homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre sarcina-4


#58 2006-10-29 21:21:41

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

oricum asa o sa fac...mersi de sfaturile cu ceaiuri impotriva greturilor ca nu mai rezist..culmea e ca ma apuca noaptea si in timpul zilei mai ,..si dimineata am greturi dar seara nu pot adormi de rau ce imi este...si ma mai balonez intr-un hal de parca as fi umflata cu pompa..ma scuzati ..ce sa iau pentru dureri de cap si de spate,,ma trage in jos parca...sau e normal din cauza sarcinii sas ma doara spatele?nu vreau sa iau nimic care sa faca rau...mai am ceva de intrebat...ce sa fac cu capriciile astea alimentare?azi ami place dovleacul,maine sa nu il mai vad ?!azi vreau peshte,cand e in fata mea mi se intoarce pe dos stomacul,,,sper ca nu sunt nebuna,pentru ca eu de fel nu sunt mofturoasa,am descoperit ca imi place la nebunie zacusca de cind sunt gravida(ciuperci,vinete,fasole)nu prea suport carnea sau cel putin nu simt nevoia sa am zilnik carne..va pup si astept raspunsurile voastre ..sunteti minunate

Offline

 



#59 2006-10-30 12:42:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Riona, e drept ca e distanta mare intre Bucuresti si Oradea, insa te rugam tine legatura cu noi, vom gasi, cu Satina si cu ceilalti care vor si pot sa ajute, solutii ca lucrusoarele sa ajunga la tina
Satina, pune lucrusoarele deoparte...voi vorbi si eu cu cumnata-mea sa puna si ea....
Cei care sunt mai aproape de Oradea, daca puteti ajuta....Oricum, pina la vara avem timp


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#60 2006-10-30 14:09:06

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: Despre sarcina

Si, eventual noi, cele care nu suntem mamici, punem bani si ii cumparam cateva hainute, cadou de botez sau la o ocazie. Asta ca sa nu te facem sa te simti prost, pentru ca nu asta e intentia noastra. wink


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#61 2006-10-30 14:33:06

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

va multumesc sunt coplesita...pentru ca oameni care nu ma cunosc si nu m-au vazut niciodata ..sunt aici cu un sfat si chiar mai mult ..iar azi la faculta o colega mi-a spus batjocoritor "Doamne da sa-i pierzi,sa moara sa nu-i mai nasti!pentru ca esti tanara si trebuie sa te distrezi,copiii astia o sa te distruga"am ramas socata,cum poate cineva sa spuna asa ceva,eu deja din momentul in care am aflat ca o sa fie doi sau doua,ma rog ,abia astept clipa cea mare si tin piept tuturor criticilor si ma rog sa fie sanatosi si eu sa fiu sanatoasa,cred ca oamenii care zic asa ceva si promoveaza crima adica"avortul"nu il au pe Dumnezeu...pe cuvant...simt copiii astia mai aproape decit pot descrie in cuvinte chiar daca de la o zi la alta ma simt din ce in ce mai rau...greturi si dureri de cap ,plus burtica care creste incet dar sigur,ce sa zic va multumesc si merg inainte,nu imi pasa de lume ce spune si ce ar vrea sa ma determine sa fac..o sa fie cumva....apropo referitor la nume..Riona Gabriela si Imelda Rita ..eu cred ca sunt frumoase numele astea...Riona o sa fie oricum..ador numele asta..va pup...

Offline

 

#62 2006-10-30 14:51:43

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Riona, ca iti vine sau nu sa crezi, chiar si colega aia de facultate se gindea la tine....si la cu va fi viata ta de aici inainte, insa prin prisma ei. Evident insa, fiecare decide pentru sine...iar avortul nu-l promoveaza nimeni, doar ca oameni cu curajul si determinarea ta sunt putini, de aceea te si apreciem atit de mult si vrem sa te ajutam....
Asa ca eu te rog, nu condamna pe nimeni, fiecare are dreptul sa gindeasca in felul lui, daca ti se pare ca parerile pe care ar putea sa le exprime te vor deranja, nu le mai spune ca esti gravida....
Mai vreau sa stii ca, daca ai fi optat sa intrerupi sarcina, in egala masura te-am fi sustinut si incurajat si te-am fi inteles....spun asta ca sa fie clar ca, indiferent care e decizia pe care o ia, in astfel de situatie unul dintre membrii acestui forum, el nu este judecat, ci doar sustinut si ajutat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2006-10-30 16:06:02

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

fetelor, aveti idee cam cat o costa sa trimitem patutul ala prin colet?


Nobody home

Offline

 

#64 2006-10-30 16:14:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Despre sarcina

Sincer nu, insa pina la vara poate gasim si alta varianta....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#65 2006-10-30 16:23:36

moniv
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-10-05
Mesaje: 220

Re: Despre sarcina

Prin ceva curse de autobuz interne (gen Normandia sau atlasib) cred ca se poate rezolva ieftin, stiu ca asa primesc pe aici studentii colete de pe acasa.

Offline

 

#66 2006-10-30 17:03:11

ramona-maria
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2006-09-20
Mesaje: 386

Re: Despre sarcina

la firmele de coletarie gen colet-express sau cargus... se taxeaza pe kg. nu cred ca are un patut mai mult de 20kg si in acest caz costa in jur de 40-45 ron cu tot cu tva si il livreaza direct la domiciliu sa nu o mai punem pe drumuri in situatia ei delicata sa mai care si bagaj voluminos  smile


"Oamenii sunt ca vinurile... cu timpul unii devin mai buni, altii se transforma in otet"

Offline

 

#67 2006-10-30 17:19:39

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

ramona-maria a scris:

in acest caz costa in jur de 40-45 ron cu tot cu tva

daca e atat, adica nu depaseste 500.000, platesc eu taxele postale.


