homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diane 35-7


#115 2010-04-18 20:37:35

anig
New member
Inregistrat: 2010-04-03
Mesaje: 6

Re: diane 35

Buna fetelor. Am si o intrebare . E normal sa-ti fie rau de la diane 35 ? Eu le-am luat de luna aceasta si sunt la 2 pastila dar mi-e foarte rau( ameteli ,dureri de cap, stari de voma ) dupa ce le iau nici nu pot sa stau in picioare , am luat gluconat de calciu sa-mi revin putin. Iar pastilele nu le-am luat de capul meu ce mi-au fost prescrise de un medic endocrinolog.Nici nu stiu ce sa fac ,sa le iau in continuare sau sa renunt la ele .Astept o parere de la cineva care s-a confruntat cu aceeasi problema .

Offline

 



#116 2010-04-18 20:48:48

alealexalexandra
New member
Inregistrat: 2010-04-15
Mesaje: 5

Re: diane 35

si eu am luat luna asta, doar 8 pastile. asa cum scrie pe prospect, din prima zi de menstruatie. le-am oprit dupa 8 pastile pt ca nu mi se oprea menstruatia si tot asa aveam si eu stari, de voma, sanii mi s-au umflat foarte tare si pe picioare mi-au aparut mici vanatai de la vase de sange sparte(cele subtiri). abia acum incepe sa mi se opreasca sangerarea(dupa 2 zile fara diane 35) si sanii isi revin. am inteles ca sunt printre cele mai aiurea anticonceptionale. nu sunt doctor sa iti recomand altceva, dar este o gama larga de anticonceptionale pe piata noastra, iar daca acestea nu iti fac bine e normal sa-i spui medicului si sa iti schimbe medicatie. asa se procedeaza in orice tratament. chiar daca ti-a recomandat un medic diane 35, nu avea sa stie daca organismul ti-l va tolera. de aceea sunt medici...in cazul ca nu tolerezi tratamentul, intotdeauna exista alternativa. cel mai bine da-i un telefon eventual si spune-i. in orice caz, nu e nici o crima sa te opresti din luatul organismului, din contra, e mai bine sa nu le mai iei, ca asa iti innebunesti hormonii. nu le mai lua , iar cand dai de doctor ii spui. ca doar pt orice medicament se zice...daca nu il tolerezi, intrerupi administrarea lui si anunti medicul smile  fa ce e mai bine pentru tine. nu le mai lua daca nu iti tolereaza organismul si medicul iti va da ceva mai usor smile sanatate multa smile

Offline

 

#117 2010-04-18 21:21:52

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: diane 35

multumesc pentru raspuns AyraBlack.

Offline

 

#118 2010-04-18 21:30:23

anig
New member
Inregistrat: 2010-04-03
Mesaje: 6

Re: diane 35

Mersi  de raspuns alealexalexandra. M-am decis sa nu le mai iau. Sanatate multa  si tie. smile

Ultima oara a fost editat de anig (2010-04-18 21:31:43)

Offline

 

#119 2010-04-19 09:33:09

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

anig a scris:

Buna fetelor. Am si o intrebare . E normal sa-ti fie rau de la diane 35 ? Eu le-am luat de luna aceasta si sunt la 2 pastila dar mi-e foarte rau( ameteli ,dureri de cap, stari de voma ) dupa ce le iau nici nu pot sa stau in picioare , am luat gluconat de calciu sa-mi revin putin. Iar pastilele nu le-am luat de capul meu ce mi-au fost prescrise de un medic endocrinolog.Nici nu stiu ce sa fac ,sa le iau in continuare sau sa renunt la ele .Astept o parere de la cineva care s-a confruntat cu aceeasi problema .

alealexalexandra a scris:

