile_my
Banat
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 894

Re: de ce ne inseala barbatii

andrei 1969, sunt cazuri in care o face din proprie vointa... poate pt ca s-au schimbat sentimentele nutrite cu ceva vreme in urma pentru respectivul barbat, sau poate si-a dat seama ca e doar o ilizie faptul ca-l iubeste. se mai poate insa sa o faca si involuntar...eu am patit-o pe propia piele, in ultima luna am fost f ocupata si cu scoala si cu munca, ieseam din casa dimineata si intram seara, dupa care stateam ceva vreme pe internet sa vb cu iubitul meu pt ca el nu e in Romania si intotdeauna eram obosita, suparat , nervoasa, nu mai eram dragastoasa, nu mai eram cum ma stiu, si cum ma stia el pe mine. dar s-a intamplat ca acum vreo 2 zile sa ma intrebe ce se intampla cu mine, ca m-am racit fata de el, si i-am explicat tot ce se intampla cu mine. am ramas placut surprinsa ca m-a inteles, si ma iubeste asa de mult si ca ma sustine in tot ceea ce fac. pur si simplu era sa dau cu piciorul la cel mai minunat lucru din viata mea fara sa-mi dau seama. am hotarat sa ma schimb, mai bine zis, sa trec pe primul loc relatia si viitorul nostru si sincer ma simt mult mai multumita sufleteste acum


Chiar daca in al noualea cer stelele-si cauta partener sa-l tina cu miere si lapte,tu ai ales sa ramai pe pamint cu iubirea facind legamint, stiind ca in ceruri e frig si e noapte .   hjartahjartahjarta

27+

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-10-31 23:05:07

andrei1969
New member
Inregistrat: 2008-10-31
Mesaje: 16

Re: de ce ne inseala barbatii

este adevarat in ultimul timp situtia nu era foarte roza, dar nu a venit niciodata linga mine sa stam de vorba numai noi doi fara sa fim deranjati de copil sau de alte lucruri.Decizia sa ne mutam separat a venit intr-o dim. pe la 7 si am ramas fara grai si de atunci nu conteaza ce fac sau ce zic nu poate sa inteleaga ca nimic nu este mai presus decit familia si o intelegere buna intre noi. Dar probabil asa este viata daca eu am cerut un pic de dragoste probabil am cerut prea mult, sint mihnit si nu stiu ce sa fac

Offline

 

#83 2008-10-31 23:25:32

andrei1969
New member
Inregistrat: 2008-10-31
Mesaje: 16

Re: de ce ne inseala barbatii

da andreea cred ca ai mare dreptate in prima parte dar si asa cred ca  comunicarea este un lucru important, la ora aceasta cred ca este tardiv si cred ca numai o minune poate schimaba situatia creata.

Offline

 

#84 2008-10-31 23:48:41

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: de ce ne inseala barbatii

imi pare rau andrei

Offline

 

#85 2008-11-01 15:44:15

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: de ce ne inseala barbatii

andrulina a scris:

da de unde stii ca el nu urmareste sa faca sex cu ea? si poate a vazut ca prietena ta nu doreste lucrul asta si de asta i-a si dezvaluit ca e casatorit etc...poate avea alte asteptari de la prietena ta. eu cred ca inselatul nu inseamna numai sex...e totusi mai grav ce a facut el pt ca a inselat cu sufletul daca zici ca e indragostit de prietena ta...parerea mea ca inselatul prin sex este cel mai inofensiv ca sa zic asa...pt ca e doar o aventura si atat, dar cand pui suflet atunci e alta mancare de peste

daca voia (doar) sex de la ea nu astepta 5 luni. gasea imediat alta.
cand unul din parteneri inseala "cu sufletul", cum se spune, eu cred ca nu mai exista mare lucru intre ei si mai devreme sau mai tarziu se despart. sex cu altcineva faci constient, voit. dar te poti indragosti de cineva fara sa vrei, fara sa iti dai seama.
daca el s-a indragostit de ea inseamna ca in casnicia lui lipseste ceva, poate nici macar nu-si mai iubeste sotia.
ea nu are de gand sa continuie. e constienta ca el nu va renunta la familia lui si nici nu are de gand sa ii ceara asta. neutral

Offline

 

#86 2008-11-02 17:15:22

pitarello
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 78

Re: de ce ne inseala barbatii

cu cine inseala barbatii?

