homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Novynette


#1 2011-01-08 00:31:54

mellagnia
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 14

novynette

buna...

stiti cumva de ce au disparut de pe piata?le-au reintrodus? doctorul mi-a recomandat Karissa...am citit ca sunt ok ca pastile, dar vroiam totusi sa intreb daca nu au reaparut novynette pt ca eu una m-am simtit foarte bn cu ele.

multmesc,

Offline

 



#2 2011-01-08 07:43:17

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: novynette

Au disparut de pe piata? Imposibil. Eu chiar ieri mi le-am cumparat. Da, sunt bune, doctorul meu a spus ca sunt pe baza de plante si nici nu afecteaza ficatul.

Cauta la alte farmacii, nu a disparut Novynette. puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#3 2011-01-11 10:06:00

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: novynette

cum sa dispara?eu iau de 5 ani si mereu am gasit, chiar duminica am cumparat wow cauta poate nu au peste tot dar gasesti sigur goodluck


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#4 2011-01-11 10:07:15

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: novynette

cum naiba sa fie pe baza de plante? sunt hormoni toata ziua smile

Offline

 

#5 2011-01-11 10:48:43

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: novynette

normal heim, ai dreptate rotfl


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-01-11 22:15:24

mellagnia
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 14

Re: novynette

hai_faiv a scris:

Au disparut de pe piata? Imposibil. Eu chiar ieri mi le-am cumparat. Da, sunt bune, doctorul meu a spus ca sunt pe baza de plante si nici nu afecteaza ficatul.

Cauta la alte farmacii, nu a disparut Novynette. puss

le-am gasit si eu. acum 4 luni am vrut sa imi iau si nu am mai gasit ca le scosesera..dar acum le-am gasit. multumesc frumos

Offline

 

#7 2011-01-12 11:28:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: novynette

hai_faiv a scris:

Au disparut de pe piata? Imposibil. Eu chiar ieri mi le-am cumparat. Da, sunt bune, doctorul meu a spus ca sunt pe baza de plante si nici nu afecteaza ficatul.

Cauta la alte farmacii, nu a disparut Novynette. puss

atentie, nici un contraceptiv nu e pe baza de plante, deci nici Novinette
E adevarat insa ca nu afecteaza ficatul(nici un contraceptiv nu afecteaza ficatul decit in cazuri mai mult decit al naibii de rare)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2011-01-17 05:06:00

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: novynette

inseamna ca doctorul meu e dus cu pluta rotfl scuzati de tampenia scrisa, eu am scris ce mi-a zis el...

deci mda...


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#9 2011-01-29 23:08:52

liliana111
New member
Inregistrat: 2008-12-03
Mesaje: 8

Re: novynette

buna seara! am si eu intrebare: la cabinetul doamnei doctor se fac si controale?

Offline

 

#10 2011-01-31 08:33:23

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: novynette

daca te referi la controale ginecologice, nu, dna doctor e medic planning

Offline

 

#11 2011-02-22 11:52:04

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: novynette

Am o intrebare. De 2 ani nu mai folosesc anticonceptionale. Am folosit 1 an jumate Novinette inainte, si cand am renuntat la ele au inceput sa-mi apara cosuri care m-au chinuit aproape un an. Am pus-o pe seama renuntarii la anticonceptionale.

Acum vreau sa incep sa iau din nou. Am facut testele de rutina la ginecolog, i=am cerut sfatul si iniante sa imi vina rezultatele, mi-a zis sa iau Yasmin. Cand am venit dupa rezultate, pap 2, o micoza pt care am primit tratament, in rest totul ok. Acum un an insa, cand am facut analizele de sange, mi s-a depistat o usoara crestere spre limita maxim admisa a valorii testosteronului. Nu aveam la mine rezultatele ca sa ii zic exat, dar am zis sa precizez. M-a intrebat daca am par sub ombilic sau pe sani, si i-am zis ca am vreo 5 fire acolo si mi-a aparut intr-adevar un fir de par negru pe san. Atunci a zis sa iau Dianne 35. Citind pe acest forum am vazut ca sunt multe pareri anti acestul medicament hormonal cu efect secundar contraceptia.

Citind prospectul de la Novinette si Yasmin, am observat o concentratii mai mici de substante la Novinette. As dori sa stiu parerea voastra, avand in vedere situatia mea. Sa incep sa iau Jasmin pentru ca e mai nou ca Novinette-ul si aparnet a avut efecte secundare? Dupa ce am citi pe acest forum Diane 35 sigur nu iau pt 5 fire de par. Iar valorile crescute de testosteron pe care le am sau le-am avut se pot explica datorita faptului ca lucrez in mediu preponderent masculin.

Alte probleme medicale nu am . Ideea e ca vreau sa ma protejez si foarte important e sa nu ma ingras. am IMC: 24, cu predispozitie de ingrasare, dar nu am retentie de apa.

Sper ca nu v-am plictisit. Mutumesc mult pentru viitoarele sfaturi.

Offline

 

#12 2011-02-22 12:08:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: novynette

ioanadbc a scris:

Iar valorile crescute de testosteron pe care le am sau le-am avut se pot explica datorita faptului ca lucrez in mediu preponderent masculin.

spranceana nu are nicio treaba.

daca ai un testosteron marit, poate tocmai diane ar fi mai potrivite. nu cred ca e o idee buna sa cauti AC cu concentratie scazuta de hormoni, pt ca analizele tale arata ca ai nevoie de estrogen.

