homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dermatocosmeticele


#1 2009-08-19 00:14:20

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

dermatocosmeticele

buna seara..am tot auzit in ultima vreme numai pareri bune despre dermatocosmetice, am incercat si eu cateva produse crema pt ten gras si apa termala de la Ivatherm, gel de fata si crema pt ten gras de la Iwostin.. eu am un ten cu probleme: acnee, puncte negre, se ingrasa f repede.... sunt decisa sa renunt la cosmetice si sa trec pe dermatocosmetice..
totodata as vrea sa aflu mai multe pareri a persoanelor care au folosit/folosesc dermatocosmetice sa ne impartaseasca din experientele lor...


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 



#2 2009-08-19 00:39:26

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

eu am folosit cam tot ce era pe la ivatherm si vichy..si sincer,nu mi-au facut nimic. mentionez ca am avut forma grava de acnee,si inca am probleme from time to time. mie mi se par ca oricare alte produse. ba chiar mai mult, mult-laudata crema de la vichy - normaderm - mi s-a parut o tampenie. imi facea pete pe fata,cosurile mi se inroseau si mai rau,si imi dadea un aspect cu 10 ani mai batran... la polul opus,o banala crema de la garnier - pure A - face minuni pentru mine.

Offline

 

#3 2009-08-19 01:21:18

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: dermatocosmeticele

am auzit si eu multe opinii anti vichy in ceea ce priveste produsele pe care le au pt tenul gras...insa am citit pareri pro la roche posay ,bioderma, avene, ivatherm.. in ceea ce priveste vichy-ul am folosit si eu normaderm (am primit o mostra la o revista si nu mi-a placut) si fdt normatein tot vichy si park eram data cu faina pe fata, si combinatia normaderm si normteint a fost catastrofala aveam un ten uscat, ma stragea pielea, si park eram varuita sau data cu faina..dezastruos..
nu toate dermatocosmeticele sunt ca vichy...multe din ele sunt f bune, insa trebuie sa le gasesti pe cele bune pt tn...sunt recomandate pt ten acneic pt k sunt non-comendogene...
totodata am citit k solutia micelara de la Bioderma si park cea de la La roche posay sunt f bune, insa nu sunt lamurita in privinta faptului ca atunci cand o folosesti este si demachiant si tonic, si chiar nu mai trebuie sa te speli pe fata??..a incercat cineva soluatia micelara?


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

#4 2009-08-19 01:28:44

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

ah,eu n-am putut niciodata sa pun machiaj peste normaderm... machiajul avea o textura funny din cauza ei,si crema iesea din piele or something,ca ma trezeam cu ea pe mana. fondul de ten n-a fost chiar rau,dar nici cea mai deschisa nuanta nu era destul de deschisa pentru mine,si dupa un timp consistenta mi se parea un pic prea densa. deci mi-am bagat ceva in tot ce inseamna vichy...

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-08-19 01:29:56)

Offline

 

#5 2009-08-19 01:37:51

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: dermatocosmeticele

eu m-am machiat dupa c am aplicat fdt de la vichy, desi ma dadusem inainte cu o crema hidratanta avem o fata de imi venea sa plang..park eram mai batrana cu 5 ani , poate chiar mai mult..
ma bate gandul sa -mi iau fdt de la la roche posay sa vedem asta ce rezultate miraculoase are...acu am infaillible sunt destul de multumita de el, tenul mi se ingrasa mai greu, nu mai are aspectul ala de park is data cu ulei..
btw in privinta acneei trebuie tratata cauza si nu efectele...dereglarile hormonale, chisturi ovariene, carente de zinc pot fi posibile cauze ale acesteia...
as vrea sa merg la un dermatolog, da unu care sa fie serios, sa isi dea interesu poate ii da de cap acneei mele antipatice..