Nobody home

Offline

 

#68 2006-10-30 18:56:54

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: Despre sarcina

Nu, Nashira, impartim toate, ar fi nedrept fata de tine. Sau restul ii cumparam hainute...dar eu zic sa nu ne grabim cu trimisul pentru ca poate mai gasim un patut si i le trimitem pe amandoua odata, eventual si cu hainute. Riona, Imelda inseamna ceva? Pentru ca n-am mai auzit numele asta...


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#69 2006-10-30 19:03:17

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

nu ne grabim. dar m-am interesat
un colet de 25 de kg = 400.00 la cargus.


Nobody home

Offline

 

#70 2006-10-30 19:09:54

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

buna seara fetelor...am si eu o intrebare incep sa nu mai suport starile de rau pentru ca ma apuca unde ma astept mai putin...am iesit putin la plimbare si a trebuit sa ma intorc...in casa..am si lesinat azi...de la ce o fi?pentru ca mananc bine,nu pot sa spun ca fac foamea,toata ziua imi sta ceva in git...mai simt si ceva ca ma apasa pe rect in jos...azi maine nu cred ca imi vine sa mai ies dsin casa cu starile astea..ceea ce vreau sa stiu..sunt normale starile astea?ca mie mi-e rusine sa intreb pe medicul de familie si asa nu e foarte incantata de faptul ca sunt insarcinata??in rest va multumesc pentru ca va ganditi si ma sustineti...

Offline

 

#71 2006-10-30 19:14:28

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Despre sarcina

din care stiu, e normal sa lesini cand esti insarcinata. sad te anunta bebeii ca sunt acolo.
cred ca ar trebui sa te duci cu tupeu la medicul de familie. si daca nu te multumeste atitudinea ei, schimb-o.


Nobody home

Offline

 

#72 2006-10-30 19:16:24

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

Riona este un nume irlandez si vine de la Regina...iar Imelda este tot un nume cica de origine celtica..asa am gasit eu pe net...in fine poate ma mai razgandesc..in primul rand sa duc sarcina pina la capat fara probleme...sa imi dea Dumnezeu putere..mai vorbim..merg sa ma odihnesc putin...revin mai tarziu...va pup

Offline

 

#73 2006-10-30 21:29:33

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: Despre sarcina

Diana a scris:

Nu, Nashira, impartim toate, ar fi nedrept fata de tine. Sau restul ii cumparam hainute...dar eu zic sa nu ne grabim cu trimisul pentru ca poate mai gasim un patut si i le trimitem pe amandoua odata, eventual si cu hainute. Riona, Imelda inseamna ceva? Pentru ca n-am mai auzit numele asta...

Si eu cred ca ar fi bine sa impartim (sau sa puna fiecare cat are/vrea..ca poate cineva are vointa sa dea, dar nu are posibilitati..nu e cazu meu, dar ma gandesc ca poate exista si situatii d-astea), sau daca cineva (cum a zis Nashira de ex) vrea sa dea mai mult sau sa suporte costurile la ceva..restul fetelor sa ii luam hainutze sau altceva.
Oricum eu zic sa nu ne grabim ca mai este timp..pana una alta, muulta putere si tot ce mai ai nevoie ca sa duci la bun capat sarcina Riona !

Offline

 

#74 2006-10-30 21:57:02

mongo_girl
New member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 48

Re: Despre sarcina

in primul rand k ma socat ff mult Riona dar in sensul bun.....te admir foarte mult....si itzi urez multa bafta  ,iar ingerasilor tai le doresc tot binele din lume si sunt norocosi sa aiba o mamica asa k tine ! in al doilea rand si eu zic sa mai ashteptam sa vedem pana la urma ce sunt fetitze sau baietzei shi abia atunci sa ne hotarm fiecare cu ce va vrea/putea sa ajute.eu itzi trimit trei perechi de pupici cate doi pt fiecare


something funny`s going on inside my mind

Offline

 

#75 2006-10-30 22:49:28

Riona
Full member
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 367
Site

Re: Despre sarcina

va salut, cu drag as vrea sa stiu si eu ceva...daca vreau sa ma angajez de pe acuma undeva la cit timp as putea intra in concediu prenatal sau daca as beneficia si eu de indemnizatia de crestere a copilului pina la doi ani..sau ce sprijin ar putea avea o mama singura din partea statului..?numai asta asvrea sa stiu ..va multumesc...intreb asta pentru ca aine si poimaine merg la un interviu pentru ca vreau sa lucrez sunt foarte ambitioasa..vreau sa pregatesc cu ceva venirea ingerilor mei..nu pot sa-i astept cu nimik..vorbesc foarte serios...asa ca va rog sa imi spuneti daca m-as incadra in ceva categorie..si daca nu ma incadrez tot ma angajez undeva..va pup fetelor si numai bine..mai vorbim..mersi mult

Offline

 

#76 2006-10-30 23:01:07

mongo_girl
New member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 48

Re: Despre sarcina

Riona eu stiu ca potzi intra in concediu prenatal in perioada de ultimile luni ale sarcinii shi asta o satiu de la o prietena foarte buna care a intrat in concediu in a 8-a luna...eu doar atat pot sa itzi spun


something funny`s going on inside my mind

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.