homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semne de sarcina?pls help-2


#20 2009-01-26 09:16:13

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: semne de sarcina?pls help

mai bine te abtii clauss2008, daca e sa fie cu ochisori sa nu se intample ceva rau. eu as mai astepta pana sa aflu sigur daca e bebe sau nu

Offline

 



#21 2009-01-26 10:02:46

clauss2008
Full member
De la: Bratislava,SK
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 257

Re: semne de sarcina?pls help

da ai dreptate ,lunga e asteptarea asta nu stiu ce sa zic dimineata m-am trezit cu o usoara durere de spate si burtica ca la ciclu dar am mai patit asa acum cateva zile si tot nu a venit


When ambition ends, happiness begins.!!!
http://www.fertilityfriend.com/ttc/chart_module.php

Offline

 

#22 2009-01-26 10:20:49

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: semne de sarcina?pls help

si eu sunt in aceeiasi situatie, am dureri de burta , spate, ar trebui sa vina in jurul datei de 30 , cel putin in dec asa a venit...dar ....
oricum eu am avut contact sexual, sper ca daca e bebe, sa nu fii afectat cumva, desi nu cred ca e....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#23 2009-01-26 19:36:20

clauss2008
Full member
De la: Bratislava,SK
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 257

Re: semne de sarcina?pls help

sa va dau o veste....cred ca imi vine cm-ul:((( mi s-a colorat secretia spre roz maroniu asa si in mod normal maine ar trebui sa  vina sigur normal...oricum mai fac un test la sfarsit de luna sa fiu sigura ca nu e cm peste sarcina,apropo ceva specific la cm peste sarcina?e diferit ati auzit ceva?


When ambition ends, happiness begins.!!!
http://www.fertilityfriend.com/ttc/chart_module.php

Offline

 

#24 2009-01-26 22:11:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: semne de sarcina?pls help

clauss, e un topic despre ciclul peste sarcina la "vreau sa aflu"... in mare ideea e ca e mult mai putin cantitativ ca ala "normal"... si mai inchis la culoare


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-09-11 00:54:41

simona88
Membru
Inregistrat: 2009-09-11
Mesaje: 2

Re: semne de sarcina?pls help

buna seara  fetele:*puss;sunt noua pe aici am si eu o intrebare  pt voi si dna  doctor....eu am luat pastila de a 2a zi dupa aceea  mia venit ciclu fortat cum ar  venii de la pastila si am inceput sa iau logest anticonceptionale are cva?le am  terminat ieri astazi e prima zi de pauza si am avut  contact sexual iar prietenul meu a ejaculat in mine:((are cumva ceva stie  cineva:((va rog ajutati ma si p mine....sau sunt protejata......

Offline

 

#26 2009-09-11 00:58:07

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: semne de sarcina?pls help

simona88 a scris:

buna seara  fetele:*puss;sunt noua pe aici am si eu o intrebare  pt voi si dna  doctor....eu am luat pastila de a 2a zi dupa aceea  mia venit ciclu fortat cum ar  venii de la pastila si am inceput sa iau logest anticonceptionale are cva?le am  terminat ieri astazi e prima zi de pauza si am avut  contact sexual iar prietenul meu a ejaculat in mine:((are cumva ceva stie  cineva:((va rog ajutati ma si p mine....sau sunt protejata......

nu ti-a venit ciclu fortat, ai avut doar un spotting, ca reactie adversa a pastilei de a 2a zi. 'Ciclul' de care zici tu a avut aceiasi consistenta ca in fiecare luna (culoare, cantitate)? Ti-a venit la data care trebuia? Daca nu, e clar ca nu a fost menstruatia iar pilulele incepute asa nu stiu cat efect au avut.

Ultima oara a fost editat de piie (2009-09-11 01:00:11)

Offline

 

#27 2009-11-05 16:22:19

nicol 18
Membru
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 1

Re: semne de sarcina?pls help

Buna, sunt noua p aici.Amsi eu o problemuta:D mi-a intarziat 2 zile CM ,e posibil sa fiu insarcinata?sad nu vreau:( trebuia sa-mi vina p 3-11-09 .acum 2 luni mi-a veni normal nu a intarziat  imi e frica nu as vrea sa raman insarcinata  deoarece am doar 18 ani sad testul d sarcina nu l-am facut deoarece am inteles ca se face dupa 7 zile d la intarzierea CM. e posibil sa fi ramas???????????????????