Offline

 

#13 2011-02-22 12:22:45

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: novynette

e demonstrat ca femeile care lucreaza in medii de ingineri/cu preponderenta barbatii in jurul lor au aceasta "problema". Am vorbit si cu alte fete din breasla smile Eu cred ca are...oricum dupa amiaza o sa caut analizele si va dau exact valoarea.

Multumesc


LE. Am revenit cu completarea. Am avut in 01.04.2010 testosteronul 2.65, iar limitele normale sunt intre 0.22-2.90
Consider ca pt acest aspect n-ar trebui sa iau Diane. am si TSH daca conteaza 1.48 (0.49 - 4.67)

Sper sa imi confirmati ca e ok sa iau Yasmine, cum a zis prima data doctorul. Multumesc  buga

Ultima oara a fost editat de ioanadbc (2011-02-24 20:07:01)

Offline

 

#14 2011-02-24 23:02:20

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: novynette

poate imi raspunde doctoressa smile as aprecia .

Offline

 

#15 2011-02-25 10:01:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: novynette

deci testosteronul e inca in limite normale. analizele le-ai facut cand nu luai pilule contraceptive? eu nu inteleg: cat timp ai luat novynette si cat timp ai luat yasmin? daca vrei AC pt contraceptie si ti-a mers bine cu yasmin, atunci ia si acum tot asta.

Offline

 

#16 2011-02-27 10:15:27

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: novynette

Analizele le-am facut da, cand nu luam deloc AC. Am renuntat aprox acum 2 ani la antic, luam Novinette. Nu am luat niciodata Yasmine. Cand am fost acum 1 luna la un control de rutina la ginecolog, l-am intrebat ce ar trebui sa iau, pt ca vreau sa incep iar Ac. Mi-a zis Yasmine, pt ca probabil nu vreau sa ma ingras. Apoi i-am zis de analizele mele si a urmat povestea pe care am scris-o mai sus. Adica mi-a recomandat Daine.

Citind de pe forum am vaztu parerea voastra despre Diane, si ma gandeam ca totusi ar fi mai potrivit sa iau Yasmin. In ideea asta v-am cerut parerea. Nu am mai laut Yasmine niciodata pana acum.

Multumesc!

Offline

 

#17 2011-02-27 18:49:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: novynette

ioanadbc a scris:

Analizele le-am facut da, cand nu luam deloc AC. Am renuntat aprox acum 2 ani la antic, luam Novinette. Nu am luat niciodata Yasmine. Cand am fost acum 1 luna la un control de rutina la ginecolog, l-am intrebat ce ar trebui sa iau, pt ca vreau sa incep iar Ac. Mi-a zis Yasmine, pt ca probabil nu vreau sa ma ingras. Apoi i-am zis de analizele mele si a urmat povestea pe care am scris-o mai sus. Adica mi-a recomandat Daine.

Citind de pe forum am vaztu parerea voastra despre Diane, si ma gandeam ca totusi ar fi mai potrivit sa iau Yasmin. In ideea asta v-am cerut parerea. Nu am mai laut Yasmine niciodata pana acum.

Multumesc!

asadar, cum bine observa si anca90, testosteronul e in limite normale...
in lipsa altor data, inclin sa cred ca yasmin e de ales(ah...si foarte important: daca nu ai documente in mina sau nu iti mai amintesti clar daca o analiza sau alta a fost sau nu cu valori iesite din limitele normale, cauta sa te abti de la a spune despre...induci in eroare medicul care va considera, de buna credinta, ca stii ce spui)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2011-02-28 17:59:29

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: novynette

doctoressa a scris:

ioanadbc a scris:

Analizele le-am facut da, cand nu luam deloc AC. Am renuntat aprox acum 2 ani la antic, luam Novinette. Nu am luat niciodata Yasmine. Cand am fost acum 1 luna la un control de rutina la ginecolog, l-am intrebat ce ar trebui sa iau, pt ca vreau sa incep iar Ac. Mi-a zis Yasmine, pt ca probabil nu vreau sa ma ingras. Apoi i-am zis de analizele mele si a urmat povestea pe care am scris-o mai sus. Adica mi-a recomandat Daine.

Citind de pe forum am vaztu parerea voastra despre Diane, si ma gandeam ca totusi ar fi mai potrivit sa iau Yasmin. In ideea asta v-am cerut parerea. Nu am mai laut Yasmine niciodata pana acum.

Multumesc!

asadar, cum bine observa si anca90, testosteronul e in limite normale...
in lipsa altor data, inclin sa cred ca yasmin e de ales(ah...si foarte important: daca nu ai documente in mina sau nu iti mai amintesti clar daca o analiza sau alta a fost sau nu cu valori iesite din limitele normale, cauta sa te abti de la a spune despre...induci in eroare medicul care va considera, de buna credinta, ca stii ce spui)

Multumesc! smile

Offline

 

#19 2011-05-30 08:19:24

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: novynette

fluturascrys a scris:

cum sa dispara?eu iau de 5 ani si mereu am gasit, chiar duminica am cumparat wow cauta poate nu au peste tot dar gasesti sigur goodluck

buna, revin ...nu am gasit novynette nicaieri, la toate farmaciile m-am lovit de acelasi raspuns: NU SE MAI FABRICA cesafac k au avut nu stiu ce fel de probleme si nu mai au aprobare pt iesirea pe piata. Un sfat va rog: ce as putea lua? Trebuia sa incep ieri pastilele  nustiu le voi incepe de azi dar sa ma sfatuiesc si cu voi, in farmacii mi s-a zis k inlocuitor este Mercilon? asa este? este bun? eu m-am inteles foarte bine cu novynette  supa  astept raspunsurile voastre si va multumesc mult puss


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.