homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35-6


#96 2010-04-07 09:47:27

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: diane 35

eu am luat diane la recomandarea medicului dermatolog...dupa 2 saptamani ma simteam f rau..dureri de cap, greata, ameteli, voma, tensiune ridicata etc...toate efectele adverse...am intrerupt ca nu mai rezistam.

Vi s-a intamplat si voua la fel?


2 ani +

Offline

 



#97 2010-04-07 18:09:30

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: diane 35

eu cred totusi ca dermatologul nu-ti poate recomanda diane fara niste analize in prealabil...
E normal sa ai unele reactii adverse in primele luni de administrare..pana se obisnuieste organismul cu ele, dar personal ti-as recomanda sa mergi la un endorcrinolog/ginecolog/planning ceva sa-ti dea niste analize de facut..


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#98 2010-04-08 12:19:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: diane 35

exact. dermatologul nu ar tb sa prescrie hormoni, ci sa faca o trimitere la endocrinolog, daca suspecteaza dereglari hormonale. asta ar tb sa faci si tu, sa mergi la un endocrinolog, sa faci analizele de rigoare.

Offline

 

#99 2010-04-11 00:30:44

zambet
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 70

Re: diane 35

Buna fetelor, as avea nevoie putin de ajutor : Eu iau de 3 luni de zile Diane 35 (la prescriptia medicului de la cabinetul de planificare familiala) acum fiind la a 12-a pastila din a 3-a luna. Le-am luat in fiecare zi la ora stabilita, fara probleme si fara alte medicamente pe langa. Problema mea e ca azi dimineata am avut un contact sexual neprotejat, cu ejaculare in interior iar dupa acesta am inceput sa am sangerari rosii pe toata perioada zilei. Ar trebui sa ma ingrijorez ? Pana acuma nu am mai avut niciodata.  O alta intrebare ar fi: doc de planificare fam in urma unui control de rutina mi-a zis k am uterul tras spre parte stanga si ca ar putea fi din nastere sau alte cauze. imi puteti da mai multe detalii cam ce presupune asta?... Am observat k si burta pe partea stanga e putin mai umflata fata de partea dreapta . Multumesc anticipat

Offline

 

#100 2010-04-11 12:31:44

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: diane 35

dak le-ai luat corect atunci sangerarea aia nu e provocata de AC.
insa nu e normal sa sangerezi dupa un contact sexual....  in legatura cu pozitia uterului nu ma pricep dar mai asteapta poate te lamureste cineva.
insa... e posibil sa ai vreo rana pe col? si asta poate provoca sangerari.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2010-04-11 16:43:43

cory26
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 6

Re: diane 35

buna! abia acum m-am inscris si eu pe forum,deci daca am postat mesajul unde nu trebuie sorry!
am luat diane 35 timp de 6 luni,dar am renuntat la ele din cauza retentiei de apa. dintre cele care ati mai luat, v-a fost cumva prescris si ceva diuretic? ms mult!

Offline

 

#102 2010-04-12 08:10:14

zambet
New member
Inregistrat: 2007-01-26
Mesaje: 70

Re: diane 35

Eu iau acum dar nu iau nimic pe langa! Ma mai ajuta careva si pe mine cu vreun alt raspuns ?...si ieri am avut nishte mici sangerari ...ma ingrijoreaza cam tare !

Offline

 

#103 2010-04-12 08:51:43

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: diane 35

zambet, daca persista eu zic sa mergi la medic.

cory, ai luat diane pt vreo afectiune anume?

Offline

 

#104 2010-04-13 21:05:06

cory26
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 6

Re: diane 35

da, mi le-a prescris de la derma si chiar si-au facut efectul si nu am mai avut probleme cu acneea deloc.

