homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Uleiuri cosmetice


#1 2010-11-04 22:17:47

sorana76
New member
Inregistrat: 2007-08-04
Mesaje: 51

Uleiuri cosmetice

Folositi uleiurile cosmetice pentru ten? Eu as incerca sa inlocuiesc crema de fata cu ulei de samburi de struguri pentru inceput. Apoi as mai incerca uleiul de argan, cocos, rosa mosqueta.

Offline

 



#2 2010-11-05 10:10:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

Da, am o ditamai colectia
Preferatul meu e uleiul de argan, am tenul mai uscat si-mi face foarte bine, il folosesc pe post de crema de noapte, ca se simte putin grasut
Am mai folosit ulei de migdale in jurul ochilor, ulei de catina mai nou (atentie, daca ai tenul deschis la culoare te face portocalie)
Atentie, uleiul de cocos e comedogen, deci nu-ti da cu el pe fata, doar pe corp
Untul de shea as spune ca la fel, il folosesc pentru maini / calcaie mai ales
Mai am unt de cacao, tot pentru corp
Ulei de avocado - la mine n-a prea avut efect, am avut si unul care nu era pur, deci poate de la parfum sau ce mai avea imi usca pielea
Ultima achizitie e uleiul de jojoba, care am inteles ca e excelent si pentru tenul gras / mixt / cu probleme, intra foarte usor in piele si nu lasa film gras, abia mi-am dat o data cu el, deci revin cu impresii smile
Uleiul de tea tree e bun pentru cine are ten acneic

Uleiul de cocos, untul de shea si uleiul de jojoba sau masline sunt foarte bune si pentru par, cel de cocos poate fi dat si la radacina, fiindca e bun impotriva matretii

Sper ca n-am uitat vreunul smile revin daca e
A, rosa mosqueta nu ma incanta sa-mi iau din cauza mirosului, mirosul de trandafiri mi se pare super gretos in cosmeticale

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-11-05 10:11:57)

Offline

 

#3 2010-11-05 11:00:15

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Uleiuri cosmetice

Si unde se gasesc uleiurile?la plafar cumva? sau magazinele naturiste?is scumpe?

Offline

 

#4 2010-11-05 11:02:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

se gasesc si pe la plafaruri, da, si la magazinele naturiste (sunt o multime si online acum)
ulei de jojoba mi-am luat de pe biobeauty.ro, au mai multe acolo si nu sunt asa scumpe... adica sunt vreo 30 ron
cel de argan e mai scump, eu l-am luat de pe naturalparis.ro
mai sunt pe elemental.ro si altele de genul
atentie sa fie pure, nu cu alte adaosuri
[daca nu sunt ok linkurile le scot, va jur ca nu sunt eu proprietara magazinelor:) ]

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-11-05 11:03:08)

Offline

 

#5 2010-11-05 11:06:11

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Uleiuri cosmetice

rotfl Mersi frumos!! DEci uleiul de cocos e bun impotriva matretii? dar probabil ca imi va ingrasa parul , ca eu oricum il am f gras!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-05 11:19:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

nu stiu sa-ti spun personal, ca nu am matreata, dar oricul il lasi in cap cateva ore, poate peste noapte, si apoi te speli cu sampon, deci nu ar trebui sa-ti ingrase parul
poate fac eu un test in week-end si-ti zic, ca si eu am parul gras

Offline

 

#7 2010-11-05 12:20:26

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Uleiuri cosmetice

hiem, dar uleiul de migdale e bun doar pt ochi?eu m`am dat si pe fata..desi am observat dupa aia ca imi aparusera cosuri.. hmm

Offline

 

#8 2010-11-05 12:28:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

nu mi-e clar daca e comedogen, eu mi-am dat doar in jurul ochilor... se poate sa nu te intelegi tu cu el
cum ziceam, de la cel de jojoba n-ar trebui sa-ti apara, dimpotriva... hidrateaza, dar si matifiaza in acelasi timp

Offline

 

