homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Semne sarcina in primele zile de la conceptie?-4


#58 2009-05-15 15:48:38

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

laura, hai sa povestim la "aspirante"! smile
te intreaba fetele de acolo de cat timp incerci sa ai un bebe.

Offline

 



#59 2009-06-07 19:41:48

fotography
Membru
Inregistrat: 2009-06-07
Mesaje: 1

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

buna fetelor! sunt noua pe aici si sper sa ma ajutati si pe mine cu parerile voastre...acum 2 saptamani am avut un contact sexual neprotejat cu coitus intreruptus f sigur...am inteles insa ca si "stropii fericirii" te pot lasa insarcinata...de vreo 4 zile am dureri de ovare...si tot de atunci am si probleme cu digestia..mai exact sunt constipata...pe unele site'uri am citit ca durerile pot fi provocate de constipatie si de indigestie...iar pe altele am citit ca tocmai...constipatia este un semn al unei sarcini...tin sa mentionez ca dupa metoda calendarului eram cu 2 zile inainte de perioasa fertila...am mai citit ca sunt sanse mai mici sa ramai insarcinata daca nu ramai putin culcata dupa contact...eu m'am ridicat imediat si nu m'am mai lungit f curand....de asemenea..cand merg la toaleta urinez normal..si la interval de timp normal..iar usturimi nu am decat f rar si nu f mari...deci nu stiu daca poate fi o raceala...stiu ca ma veti sfatui sa merg la medic,lucru pe acre il voi face,dar am nevoie de parerile voastre inainte...nu ma sfatuiti sa fac un test de sarcina pt ca nu am incredere in ele....menstruatia ar trebui sa imi vina undeva in jur de data de 15...inca nu ma dor sanii..stiu ca mai toate sperati la un copil,va doriti unul,dar eu nu...iubesc copiii,dar nu momentan...am multe planuri de viitor care nu includ un bebelus prea curand....va rog mult sa imi spuneti parerea voastra...va pup pe toate si multa sanatate!

Ultima oara a fost editat de fotography (2009-06-07 19:43:32)

Offline

 

#60 2009-06-07 19:52:50

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

sunt sanse mici sa fii insarcinata, insa ele exista! de durerile de ovare nu stiu ce sa zic, vezi daca persista si luna viitoare poate ar fi bine sa ajungi la un medic....momentan eu zic sa stai linistita si sa astepti menstruatia! din cate am inteles eu, testele de sarcina sunt sigure daca se fac la o saptamana de intarziere a ciclului sau la trei saptamani de la contactul neprotejat! smile aaa si daca planurile tale de viitor apropiat nu includ un bebe, poate ca ar trebui sa te gandesti la o metoda sigura de contraceptie smile bafta!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#61 2009-07-12 15:59:22

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

katami a scris:

bine ai venit! smile

stii sigur ca ai avut contact in ziua ovulatiei? ti-ai urmarit ovulatia?

in rest... cam greu de crezut tongue exact problema ta o am si eu... eu am 12 zile de la contact (dar la mine n-avea, cel putin teoretic, nimic de-a face cu ovulatia - eram in ziua 23 a ciclului).... si, pe langa intarzierea menstruatiei, am deranj la burta, slabiciune, ameteli...

dar tot mi se pare greu de crezut sa fie sarcina... pai in astea 10 zile nici nu stii daca a apucat sa se nideze smile teoretic, simptomele de sarcina ar trebui sa apara atunci cand e concludent si testul... adica la 3 sapt de la contact...

mai stai si tu putin si, daca nu vine ciclul, fa un test. bafta! smile

Draga Katami,

Exact in situatia ta sunt eu acum. Am avut ultimul contact in ziua a 22 de ciclu si de atunci am usuare ameteli, oboseala, dureri de spate si de cap frecvente si duereri pelviene.
Am facut pana acum multe teste...toate negative. Ultimul l-am facut la 2 saptamami de la ultimul contact sexual. In cazul tau, la cate saptamani ai fost sigura ca este sarcina?
Deaja au trecut 3 saptamani, am sa fac maine un alt test.
Credeti ca este posibil sa fie sarcina?
E prea devereme pentru o ecografie?


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#62 2009-07-12 17:37:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

poate sa fie sarcina, pt ca uite, se mai intampla...
testul este concludent la 7 zile de intarziere sau 3 saptamani de la contact.
iti doresti bebe?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-07-12 19:50:40

emma_arual
Full member
De la: Austria
Inregistrat: 2007-05-06
Mesaje: 288

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

Astazi mi-am dat seama ca da, imi doresc....chiar foarte mult.


Bine ai venit printesa noastra mica, Emma, 6 iulie 2014!