Offline

 

#87 2008-11-02 18:09:29

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: de ce ne inseala barbatii

cum adica cu cine? nu ti-e clar cu cine? smile ca e f limpede

Offline

 

#88 2008-11-02 22:52:38

Danisia
Full member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 666

Re: de ce ne inseala barbatii

pitarello a scris:

cu cine inseala barbatii?

rotfl  cu altele lol


Ce nu te doboara te face mai puternic

Offline

 

#89 2008-11-13 19:32:28

Maura
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-15
Mesaje: 52

Re: de ce ne inseala barbatii

Se pare ca barbatii nu au aceeasi parere cu tine
ei considera ca fiecare p.....a are alt 'caracter'

Danae a scris:

Chick a scris:

fostul meu mi-a spus ca un barbat la cauta la alta ce nu-i ofera actuala.Cand e vorba de sex,va cauta la alta o lipsa ca poate il frustreaza.Mi-a dat si un exemplu,avea un prieten al carei iubita nu accepta ca el sa-si dea drumul in gura ei,eh,el o insela tocmai asa,cauta fete in gura carora sa-si dea drumul.Acum sa nu generalizam,nu toti barbatii sunt la fel.Eu de ex,nu acceptam sa facem sex anal sau sa termine in gura mea si,totusi,nu m-a inselat niciodata...

faza cu datu drumu`n gura mi se pare deja lipsa de respect din partea lui. da`o naibii de treaba...daca si pt asta se duce la altele...mi se pare o tampenie...de acu trebuie sa fac tot ce vrea el? dar in fine...
barbatii inseala pt ca nu au creier indeajuns...ce avem noi in pantaloni au si altele...


Fericirea, este sanatate curata!

Offline

 

#90 2008-11-26 02:14:57

un_gandacel
Full member
Inregistrat: 2008-11-18
Mesaje: 918

Re: de ce ne inseala barbatii

Conteaza de ce te-a inselat daca a fost o problema in comportamentul tau...altfel cred ca e mai important sa aflam ca s-a intamplat si sa punem punct.
Nu sunt ok cu ideea de a preveni inselatul, daca stai sa te temi mereu de asta inseamna ca nu ai o relatie cu adevarat.

Offline

 

#91 2008-12-15 05:29:28

andrei1969
New member
Inregistrat: 2008-10-31
Mesaje: 16

Re: de ce ne inseala barbatii

Ea a vrut altceva si nu mai conteaza nimic, acum mai este un pic si se termina, o sa vedem ce are sa fie dupa aceea. Oricum toata aceasta perioada a facut in asa fel ca viata sa fie un calvar si nu am crezut-o in stare de asa ceva.
Oricum este o lectie buna de viata pe care nu cred ca o voi uita usor. Data viitoare o sa fiu mult mai atent si am sa joc dupa regulile mele nu o sa ma mai las induplecat asa usor.
Dar fiind departe de acasa are sa fie un pic mai greu, dar sper sa ma descurc.

Offline

 

#92 2008-12-15 09:04:29

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: de ce ne inseala barbatii

imi pare rau pentru tine andrei. Chiar nu mai este nici o posibilitate de a va impaca? Te cred ca iti este foarte greu. Si copilul este la ea acum?


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#93 2008-12-15 15:23:34

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: de ce ne inseala barbatii

Danisia a scris:

pitarello a scris:

cu cine inseala barbatii?

rotfl  cu altele lol

intr-adevar cu altele..dar eu nu le-as eticheta pe acele "altele" ca fiind niste usuratice ca s-au bagat pe unu care are prietena
poate el chiar s-a plictisit de prietena lui si chiar vrea sa se desparta...si le inseala..

Offline

 

#94 2008-12-15 15:58:51

maria 2020
New member
Inregistrat: 2008-11-21
Mesaje: 40

Re: de ce ne inseala barbatii

inselam pt ca ne place tentatia, ne place ceea ce e interzis si riscul in primul rand, inselam chiar daca avem ceea ce ne trebuie pt a sti cum este si cu altcineva, inselam pt k in acele momente nu mai gandim rational, fie k suntem femei sau barbati, vrem sa experimentam si nu ne mai gandim la consecinte.......


viata e frumoasa,  deci sa ne bucuram de ea :-*

Offline

 

#95 2008-12-15 18:05:44

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: de ce ne inseala barbatii

eu le-as eticheta...atata timp cat una stie ca tipul are inca prietena ar tb sa stea in banca ei...

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.