homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Viata dupa nasterea normala


#1 2009-01-18 11:09:20

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

viata dupa nasterea normala

pe mine m-ar interesa sa stiu cum se vindeca mai repede epiziotomia, am 5 zile de cand am nascut, fac spalaturi cu ceai de musetel si galbenele, ma tamponez cu betadina, se mai poate face si altceva? in fund nu pot sa stau, ma sperie ce am citit mai sus, desi am fost cusuta de aceeasi dr. cu care am nascut primul copil si ma gandesc ca nu or sa fie probleme, dar exista ceva sa ne usureze situatia? cum putem grabi vindecarea epiziotomiei?
sotul imi spune ca taietura e de cca 3cm spre dreapta, nu e pe vechea epiziotomie, ce stiti de asta? epiziotomia se face in functie de cum e angajat copil la nastere? am inteles ca firele sunt absorbante, cand se absorb, ce presupune, ce ar trebui sa simt?
control am peste 2 sapt......., pana atunci vreau sa stiu.......
durerea pelviana, ca de menstra, cat dureaza?, din ce imi amintesc de la prima nastere a fost mult mai usor......, trebuie sa ajung si urgent la dentist.....
cum grabim vindecarea? lohiile cand dispar? ma tamponez cu betadina si am inceput sa fac seara bai de aer....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#2 2009-01-18 15:35:27

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: viata dupa nasterea normala

-Eu nu am facut nimic altceva decat ce ai spus tu pentru vindecarea epiziotomiei(si cand am fost la control la 6 saptamani mi-a spus doctora ca s-a cicatrizat frumos)Si pe mine m-a cusut cu fire care s-au absorbit,dar eu am putut sa stau in fund la 2 ore dupa nastere,de se mira toata lumea pe acolo.
-Lohiile au disparut total cam dupa 4 saptamani,dar doar in primele 10 zile au fost mai abundente.
-La prima nastere,surorii mele nu i s-a facut epiziotomie,a lasat-o sa se rupa.La a doua nastere i-a facut epiziotomie,dar nu pe acelasi loc unde se rupsese prima data,pentru ca ar fi fost mai greu se se refaca,dupa cum i-a spus doctora.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#3 2009-01-18 15:40:58

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: viata dupa nasterea normala

la mine a fost usor...am stat in fund fara probleme de a 2 a zi desi toate asistentele imi zice`au ca nu`i  bine big_smile ,am fost cusuta cu fiere care mi`au fost scoase dupa vro 5 zile...singura mea problema a fost ca aveam mersul greoi, ma jena cusatura in rest s`a cicatrizat frumos ....eu mereu m`am pudrat cu Baneocin pudra,i ncearca daliana si tu, poate te ajuta

Ultima oara a fost editat de anka9mai (2009-01-18 15:41:37)


pc  pc

Offline

 

#4 2009-01-19 07:59:45

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: viata dupa nasterea normala

4 saptamani de lohii?? inebunesc!!! m-am saturat de spalaturi si tamponari si tanpoane si sange........ uterul cand se retrage, cand revine la forma initiala? ce inseamna fire resorbabile? adica in cat timp se resorb si ce ar trebui sa simt???
mi-am luat cantar, am dat 10 kg cu nasterea........, daca nu tin cura de slabire, mai  pot da jos asa, in lauzie? deocamdata cu raul asta nu pot sa fac nici efort si nici sa tin cura.
mi-e si rau acuma, nu stiu, e normal? m-a durut capul toata ziua...........ma simt cam ametita si fara vlaga desi am dormit azi noapte, nu am temperatura, dar simt ca ceva e in neregula cu mine...........
parca as vrea sa pun capul jos si sa ma duc undeva departe, departe.......


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#5 2009-01-19 13:19:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: viata dupa nasterea normala

la fire nu se simte nimic, daliana (ma trezesc dand sfaturi, stiu, dar fire de alea se folosesc si la alte tipuri de operatii). se "topesc" acolo

"regulamentar" chiar in linkul dat de tine ieri scria ca lohiile tin 6 sapt..... acu fiecare cum ii e norocul


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-01-19 14:19:51

iasminica
New member
Inregistrat: 2009-01-19
Mesaje: 95

Re: viata dupa nasterea normala

buna

eu nu am facut nimic special pt epiziotomie, decat spalari ff dese si dupa m-am dat cu creme de galbenele. imi  spusese o prietena ca s a dat cy miere, ca mierea findeca foarte repede orice rana. eu n-am incercat. mi s a vindecat ff repede, lohiile m-au tinut cam 2 saptamani, apoi dupa cateva zile a mai curs iarasi putin si atat a fost. la 4 saptamani jumate dupa nastere am si facut dragoste "pt prima data" lol si nu a fost asa rau pe cat imi faceam ganduri ca va fi, pot spune ca a fost chiar bine tongue.  cusatura a fost cu fire care se absorb, iar la controlul de 6 saptamani, eram "ca noua" vorba doctorului. deci depinde de fiecare organism in parte. aaaa si pe fund am stat de a doua zi....dar ma certat dr.....

Offline

 

#7 2009-01-19 14:45:55

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: viata dupa nasterea normala

si eu am fost ca noua dupa 6 sapt de la prima nastere si lohiile au durat 3 sapt......
acum cusatura e mai mare, atunci au fost fire care se scoteau si era pe centru, acum e mediolateral si mi-a zis sotul ca de ieri, la prima parte a cusaturii se vede altfel, nu mai vede copci/fire, vede 2-3 gauri de ac..... Cumva acolo s-au resorbit??????