si eu am luat luna asta, doar 8 pastile. asa cum scrie pe prospect, din prima zi de menstruatie. le-am oprit dupa 8 pastile pt ca nu mi se oprea menstruatia si tot asa aveam si eu stari, de voma, sanii mi s-au umflat foarte tare si pe picioare mi-au aparut mici vanatai de la vase de sange sparte(cele subtiri). abia acum incepe sa mi se opreasca sangerarea(dupa 2 zile fara diane 35) si sanii isi revin. am inteles ca sunt printre cele mai aiurea anticonceptionale. nu sunt doctor sa iti recomand altceva, dar este o gama larga de anticonceptionale pe piata noastra, iar daca acestea nu iti fac bine e normal sa-i spui medicului si sa iti schimbe medicatie. asa se procedeaza in orice tratament. chiar daca ti-a recomandat un medic diane 35, nu avea sa stie daca organismul ti-l va tolera. de aceea sunt medici...in cazul ca nu tolerezi tratamentul, intotdeauna exista alternativa. cel mai bine da-i un telefon eventual si spune-i. in orice caz, nu e nici o crima sa te opresti din luatul organismului, din contra, e mai bine sa nu le mai iei, ca asa iti innebunesti hormonii. nu le mai lua , iar cand dai de doctor ii spui. ca doar pt orice medicament se zice...daca nu il tolerezi, intrerupi administrarea lui si anunti medicul smile  fa ce e mai bine pentru tine. nu le mai lua daca nu iti tolereaza organismul si medicul iti va da ceva mai usor smile sanatate multa smile

Anig pentru ce afectiune ti-a dat endocrinologul Diane? E normal sa ai unele efecte secundare la inceputul tratamentului, insa daca acestea sunt puternice, este de preferat sa te intorci la medic si sa discuti cu el ce e de facut. Nu stiu daca intreruperea Dianelor iti va rezolva problema. Banuiesc ca ti-au fost prescrise pentru alte probleme si nu doar pentru contraceptie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2010-04-19 12:11:41

cory26
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 6

Re: diane 35

e cineva din cluj? imi puteti recomanda un cabinet de planning? ms smile

Offline

 

#121 2010-04-19 14:24:52

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: diane 35

ti-l recomand pe cel de pe fabricii de zahar nr. 11, dna dr Corina Corfariu

Offline

 

#122 2010-04-19 17:50:59

anig
New member
Inregistrat: 2010-04-03
Mesaje: 6

Re: diane 35

Diane 35 mi-au fost date ptr reglarea menstruatiei si am probleme cu parul(creste mai mult decat trebuie) si ca antibebe. Momentan nu pot ajunge sa vb cu endocrinologul , eu stau in Botosani iar analizele le-am facut in Iasi. Astazi am renuntat la ele si ma simt foarte bine, in schimb aseara pana nu am vomitat mi-a fost rau de nu puteam sa stau in picioare.

Offline

 

#123 2010-04-19 20:13:30

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Ceea ce spui tu, nu mi se par motive intemaiate sa ti se prescrie diane 35. Parerea mea este sa schimbi medicul si eventual sa faci niste dozari hormonale.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#124 2010-04-21 16:53:30

cory26
New member
Inregistrat: 2010-04-11
Mesaje: 6

Re: diane 35

camysh, ms ms big_smile

Offline

 

#125 2010-04-28 13:38:22

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: diane 35

Iau diane 35 d 2 luni,sambata am terminat a 2a folie si azi trebuia sa imi vina ciclul dar inca nu mia venit.ce se intampla?nu am uitat nici o pastila,am intarziat d cateva ori maxim 2 ore.ma gandesc ca nu pot fi insarcinata!Voi c credeti?


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#126 2010-04-28 13:40:41

syd
Sr. member
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 1404

Re: diane 35

pai de ce sa iti vina azi ciclul?mai ai timp,esti abia in a 4 zi de pauza

Offline

 

#127 2010-04-28 14:54:46

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

cinderela a scris:

Iau diane 35 d 2 luni,sambata am terminat a 2a folie si azi trebuia sa imi vina ciclul dar inca nu mia venit.ce se intampla?nu am uitat nici o pastila,am intarziat d cateva ori maxim 2 ore.ma gandesc ca nu pot fi insarcinata!Voi c credeti?

Menstra poate aparea in oricare din cele sapte zile de pauza. Nu ai de ce sa iti faci griji. Si chiar daca nu vine menstra (ceea ce se poate intampla in primele trei luni), daca ai luat pastilele corect, nu ai de ce sa iti faci griji.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#128 2010-04-29 22:19:45

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: diane 35

fetelor...e a 5-a zi de pauza...duminica incep folia noua...tot nu mi-a venit ciclu...incep sa imi fac griji:(((
ce se intampla?
dupa prima folie a fost totul k...inainte sa incep sa iau ac nu mi-a venit ciclul 2 luni:-<
sigur am luat pastilele corect...am intarziat 2 ore maxim...in loc de 10:30 le-am luat la 12:30 cel tarziu...sau hai fie 1...dar asta nu e o problema...sau da?chiar sunt foarte ingrijorata:((((((((


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#129 2010-04-29 22:29:01

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: diane 35

Daca nu ai intarziat cu vreo pilula mai mult de 12 ore, daca nu ai luat antibiotice sau daca nu ai cosumat grapefruit si ceai de sunatoare in cantitati mari chiar nu ai de ce sa-ti faci griji! O fi vreo dereglare...