#9 2010-11-05 12:40:40

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Uleiuri cosmetice

ar trebui sa`mi mearga bine uleiurile ca eu tenul uscat..insa vad ca nu..dimpotriva mi se irita tenul f repede cesafac

mersi heim puss

Offline

 

#10 2010-11-05 12:44:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

pai nu, ca multe sunt comedogene
ti-am zis, eu cu cel de argan nu am probleme, de fapt n-am auzit pe nimeni sa se irite de la el, are efect calmant chiar... dar mi-ar parea rau sa-ti recomand ceva nasol, ca e si scumput

Offline

 

#11 2010-11-05 13:05:47

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Uleiuri cosmetice

ei na, incercarea moarte n`are.. tongue  daca nu`mi merge la ten gasesc eu sa ma dau pe vreun loc lol

Offline

 

#12 2010-11-07 19:54:03

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

uleiul de migdale este comedogen, de fapt exista tot felul de discutii pe baza asta. unii spun ca este, altii ca nu.. mie imi apar puncte albe si negre de la el care se transforma in cosuri asa ca ma dau doar in jurul ochilor si eventual in jurul gurii pentru a preveni ridurile.
uleiul de catina l-am incercat si eu pentru ten (din mixt gras datorita unei creme a devenit sensibil uscat) dar mi-a deschis toti porii si arata incarcat.
pentru par este bun si uleiul de porumb. uleiul de ricin se pune? lol este excelent pentru ridurile fine, pentru regenerarea tesuturilor

am sa incerc si eu uleiul de argan si jojoba daca spui ca sunt bune big_smile caut ceva sa imi hidrateze bine tenul pe timp de iarna. imi vine sa ma bat singura ca am folosit o crema pentru ten gras si lucios si s-a facut asa sensibil acum..
am folosit ulei de masline e post de demachiant, ma ungeam cu el pe fata, curatam tot machiajul apoi puneam prosop cald spre fierbinte pe fata si stateam pana se usca. daca eram nevoie repetam procedeul. lasa tenul foarte curat si moale. puteam ori sa ma dau cu crema, ori sa il las sa respire

am gasit diverse retete pentru diversele tipuri de ten prin amestecarea mai multor tipuri de uleiuri

"Tratamente pentru ten

Pentru ridurile fine din jurul ochilor sau de pe gat poti masa zilnic putin ulei de ricin pe pielea ridata. Uleiul de ricin poate fi folosit si pentru a atenua petele de culoare si pistruii de pe fata. Pentru asta se maseaza in fiecare seara putin ulei pe zonele afectate.

Uleiul de ricin se mai foloseste impreuna cu uleiul de jojoba pentru a curate porii si a indeparta punctele negre. Cele doua tipuri de ulei se amesteca in proportii diferite, in functie de tipul de piele. Pentru ten normal se face un amestec din 1⁄4 ulei de ricin si 3⁄4 ulei de jojoba, iar pentru ten gras, 1⁄3 ulei de ricin, 2⁄3 ulei de jojoba. Pentru a calma pielea, se poate adauga si o picatura de ulei esential de lavanda. Solutia obtinuta se aplica pe fata si se maseaza pentru 20 de minute. La final, se acopera fata cu un prosop umezit si caldut si se lasa sa stea pentru cateva minute, cat se dizolva bine uleiurile.Se sterge fata cu prosopul respectiv . Poti incerca sa inlocuiesti uleiul de jojoba cu ulei de masline extra virgin.

Tratament pentru cearcane

Amesteca ulei de ricin cu putin ulei de cocos, si maseaza zona de sub ochi cu acest produs, pana se absoarbe in piele. Tratamentul se aplica zilnic.

Tratament pentru buze

Pentru buzele care incep sa isi piarda din culoare, poti folosi un amestec de ulei de ricin si ulei de migdale. Se ung buzele cu acest amestec in fiecare seara inainte de culcare.

