homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Relatie sau casatorie intre cumnati-2


#20 2011-02-04 22:23:39

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Da, am inteles acuma dar nu vad ce treaba are una cu alta, ca doar nu-s rude de range, cum s-a zis deja in cateva posturi. Duap mine, nu-s niciun fel de rude. In ritmul asta o tinem asa pana la rude de gradul 12 prin alianta lu' matusa Vetuta cu unchiu' Costel.
Si daca chiar ajung sa se casatoreasca de unde o sa stie popa ca sora miresei e casatorita cu fratele mirelui? Ce, trebuie neaparat sa stie el tot?
Stiu un caz real de oameni casatoriti asa de mai bine de 20 de ani - 2 frati cu 2 surori si le merge foarte bine.

Si la final, dar nu in ultimul rand, asta este exclusiv problema celor 2, nu a popii, nu a familiei, nu a prietenilor. Ei sa fie fericiti si sa se iubeasca. Nu mi se pare o chestiune cu care cineva "sa fie de acord" cum a scris cata_a mai sus - ca sora tipei nu ar fi de acord cu relatia. Daca si-ar iubi sora, ar trebui sa-i doreasca binele, no matter what.
De altfel mie mi s-ar parea chiar misto, ipotetic vorbind, ca fratele meu sa se combine cu sora prietenului meu. Am fi one big happy familly. big_smile


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 



#21 2011-02-04 22:56:41

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

eu cunosc caz concret de 2 surori care s-au maritat cu 2 frati ...perfect religios ...deci nu vad unde e problema
o dam in aberatii deja cu frate/sora spirituala


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#22 2011-02-04 23:03:55

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

coraline a scris:

una doua, orice problema ar fi, fuga la preot ca stie el mai bine.

Cora in trecut preotul avea un rol bine stabilit in comunitate si chiar rezolva probleme. Ca nu mai e biserica ce a fost, asta e altceva. Referitor la subiect se presupune ca ar fi ruda si e pacat. Acum nu stiu ce sa zic...fiecare cu regulile lui, fiecare cu preotul lui lol

Ultima oara a fost editat de kæreste (2011-02-04 23:06:08)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#23 2011-02-05 02:19:57

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

mykutza a scris:

nu kath
sa zicem ca ea e sora miresei si el e fratele mirelui..
ai inteles?

nu am mai auzit pana acum ca fratii a doua persoane casatorite sunt cumnati
DEX-ul zice asa:
CUMN?T, -Ă, cumnați, -te, s.m. și f. Fratele sau sora unuia dintre soți ?n raport cu celălalt soț
CUSCRU (c?scri), s.m. ? 1. Grad de rudenie spirituală ?ntre părinții soților. ? 2. Impropriu, gradul de rudenie spirituală ?ntre fratele unui soț și fratele soției
Asadar,nu sunt nici cumnati,dar nici cuscri....
Din punct de vedere juridic ei sunt "afini",insa afinitatea nu este nicio rudenie.
Din punctul de vedere al Bisericii am citit undeva ca este interzisa casatoria intre doua perechi de frati.(ma abtin de la alte comentarii)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#24 2011-02-05 13:16:05

cata_a
New member
De la: suceava
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 43

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

sa vin cu vesti lol

parintii prietenei mele au aflat de cei 2 de la o nepotica care i-a vazut sarutandu-se, si care a pus intrebari.ei au negat la inceput dar in final nu au mai avut ce face. erau prea multe lucruri care ii dadeau de gol. a iesit urat.fata are 20 de ani, iar barbatul 30, deci ea inca este intretinuta de parinti si va cam dati seama ce scandal a fost.eu intr-un fel m-am bucurat ca s-a aflat asa si nu a fost nevoie sa imi supar prietena. de acum fiecare o sa faca ce crede de cuviinta. pt mine subiectul este inchis

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-02-05 13:59:51

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

yoyolina a scris:

Eu nu inteleg altceva... sunt rude prin alianta, nu de sange. Care e problema atunci? In cate filme si seriale (a se citi telenovele) din diferite tari nu am vazut chestia asta... Dar in Romanica totul e posibil.

tummenupp

Offline

 

#26 2011-02-05 14:06:55

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

sincer eu nu vad de ce a fost scandal? ca ce? ca are prieten? sau ca prietenu e cu 10 ani mai mare? sau ca ea e intertinuta de parinti? zau daca inteleg care`i motivul scandalului.

si citind mai sus fata e cumnata cu sotu prietenei tale, nu e cumnata cu fratele lui.

