homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Totul despre epiziotomie


#1 2009-10-07 11:31:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

totul despre epiziotomie

mda... se cheama ca m-a mancat in c*r. abia ma obisnuisem psihic cu ideea de epiziotomie cand m-a pus naiba sa ma uit pe net la filme cu nasteri. si nu am putut sa nu observ DIFERENTA intre nasterea naturala cu sau fara epiziotomie. diferente care se regasesc si in comentariile celorlalti care au vizionat filmele.

dupa care m-a mancat in continuare si am cautat articole despre epiziotomie. de ce oare in toate scrie ca NU trebuie sa reprezinte o procedura de rutina si ca NU trebuie facuta decat in situatie de urgenta medicala, clar definita?

de ce oare sunt pagini intregi pe forumuri cu femei care se plang de efectele ei adverse?

eu, dupa ce am vazut si citit... am ajuns la concluzia ca voi discuta cu medicul meu sapt asta... sa aflu si parerea ei... si, pe cat posibil (adica in limitele de siguranta pt bebe), am sa o refuz.

va pun si voua o selectie big_smile in cazul in care vreti sa visati urat la noapte......

articole:

http://www.copilul.ro/Epiziotomia-a1947.html
http://www.copilul.ro/Totul_despre_epiz … a2067.html
http://www.nou-nascuti.ro/nasterea.html?id=93

forum (90% se plang de probleme... coasere mai dureroasa ca nasterea in sine, desfacerea operatiei, infectii, incontinenta anala, pb sexuale etc) sad

http://forum.7p.ro/Epiziotomia.aspx?g=posts&t=472
aici tot un forum.... o mamica de care imi place, se plange de ceea ce m-as plange si eu: ca aleg altii pt tine! http://www.parinti.com/modules.php?name … amp;t=1417

si ciresica de pe tort... niste filmulete big_smile

avem aici o nastere care mie mi-a placut la nebuniiiiiieee... o nastere acasa... NIMENI nu s-a atins de femeie, toata lumea doar o incuraja, ea si-a facut treaba singurica si in ritmul ei.... expulzia a durat 11 minute (cat are filmuletul), iar bebe a iesit incetisor, dar sigur. mamica s-a odihnit cand a simtit nevoia si a impins cand si cat a simtit nevoia... si NU S-A RUPT DELOC. pe aceeasi tema, daca dati un seach dupa "home birth" sau chestii similare.... gasiti o gramada de nasteri care chiar ARATA BINE big_smile



versus scenariul de mai sus.... cam asa se desfasoara nasterile cu epiziotomie din spitale.... fraaate, nici n-a apucat motzul capului sa se vada, ca cineva tre sa bage foarfeca in pasarica sad





aici nici nu apucase sa se vada capul copilului k lumea....



astea 2 is cele mai horror, arata cusatura si adancimea taieturii, toti s-au speriat cand le-au vazut  sad



mai erau... astea sunt primele pe care le-am prins, dar cred ca ajung pt a ne face o idee big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2 2009-10-07 12:39:49

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: totul despre epiziotomie

vaaaai,chiar ca te-a mancat in c*r rotfl ;nu m-am uitat pe filmulete,ca poate o sa vreau sa fac si al doilea bebe,si vreau sa raman cu impresia pe care mi-a lasat-o prima nastere.Dar ai vorbit cu cineva care nu are epiziotomie,si s-a facut franjuri?E drept,sunt si cazuri cand tesuturile sunt destul de elastice si permit copilului sa treaca,dar sunt foarte putine; eu nu m-as baza pe noroc.Mai bine o taietura decat o ruptura in 5 directii.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#3 2009-10-07 12:47:10

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: totul despre epiziotomie

cunosc o singura persoana care a nascut natural fara (care a avut norocul sa nu nasca in romania, unde se face din oficiu sad ).... a zis ca a fost ok....

pai tocma asta e... se pare ca ruptura in 5 directii se dovedeste a fi mai buna decat taietura lor.... asta tot concluzia UNOR MEDICI e.........