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-08-19 01:42:16

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

did that smile am avut muuuuulte chisturi. urate si agresive... mi-au facut fata sa arate ca o pizza. literally. si dupa ce m-am bombardat cu ac,si pastile,si antibiotice 2 ani de zile,si le-am facut vanzari tuturor firmelor de produse cosmetice si dermatocosmetice,mi-a mai trecut...acu' nu am decat cateva semne usoare,si un cos-doua inainte de ciclu smile ca fond de ten folosesc accord parfait lichid smile e cel mai bun pe care l-am avut..si am incercat toate fondurile de ten de la : vichy,maybelline,rimmel,astor,l'oreal smile

Offline

 

#7 2009-08-19 09:19:41

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: dermatocosmeticele

eu tin sa va contrazic cu normadermul de la vichy smile cel putin pt tenul meu mixt e super buna. inainte am folosit si eu de la garnier de la bioten si tot imi mai apareau cosuri...cate unul naspa sub piele si chiar in frunte. nu am ten acneic insa ma deranjau cand apareau alea si stateam cu semn in frunte. si cu ajutorul unei promotii la care mi s-au dat cateva pliculete de crema normaderm m-am hotarat sa cumpar si crema. nu am mai avut probleme cu nici un cos de atunci ca ma dadeam zilnic. acum insa.. nu m-am mai dat de vreo 2 saptamani cu ea, mi-era lene big_smile iar mi-a apaut un cos din ala naspa sub piele intr-o parte a fruntii. am zis ca de acu nu o mai las...si sper sa treaca mai rpd cosul.
  eu mai foloseam fond de ten peste crema si nu aveam probleme, la fel si fard de pleoape am folosit si a rezistat super, plus ca imi lasa tenul moale. precizez inca o data ca eu am ten mixt


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#8 2009-08-19 09:30:26

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: dermatocosmeticele

Fetelor, daca aveti probleme cu acneea mergeti intai la dematolog. Acesta va va recomanda intai un tratament si apoi, in functie de forma de acnee, va va spune si ce dermocosmetice sa folositi. Intr-adevar, dermocosmeticele sunt mult mai bune decat cosmeticele in sine, dar doar un medic va stii ce vi se potriveste exact. Ele sunt facute de cosmeticieni in colaborare cu medici dermatologi.

Cremele de fata dermocosmetice nu sunt deloc baze de machiaj, de aceea v-a iesit asa machiajul. Cand luati o crema, uitati-va pe spate, trebuie sa scrie daca poate fi folosita ca baza de machiaj, daca nu, aplicati peste crema o baza simpla de machiaj.

Sper ca nu v-au deranjat sfaturile mele, vorbesc in cunostinta de cauza smile

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2009-08-19 09:31:27)

Offline

 

#9 2009-08-19 10:59:49

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: dermatocosmeticele

Eu sunt foarte multumita de dermatocosmetice (mai putin vichy), mie tenul imi arata relativ bine cand le folosesc, daca folosesc produse din comert, indiferent de marca, ma umplu de cosuri...eu oricum am probleme cu tenul...
Cel mai bine m-am impacat cu Bioderma (ABCderm apa - nu se mai gaseste, acum am solutie micelara SensiBio si deocamdata e foarte ok), solutia micelara de la Merck  - foarte buna, fond de ten Toleriane de la La Roche Posay, Acnomega 200 - crema pentru acnee. Toate astea le-am achizitionat in urma vizitei la dermatolog.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#10 2009-08-19 12:06:31

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: dermatocosmeticele

da , intr-adevar doar dermatologul iti poate recomanda dermatocosmeticele  potrivite tenului tau, insa greu gasesti acel dermatolog... de regula fiecare medic dermatolog are contract cu o firma si fiecare pacient care vine ii recomanda cv din gama respectiva potrivit tipul de ten si probl pe care le are...probl asta au intalnit-o multe pers... asa f bn pot sa ma uit si eu p internet si vad ceva pt c probl am eu si testez.. dak am reactii adverse renunt.. normal dermatologul ar trebui sa-ti faca niste investigatii si apoi sa-ti faca recomandarile necesare, insa de multe ori nu se intampla asa...