Tratament pentru sprancene si gene

Adauga putina coaja de lamaie (nu folosi zeama de lamaie deoarece iti vei irita ochii) intr-o sticluta cu ulei de ricin. Lasa solutia sa stea cateva zile intr-un loc intunecat. Aplica un pic de ulei pe gene si sprancene in fiecare seara inainte de culcare cu ajutorul unui betisor de urechi. In scurt timp firele de par vor deveni mai rezistente, mai groase si mai lungi.

Tratament pentru maini

Aplica in fiecare seara, inainte de culcare, un strat de ulei de ricin pe maini, masand bine unghiile si cuticulele. Pentru a obtine efectele dorite, inveleste-ti mainile in manusi. Uleiul iti va hidrata piele, iti va lasa unghiile stralucitoare si va preveni uscarea si craparea cuticulelor. Uleiul de ricin poate fi masat si in pielea crapata sau uscata de pe calcaie, genunchi, coate. Zonele tratate cu ulei se acopera peste noapte cu sosete, respectiv bandaje/film alimentar. Dimineata se spala zona cu un sapun moale iar in cazul bataturilor, se freaca cu piatra ponce."


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#13 2010-11-08 09:29:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

revin dupa experimente, mi-am dat deja de 3-4 ori cu uleiul de jojoba pe fata si e excelent, e posibil insa ca iarna sa nu fie suficient de hidratant pentru cine are pielea uscata, pentru ten mixt merge de minune, chiar micsoreaza porii pe langa nas si hidrateaza in rest
mi-am pus ulei de cocos in par, n-am observat vreun efect notabil, doar ca a trebuit sa ma spal cu sampon de 2 ori dupa aceea, eu avand parul foarte fin si moale era si mai moale, statea lipit de cap... deci am impresia ca nu e pentru genul asta de par
in rest nu am matreata si nu-mi cade parul, asa ca din puntul asta de vedere nu stiu daca e bun

Offline

 

#14 2010-11-08 10:17:48

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

heim imi place ce spui despre uleiul de jojoba big_smile numai ca am vazut ca este cam scumput sad am gasit cu 49-53 lei...cat o crema dermato. pe biobeauty.ro este intr-adevar cel mai avantajos
uleiul de cocos il poti aplica la ochi, cica face bine pentru cearcane plus ca hidrateaza, pentru riduri cred ca este grozav


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#15 2010-11-08 10:20:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

eu l-am luat de aici cu 31 ron : http://www.biobeauty.ro/products/461-10 … attier.mbs
pe cel de cocos cred ca o sa-l mananc mai bine lol

Ultima oara a fost editat de heimdall (2010-11-08 11:04:31)

Offline

 

#16 2011-05-17 21:16:00

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

aveti idee unt de cocos (sau ulei, insa as vrea sa fie solid), de cacao, de shea de unde as putea cumpara? ca am tot cautat prin plafaruri si toti ridica din umeri. ma intereseaza sa fie solide, ca untul, nu lichide.

ulei de avocado la fel. ai vazut pe undeva? asta lichid tongue

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-05-17 21:16:31)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#17 2011-05-17 21:23:28

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Uleiuri cosmetice

cora,cauta unt de shea L`Occitane,e extraordinar hjarta
Am gasit in Sensiblu,tocmaaaaai pe undeva pe la Piata Domenii...of,imi scapa cealalta denumire a acelei zone  nustiu

Offline

 

#18 2011-05-17 21:24:53

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Re: Uleiuri cosmetice

coraline a scris:

aveti idee unt de cocos (sau ulei, insa as vrea sa fie solid), de cacao, de shea de unde as putea cumpara? ca am tot cautat prin plafaruri si toti ridica din umeri. ma intereseaza sa fie solide, ca untul, nu lichide.

ulei de avocado la fel. ai vazut pe undeva? asta lichid tongue

Stiu ca este la avon o crema pentru coate si picioare cu unt de shea .
http://crema-de-maini.compari.ro/avon-c … p47350977/

Este geniala

Offline

 

#19 2011-05-17 21:42:33

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

denise, mersi tare mult, insa eu caut varianta lor naturala, pura, bio, nu in produse smile de aceea este si greu sa le gasesc sad


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.