homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!-3


#39 2008-12-13 18:24:42

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

Fetelor, gata mi s-a luat piatra de pe inima.
Am fost azi la doctor si mi-a zis ca e ok, ca e intr-adevar mai micut pt cat ar fi trebuit sa fie dar e ok, deocamdata.
Spuneti-mi si mie, cum fac cu acidul folic?
Doctorul nu mi-a zis sa iau dar eu as vrea sa o fac ....
Pe la farmacii am gasit doar de 5 mg, am citit pe net si e cam mult, cica doza recomandata ar fi de 0.4 mg pe zi.
Cum sa fac? Voi cum ma sfatuiti?

Mercik

wow, ce bine ca e bebe  gravida  felicitari si sa ai mare grija de voi in perioada asta  tummenupp


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 



#40 2008-12-13 19:12:03

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

"Acidul folic
Acidul folic este o vitamina B care protejeaza tubul neural al fatului in perioada in care nu sunt dezvoltate coloana vertebrala si creierul acestuia. Un deficit de acid folic poate produce spina bifida si anencefalie. Pentru ca este virtual imposibil ca femeile insarcinate sa-si ia necesarul de acid folic din alimente, este recomandata administrarea de suplimente (400 de micrograme de acid folic pe zi) in timpul primelor 12 saptamani de sarcina. Acidul folic se administreaza respectand prescriptiile medicului. Alimente care contin acid folic: legume cu frunze verzi, cereale integrale, portocale, grapefruit, banane, fasole boabe, leguminoase, lapte, iaurt, suplimente cu drojdie sau extracte de malt. Alimente care contin fier: carne, legume verzi, precum broccoli, creson, spanac, varza, nuci (evitati arahidele), migdale, leguminoase, precum linte si bob, cereale integrale, fructe uscate, oua."
Sursa: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ … rtica.html
este foarte inportant sa iei acid folic in primele saptamani de sarcina. de regula se ia cu 3 luni inainte de conceptie si pe toata perioada sarcinii.

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2008-12-13 19:14:26)

Offline

 

#41 2008-12-14 15:47:42

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

Ma uit pe prospectul de Acifol ca cica asa se numeste acum acidul folic si scrie asa:
Fiecare comprimat filmat contine acid folic 5 mg si excipienti:
nucleu: lactoza monohidratamidon de porumb, povidona k30, talc, stearat de magneziu, butilhidroxianisol, celuloza microcristalina 102;
film:hipromeloza 5, cP, talc, dioxid de titan ( E171), polisorbat 80, macrogol 6000, oxid galben de fier (E172)

Oare e indicat sa iau asa ceva in primul trimestru de sarcina?
Imi e teama sa nu dauneze cumva

mercik

Felicitari, eu am luiat toata sarcina si a fost ok nu are ca sa-ti dauneze, cum zic si fetele surplusul se elimina. Sa ai o sarcina usoara rugaciune

Offline

 

#42 2008-12-14 19:21:56

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

lauraura a scris:

thanandar a scris:

Ma uit pe prospectul de Acifol ca cica asa se numeste acum acidul folic si scrie asa:
Fiecare comprimat filmat contine acid folic 5 mg si excipienti:
nucleu: lactoza monohidratamidon de porumb, povidona k30, talc, stearat de magneziu, butilhidroxianisol, celuloza microcristalina 102;
film:hipromeloza 5, cP, talc, dioxid de titan ( E171), polisorbat 80, macrogol 6000, oxid galben de fier (E172)

Oare e indicat sa iau asa ceva in primul trimestru de sarcina?
Imi e teama sa nu dauneze cumva

mercik

Felicitari, eu am luiat toata sarcina si a fost ok nu are ca sa-ti dauneze, cum zic si fetele surplusul se elimina. Sa ai o sarcina usoara rugaciune

De 5 mg ai luat?
ce ma intriga e ca mie doctorul nu mi-a dat sa iau nimik...nici acid folic, nici vitamine, nici no-spa daca ma doare burta....ce sa zic.....

Offline

 

#43 2008-12-14 20:36:59

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

thanandar a scris:

lauraura a scris:

thanandar a scris:

Ma uit pe prospectul de Acifol ca cica asa se numeste acum acidul folic si scrie asa:
Fiecare comprimat filmat contine acid folic 5 mg si excipienti:
nucleu: lactoza monohidratamidon de porumb, povidona k30, talc, stearat de magneziu, butilhidroxianisol, celuloza microcristalina 102;
film:hipromeloza 5, cP, talc, dioxid de titan ( E171), polisorbat 80, macrogol 6000, oxid galben de fier (E172)

Oare e indicat sa iau asa ceva in primul trimestru de sarcina?
Imi e teama sa nu dauneze cumva

mercik

Felicitari, eu am luiat toata sarcina si a fost ok nu are ca sa-ti dauneze, cum zic si fetele surplusul se elimina. Sa ai o sarcina usoara rugaciune

De 5 mg ai luat?
ce ma intriga e ca mie doctorul nu mi-a dat sa iau nimik...nici acid folic, nici vitamine, nici no-spa daca ma doare burta....ce sa zic.....

