homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-29


#533 2013-11-13 16:40:11

mihaela485
Full member
Inregistrat: 2012-05-06
Mesaje: 170

Re: rana pe col 2

la examenul de secretie am:
epitelii relativ frecvente
leucocite rare
flora grad III cu coci gram + candida albicans absent
trichomonas vaginalis absent
neisseria diplococ absent
gardnerella vaginalis absent

si am mai facut si chlamidia - negativ

Sunt ok, nu?

Offline

 



#534 2013-11-13 16:45:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col 2

cocii astia apar si aici, de asta ziceam sa vezi ce sunt

Offline

 

#535 2014-02-18 10:59:34

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Buna! vad ca e ceva timp de cand nu a mai postat nimeni aici, insa indraznesc sa va cer ajutorul, am o problema, o rana pe col, descoperita ieri, am facut PAP si analiza secretie, dar rezultatele le voi avea abia pe 10 martie...deci cam peste 3 saptamani. Problema mea este ca am nimerit la o doamna doctor foarte dezinteresata, ca sa nu folosesc un cuvant prea urat...in afara de faptul ca nu s-a interesat absolut deloc de istoricul meu medical nici nu mi-a facut vreo recomandare, analizele respective le cerusem eu inainte ca ea sa imi faca acel control prin care a descoperit rana, nu mi-a oferit niciun fel de informatie, m-a lasat asa cu ochii in soare aproape ca m-a dat afara din cabinet,nici macar nu stiu daca e mare sau mica acea rana, tot ce stiu acum stiu de pe net...intrebarea mea este ce as putea sa fac intre timp, cat astept sa imi vina rezultatele la analize?Am citit tot felul de recomandari de ceaiuri sau remedii naturiste, dar nu as vrea sa imi agravez singura situatia. Am incercat eu sa imi dau seama de ce am aceasta rana, dar nu pot sa spun decat ca folosesc si anticonceptionale si tampoane interne si cred ca am si o infectie pt ca de fapt din cauza asta am si mers la medic, din cate am inteles oricare dintre ele ar putea fi cauza acelei rani. Nu as vrea sa fac cauterizare, dar pana nu am analizele gata nici nu stiu incotro sa o iau...stiu doar ca nu mai calc in cabinetul ala si o sa merg cu rezultatele la alt medic...va rog sa ma ajutati, multumesc

Offline

 

#536 2014-02-18 11:18:22

Blue33
New member
Inregistrat: 2014-01-16
Mesaje: 29

Re: rana pe col 2

Dutchess...eu zic sa astepti rezultatele, apoi cauti un medic bun si te duci cu ele acolo.Si eu sunt in asteptare,cu rezultatele.ce pot sa fac?deocamdata nimic... am norocul ca doctorita mea se comporta foarte frumos si am incredere in ea
Multa sanatate si incearca sa stai mai bine cu moralul, o sa fie bine..ai sa vezi!

Offline

 

#537 2014-02-18 11:36:21

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Multumesc pt raspuns,

Pai incerc sa imi zic si eu ca totul va fi bine, dar cand dai peste un medic de genul care este tottal dezinteresat si vrea doar sa iti ia banii nu prea mai esti asa optimist... astept si eu rezultatele, dar vad ca mai toate fetele de pe aici au primit ceva tratament inainte sa aiba rezultatele pap, iar pe mine m-a lasat asa fara niciun raspuns, am inteles ca in cazurile astea ar trebui facuta o colposcopie, mi-e nici macar nu mi-a mentionat-o, nu mai zic ca mi-a facut pap in mediu uscat si din ce am mai citit ar fi trebuit in mediu lichid, sper sa fie totusi ok si cu cel pe care l-am facut, sa nu mi-l fi facut si sa nu fie suficient sau ceva de genul... aveam si eu o doctorita la care am fost si m-a ajutat foarte mult dupa o experienta foarte neplacuta cu un alt medic, dar nu mai lucreaza in unitatea in care am fost eu atunci si nu am mai dat de ea side atunci dau numai peste d'astia care in timp ce ma intreaba pe mine una alta vorbesc la telefon...asa consultatie nu mi se pare normala sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2014-02-18 11:44:11

