homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4-19


#343 2011-05-15 13:59:22

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Mie mi se pare super ideea. Daca e realizabila la noi? Hmm ... mai greu dar nu imposibil.
Important e sa nu fie int-o biserica ortodoxa, ca s-ar putea sa se dezintegreze sutana popii si sa crape vitraliile. Dar s-ar putea daca ceremonia se desfasoara intr-o alta locatie (am auzit ca au inceput si la noi se se tina cununii de ambele tipuri in aer liber) si alt aspect important e sa ai o gasca (,) cu care sa poti organiza asa ceva, ideal ar fi o gasca de dansatori, ca altfel nu prea vad cum.

Apropo de bufetul suedez la nunta ... ca si eu m-am gandit la asta. Mie, ca invitat la o nunta, mi s-ar parea super, in special la aperitive (ca sa evit situatiile de troc cu prietenul meu "da-mi tu rosia ta cu vinete si eu iti dau suncile si salamurile) dar si pt mai incolo ca sigur nu mananc niciodata tot din farfurie, prefer carnea doar cu salata saa muraturi, fara cartofi s.a.m.d.. Si pt bugetul mirilor e o idee buna ca se face mai putina risipa. Dar nu stiu cat de receptivi ar fi nuntasii, ca s-ar putea ca ai' mai traditionalisti sa perceapa ideea cum ca "am fost la nunta si am stat la coada la mancare". Si chiar daca as vrea sa am o nunta iesita din comun, traznita, ciudata, n-as vrea sa plece lumea flamanda de la ea.

Yoyo, sunt super rochiile albe cu detaliu negru. Trebuie doar putin curaj sa iesi din tiparul rochiei clasice de mireasa  wink

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2011-05-15 14:01:43)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 



#344 2011-05-15 14:09:08

meliko
Full member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 785

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Mie imi plac filmuletele astea, sa le privesc. Dar nu sunt pentru mine. Nu ca as fi foarte traditionalista si as tine de orice rahatel de obiceri impamantenit pe la noi, doar ca privesc ceremonia religiosa ca pe ceva solemn.
E o slujba, unirea noastra in fata lui Dumnezeu. Da, la petrecerea de dupa si mie mi-ar placea ceva mai traznit, un dans ceva.. nu stiu nustiu Dar Biserica mie imi inspira ceva (nu pot sa descriu exact) grav, solemn, sfant.

Bufetul suedez mie mi se pare o super idee. Fiecare mananca fix ce-i place, cat si cand doreste. Am fost la nunti care au servit intreg meniu asa, la foc rapid, toate felurile de mancare unul dupa altul. Trei ore toata lumea s-a indopat, nu era nimeni care sa mai danseze. As prefera sa-mi iau exact cat vreau eu pe farfurie, sa nu se mai uite cate-o tzatza chioras "ca tu de ce nu mananci maica sarmalele? e pacat de ele lol"

Offline

 

#345 2011-05-15 14:19:52

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu chiar nu inteleg de ce daca o persoana e adepta stilului mai clasic, hop e plictisitoare, sau gata, nunta e plictisitoare.

Bufetul suedez mi se pare o idee super in unele cazuri, dar nu cred ca le-ar conveni restaurantelor care isi iau banii pe meniu. Ma gandesc ca nu ar putea sa ceara la fel de mult pe persoana la bufet suedez asa ca ei practic ar pierde mult din profit. Oricum la nnta mea nici dca ar fi ceva ce se "face" in Romania, as alege tot varianta clasica, este mult mai elegant sa iti vina mancarea la masa decat sa stai la coada sa iti iei mancarea, eventual sa te impinga varul vasile, etc.

Offline

 

#346 2011-05-15 16:17:49

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Monica, daca tie iti plac chestiile clasice si crezi in asta, trebuie sa-ti sustii parerea, nu sa te simti lezata daca cineva e contra principiului tau. Daca o nunta clasica e plictisitoare sau nu depinde f mult de miri - daca o lasa sa fie asa sau nu. Dar clasic nu e neaparat sinonim cu plictisitor  smile


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#347 2011-05-15 17:17:18

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Monica, fiecare cu parerea lui. Daca mie nuntile clasice mi se par plictisitoare, asta e... e doar o parere. Stii cat de nasol e sa stii programul pe de rost? biserica, apoi restaurantul, te serveste nenea chelnerul cu traditionalul pahar de sampanie cand intri in restaurant, trebuie sa pui bani pe tava respectiva, apoi fiecare se aseaza cuminte si ordonat la masa lui, urmeaza aperitivele, sarmalele, friptura si tortul. In pauzele scurte in care nu se mananca, poate mai danseaza 2, 3 curajosi priviti de ceilalti invitati care isi scobesc carnea dintre dinti.
Furatul miresei care e in functie de miri si recompensa bine stiuta de o sticla de JB si niste bani, aruncatul buchetului, pusul baticului si aia e. lol
Daca ai stii cat de repede trece ziua aia... si nu e pacat sa o lasi sa treaca urmand niste reguli impuse de "popor" ?