Offline

 

#64 2009-07-12 20:24:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

emma_arual a scris:

Draga Katami,

Exact in situatia ta sunt eu acum. Am avut ultimul contact in ziua a 22 de ciclu si de atunci am usuare ameteli, oboseala, dureri de spate si de cap frecvente si duereri pelviene.
Am facut pana acum multe teste...toate negative. Ultimul l-am facut la 2 saptamami de la ultimul contact sexual. In cazul tau, la cate saptamani ai fost sigura ca este sarcina?
Deaja au trecut 3 saptamani, am sa fac maine un alt test.
Credeti ca este posibil sa fie sarcina?
E prea devereme pentru o ecografie?

nu mai stiu exact... sub 3 sapt de la contact, oricum... prima eco am facut-o la 5 sapt jum si abia se vedea... era miiic de tot, o fasolica smile dar din cate stiu, daca faci eco transvaginal, il vede mai repede. bafta!! puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#65 2009-07-20 11:36:39

vreau-bebe-sonia
Full member
De la: italia
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 142

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ciao gagicilor!!!!...katami  , povestea ta chiar mi-a dat sperantze.E doar a 2-a luna de cand incarcam sexinpat .luna trecuta am fost total paranoica...sani dureroshi pofta de mancare...eram sigura inainte de test...iar peste cateva zile a aparut shi CM.dezamagire fara margini.Dupa asta am inceput sa imi fac idei hooror ca nu pot face copii din cauza chiuretzjului de acum3 ani.luna asta dinou paranoia tongue...nu mai shtiu ce sa cred , ideea e ca noi incercam oficial fara nici o teama financiara....Ne-o dorim mult pe sonia dance.in 24 tre sa am CM va rog tzinetzi-mi pumnii ...aaa am uitat sa zic ca am nishte intzepaturi ciudate prin zona ovarelor sanii acum incep sa fie sesibili(asta la mn se intampla in fiecare luna inainte de CM deci nu e un semn ) , ushoara greatza dimineatza(e paranoia sigur ca e devreme zic eu).eu sper!!!!voi ce credetzi?????


sad

Offline

 

#66 2009-07-20 11:40:44

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

speranta moare intotdeauna ultima! big_smile

nu cred ca de la un chiuretaj nu mai poti face bebe.. mai ales ca a fost acum 3 ani

ai folosit  vreo metoda contraceptiva in acesti 3 ani??

Offline

 

#67 2009-07-20 12:06:07

vreau-bebe-sonia
Full member
De la: italia
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 142

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

NU! nu am folosit nici o metoda de contraceptzie dar ne-am pazit cum s-ar spune ...e doar a 2-a luna de cand ne facem de cap:P  adica de cand a inceput sa ejaculeze spermatozoid inside.in astea 2 luni am prestat in perioada fertila shi e de intzeles ca ma gandesc la un posibil bebe.sa speram ca ne ajuta DD .ms de incurajare...sper sa va dau o veste buna in curand..poopici gagicilor


sad

Offline

 

#68 2009-07-20 13:43:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

multa bafta! dar totusi... daca sonia iese cu cuculetz? tongue nu vi-l doriti la fel de mult? smile

si nu e cazul sa te dezamagesti asa usor... pai se considera ca daca prestezi un an si nu ramai incepe sa devina problematic... in niciun caz dupa o luna... sunt f multe condiotii care tre indeplinite simultan ca sa iasa bebe smile asa ca nu-ti fa ganduri negre cand nu e cazu'.

tinem pumnii smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#69 2009-07-20 17:58:57

vreau-bebe-sonia
Full member
De la: italia
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 142

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ooo...ms mult katami .Ai dreptate...nu tre sa imi fac probleme dar vezi tu...speram sa nu fiu o viitoare mamica care ashteapta , asa sunt eu:P vreau totul rapid smile...Shi daca va fi cu cuc nu va fi nici o problema , pt mine e egal...e tati ca o vrea pe sonia , dar nici dorintza lui nu e batuta in cuie...e de ajuns ca e tatic cool...in momentu asta am o durere de cap ca imi vine sa ... bang...shi mi somn...e ziua mea libera, de maine la munca nu la intins mana:P... eu inca mai sper gagicilor ca e  bebe in burtica deja...pana pe 24 pot sa visez hi hi...va anuntz...ms de raspuns...
  ps. tu katami cum stai cu burtica ?spune-ne cum te mai simtzi?...cand afli daca e cu cuc sau ba?tongue


sad

Offline

 

#70 2009-07-20 18:15:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

wink asa, imi place ca ai inceput sa gandesti pozitiv.

eu ce sa fac... si eu la munca sad si astept 16-17 sapt, ca sa merg sa-mi zica dr daca e cu sau fara cuc... la 12 sapt mi-a zis ca i se pare ca e gagica, dar sigur imi zice data viitoare.... oricum, si noi la fel gandim, orice ar fi, sanatos sa fie.... daca e gagiu e mai greu cu numele, atata tot lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#71 2009-07-20 20:28:22

vreau-bebe-sonia
Full member
De la: italia
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 142