Ultima oara a fost editat de Loveable (2011-02-05 14:07:54)


hjarta

Offline

 

#27 2011-02-05 16:00:19

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

dar sa-mi explice si mie cineva, ce este asa de interzis ??? ca nu sunt rude de sange ...


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#28 2011-02-05 17:50:18

cata_a
New member
De la: suceava
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 43

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Loveable a scris:

sincer eu nu vad de ce a fost scandal? ca ce? ca are prieten? sau ca prietenu e cu 10 ani mai mare? sau ca ea e intertinuta de parinti? zau daca inteleg care`i motivul scandalului.

si citind mai sus fata e cumnata cu sotu prietenei tale, nu e cumnata cu fratele lui.

mai pe scurt ca sa intelegi, ar fi 2 surori cu 2 frati.

Offline

 

#29 2011-02-05 18:20:18

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Eu cans am citit inrebarea... a trebuit sa caut ce inseamna cumnati, si cand am aflat ma tot intrebam care e problema lol Am auzit si de perechi de gemeni casatoriti cu alta pereche de gemeni lol Nu inteleg chestia rude spirituale, fleosc. Daca se cunosteau dinaintea perechei care s-a casatorit mai repede, tot rude spirituale erau?

Offline

 

#30 2011-02-05 19:06:36

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Eu ma gandesc la o situatie de genul el si ea se cunosc, incep sa iasa impreuna, se imprietenesc, se indragostesc, dupa care fratele lui o cunoaste pe sora ei si se indragostesc si ei. Apoi primul cuplu decide sa se casatoreasca. Si atunci, astia doi saracii ce fac? Se despart ca nu mai pot fi impreuna pt ca frate-su se casatoreste cu sora ei? Incepe o batalie pe viata si pe moarte care sa se casatoreasca primul, ca sa nu trebuiasca - vezi doamne - sa se desparta daca aialalti se casatoresc inaintea lor?


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#31 2011-02-05 19:08:49

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Daca sunt din astia care isi duc viata dupa unele regulile mai mult sau mai putin stupide ale bisericii, eu ii cred in stare.
A nu se citi de catre carcotasi ca toate regulile sunt stupide, dar parerea mea e ca unele chiar nu isi au locul.

Ultima oara a fost editat de yoyolina (2011-02-05 19:11:14)


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#32 2011-02-06 18:32:08

actzibild
New member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 32

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

sora mamei prietenului meu si fratele tatalui lui sunt casatoriti si nu este nicio problema. nu e ca si cum sunt rude de sange. este voie si la biserica dar se cam zice ca casatoria sa se faca in acelasi timp, in aceeasi slujba...totusi e discutabila treaba asta. in concluzie: da, este voie


om liber, tu vei iubi intotdeauna marea(Charles Baudelaire)

Offline

 

#33 2016-01-13 16:49:20

ema40
Membru
Inregistrat: 2016-01-13
Mesaje: 1

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

buna ..as vrea sa stiu parerea voastra... fratele meu a divortat acum 11 ani...acum 3 luni am luat legatura cu fosta cumnata....imi place la nebunie cred ca m-am indragostit de ea...credeti ca e pacat ce fac(nu sunt casatorit).astept parerile voastre...va multumesc!

Offline

 

#34 2016-01-13 22:37:20

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Pacat, in ce sens? Religios? Moral?


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#35 2016-01-14 09:53:20

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

eu cred ca sunt si alte femei sa te indragostesti,nu tocmai fosta sotie a fratelui tau.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#36 2016-01-14 10:48:50

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Nu e pacat smile daca o iei religios, in vechime, daca femeia ramanea vaduva, cumnatul ei era obligat s-o ia de nevasta.
Moral...in functie de ce iti spune tie constiinta. Eu nu vad o problema.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#37 2016-01-14 10:59:32

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

sa punem in scena ''Hamlet" roll


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#38 2016-01-14 13:58:28

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

si eu zic la fel, de ce sa fie pacat? ...acum depinde mult si de relatia pe care o ai cu fratele tau, cum a decurs relatia lor dupa ce au divortat...pana la urma inimii nu-i poti porunci.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.