Offline

 

#105 2010-04-13 21:13:54

persifona
Vizitator

Re: diane 35

cory, oricum tratamentul cu diane n-ar trebui sa depaseasca 6 luni.
Acum pt ce ai mai avea nevoie de anticonceptionale, pt protectie? Daca da, mergi la medic sa-ti prescrie altceva

 

#106 2010-04-14 13:28:33

cory26
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 6

Re: diane 35

dupa ce mi-am facut analizele, doctorita mi-a zis ca sub 1 an nici nu se pune problema. totusi dupa 6 luni nu le-am mai luat si mi-a zis sa iau yasmin. problema a fost ca mi-a aparut din nou acneea. acuma nici nu stiu sincer ce sa mai fac. daca iau diane mi se curata tenul, dar revine problema minunatei balonari etc.

Offline

 

#107 2010-04-14 15:52:51

iuliaelena
Membru
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 4

Re: diane 35

buna fetelor...folosesc Diane 35 de aproximativ 7 luni,mi le a recomandat medicul ginecolog...dupa un chiuretaj acesta mi le a recomandat ptr protectie in primul rand,si in al 2 lea rand ptr ca imi crescuse foarte tare parul pe corp...nu am acneea,nu am avut niciodata! cum va spuneam le i au de vreo 7 luni,parul nu mi a mai crescut asa tare..e mult mai rar,ciclul il am regulat bineinteles,nu am luat nici makr un kg in plus...asta depinde de organismul fiecaruia...banuiesc k aceste anticonceptionale sunt ptr organismul meu...deci imi sunt favorabile ptr mn...deci fiti atente la ceea ce luati...k dupa parerea mea...cele care se ingrasa nu au anticonceptionalul care ii favorizeaza organismul...

Offline

 

#108 2010-04-14 16:10:37

iuliaelena
Membru
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 4

Re: diane 35

in legatura cu sangerariele intre menstruatii...mi s a intamplat si mie o singura data...la vreo 3 luni dupa ce am inceput sa i au diane 35...dupa un contact sexual am avut scurgeri de sange...nu este vb de nici o rana pe col..nu spun k nu este posibil...dar de obicei la cateva luni dupa folosirea anticonceptionalelor ai aceste scurgeri...acest lucru scrie si pe prospect...cel mai bn e sa mergi la medic sa iti spuna el daca este vb de o rana sau nu...insa eu nu am nici o rana si am avut aceste scurgeri..o singura data...pup

Offline

 

#109 2010-04-15 13:13:26

alealexalexandra
New member
Inregistrat: 2010-04-15
Mesaje: 5

Re: diane 35

Buna ziua tuturor smile
Am tot citit pe net despre Diane-35 si incep sa ma ingrozesc uneori. Eu nu am luat niciodata anticonceptionale pana curand. Am 20 de ani si luna aceasta am inceput sa iau Diane-35. Am luat precum scria, in prima zi de sangerare. Am continuat sa le iau in fiecare zi la aceeasi ora, precum e recomandat. menstruatia mi-a continuat timp de 7 zile( mentionez ca de regula e asa de lunga). Momentan nu m-am ingrasat deloc, in schimb am acea durere mamara de care se tot vorbeste. Menstruatia efectiva a durat cam 5 zile, in rest erau doar mici, mici sangerari. Dimineata, in mod deosebit am mici sangerari din cand in cand ...care vin impreuna cu unele dureri asemanatoare cu cele ale menstruatiei. Eu iau Diane 35 drept tratament impotriva hirsutismului.
In caz ca aveti unele lamuriri si sfaturi si aveti experienta cu aceste anticonceptionale, va rog sa impartasiti parerea smile
O zi buna tuturor.