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ai dreptate cu numele....e tare complicat pt ficiori tongue .De fetitze sunt o gramada shi tare frumushele.Tu ce munceshti katami?...daca ma crezi eu abea ashtept sa fie cu 2 liniutze ca sa nu mai muncesc dance...la mn e munca riscanta pt o burtica .De azi dimineatza am o durere cumplita de cap...deja mi rauu de durere...am luat un aulin acum 5 minute chiar daca m-am farit de dim sa nu iau....nu mai poooot!!!...numai bine gagici...


sad

Offline

 

#72 2009-07-20 21:45:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

eu sunt  (cel putin pt moment tongue) agent de turism... deci lucrez la birou... sis unt cam obligata sa-mi continui munca, daca vreau sa am vreo sansa la indemnizatie. iar la ce sarcina usoara am (slava Domnului... ) pot sa-mi permit.

dar acu m-ai facut curioasa... tu ce faci (daca zici ca e riscant pt bebe|? smile )

puss poate o fi de bine durerea aia, mai stii big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#73 2009-07-21 14:49:18

vreau-bebe-sonia
Full member
De la: italia
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 142

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

la mine e umpic mai complicat...eu sunt in italia de 3 ani shi tot de atata timp lucrez intr-un laborator unde se produce kebab shi hamburgeri de tot felul.In primul rand e frig shi munca pe care o fac presupune muuuuult efort fizic mad ....ei ce sa facem...asta e...Katami, iubirea e oarba...am lasat facultatea aproape gata bang ca sa imi urmez inima dumbom shi sa lucrez pe doi bani la nishte analfabetzi bang ....dar secretu fericirii nu e sa treci peste o furtuna ci sa dansezi in ploaia , asa ca mi-am accepat soarta shi nu regret nimic...sincer sunt mult mai linishtita aici ...imi lipsesc cateva persoane dragi ...in rest se traieshte bine (lipseshte bebe)...hi hi... puss   kram
                            mai sunt 2 zile ... vineri dimi fac test...e ziua 28 din cm ...sa speram ca nu da menstruatzia semne chicot ...shi va fi bebe...DOAMNE AJUTA!!!...sarcina  ushoara gagicilor cu burtoi chicot shi RABDARE MULTA  aspirantelor.... pooop!!!... puss


sad

Offline

 

#74 2009-07-21 15:03:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

ei si tu acuma... daca vrei, o fac se face repede acum... acolo chiar mai repede decat la noi puss deci nu-ti fa griji... si eu as fi facut la fel in locul tau (oarecum am si facut la fel, eu am renuntat la o bursa in afara pt a ramane cu actualul sotzoi tongue)

numa' vezi daca ramai gravida sa nu mananci ce faci acolo la munca box ca is nesanatoase rau!

pai daca vineri e ziua 28... nu e cam devreme de test? testul devine concludent cam la 3 sapt de la contactul cu risc/1 sapt de intarziere a menstruatiei.. ori daca tie trebuia sa-ti vina pe 28... ar mai trebui vreo sapt DUPA 28....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#75 2009-07-21 23:01:29

vreau-bebe-sonia
Full member
De la: italia
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 142

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

mda....ai dreptate dar eu zic ca la 16 zile de la conceptzie e posibil sa iasa pozitiv...sau greshesc?...daca o sa imi intarzie e deja sigur bebe sonia(sau sonia cu cuc)...avand in vedere ca am cm regulat la 28!Eu un test tot fac vineri la primu shushu big_smile .bineintzeles ca daca e negativ ashtept sa vad daca intarzie shi o sa mai fac unul peste cateva zile...
    ooooo mancare de fast food nu prea mananc numai pizza... numai daca ma gandesc la munca imi piere pofta de kebab...cred ca in 3 ani am mancat 4 maxim shi asta pe la inceput.
      nu regret ca am plecat dar...poate ma visam intr-o alta postura la ora asta ...nu preparatoare de carne de kebeb shi hamburger...suna jalnic tongue ...dar oricum  , nu o sa imi fie rushine niciodata sa muncesc dar ma gandesc cateodata ca sunt la ordinele unor alalfabetzi shi imi vine sa imi tai venele...pai numai atat pot eu?...chiar nu sunt capabila de mai mult???...dar imi trece repede shi imi dau seama ca defapt sunt fericita langa omul pe care il iubesc shi sunt sigura ca el ma respecta enorm pt faptul ca m-am injosit in halul asta ca sa fiu langa el...
pe toate topicurile te vad....doamne cat eshti de dulce...o sa fi o super mamica gagico!...pupicuri...mai intru maine ca datoria de navasta ma cheama lol... puss


sad

Offline

 

#76 2009-07-21 23:38:56

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Semne sarcina in primele zile de la conceptie?

vreau_bebe_sonia, bafta multa!
sper sa ai bebe ( tititza sau baietel  tongue  ) cat mai repede!  puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.