Blue33
New member
Inregistrat: 2014-01-16
Mesaje: 29

Re: rana pe col 2

Nu stiu de unde esti...dar cauta pe net, pe forumuri medici buni ginecologi din localitatea ta, eventual intreaba-ti prietenele unde merg. Eu stiu ca daca nu-ti iese bine testul Babes Papanicolau trebuie sa faci colposcopie...cel putin eu vorbesc din experienta mea recenta. Ai rabdare sa vezi ce rezultate iti ies...eu asa zic, apoi vei lua cele mai bune decizii.Nu te mai stresa..ca iti faci rau singura.
Mie imi trimit probele la Micomi in Bucuresti, sunt din Brasov

Ultima oara a fost editat de Blue33 (2014-02-18 11:46:48)

Offline

 

#539 2014-02-18 12:18:52

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Sunt din bucuresti, am cautat aici pe forum niste medici ginecologi buni, am gasit cate ceva o sa astept sa imi iasa rezultatele si apoi vad ce fac...acum m-am mai linistit ca m-am mai informat, dar initial, daca nu mi-a explicat nimic doctora in cabinet, cum am iesit am scos telefonul si am cautat pe google, doar ce am scris rana col si mi-a aparut cancer peste tot, iti dai seama ca m-a luat cu ameteli...ah, si inca o intrebare, ar fi bine sa intrerup contactul sexual in perioada asta cat astept rezultatele?

Offline

 

#540 2014-02-18 16:15:54

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: rana pe col 2

Dutchess cel mai bine este sa gasesti un medic in care sa ai incredere si care sa-si dea interesul. Eu din cauza medicilor (si a mea) am stat cu o  candidoza 2 ani... asta pt ca eu nu stiam si nici ei nu-mi ziceau ca trebuie tratament dupa antifungigrama. M-au indopat (si partenerul) cu fel si fel de ovule si pastile si fara rezultat. Acum in sfarsit am gasit pe cine trebuie sper.. Imi place cum se ocupa de mine. Am tratat in decembrie candidoza si dupa ce am refacut flora (am incercat sa o refac, de fapt) , mi-a reaparut. Acum iar fac tratatment. Doctorita mi-a zis ca trece mai greu pt ca am stat cu ea acolo. Si mi-a facut si o rana care s-a mai retras intre timp. Daca nu se retrage de tot, dupa ce trece candidoza o sa o cauterizeze. Asa e cel mai sigur si cel mai bine! Si eu am fost terminatat psihic, sunt si acum putin, dar incerc sa cred ca exista un Dumnezeu si pt mine! Fa la fel si te vei simti mai bine! Sanantate multa si tie si mie si la toata lumea! Sa scapam odata de blestemata asta de Candidoza!!!!!

Offline

 

#541 2014-02-18 19:39:33

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Ce sa mai zic? Pe mine m-a deprimat femeia asta, nu stiu cum poate sa se numeasca medic, pana la urma daca ai o boala conplicata, dar medicul iti e alaturi si iti explica asa incat sa intelegi si tu prin ce treci pt ca orice boala e greu de trecut cu vederea, dara daca isi bate joc si de tine ca om si de faptul ca dai niste bani ca sa fii acolo in cabinet ce incredere sa mai ai? Eu in doctora asta nu as mai avea incredere sa imi trateze nici macar un cos...sper sa se rezolve problemele noastre si sa nu mai dam peste medici d'astia...sanatate!

Offline

 

#542 2014-02-18 21:23:12

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: rana pe col 2

si eu am dat peste una la fel. Dr Carauleanu de la arcadia...Vaii renumita si numai complimente. Dadeam de fiecare data cate 250 la consultatii, avea preturi f mari... si ma tratat ca si cum am venit sa cersesc. Nu am mai mers la ea ca nici buzunarul nu-mi permitea si ma lasa rece atitudinea ei. Eu nu o vad un medic bun.

Offline

 

#543 2014-02-18 22:16:12

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Eu am patit asta la dr kakori donata la anima...eu nu inteleg de ce unii oameni se fac medici cand e clar ca nu stiu sa comunice, sa se faca cercetatori, biologi ceva unde nu trebuie sa aiba contact cu pacientii daca nu suporta asta sad cat despre problema mea, am auzit tot felul de variante despre cauterizare, cum ca nu e ok, ca poti avea probleme cu sarcina, iar asta e ultimul lucru prin care vreau sa trec, as prefera sa trec printr-o suta de boli numai sa nu am dificultati in a ramane insarcinata. Cat de grava e cauterizarea asta pana la urma? Sau care e cea mai buna varianta daca se ajunge la interventie chirurgicala? Multumesc pt raspunsuri!