Offline

 

#130 2010-04-29 22:36:10

cinderela
Hero member
De la: Oradea
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 2627

Re: diane 35

pai...algocalmin am baut pentru durerea de cap...e problema?
ceai de sunatoare nu beau de fel si grapfruit nu mananc niciodata

Ultima oara a fost editat de cinderela (2010-04-29 22:36:31)


'Cause I've got you to make me feel stronger /When the days are rough and an hour feels much longer /Yeah when I got you to make me feel better /When the nights are long they'll be easier together...hjartahjartahjarta...

Offline

 

#131 2010-04-30 10:25:10

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: diane 35

Nu e nici o problema. Menstra poate aparea in oricare din cele sapte zile de pauza.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#132 2010-04-30 10:56:30

alealexalexandra
New member
Inregistrat: 2010-04-15
Mesaje: 5

Re: diane 35

Am 21 de ani, prezint usoare forme de hirsutism,usor supraponderala. Am inceput sa iau pentru prima oara anticonceptionale, Diane 35. Le-am intrerupt dupa 8 zile deoarece sanii se umflasera foarte mult,ma dureau tare, imi aparusera usoare vanatai ca si cum s-ar fi spart vase de sange, iar menstruatia propriu zisa de 7 zile trecuse, dar imi ramasesera scurgeri rosii-maronii in continuare. Dupa cele 8 pastile administrate, le-am intrerupt deoarece simteam ca nu imi fac bine si imi iesisera si multe cosuri(eu fiind o persoana care nu am avut niciodata probleme de aceasta natura). De pe 15 aprilie nu am mai luat pastile, dar micile scurgeri mi-au continuat(le aveam inclusiv pe 22aprilie, data la care mi s-a racoltat sange pentru analizele hormonale). Momentan(30aprilie) nu mai am nici un fel de sangerare de aprox. o saptamana si se pare ca au disparut toate simptomele suparatoare din timpul ''tratamentului". Va rog sa imi spuneti o parere in ceea ce priveste rezultatul analizelor si poate imi puteti recomanda un anume tip de anticonceptionale,deoarece doresc sa adoptez aceasta metoda contraceptiva. Rezultatul analizelor:
Glicemie: 86mg/dL
Proteine totale: 7.76g/dL
Magneziu 1.80mg/dL
Sideremie(Fier seric) 24ug/dL
Calciu total 9.40mg/dL
Calciu ionic 3.9mg/dL
Estradiol 146.4pmoI/L
LH 8.39mUI/mL
Prolactina 110.9uUI/mL
Progesteron 2.09nmoI/L
Astept raspunsul dumneasvoastra si multumesc pentru intlegere.

Offline

 

#133 2010-04-30 12:01:02

chocolate4ever
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-03-29
Mesaje: 126

Re: diane 35

buna!am si eu o mica nelamurire desi cred ca stiu raspunsul dar vreau sa fiu super sigura si stiu ca mi se raspunde pe forumul asta! Iau diane35.Aseara cand am luat pastila de JOI realizasem ca pe cea de MIERCURI nu o luasem insa o luasem pe ULTIMA DIN FOLIE in locul ei(ca incepusem folia duminica si in sensul celalalt era sambata ,am luat-o in graba pe aceasta in loc de miercuri)!Aseara am luat linistita pastila de JOI si voi lua in continuare pana voi ajunge la ultima pastila cea de SAMABATA (pe care am luat-o in locul celei de MIERCURI) si abia atunci o voi lua pe cea de MIERCURI.Stiu ca nu e nici o problema ca zilele din saptamana sunt doar pt ajutor ca in esenta pastilele au aceeasi compozitie!e in regula?sunt protejata, nu?smile

PLEASE SOMEONE!AM NEVOIE DE O CONFIRMARE!  rodnar

Ultima oara a fost editat de chocolate4ever (2010-04-30 12:10:00)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.