Offline

 

#28 2009-11-05 18:36:44

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: semne de sarcina?pls help

aveai ciclu regulat, de 28 zile?

ai avut contacte cu risc?

oricum, noi ne putem da doar cu parerea... concludent va fi doar testul (care da... se face la 7 zile de la intarziere... dar pe la 5 poti sa incerci unul). bafta!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#29 2009-11-09 00:35:38

aymar
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 14

Re: semne de sarcina?pls help

Buna tuturor. Vreau sa intru si eu in "clubul" vostru si sa ma alatur voua cu schimb de idei si de cunostinte.Sunt noua aici si vreau sa pun si eu cateva intrebari sa aflu cateva raspunsuri sa povestesc cate ceva sa-mi spuneti si mie ce credeti.In primul rand imi mai doresc un BB.Am o fetita de 11 ani si nu am niciun chiuretaj.In luna iunie,mi-am facut un test de sarcina care a iesit slab pozitiv,l-am facut si pe cel de-al doilea,la fel.Am avut o mica pierdere de secretie maronie cu 2 zile inainte de data CM.La data respectiva mi-a si venit menstruatia,destul de abundent si cu dureri.Specific ca a fost perioada cand am plecat in concediu si din anumite motive personale am fost foarte stresata.La doua saptamani dupa revenirea din concediu,mi-a venit iar menstruatia.Am mai discutat cu medici ginecologi si mi s-a spus ca a fost un avort menstrual,iar a doua oara a fost din cauza schimbarii de clima si de teperatura si de alimentatie(concediul a fost in Turcia),In fine...vreau sa va spun de perioada actuala.Azi am facut un test de sarcina care mi-a iesit pozitiv.Slab,dar nu foarte slab.As fi exat a 8-a zi de la conceptie.L-am aratat unui medic ginecolog care mi-a zis ca dupa cum arata testul si dat fiind ca nu e foarte colorata a doua liniuta sa fie vb de o sarcina incipienta.Vreau sa spun,lucru care am uitat sa-l specific medicului ca de 2 zile iau duphaston pt ca tot acum doua zile am avut iar acea secretie maronie,asta fiind a 17-a zi a CM.Intrebarea mea este:faptul ca iau duphaston,poate sa pozitiveze testul de sarcina?Se poate sa fiu insarcinata?   va multumesc.

Offline

 

#30 2009-11-09 19:12:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: semne de sarcina?pls help

buna, anymar...

duphastonul nu influenteaza rezultatul testului de sarcina. este, asa cum a spus si medicul, o sarcina fff mica, inca smile felicitari si multa bafta!!! majoreta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#31 2009-11-16 13:06:15

dalida
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 11

Re: semne de sarcina?pls help

Am si eu cateva intrebari: e posibil ca testele de sarcina sa dea rezultate eronate, cum ar fi spre exemplu sa fii insarcinata, iar testul sa arate exact contrariul? care este cea mai sigura metoda de confirmare a sarcinii chiar si intr-un termen de cateva zile de la intarziere menstruatiei,  in conditiile in care cm este de obicei super regulat ...? mii de multumiri anticipate celor care pot sa dea niste raspunsuri elocvente

Offline

 

#32 2009-11-16 13:10:49

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: semne de sarcina?pls help

Se poate sa se intample ca testele sa mai dea gres din cand in cand, dar daca de exemplu faci 2-3, avand fiecare alta marca si ies negative, evident ca cel mai probabil nu esti insarcinata, asa incat sfatul meu este sa repeti eventual testul ( daca tu esti  persoana in cauza ), dar neaparat sa aiba alta marca.
INSA daca vrei un rezultat cert, la cateva zile de la contact poti sa faci analiza de sange Beta HCG care cu siguranta iti va arata rezultatul clar, in functie de valori. Sanatate !


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#33 2009-11-16 13:14:52

dalida
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 11

Re: semne de sarcina?pls help

multumesc

Offline

 

#34 2009-11-16 13:16:56

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: semne de sarcina?pls help

N-ai pentru ce smile


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#35 2010-01-21 15:33:40

ciuci33
New member
Inregistrat: 2010-01-21
Mesaje: 15

Re: semne de sarcina?pls help

buna ziua
asa avea si eu nevoie de niste lamuriri...macar cateva pareri.
ultimul CM  fost pe 3 ianuari, durata 6- zile., 27 zile durata.
contact pe 8-9 ian, 14, 15 ianuarie.
persista durerile de sani, dureri de ovare, stare de somnolenta.
crede-ti ca as putea spera la o sarcina?gravida produce

va multumesc

Offline

 

#36 2010-01-22 10:20:39

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: semne de sarcina?pls help

ciuci33 ai warn pt postare multipla
citeste te rog regulamentul si respecta-l.

Offline

 

#37 2010-07-23 22:02:44

cristiana cerasela
New member
Inregistrat: 2010-07-06
Mesaje: 48

Re: semne de sarcina?pls help

Buna fetele, eu sunt cam noua pe aici , am inceput sa iau antibb pt prima data am 23 de ani, le iau la recomandarea medicului dupa un set de analize, melleva 35, ma simt bine de la ele dar zilnic de cand le iau am scurgeri maronii, chiar naspa mai ales in ult zile ....si le iau de 3 saptamani...e ceva rau?? aaa si inca ceva daca o infectie nu este tratata la timp este posibil sa afecteze atunci cand vrei sa ai un bebe?ms

Offline

 

#38 2010-07-24 12:26:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: semne de sarcina?pls help

scurgerea aceea maronie e spotting, e normal sa apara in primele 3 luni de administrare, e un efect advers, pana se obisnuieste organismul

infectiile netratate pot duce la complicatii severe in timp, care iti pot afecta si tie sanatatea, nu doar sa puna probleme cand vrei un copil. deci, e de preferat sa le vindeci cat mai repede

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.