Offline

 

#544 2014-02-18 23:02:51

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: rana pe col 2

eu am 24 de ani si nu am copii, clar ca vreau si eu copii, dar stiu si eu ca poate duce la probleme, dar mai degraba poti sa nu mai faci copii daca stai cu rana acolo. Doamne fereste se extinde si duce la alte complicatii. Am citit despre multe femei care au facut cauterizare si au avut copii. Nu cred ca are nici o treaba.

Offline

 

#545 2014-02-19 10:41:46

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Asa am auzit si eu, dar am auzit si altele cum ca nu e ok cautrizarea asta...in fine, nu ma mai stresez momentan, astept sa imi vina rezultatele si am sa vad atunci ce si cum

Offline

 

#546 2014-03-03 11:04:09

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

Buna,

Mai am de asteptat cateva zile rezultatul pt PAP, dar am rezultatul examenului de secretie care zice asa:

SECRETIE VAGINALA: Examen microscopic
CELULE EPITELIALE: = Relativ frecvente -
LEUCOCITE: = Frecvente -
TRICHOMONAS VAGINALIS: = Nu se observa - Nu se observa
LEVURI: = Nu se observa - Nu se observa
FLORA:
predomina bacili Gram negativi incurbati Mobiluncus like;
relativ frecventa flora lactobacilara;
rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.
SECRETIE VAGINALA: Cultura si identificare bacterii
Identificare bacterii
Flora fara semnificatie patogena
Flora fara semnificatie patogena (in conditii de aerobioza)


Poate cineva sa imi spuna cam ce inseamna asta, programare la medic am abia dupa ce iese si PAP sad multumesc anticipat!

Offline

 

#547 2014-03-10 19:27:57

nefertari
Membru
Inregistrat: 2014-03-10
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

buna dutchess. aceeasi interpretare o am si eu .numai ca eu am rara flora lactobacilara,leucocite relativ frecvente..

Offline

 

#548 2014-03-13 16:24:27

dutchess
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2014-02-18
Mesaje: 9

Re: rana pe col 2

buna, nefertari, ai apucat sa mergi la medic? ai vreo interpreatare a rezultatului?  eu abia luni merg, au iesit si rezultatele pt PAP dar nu le pot vedea pe net trebuie sa merg la clinica si sincer abia astept sa vad ce imi zice si mai ales ce tratament imi da sad

Offline

 

#549 2014-03-14 18:51:31

ochi de stele
Full member
Inregistrat: 2012-06-16
Mesaje: 131

Re: rana pe col 2

eu cam tot asa am ultima analiza... si cica bacilii aia negativi indica o infectie minora care trece . Am scapat de candida si acum mai am asta.. mi-a dat macmiror si peste o luna la control. A zis ca o sa treaca si o sa fie bn. cred ca si la tine e la fel.

Offline

 

#550 2014-04-04 11:41:46

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: rana pe col 2

fetelor, eu am o rana pe col de ani de zile.
primul gine mi-a recomandat tratament cu ovule 1 luna ca sa vedem daca dispare. nu a disparut si a m facut cauterizare. dupa cauterizare cica ar fi dispuraut. apoi dupa 2 ani am merg la alt gine si mi-a spus ca inca exista dar nu este mare/grav.

bon, de atunci am inceput investigatii serioas, test HPV negativ si papa nic peste papa nic la 6 luni. Toate analizele ok, fara urma de HPV, sau risc malign, doar usoara inflamatie.

Un al 3 -lea dr mi-a zis ca va trece de la sine dupa nastere naturala
(hmm, bog wow) dar nu am avut noroculs a nasc natural asa ca rana e tot acolo.

ma invart asa intr-un cerc cu rana asta, atatia medici, atatea pareri.

Ce ma sfatuiti? eu aslasa rana daca tot e ok la analize, dar mi-e teama ca netratata se extinde.


2 ani +

Offline

 

#551 2014-04-04 14:03:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col 2

nu cumva ai ectopie? daca pap iese bine de atatia ani, las-o in pace.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.