homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Facultate-3


#39 2009-07-10 03:02:40

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: Facultate

alexa123, eu sunt din Ploiesti, dar nu m-am interesat deloc la upg de nimic...

Offline

 



#40 2009-07-10 08:57:38

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Facultate

diferenta intre marketing si management...eu am facut materiile astea on facultate in primul an asa ca iti pot spune cam cu ce se manaca, bina ca daca vrei sa urmezi facultate in domeniu maifaci si alte chestii care nu au neaparat legatura cu ele..

marketing-ul se refea la tot ceea ce tine de produs: de la conceptie(te invata sa faci studii de piata sa vezi care ar fi nevoile oamenilor pt ca produsul tau sa fie cat mai pe placul lor), concurenta si cum sa ii faci fata pana la promovare produsului cum sa spus si mai sus wink materia asta se bazeaza pe statistica, economie si ceva sociologie pt k trebuie sa stii sa faci sondaje si sa intelegi nevoile pietei...nui o materie chiar atat de boema precum se crede...nui doar creatie si inovatie..e si un pic de statistica si probalitati smile

management...sincer am avut o profa care dicta din prorpia carte la curs...materia in sine e destul de ok doar k la noi e predata deobicei prost pt k ti se cere multa teorie fara practica(aviz facultatii de profil  din ASE)..in principiu te invata cum sa conduci o organizatie si vei face probleme cu multe formule inutile...e ceva simplu spus f complicat..

mie mi-a placut mai mult marketingu


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#41 2009-07-10 09:31:48

emmerich
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-27
Mesaje: 1587

Re: Facultate

fetelor....va intreb si eu ceva....este adevarat ca pt inscrierea la cuza-iasi trebuiesc facute analize la sange??asa am auzit dar nu am gasit pe site-ul lor nimic...si daca stiti ce analize trebuiesc facute mai exact? puss

gata am aflat chicot

Ultima oara a fost editat de fordea]_madalina (2009-07-10 10:33:39)

Offline

 

#42 2009-07-10 13:41:42

meme
Full member
Inregistrat: 2007-10-16
Mesaje: 719

Re: Facultate

fetele...need help...vreau sa dau in sibiu ca nah...as pleca la cj dar depind de un medic si pb de sanatate isi spun cuvantul...dar ideea e ca..eu as da la marketing la stiinte economice...la zi..sper sa intru aici la buget si la id..la jurnalistica dar la comunicare si relatii publice...adica ideea de a le face pe amandoua in acelasi timp...doar ca una zi si una id...nu ma pot decide pe care sa o aleg..pt ca ma tenteaza ft mult amandoua...voi ce ziceti ? merita...? stiu ca o sa fie destul de greu in sesiuni....darrrrr.........nush....


suntem actori pe o scena dominata de visuri.....

Offline

 

#43 2009-07-10 13:46:17

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Facultate

meme daca vrei parerea mea, alege marketingul smile mie mi se pare mult mai tentant decat csrp(la care sunt si eu studenta)
iar daca stii ca poti sa le faci pe amandoua, fa-le insa o sa ti fie foarte greu..pune-le in balanta sa vezi ce anume ti ar place mai mult..ce vrei sa profesezi dupa..eu nu m am gandit si incepe sa mi displaca tot mai mult facultatea la care sunt..insa tot raul spre bine.o sa fac un master in management sau marketing..merg imbinate numai bine smile


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-07-10 14:01:43

meme
Full member
Inregistrat: 2007-10-16
Mesaje: 719

Re: Facultate

deci...nush....cred ca pun dosaru la amandoua...si vad unde intru la buget....ca media de admitere e undeva intre 9.4 si 9.5 ...ma gandesc doar ca...daca nu fac fatza si mai dau si 23 de mil pe an ? ...i feel like i'm making bad choises.....si nu mai am decat cateva zile...


suntem actori pe o scena dominata de visuri.....

Offline

 

#45 2009-07-10 14:29:20

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Facultate

meme de ce nu te inscrii intai la una din ele, si din anul 2 o faci pe cealalta la id..mai intai sa te acomodezi cu una, sa vezi sistemul de notare, materiile, dificultatea..si vb ta..daca nu te descurci cu ambele, pierzi totusi niste banuti...