Nu ti-a spus nimic pentru ca majoritatea gravidelor stiu deja de acidul folic. Poate a presupus ca il iei deja. Pe mine primul lucru m-a intrebat de acidul folic .. sa il iau neaparat pana la 12 saptamani.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-12-15 11:28:30

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

SoareleMeu a scris:

thanandar a scris:

lauraura a scris:


Felicitari, eu am luiat toata sarcina si a fost ok nu are ca sa-ti dauneze, cum zic si fetele surplusul se elimina. Sa ai o sarcina usoara rugaciune

De 5 mg ai luat?
ce ma intriga e ca mie doctorul nu mi-a dat sa iau nimik...nici acid folic, nici vitamine, nici no-spa daca ma doare burta....ce sa zic.....

Nu ti-a spus nimic pentru ca majoritatea gravidelor stiu deja de acidul folic. Poate a presupus ca il iei deja. Pe mine primul lucru m-a intrebat de acidul folic .. sa il iau neaparat pana la 12 saptamani.

De 5 mg ai luat?
Alte vitamine ai mai luat?
Mercik

Offline

 

#45 2008-12-15 12:15:06

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Am luat acid folic 5 mg pe zi ... dar dupa saptamana a 9 cand am inceput sa imi fie rau si am inceput sa vomit, am luat vitamine prenatale in genul elevit. Nu le-am luat in fiecare zi pentru ca imi era rau dar sunt foarte inportante si e bine sa le iei.

Offline

 

#46 2008-12-16 10:07:06

piglet
New member
Inregistrat: 2008-09-15
Mesaje: 84

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

alte vitamine in afara de acid folic stiu ca nu e bine sa fie luate pana in trimestrul 2

Offline

 

#47 2008-12-16 10:48:34

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

piglet a scris:

alte vitamine in afara de acid folic stiu ca nu e bine sa fie luate pana in trimestrul 2

eu am luat vitamine elevit de cand am aflatca sunt insarcinata nu au de ce sa-ti faca rau,

Offline

 

#48 2008-12-16 10:50:11

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

vitaminele pe care le-am luat eu sunt permise inainte de sarcina, pe tot parcursul sarcinii si pe perioada alaptarii.

Offline

 

#49 2008-12-16 14:04:46

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Si mie mi-a spus doctora ca pana la 12 saptamani, cel mai sigur si cel mai bine e sa iau numai acid folic.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#50 2008-12-16 15:11:49

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

nodul la san ati avut careva fetelor? sad...eu am de cativa ani, am fost la oncologie mi s-a zis ca ar fi benign si ca cel mai bine ar fi sa il scot.
a trecut ceva vreme de atunci, nu a mai crescut, nu ma doare, e mobil si e...din cauza hormonilor tongue
stiti cumva, poate afecta sarcina?
o zi buna si o sarcina usoara thanandar(pe mine m-ai speriat, azi merg la gine si tot cam 6 sapt am de la ultima UM)
doamne ajuta sa fie bine smile  rugaciune
unde sunt pumnisorii fetelor?

PS-va anunt diseara cum a fost  pc

Ultima oara a fost editat de pipacslany (2008-12-16 15:14:21)

Offline

 

#51 2008-12-16 15:51:41

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Uite, poti sa calculezi aici.

Si eu ajung tot azi la medic, va spun diseara ce vesti am  :k?ra:


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#52 2008-12-16 16:47:40

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

:k?ra: asteptam vesti fetele hjarta  hjarta


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#53 2008-12-16 17:07:45

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

Nu mai ajung azi la doctor, tocmai m-a sunat doctora sa imi spuna ca s-a intamplat ceva si am amanat pt maine... Asteptam vesti de la tine, Pipacslany  majoreta


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#54 2008-12-16 18:56:25

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

am ajuns acasa smile asa emotii am avut ca am uitat sa imi platesc consultatia rotfl m-am intors si am platit apoi smile
suntem bine:) avem si noi 4 saptamani, suntem micutzi si ne-a vazut doctorul numai cu sonda vaginala, dar ne-a vazut smile
am primit vitamine si ma duc din nou peste o luna sau o luna juma daca ma simt bine...daca nu atunci si mai repede.
m-am mai linistit acum, urmezi tu love_t smile

Offline

 

#55 2008-12-16 19:56:27

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

eee, eu l-am vazut pe bebe al meu la 4 saptamani si 3 zile  tongue
Acum avem deja 8 saptamani  majoreta


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#56 2008-12-16 20:06:14

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

ohooooo, asa da smile

Offline

 

#57 2008-12-16 20:41:41

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Suspiciuni sarcina oprita in evolutie-ajutor disperat !!!

pipacslany a scris:

am ajuns acasa smile asa emotii am avut ca am uitat sa imi platesc consultatia rotfl m-am intors si am platit apoi smile
suntem bine:) avem si noi 4 saptamani, suntem micutzi si ne-a vazut doctorul numai cu sonda vaginala, dar ne-a vazut smile
am primit vitamine si ma duc din nou peste o luna sau o luna juma daca ma simt bine...daca nu atunci si mai repede.
m-am mai linistit acum, urmezi tu love_t smile

felicitari, sa ai mare gija acum , pana la 3 luni e o periaoda mai dificila bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.