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#8 2009-01-19 15:20:43

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: viata dupa nasterea normala

Doamne, mie mi se pune un nod in gat cand ma gandesc la o cusatura in zona aceea  neutral
Daliana bine ca sotul are amabilitatea de a se uita acolo.
Al meu cred ca i s-ar face rau si nu s-ar mai atinge de mine  lol

Am mai vazut in comer o crema cu propolis care zice ca-i foarte bun cicatrizant. Se gaseste la plafar. Poate te ajuta.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#9 2009-01-19 15:27:29

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: viata dupa nasterea normala

pana nu scap de fire si de lohii nu folosesc creme..., locul e dureros, plus ca un unguent nu s-ar duce doar la o spalare cu jet de ceai....., intai folosesc ceaiurile si betadina bana scap de fire si lohii, ca sa fie locul cicatrizat si uscat si apoi o sa dau cu creme......


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#10 2009-01-26 13:10:27

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: viata dupa nasterea normala

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#11 2009-01-26 13:25:48

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: viata dupa nasterea normala

Cassey, esti de-a dreptul enervant(a).
Tot postezi peste tot aiureli.
Fetele moderatoare, nu se poate face nimic cu acest user ca sa nu mai poateze mesaje fara inteles?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#12 2009-01-26 14:11:32

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: viata dupa nasterea normala

vai... incep sa nu mai regret atata ca am facut cezariana... la mine operatia abea se mai vede. si eu am avut fire resorbabile si eu una n-am vazut nici un fir si operatia mea arata ca lipita, nu se vad gauri... nimic...


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#13 2009-01-27 10:57:18

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: viata dupa nasterea normala

la mine inca mai atarna un fir........., mai se tine de o cusatura..........., nu mai spun ce nasol e cand te duci la toaleta si acolo e rana vie..... plus tampoanele care mentin umezeala......., acum e mai bine, am inteles ca s-a cicatrizat bine, mai dureaza, la prima stiu ca dupa 4 sapt am fost ok, oricum ma simt mai bine si dimineata cand m-am cantarit am vazut ca am schimbat prefixul de la 9 la 8! 89,9 kg......., am dat jos in spital 10 kg si in doua sapt am mai lasat 3,5 kg, sper sa mai dau macar 5 kg in urmatoarele 3 sapt........., nu tin cura de slabire, pur si simplu mananc destul de putin ca nu pot, dim o cafea deco cu un biscuite, un iaurt mic, pe la pranz o banana, mai mananc o gustare un iaurt si pe la 5 cand vin ai mei mananc o supa cu felul 2 si daca mai imi e foame seara tarziu, o cana de compot, un fruct, dar de regula nu mai imi e daca mananc la 5.....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#14 2009-01-27 11:30:45

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: viata dupa nasterea normala

atunci sigur o sa mai dai jos daliana. oricum, important e sa nu te infometezi. dar dupa cum zici, eu cred ca e ok meniul tau

Offline

 

#15 2009-01-27 13:45:31

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: viata dupa nasterea normala

ideea e ca nu mai mananc paine si dulciuri ca nu mai pot, de dulce nu mai am pofta si paine, daca mananc o juma de felie pe zi daca cere masa, pur si simplu ma satur fara


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#16 2009-01-27 13:51:24

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: viata dupa nasterea normala

daliana a scris:

la mine inca mai atarna un fir........., mai se tine de o cusatura..........., nu mai spun ce nasol e cand te duci la toaleta si acolo e rana vie..... plus tampoanele care mentin umezeala......., acum e mai bine, am inteles ca s-a cicatrizat bine, mai dureaza, la prima stiu ca dupa 4 sapt am fost ok, oricum ma simt mai bine si dimineata cand m-am cantarit am vazut ca am schimbat prefixul de la 9 la 8! 89,9 kg......., am dat jos in spital 10 kg si in doua sapt am mai lasat 3,5 kg, sper sa mai dau macar 5 kg in urmatoarele 3 sapt........., nu tin cura de slabire, pur si simplu mananc destul de putin ca nu pot, dim o cafea deco cu un biscuite, un iaurt mic, pe la pranz o banana, mai mananc o gustare un iaurt si pe la 5 cand vin ai mei mananc o supa cu felul 2 si daca mai imi e foame seara tarziu, o cana de compot, un fruct, dar de regula nu mai imi e daca mananc la 5.....

daliana fol tampoane gen allways? sau facute de tine din vata + tifon+compresa sterila? , recomandate sunt cele facute de tine cu vata si tifon +compresa sterila,

Offline

 

#17 2009-02-19 11:29:23

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: viata dupa nasterea normala

varianta a doua am folosit.
v-ati inceput viata sexuala? luati anticonceptionale? cum procedati?


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#18 2009-02-19 12:39:01

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: viata dupa nasterea normala

inca nu sad ..dar noi avem doar 4 sapt.de la nastere..sa vedem sapt.viitoare cand mergem la control ce zice dr.ca saracu tati... big_smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#19 2009-03-02 23:13:20

camitiv
New member
Inregistrat: 2008-11-24
Mesaje: 26

Re: viata dupa nasterea normala

fetelor eu sunt in 19 saptamani si de curand nasa mea aascut cu cezariana , eu vreau normal dar din ce vad ca postati voi parca tot cezariana ii mai usoara grater mie frica de mor de momentul cand voi naste.habar nu am ce varianta sa aleg ,acum cum o vrea Dumnezeu.va pup si insanatosire usoara

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.