Offline

 

#110 2010-04-15 21:51:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: diane 35

cory26 a scris:

dupa ce mi-am facut analizele, doctorita mi-a zis ca sub 1 an nici nu se pune problema. totusi dupa 6 luni nu le-am mai luat si mi-a zis sa iau yasmin. problema a fost ca mi-a aparut din nou acneea. acuma nici nu stiu sincer ce sa mai fac. daca iau diane mi se curata tenul, dar revine problema minunatei balonari etc.

cory, balonarea nu prea e data de retentia de apa....si si eu cred ca trebuie sa vorbim despre minim 1 an....sincer as merge sa vorbesc cu un medic de planning inainte de a decide sa nu mai iau....ca sa vad si ce optiuni am sa rezolv efectele secundare deranjante.
alealexalexandracam asta e tratamentul potrivit...sfatul meu e sa lasi cititul pe net si sa mergi sa vorbesti cu un medic de planning despre ce ai citit pina acum si te-a ingrijorat si despre ce alte intrebari mai ai....sunt convinsa ca te va ajuta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#111 2010-04-16 17:28:18

cory26
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 6

Re: diane 35

doctoressa, multumesc de sfat. cred ca am sa merg cat mai curand la planning

Offline

 

#112 2010-04-17 15:58:52

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: diane 35

buna. puteti sa-mi spuneti si mie cum se schimba pilulele? am luat logest ff mult timp si la dermatolog mi-a prescris Diane 3 tocmai pentru ca logest nu ar fi bune pentru tenul meu. Eu am luat prima pilula Diane dupa 7 zile de pauza de la sf foliei Logest. Pe prospect am vazut ca nu ar tb sa se lase vre-o zi intre 2 folii de pilule combinate si ca in mod normal daca nu ai laut ac inainte se iau in prima zi de cliclu. Vreau sa stiu daca sunt protejata de la prima pilula sau de la a cata? plus ca de cand le-am luat pe astea nu mi se opreste spotting-ul si mai apar si firisoare mici de sange (ceea ce nu patisem cu logest).

Offline

 

#113 2010-04-17 18:12:56

alealexalexandra
New member
Inregistrat: 2010-04-15
Mesaje: 5

Re: diane 35

eu abia am inceput sa iau diane 35 si dupa 8 pastile le-am intrerupt. mi-au iesit o groaza de nebunii pe fata, iar sanii simteam ca imi explodeaza. sa nu mai zic ca numai nu mi se mai opreste menstruatia. majoritatea doctorilor care i-am consultat mi-au zis sa folosesc logest in loc de diane. in orice caz, consultandu-ma cu multe persoane am ajuns la concluzia ca diane 35 sunt printre cele mai scarboase anticonceptionale. in locul tau nu le-as lua. vezi poate ai alta alternativa smile

Offline

 

#114 2010-04-17 19:52:27

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: diane 35

andal_1 a scris:

buna. puteti sa-mi spuneti si mie cum se schimba pilulele? am luat logest ff mult timp si la dermatolog mi-a prescris Diane 3 tocmai pentru ca logest nu ar fi bune pentru tenul meu. Eu am luat prima pilula Diane dupa 7 zile de pauza de la sf foliei Logest. Pe prospect am vazut ca nu ar tb sa se lase vre-o zi intre 2 folii de pilule combinate si ca in mod normal daca nu ai laut ac inainte se iau in prima zi de cliclu. Vreau sa stiu daca sunt protejata de la prima pilula sau de la a cata? plus ca de cand le-am luat pe astea nu mi se opreste spotting-ul si mai apar si firisoare mici de sange (ceea ce nu patisem cu logest).

Daca le iei in mod normal, dupa cele 7 zile de pauza, esti protejata de la prima pastila, ca si cum ai fi continuat cu Logest

Cand schimbi pastilele cu acelasi tip de hormoni intre ele (ma refer la cele combinate, nu doar cu progesteron) ai 2 variante:

1. faci cele 7 zile de pauza, normal, intre folii, cum faceai si pana acum
2. nu mai faci pauza si unesti foliile.

Ambele variante sunt corect si mentin protectia smile

E normal sa ai spotting (poti avea si 3 luni), dat fiind faptul ca ai schimbat AC, deci poti sa linistita big_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.