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#46 2009-07-13 23:29:26

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: Facultate

salut!..si eu am am term a XII a si am scapat si d bac big_smile ..si d altfel as vrea sa urmez si o facultate: doar k la mine in oras la zi este doar facultatea de inginerie a univ. Politehnica din Timisoara..si dupa cum spune titlul este numa inginerie si singurele profiluri care mi s-ar potrivii mie ca fata ar fii: stiinte aplicate-informatica industriala sau inginerie si management-inginerie economica(dar cred ca un fel de inginerie economica in domeniul mecanic-si numi place), dar faza e ca nu stiu ca ce ma pot angaja dupaia, la cemi va folosi, in ce domeniu...am si spiru haret si alma mater doar ca ID(si din cate am inteles specializarile nus acreditate, sau poate chiar nici autorizate-si at fac degeaba)..si eu ziceam k dk tot as face la distanta sa fac d ex la o fac din tm (la vest, dar din cate am vazut la ID is AP(autorizate provizoriu-conteaza,oare?)..
doar ca ceea ce as vrea sa stiu ii: cam d cate ori trb sa fac drum d la hd la deva,trb sa stationez si peste noapte,imi pot face rost d cursuri,si dk fac rost d ele si le inv o sa reusesc sa iau exam la nivel cu cei kre merg la zi si care vb aia fac si cursuri si poate inteleg mai bine,etc..stiti careva cum sta streaba?dk da va rog ma lamuritit si pe mine deoarece conteaza k va dati seama distanata e mare, cheltuiala pe drum, si pe cazare dk trb mai ales in sesiune, cum ii?..uoofff..din pacate ai mei nu ma pot tine in facultate la zi in tm sau in alt oras asta fiind unul din motive pt care raman in orasul meu..
si d ex dk ma duc la zi la fac din orasu meu..eu as vrea sa si lucrez..doar ca nu st dk le pot impaca pe amandoua?

Offline

 

#47 2009-07-13 23:33:55

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Facultate

oana eu sunt la inginerie economica si vreau sa iti spun ca parca am mai multe materii economice decat tehnice. poate am eu impresia aste pt ca nu imi plac deloc materiile economice...mie mi se pare ok ca si facultate. nu pot sa iti spun exact ce iesi de aici, eu vreau sa fac masterul in proiectare si asta sa fac si pe viitor.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#48 2009-07-13 23:48:25

deyacrs
Hero member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2439

Re: Facultate

alexa, eu bag la bucuresti la ase... acu sa vedem , sper sa fac bine la admitere si sa intru...preferabil buget:D

Offline

 

#49 2009-07-14 09:28:20

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Facultate

deyacrs, un pic de concentrare la examen :)subiectele sunt facubile!


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#50 2009-07-14 14:26:11

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Re: Facultate

panba la urma chestia asta cu spiru haret ramane in pom???ma cam indoiesc ca se va desfinta..mai ales ca mai au si centre  peste hotare..


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 

#51 2009-07-14 15:46:26

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: Facultate

ally18 a scris:

fete am si eu o nelamurire...care e diferenta dintre facultatea de marketing si fac de management? big_smile

mk se ocupa d promovare publicitate strategii d piata si multe altele iar  prin management se intelege un grup, o echipa sau o persoana investiTi cu autoritatea, competentele si raspunderile functiei de conducere Intr-o organizatie.Managerul este un om care ii asuma raspunderea orientarii obiectivelor i resurselor unei societaTi comerciale in vederea obTinerii celor mai bune rezultate cu putinTa.


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#52 2009-07-14 20:16:37

AiluJ
Full member
De la: Cluj Napoca
Inregistrat: 2008-02-27
Mesaje: 173

Re: Facultate

oana_confuza a scris:

salut!..si eu am am term a XII a si am scapat si d bac big_smile ..si d altfel as vrea sa urmez si o facultate: doar k la mine in oras la zi este doar facultatea de inginerie a univ. Politehnica din Timisoara..si dupa cum spune titlul este numa inginerie si singurele profiluri care mi s-ar potrivii mie ca fata ar fii: stiinte aplicate-informatica industriala sau inginerie si management-inginerie economica(dar cred ca un fel de inginerie economica in domeniul mecanic-si numi place), dar faza e ca nu stiu ca ce ma pot angaja dupaia, la cemi va folosi, in ce domeniu...am si spiru haret si alma mater doar ca ID(si din cate am inteles specializarile nus acreditate, sau poate chiar nici autorizate-si at fac degeaba)..si eu ziceam k dk tot as face la distanta sa fac d ex la o fac din tm (la vest, dar din cate am vazut la ID is AP(autorizate provizoriu-conteaza,oare?)..
doar ca ceea ce as vrea sa stiu ii: cam d cate ori trb sa fac drum d la hd la deva,trb sa stationez si peste noapte,imi pot face rost d cursuri,si dk fac rost d ele si le inv o sa reusesc sa iau exam la nivel cu cei kre merg la zi si care vb aia fac si cursuri si poate inteleg mai bine,etc..stiti careva cum sta streaba?dk da va rog ma lamuritit si pe mine deoarece conteaza k va dati seama distanata e mare, cheltuiala pe drum, si pe cazare dk trb mai ales in sesiune, cum ii?..uoofff..din pacate ai mei nu ma pot tine in facultate la zi in tm sau in alt oras asta fiind unul din motive pt care raman in orasul meu..
si d ex dk ma duc la zi la fac din orasu meu..eu as vrea sa si lucrez..doar ca nu st dk le pot impaca pe amandoua?