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

#11 2009-08-19 13:55:21

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

pe mine dermatologul m-a umplut de retete pline de vichy si ivatherm. mai ales ivatherm... si am zis ce apa de ploaie au fost pentru mine... si m-a tarat prin toata gama de produse,nu m-a tinut doar pe cateva constante... cred ca nu exista chestie de la ivatherm pe care sa nu o fi folosit...si rezultatul mereu a fost acelasi,adica nul. tongue  machiajul iesea prost si dupa cremele de la ivatherm...si alea se laudau "este o foarte buna baza de machiaj". acum fiecare tip de piele reactioneaza diferit... eu poate sunt un caz mai special... la mine si organismul a reactionat greu si dupa multe incercari cand a fost vorba sa-mi tratez problemele hormonale. tongue

Offline

 

#12 2009-08-19 14:03:49

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: dermatocosmeticele

Shine, tu la cosmetica mergi?


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#13 2009-08-19 14:11:24

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

da. mai bine spus,mergeam... am fost cateva luni la rand. vreo 7-8. tipa ma storcea de toate cele,imi facea ce trebuia,stateam 3 zile cu toata fata umflata,si dupa alea 3 zile observam ca locurile unde a stors sunt inca inflamate,si stateau asa bine mersi... si am zis pas,ca fata mea nu arata in asa hal cand ma ocupam de ea singurica acasa. hmm  dar oricum,acum nu mai am nici pe departe problemele pe care le aveam smile (datorita ac si antibioticelor luate 2 ani. ) ceva mai rau e inainte de ciclu..atunci se mai pune problema de cosuri. in rest,am semne.. pete mai multicele si rozalii care constrasteaza cu pielea mea alba. ma ocup de ele,s-au mai estompat,dar inca nu de tot tongue

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-08-19 14:12:20)

Offline

 

#14 2009-08-19 14:26:05

Joy'n'Happiness
Full member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 556

Re: dermatocosmeticele

din cate am stiu pt a scapa de urmele lasate de cosuri poti apela la peeling chimic...


Un vrai homme ne séduit pas plusieurs femmes en même temps mais plusieurs fois la même. - Meilleures Pages
When your ex says "you will never find anyone like me" and you reply "God I sure hope not.

Offline

 

#15 2009-08-19 14:30:06

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

da,mi s-a recomandat... dar m-am informat,si am citit ca se poate ca semnele sa se accentueze dupa aceea,la fel de bine cum se poate sa dispara...si nu e un risc pe care sunt dispusa sa mi-l asum. am o crema care cica face minuni... si nu pot contrazice,mie chiar mi-a facut minuni in astea 2 luni de cand o folosesc... deocamdata sunt multumita. tongue

Offline

 

#16 2009-08-19 14:32:02

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: dermatocosmeticele

ahamz... pai in cazul asta cred ca ai dat peste o tanti mai... violenta, asa... big_smile in mod normal, facut cum trebuie, tratamentul facial n-are voie sa lase urme, rani sau zgarieturi si in niciun caz nu stai cu fata umflata nu-stiu-cat timp.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#17 2009-08-19 14:37:11

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

cum spuneam,poate-s eu mai speciala... niciodata dupa ce m-am stors - eu,sau cosmeticiana - nu am ramas cu pielea ok... cum storc ceva,cum se umfla... am un ten care face multe figuri hmm

Offline

 

#18 2009-08-19 14:45:44

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: dermatocosmeticele

ShineOfBlood a scris:

da,mi s-a recomandat... dar m-am informat,si am citit ca se poate ca semnele sa se accentueze dupa aceea,la fel de bine cum se poate sa dispara...si nu e un risc pe care sunt dispusa sa mi-l asum. am o crema care cica face minuni... si nu pot contrazice,mie chiar mi-a facut minuni in astea 2 luni de cand o folosesc... deocamdata sunt multumita. tongue

ce crema ai folosit pentru atenuarea urmelor ramase?
peeling chimic ar trebui sa fac si eu, dar inca sovai...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#19 2009-08-19 14:55:33

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: dermatocosmeticele

ai auzit vreodata de crema de la teleshopping numita celltone? maica-mii i se pusese pata pe ea,ca sigur face bine..eu eram sceptica. intr-o zi m-am trezit cu ea acasa,cadou de la maica-mea. mare mi-a fost mirarea cand semnele chiar au inceput sa se diminueze. smile poti sa incerci daca vrei tongue pentru mine functioneaza foarte bine

Ultima oara a fost editat de ShineOfBlood (2009-08-19 14:56:16)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.