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2009-10-07 13:07:55

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: totul despre epiziotomie

nu se face din oficiu tuturor,eu cunosc 3 persoane carora nu li s-a facut:fina mea nu a avut nicio ruptura,o prietena s-a rupt de tot,pana la anus(dar nu cred ca a afectat-o prea tare,ca dupa 11 luni a mai nascut o data),si sora mea,care a avut probleme la a doua nastere,din cauza cusaturilor de la prima nastere,cand se rupsese rau.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#5 2009-10-07 13:09:27

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: totul despre epiziotomie

eu nu le-am putut vedea pe toate ca trebuie sa imi fac cont, dar un filmulet tot l-am vazut si zic asa...o sa fac cezariana clar, poate ca e recuperarea mai grea, dar nu vreau sa am spaime tot restul vietii, sa ma tem sa fac sex ca vb aia...m-au taiat pe jos si alte minuni!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-10-07 13:23:13

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: totul despre epiziotomie

rozik a scris:

nu se face din oficiu tuturor,eu cunosc 3 persoane carora nu li s-a facut:fina mea nu a avut nicio ruptura,o prietena s-a rupt de tot,pana la anus(dar nu cred ca a afectat-o prea tare,ca dupa 11 luni a mai nascut o data),si sora mea,care a avut probleme la a doua nastere,din cauza cusaturilor de la prima nastere,cand se rupsese rau.

incurajator big_smile

a, da? n-am stiut ca cer cont... eu il aveam mai demult si m-am logat automat...

Ultima oara a fost editat de katami (2009-10-07 13:29:24)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#7 2009-10-07 14:52:42

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: totul despre epiziotomie

Foooarte tare, kata ! Cautam de mult sa vad asa ceva ! Nu ca ar fi vreo priveiste ... dar eram curioasa.


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#8 2009-10-07 15:05:24

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: totul despre epiziotomie

Vai de capul meu... lesin aici.... cel putin ala unde au taiat-o pana la anus... imi provoaca asa o stare de moleseala


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#9 2009-10-07 15:06:40

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: totul despre epiziotomie

mai,mie mi se pare ca o coase in interior,nu exterior...
eu am fost taiata,dar am fost cusuta exterior si m-a cusut chiar frumos si daca imi mai duc aminte,m-a taiat de la intrarea in vagin(ca sa zic asa) si pana la intrarea in anus...decicam 5 cm sau un pic mai mult,nu cred ca am avut mai mult de 6 copci,firele nu erau din acelea care se topesc singure,deci am fost sa-mi scoata si firele,nu am ramas cu urme,cu probleme.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#10 2009-10-07 15:09:12

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: totul despre epiziotomie

Ce sa mai coase, nu vezi ca si pe interior e varza, dar si pe afara... iuta-te la taietura ca e pana la anus... vai, saraca femeie!!!!!!!  va


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#11 2009-10-07 15:16:35

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: totul despre epiziotomie

anne85 a scris:

Foooarte tare, kata ! Cautam de mult sa vad asa ceva ! Nu ca ar fi vreo priveiste ... dar eram curioasa.

big_smile si eu... dar stii vorba aia, "curiosity killed the cat" big_smile eu cam asa ma simt acu.... lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#12 2009-10-07 19:16:43