depinde foarte mult de ce anume iti place tie...taica-mio a terminat ing economica anul asta si i s-a potrivit...eu de exemplu nu as fi putut-o termina..desi sunt multe materii economice...sunt si mecanice...chestii care nu se potrivesc tuturor fetelor
mai bine fa la distanta ceva ce cu adevarat sa iti placa...eu zic ca poti lucra si sa faci la distanta si asa te ajuti cu banii smile bafta

Offline

 

#53 2009-07-14 21:50:24

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: Facultate

blue_ellf a scris:

panba la urma chestia asta cu spiru haret ramane in pom???ma cam indoiesc ca se va desfinta..mai ales ca mai au si centre  peste hotare..

nu se desfiinteaza stati calme....trancane Androneasca aiurea ca vezi doamne se inscriu fff multi la spiru pai logic ca se inscriu daca sunt taxele cele mai ieftine....
eu sunt la psiho la Spiru si stiu din sursa sigura ca nu o sa se desfiinteze.

Offline

 

#54 2009-07-14 22:40:42

oana_confuza
New member
Inregistrat: 2008-01-25
Mesaje: 82

Re: Facultate

dar dk d ex fac fac d la tm la distanata..ceea ce nu stiu eu ii cate deplasari trb sa fac la examene si dk o sa reusesc sa iau si exam avand in vedere k inv aksa fara ca sami explice cineva ceva(fata d cei care merg la cursuri unde se si explica ceea ce se preda)si de altfel de unde imi fac rost d cursuri?
eu una in comp cu fac d aici d la zias prefera sa fac ceva cemi place la tm la distanta..dar aceasta distanata ii destul d mare si dk o sa trb sa raman peste noapte cand merg la exam, unde ma cazez? si mai e o chestie dk fac la distanata ma gandesc ca pe diploma scrie ID...si atunci pe viitor cand vreau sa ma angajez o sa fiu discriminata din punctul asta d vedere?sad..voi ce ziceti?
multumesc mult pt parerile voastre pana akm puss

Offline

 

#55 2009-07-15 11:41:20

blue*girl
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 1373

Re: Facultate

fordea]_madalina a scris:

fetelor....va intreb si eu ceva....este adevarat ca pt inscrierea la cuza-iasi trebuiesc facute analize la sange??asa am auzit dar nu am gasit pe site-ul lor nimic...si daca stiti ce analize trebuiesc facute mai exact? puss

gata am aflat chicot

cum e pana la urma? trebuie analizele sau nu?


~ _orice sfarsit e un nou inceput_~

Offline

 

#56 2009-07-15 11:45:32

Zeyna
Platinum member
Castigatoare a concursului de Miss
De la: Constanta
Inregistrat: 2007-07-07
Mesaje: 19746

Re: Facultate

blue*girl a scris:

fordea]_madalina a scris:

fetelor....va intreb si eu ceva....este adevarat ca pt inscrierea la cuza-iasi trebuiesc facute analize la sange??asa am auzit dar nu am gasit pe site-ul lor nimic...si daca stiti ce analize trebuiesc facute mai exact? puss

gata am aflat chicot

cum e pana la urma? trebuie analizele sau nu?

eu stiam ca pt orice facultate trb analize la sange si la plamani.. la sange vdrl si parca inca ceva, nu stiu sigur ,dar vdrl`ul sigur.


Dragostea nu se stă, se face.

Offline

 

#57 2009-07-15 11:51:34

blue*girl
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 1373

Re: Facultate

nu la toate.. cel putin la cuza nu... doar unele sectii

Ultima oara a fost editat de blue*girl (2009-07-15 11:52:06)


~ _orice sfarsit e un nou inceput_~

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.