homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!-2


#20 2008-12-06 13:05:33

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

lauraura a scris:

daca imi aduc bine aminte eu am fost la primul control la 6 saptamani si dr mi-a spus ca e prea mica sarcina si ca degeaba inmi face eco acum ,a ramas sa ne vedem peste  2 saptamani care s-au facut 3 pana la urma deci la 9 saptamani mi-a facut poza si era acolo. uite o verisoara a me aa facut eco intravaginal  la 6 sapt si i-a spus ca sunt 2 si pete 2 sapt a fost 1 si bun deci mai ai rabdare un pic ,si ina ceva aparatul ala are o marje de eroare si el uite chiar acum ma uit peste fisele mele dupa unele masuratori copilul era mai mic cu 1 saptamana, la altele mai mare deci?

Sper sa te auda Dumnezeu......
Eu stau cu inima in gat pana ajung sapt viitoare spre sf ei la doctor sa vad.
Multumesc pt ajutor tuturor.

daca esti din Bucuresti si vrei parerea unui alt doctor iti recomand cu caldura pe daoctorul meu.  tongue

Ultima oara a fost editat de lauraura (2008-12-06 13:07:22)

Offline

 



#21 2008-12-06 13:38:49

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Da sunt din Bucuresti.
multumesc

Offline

 

#22 2008-12-06 14:25:02

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

lauraura a scris:

daca imi aduc bine aminte eu am fost la primul control la 6 saptamani si dr mi-a spus ca e prea mica sarcina si ca degeaba inmi face eco acum ,a ramas sa ne vedem peste  2 saptamani

6 saptamani de la UM, nu? adica aprox 4 de la conceptie...inseamna ca multe femei au patit asa... sa ma linistesc si sa ma duc la echo prin saptmana 8 (de la UM)? ca semne de sarcina am... slava domnului (de nu le-as avea)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#23 2008-12-06 14:49:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar, te rog eu spune-mi si mie: AI CICLUL MENSTRUAL REGULAT?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2008-12-06 17:22:22

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

lili pala a scris:

lauraura a scris:

daca imi aduc bine aminte eu am fost la primul control la 6 saptamani si dr mi-a spus ca e prea mica sarcina si ca degeaba inmi face eco acum ,a ramas sa ne vedem peste  2 saptamani

6 saptamani de la UM, nu? adica aprox 4 de la conceptie...inseamna ca multe femei au patit asa... sa ma linistesc si sa ma duc la echo prin saptmana 8 (de la UM)? ca semne de sarcina am... slava domnului (de nu le-as avea)

da de la ultima menstruatie

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-12-06 18:05:23

piglet
New member
Inregistrat: 2008-09-15
Mesaje: 84

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

si mie mi s-a spus ca am sarcina cu ou clar cand eram in saptamana 5 si mi s-a spus sa raman la spital pt chiuretaj...am ales sa revin luni, asta fiind vineri. luni m-am dus la medlife si la 4D s-a vazut embrionul care era tot o inimioara hjarta si eram in 6 saptamani. eu zic ca depinde si de cat de performant e ecograful. zic si eu.

sanatate multa!

Offline

 

#26 2008-12-06 22:13:46

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

lauraura a scris:

thanandar a scris:

lauraura a scris:

daca imi aduc bine aminte eu am fost la primul control la 6 saptamani si dr mi-a spus ca e prea mica sarcina si ca degeaba inmi face eco acum ,a ramas sa ne vedem peste  2 saptamani care s-au facut 3 pana la urma deci la 9 saptamani mi-a facut poza si era acolo. uite o verisoara a me aa facut eco intravaginal  la 6 sapt si i-a spus ca sunt 2 si pete 2 sapt a fost 1 si bun deci mai ai rabdare un pic ,si ina ceva aparatul ala are o marje de eroare si el uite chiar acum ma uit peste fisele mele dupa unele masuratori copilul era mai mic cu 1 saptamana, la altele mai mare deci?

Sper sa te auda Dumnezeu......
Eu stau cu inima in gat pana ajung sapt viitoare spre sf ei la doctor sa vad.
Multumesc pt ajutor tuturor.

daca esti din Bucuresti si vrei parerea unui alt doctor iti recomand cu caldura pe daoctorul meu.  tongue

Multumesc mult pt numele doctorului.
Si eu tot la un medic bun de la Elias am fost.

Offline

 

#27 2008-12-06 22:16:25

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

doctoressa a scris:

thanandar, te rog eu spune-mi si mie: AI CICLUL MENSTRUAL REGULAT?

In penultima luna, adica in sept mi-a venit in a 33 zi, iar in oct in a 29 zi, asta dupa 2 operatii suferite una dupa alta si 2 anestezii totale.
In oct, nov nu am mai facut nimik, ma refer la operatii, anestezii.....pana in sept imi venea regulat la 28 zile.
Nu stiu ce sa mai zic....Sapt asta e bula mea de aer, sperand intr-o minune.....

Offline

 

#28 2008-12-07 08:17:00

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar, iti inteleg situatia si imi pare rau ca treci prin asemenea clipe. dar te rog citeste regulamentul, daca nu l-ai citit pana acum, si respecta-l. ai o multime de mesaje needitate. de data asta ai warn.

Offline

 

#29 2008-12-07 17:06:25

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

piglet a scris:

si mie mi s-a spus ca am sarcina cu ou clar cand eram in saptamana 5 si mi s-a spus sa raman la spital pt chiuretaj...am ales sa revin luni, asta fiind vineri. luni m-am dus la medlife si la 4D s-a vazut embrionul care era tot o inimioara hjarta si eram in 6 saptamani. eu zic ca depinde si de cat de performant e ecograful. zic si eu.

sanatate multa!