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: totul despre epiziotomie

nu stiu daca as fi avut curaj sa nasc ca tipa din primul filmulet fara sa il ajute nimeni pe bebe...exact cand e intre oase tre sa te misti repede pt ca nu ii convine. statea saracu ca o placinta...si iaca va afceti griji ca in spital sunt gandaci, etc. da' flacaii aia din film imbracati ca pe strada si probabil aveau si bocancii in picioare? big_smile mda...interesant si bravo lor. eu as fi preferat natural fara epidurala da' macar un medic ceva rotfl

ilinca poti vb cu holicov despre epiziotomie ca nu o vrei. am vazut-o nascand si fara sa taie. oricum...ai si tu o grija si o scormonesti frateeee...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#13 2009-10-07 20:21:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: totul despre epiziotomie

o'hara a scris:

nu stiu daca as fi avut curaj sa nasc ca tipa din primul filmulet fara sa il ajute nimeni pe bebe...exact cand e intre oase tre sa te misti repede pt ca nu ii convine. statea saracu ca o placinta...si iaca va afceti griji ca in spital sunt gandaci, etc. da' flacaii aia din film imbracati ca pe strada si probabil aveau si bocancii in picioare? big_smile mda...interesant si bravo lor. eu as fi preferat natural fara epidurala da' macar un medic ceva rotfl

ilinca poti vb cu holicov despre epiziotomie ca nu o vrei. am vazut-o nascand si fara sa taie. oricum...ai si tu o grija si o scormonesti frateeee...

rotfl rotfl sa stii ca si eu am remarcat tzoalele alora, dar am zis ca sunt eu paranoica rotfl

daaa? face si faraaa? mi-ai inseninat ziua... ca maine trecem pe la ea la sedinta foto.... cred ca o sa fac cumva sa aduc vorba, fara sa fiu prea insistenta (cum is aci, cu voi big_smile )

nici eu n-as avea curajul sa nasc acasa... mi-ar fi frica de o eventuala complicatie care sa necesite cezariana... sau alte interventii care sa depaseasca ce tine de competentele unei moase. nu mi-as putea ierta daca, din cauza "fluturasilor" mei, ceva ar merge prost. sotul tot imi zice sa incerc acasa, dar............ n-am curajul.

pai nah rodnar am si eu O PASARICA... si la propriu, si la figurat rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#14 2009-10-07 20:56:32

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: totul despre epiziotomie

Si eu vreau fara epi rodnar


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#15 2009-10-07 21:10:12

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: totul despre epiziotomie

eu nu mai vreau sa nasc lol
glumesc...abia ast un bebe hjarta


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#16 2009-10-08 03:52:06

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: totul despre epiziotomie

Katami chiar ca te-a mancat lol. Fata draga eram terorizata de procedura asta si de epidurala si acum am mai si citit parte din articolele recomandate de tine (la filme nu ma uit ca ma apuca rau...). Dumnezeu cu mila! Eu sper sa nu avem nevoie, dar nu depinde de noi. Am mai auzit "barfe" pe ici-colo ca este bine de facut niste exercitii in ultima luna de sarcina (Kegel) dar o sa intreb doctorita ca nu cumva sa fac ceva rau, sa mai provoc ceva contractii sau mai stiu eu ce.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#17 2009-10-08 10:01:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: totul despre epiziotomie

nu fac rau alea deloc... si eu mi-am facut program in acest sens... sa vad cat o sa am rabdare sa ma apuc de el. fa-le... alea n-au ce rau sa faca!!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#18 2009-10-08 11:16:49

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: totul despre epiziotomie

Kegel nu face rau, face bine ! Din toate punctele de vedere ... chicot
Kata, ai ajuns sa numeri mai mult de 10 ? Ca eu nu ... sad
Nu cred ca le fac prea corect daca nu am reusit sa trec de 10 la 4 luni jumate ' ! lol

Ultima oara a fost editat de anne85 (2009-10-08 11:17:07)


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

#19 2009-10-08 13:53:26

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: totul despre epiziotomie

http://forum.anticonceptionale.ro/t7511 … Kegel.html uite aici un topic despre ele, in care explica f fain  ce tipuri exista. daca e vorba de tipul 2 (alea rapide), fac si 50... dintr-alea cu retentie nici mie nu-mi ies decat cateva rodnar oricum... la alea ma omoara chestia cu numaratul secundelor pe retentie... n-am rabdare, frate lol de aia nu ma pot tine de ele k lumea big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.