homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ecografiile - cate... si cand?


#1 2009-05-25 19:11:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

ecografiile - cate... si cand?

mamici si viitoare mamici... voi cate ecografii ati facut in sarcina si in ce momente?

dr mea mi-a facut una ca sa-mi certifice sarcina... pe la 5 sapt jumate... si apoi mi-a zis ca ne vedem la 12 sapt pt dublul test si morfofetala...

da' pana atunci... nik? sad eu stiam ca pe la 9 sapt auzi bataile inimii lu' bebe... si parca sa astept atata.......

so pls... impartasiti din experientele voastre!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2 2009-05-25 20:02:39

pipacslany
Hero member
De la: Kolozsvar
Inregistrat: 2008-12-09
Mesaje: 2895

Re: ecografiile - cate... si cand?

eu fac una la luna smile.
dar nu e musai sa faci asa des, fiecare medic are tzacanelile lui tongue

Offline

 

#3 2009-05-25 20:04:34

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ecografiile - cate... si cand?

pai cred ca as prefera si eu sa fie unu tzacanit sad.....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2009-05-25 20:17:55

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: ecografiile - cate... si cand?

eu am facut pe pr la 4 sapt, nu se vedea clar ce e si daca sunt 2 si m-a chemat la 6 sapt si jum....apoi mi-am schimbat dr si la 9 sapt am mai facut o eco, dar s-a uitat doar asa ca sa faca cunostinta cu ei chicot .... acum am fost la 12 sapt si mai merg la 20 sapt...asa stiam si eu ca 1 eco/luna, daca nu are de ce sa te vada mai des inseamna ca totul e ok  big_smile


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#5 2009-05-25 20:33:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ecografiile - cate... si cand?

si faza aia cu bataile inimii? lol pe cand? big_smile

fleurette, pai pana acu motive sa nu fie bine n-am avut...dar nah... as prefera sa stiu ca se uita luna de luna la mine smile adica nu la mine... la bebe big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-05-26 09:00:25

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: ecografiile - cate... si cand?

bataile ar treb, teoretic din sapt a6a, dar depinde de marimea embrionului...poate sa fie si mai tarziu...muuuult succes  puss


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#7 2009-05-26 10:12:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ecografiile - cate... si cand?

katami a scris:

mamici si viitoare mamici... voi cate ecografii ati facut in sarcina si in ce momente?

dr mea mi-a facut una ca sa-mi certifice sarcina... pe la 5 sapt jumate... si apoi mi-a zis ca ne vedem la 12 sapt pt dublul test si morfofetala...

da' pana atunci... nik? sad eu stiam ca pe la 9 sapt auzi bataile inimii lu' bebe... si parca sa astept atata.......

so pls... impartasiti din experientele voastre!

vizitele la medicul ginecolog se fac in principiu la o luna-o luna si jumatateacum, la inceput de sarcina...stie medicul bine si sigur la ce interval sa te cheme si la ce interval sa faca echografiile, si sigur nu ti le va face mai rar decit e nevoie, nu te stresa...
treaba ta e sa stai linistita, sa fii fericita, sa nu te stresazi, si sa mergi la controalele periodice atunci cind esti programata si nu mai rar...si totul va fi bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2009-05-26 10:32:26

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: ecografiile - cate... si cand?

si cu analizele de sange cum e?
cat de des se fac?
multumesc.
par  puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#9 2009-05-26 13:32:53

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: ecografiile - cate... si cand?

Pe mine m-a chemat la primul eco la 8 saptamani, apoi la 12-pt morfologie (ca am vrut eu si m-am dus la mine la medicover), la 16, 20 - morfologie, la 24 ca am fost internata si acum ma duc la control peste 3 saptamani, dar nu stiu daca fac eco sau nu.
In general medicul meu m-a chemat la o luna, o luna si ceva.
Acum mi-a zis 3 saptamani.

Analizele de sange le-am facut la inceputul sarcinii, pe la 8 sapatamani. Medicul meu nu mo-a zis sa mai fac altele. Dar am facut eu saptamana trecuta la medicul de familie, ca tot ma duceam sa iau medicale de la ea, si sa aibe si ea o evidenta ca si gravida.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#10 2009-05-26 17:28:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ecografiile - cate... si cand?

saru-mana de raspunsuri. smile

dar controlul ginecologic? eu pe la majoritatea mamicilor auziesem ca le-a luat medicul lama la inceput de sarcina... mie nik... ba chiar a insistat ca nu-mi ia nik "deocamdata".

cat despre stresat... pai vad ca dr mea ma obliga sa nu ma stresez, chit ca eu as avea tendinta lol totusi as vrea sa stiu cum se procedeaza... pana la urma, n-ar trebui sa o deranjeze daca vreau sa-mi fac analizele/ecografiile mai des, atata timp cat platesc pt ele...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#11 2009-05-26 17:58:44

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: ecografiile - cate... si cand?