Spune-mi si mie ecografia 4D care ai facut-o la Medlife la 6 sapt ti-a facut-o pe burtica sau transvaginal?
Implineai fix 6 sapt sau erai in sapt 6, eu stiu 6 sapt si cateva zile?
Oare atatea ecografii transvaginale nu dauneaza cumva in caz ca mai e ceva acolo?
multumesc !

Offline

 

#30 2008-12-07 20:52:41

piglet
New member
Inregistrat: 2008-09-15
Mesaje: 84

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

aveam 6 saptamani si 3 zile si a fost facuta transvaginal. ceva pe acolo? la ce te referi? eu am facut in primul trimestru vreo 20 de ecografii vaginale pentru ca am fost in iminenta de avort si ma duceam saptamanal cel putin la doctor

Offline

 

#31 2008-12-08 10:33:39

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

fetelor, nu stiu de ce va stresati atata, pe cuvant, eu mi-am invatat lectia dupa un chiuretaj biopsic si o sarcina oprita in evolutie, am suspiciune de sarcina, la cateva zile intarziere de ciclu imi fac BHCG si aflu SIGUR SI FARA ECHIVOC daca sunt sau nu si daca e in evolutie, iar acest lucru se vede la repetarea analizei la 2 zile, daca se dubleaza, sau aproape dubleaza valorile
apoi coroborati cu ecografia facuta si repet ce am mai zis si la alte topicuri similare, o pata neaagra interpretata ca sac gestational care ramane neagra si la o eco distanta de o saptamana-10 zile, E SARCINA OPRITA IN EVOLUTIE.


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#32 2008-12-08 11:42:26

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

piglet a scris:

aveam 6 saptamani si 3 zile si a fost facuta transvaginal. ceva pe acolo? la ce te referi? eu am facut in primul trimestru vreo 20 de ecografii vaginale pentru ca am fost in iminenta de avort si ma duceam saptamanal cel putin la doctor

Eram curioasa in privinta acestor ecografii transvaginale sa nu afecteze fatul....

Offline

 

#33 2008-12-08 11:45:27

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

daliana a scris:

fetelor, nu stiu de ce va stresati atata, pe cuvant, eu mi-am invatat lectia dupa un chiuretaj biopsic si o sarcina oprita in evolutie, am suspiciune de sarcina, la cateva zile intarziere de ciclu imi fac BHCG si aflu SIGUR SI FARA ECHIVOC daca sunt sau nu si daca e in evolutie, iar acest lucru se vede la repetarea analizei la 2 zile, daca se dubleaza, sau aproape dubleaza valorile
apoi coroborati cu ecografia facuta si repet ce am mai zis si la alte topicuri similare, o pata neaagra interpretata ca sac gestational care ramane neagra si la o eco distanta de o saptamana-10 zile, E SARCINA OPRITA IN EVOLUTIE.

Te cred si sunt constienta ca ti-a fost greu...nu stiu cum ai depasit momentele astea pt ca eu trec acum prin ele si-mi e imposibil.O sa spui probabil ca toate trec si pana la urma o sa ma obisnuiesc si eu cu ideea unei sarcini pierdute, dar imi e imposibil, imi e foarte greu.Pt mine, timpul s-a oprit in loc.Nu mai pot sa fac nimik din ceea ce faceam inainte.Cred ca am ajuns ca o leguma.Asta e

Offline

 

#34 2008-12-08 11:50:38

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

in primul rand reediteaza penultimul mesaj in care postezi si ultimul mesaj, copiindu-l ca ai 2 mesaje consecutive si iti da vreun moderator warn.....
in al doilea rand, sa ne intelegem, cum esti acum?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#35 2008-12-08 14:33:21

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar, pana la urma cum esti? ti-a confirmat cineva ca e pierduta sarcina? stii sigur asta?


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#36 2008-12-13 17:54:29

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Fetelor, gata mi s-a luat piatra de pe inima.
Am fost azi la doctor si mi-a zis ca e ok, ca e intr-adevar mai micut pt cat ar fi trebuit sa fie dar e ok, deocamdata.
Spuneti-mi si mie, cum fac cu acidul folic?
Doctorul nu mi-a zis sa iau dar eu as vrea sa o fac ....
Pe la farmacii am gasit doar de 5 mg, am citit pe net si e cam mult, cica doza recomandata ar fi de 0.4 mg pe zi.
Cum sa fac? Voi cum ma sfatuiti?

Mercik

Offline

 

#37 2008-12-13 17:58:10

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Ti-am spus ca e ok tongue Sarcina usoara. Poti sa iei acid folic in fiecare zi pana la sfarsitul sarcinii sau pana la 14-16 saptamani ..  una de 5 mg/zi este suficient .. nu exista prea mult acid folic si nu poate sa faca rau acidul folic .. se elimina oricum si organisul isi ia cat are nevoie. Dar este foarte bine sa il iei.

Offline

 

#38 2008-12-13 18:24:38

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Ma uit pe prospectul de Acifol ca cica asa se numeste acum acidul folic si scrie asa:
Fiecare comprimat filmat contine acid folic 5 mg si excipienti:
nucleu: lactoza monohidratamidon de porumb, povidona k30, talc, stearat de magneziu, butilhidroxianisol, celuloza microcristalina 102;
film:hipromeloza 5, cP, talc, dioxid de titan ( E171), polisorbat 80, macrogol 6000, oxid galben de fier (E172)

Oare e indicat sa iau asa ceva in primul trimestru de sarcina?
Imi e teama sa nu dauneze cumva

mercik

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.