Mie nu mi s-a recoltat nimic din col si nu am facut nici examen de secretie de cand am ramas gravida. Facusem inainte de a ramane caci aveam candidoza.
Dupa aceea nu am mai avut probleme si nici medicul nu mi-a zis sa-mi recolteze ceva de cand sunt gravida.
Daca nu ai nimic, ai facut papanicolau mai recent, si a fost bine, nu te stresa.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#12 2009-05-26 18:21:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: ecografiile - cate... si cand?

pap n-am facut... niciodata rodnar (nu ma bateti... de fiecare data cand am fost la consult dr zicea ca am un col "f frumos" lol si nu mi-a recomandat pap niciodata... am zis eu ca-mi fac, da... n-am mai apucat, a venit bebe inainte sa-mi vina vbanii pt mers la gineco lol


candida am si eu o forma usoara, da cronica... in sarcina am mare noroc ca nu prea mai cere organismul meu dulce, ca daca nu era jale pana acum. altceva descoperit n-am... acu vreun an mi-am facut niste analize mai complete, am avut ceva pb pe care le-am rezolvat cu un vraf de antibiotice... deci cred ca, daca ar mai fi fost ceva nedescoperit, era mort oricum de atunci lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2009-05-27 09:08:35

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: ecografiile - cate... si cand?

fetelor voi pana cand ati avut secretia aia ciudata, ca eu nu mai scap de ea...nu ma ustura, nu ma mananca, doar e o secretie care ma deranjeaza  sad


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#14 2009-05-27 11:07:35

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: ecografiile - cate... si cand?

eu am facut la 6 sapt, la 12, la 17 pt triplutest , apoi la 22 morfofetala si la 32 de saptamani. deci...5 ecografii. iar control la dr, faceam cam la 1, 1-1/2 luna, cum zicea si doctoressa, in final din luna 8, faceam la 2-3 sapt
aa, si analize la sange am facut cand am aflat ca sunt insarcinata sii apoi pe la mijlocul sarcinii, atat. daca va simtiti bine n-are rost sa va controlati continuu, iar pap-ul este irelevant pe perioada sarcinii. fetelor, viitoare mamici, bucurati-va de perioada asta minunata, zambiti , faceti-va toate poftele indiferent ca-s culinare, shopping sau orice altceva. si nu uitati ca fiecare sarcina e unica in felul ei. va doresc la toate burtici sanatoase, ca frumoase sunt! storstark

Ultima oara a fost editat de samy (2009-05-27 11:12:45)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#15 2009-05-27 12:31:10

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: ecografiile - cate... si cand?

eu mergeam la control in fiecare luna,si chiar daca faceam programare pentru control,dr ma punea si la eco,macar putin ca sa se asigure ca totul e ok,dar ecografii mai amanuntite au fost doar 3.Analize am facut tot asa,la inceputul sarcinii si pe la jumate.A vrut sa-mi dea sa fac si pap-ul,dar din cauza ca ma procopsisem cu o candidoza a renuntat,ca oricum ar fi fost irelevant.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#16 2009-05-27 14:11:32

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: ecografiile - cate... si cand?

fleurette a scris:

fetelor voi pana cand ati avut secretia aia ciudata, ca eu nu mai scap de ea...nu ma ustura, nu ma mananca, doar e o secretie care ma deranjeaza  sad

Fleurette , secretia e normala. Poate fi candidoza care sa nu dea mancarimi, daca vrei faci un examen de secretie.
Eu nu ma pot lauda ca am avut, era ca inainte de a fi gravida.
Acum parca e un pic mai mult, cred ca depinde de fiecare.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#17 2009-05-27 16:04:53

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: ecografiile - cate... si cand?

dr a zis ca daca nu ma supara sa o lasam in pace  sad

ai dreptate samy fiecare sarcina e dif, multumim pt urari  puss


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#18 2009-06-25 11:08:13

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Buna, fetelor! Sun si eu o noua  gravida de doar 2 saptamani si jumatate!! Sper ca ma primiti si pe mine! rodnar Ma bucur tare ca am gasit topicul asta, ca eu chiar nu stiam cand trebuie sa ma duc la doctor. Noi nu locuim in tara pe moment, dar as vrea sa nasc in Romania pentru ca am incredere in ginecoloaga mea si voiam sa va intreb daca voi credeti ca e ok sa-mi fac primul control cand bebe strumf va avea 5 saptamani sau e tarziu. Acum, cand o sa merg la ea, o sa-mi calculeze sarcina de la prima data a ultimei menstruatii (atunci ar fi 7 saptamani), dar eu stiu exact cand l-am conceput ca-mi monitorizam ovulatia. Asadar, e ok, la 5 saptamani? Si, iertati-ma pentru ca sunt nitel psihopata, dar e prima sarcina si stau tot timpul cu grija sa nu se intample ceva rau. Eu am facut ultimul control ginecologic pe 26 martie, cu Babes-Papanicolau si diagnosticul a fost clinic sanatos. Mi-am facut si analize de sange complete in februarie si nu a iesit nimic suspect. Cred ca ar trebui sa ma linistesc, nu? Va pup! puss

Offline

 

#19 2009-06-25 12:15:55

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: ecografiile - cate... si cand?

Bine ai venit Neraida si felicitari pt bebe!  majoreta  majoreta
E normal sa fi asa ingrijorata, cred ca toate am fot in momentul in care am aflat ca suntem gravidute.
Nici eu nu sunt in Romania, asa ca iti pot povesti un pic despre ce fac doctorii aici.
Aici nu se fac controale... cand i-am spus doctorei ca sunt insarcinata ( in 5 saptamani si 4 zile ) mi-a facut o ecografie transvaginala si mi-a confirmat sarcina.
Din acel moment mi-a spus ca nu mi se vor mai face controale pe masa. Si asa a fost.
Mi-a dat sa fac analize de sange, secretie ( pe care mi-au recoltat-o de la intrarea in vagin ) si urina. si apoi au urmat toate seturile de analize, ecografii, etc.. dar asta depinde de fiecare medic in parte.
Cam atat... Nu te stresa, sunt sigura ca bebe e bine si totul o sa fie ok  kram
Acid folic iei?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.