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2011-05-15 17:50:16

meliko
Full member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 785

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

apropo de baticul ala.. nu mi l-as pune in cap pt nimic in lume. In rochie de mireasa si cu basma ca doar de, sunt femeie maritata lol doamne feri'

Offline

 

#349 2011-05-15 17:53:16

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Nu ma simt lezata, si evident nu intelegem acelasi lucru prin clasic. Eu ma refeream la o anumita eleganta a miresei, mirelui si a oamenilor care participa la eveniment. Ma rfeream la modul in care e privit evenimentul, ca un moment in care oamenii sarbatoresc iubirea dintre doi tineri (sau mai putin tineri) care au hotarat sa se lege pe viata. Cred ca daca mirii incep sa danseze cand merg spre altar, in momentul in care apar dansatoare din buric (am vazut la nunti), in care ti se pune basmaua in cap sau te cauta sotul pe sub fuste, sau te fura xyz nunta isi pierde din eleganta si nu se mai nueste o nunta clasica.

Oricum fiecare isi face nunta cum vrea, atata timp cat le place lor, doar asta conteaza. Daca cineva se va plictisi la nunta mea ce pot spune... data viitoare sa nu mai vina  rotfl (glumesc, sper sa nu existe o data viitoare)

Vai nici eu abticul, cand mi-a spus mama de el am zis ca la urmatoarea nunta, si s-a suparat pe mine. Da, mama nu stie de gluma. Mie nu imi place nici chestia cu furatul miresei sau cu scosul jartelei. Sa ma caute sotul sub fuste de fata cu mama si cu tata... m-as simti penibil.

Ultima oara a fost editat de Monica999 (2011-05-15 17:55:49)

Offline

 

#350 2011-05-15 18:40:27

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Ce batic? yikes

Kath, eu am curaj sa fac o nunta "altfel" incepand cu rochia de mireasa. Dar parca nici n-as vrea sa barfeasca lumea pe la colturi, sau sa comenteze cineva "ia-o-ai si pe asta". Mi-ar fura din elan si din bucurie sad


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#351 2011-05-15 19:03:45

meliko
Full member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 785

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

yoyolina, la mine in zona e obiceiul ca mai pe la sfarsitul nuntii asa, voalul miresei i se pune celei care a prins buchetul (in semn ca ea urmeaza sa se marite), iar la mireasa ii prinde un batic in cap, ca e femeie maritata.. groaznic

ah, si inca un obicei tampit.. inainte sa mearga la biserica, cand se imbraca mireasa, pana sa-i puna voalul in cap, i se rupe o turta de-asupra capului  va  Nu stiu exact semnificatia, dar numai cand ma gandesc ca as fi coafata, aranjata, si sa-mi umple nasa capul de frimituri de paine, ma apuca nervii  mad

Eu nu voi avea probabil o nunta excentrica, pt ca nu ma reprezinta, dar voicauta sa fie eleganta, frumoasa, fara sa respect toate prostiile care se fac la nunti. Si nici furatul miresei nu ma incanta... sa ma duca intr-un club, sa pierd 2 ore din nunta mea, pe care o data in viata o traiesc, si sa dea sotul o lada de bere pe mine, de parca atata valorez

Ultima oara a fost editat de meliko (2011-05-15 19:08:24)

Offline

 

#352 2011-05-15 19:21:54

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

yoyolina a scris:

Ce batic? yikes

Kath, eu am curaj sa fac o nunta "altfel" incepand cu rochia de mireasa. Dar parca nici n-as vrea sa barfeasca lumea pe la colturi, sau sa comenteze cineva "ia-o-ai si pe asta". Mi-ar fura din elan si din bucurie sad

iti zic eu ca lumea oricum va comenta,ca asa e firea omului  forgetit  vor gasi mereu ceva care "nu e cum trebuie" lol nici eu nu voi face niciodata faza cu baticul sau furatul miresei.mi se pare de prost gust,penibil  roll 
si yoyolina....conteaza f.mult sa iti placa tie si sotului,sa va amintiti cu placere si sa va simtiti voi bine,pt ca e cea mai importanta zi din viata voastra,nu a celorlalti wink 
mai avem si noi niste principii si obiceiuri  forgetit 
eu  voi organiza nunta asa cum imi place mie si iubitului meu si asa cum consider eu ca vreau sa fie cea mai fericita zi din viata mea.sa ma comenteze cine vrea,eu tot fericita voi fi big_smile

Offline

 

#353 2011-05-15 19:27:48

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

yoyolina a scris:

Ce batic? yikes

Kath, eu am curaj sa fac o nunta "altfel" incepand cu rochia de mireasa. Dar parca nici n-as vrea sa barfeasca lumea pe la colturi, sau sa comenteze cineva "ia-o-ai si pe asta". Mi-ar fura din elan si din bucurie sad

Eu cam asta vreau  wink


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#354 2011-05-15 22:22:07

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

uuu, ce-i aici smile
si mie imi place sa ma uit al filmuletele astea, dar nu le-as pune in practica smile
mie imi place sa cred ca nunta mea nu va fi una plictisitoare, dar nici prea extravaganta.
eu daca m-as duce la o nunta cu bufet suedez, as fi tare dezamagita! pt ca zau daca mi-ar placea sa stau in rochie de seara la coada sa imi iau mancare, sa sara vreun strop de salata cand pun in farfurie si sa ma patez sau cine stie ce alte faze. daca vrei sa satisfaci cat mai multa lume, poti vorbi sa se faca 2-3 feluri de meniuri si sa isi comande fiecare ce vrea cand ajunge. sau ii poti spune chelnerului sa nu iti aduca cartofi. sau pur si simplu nu ii mananci si gata smile
eu cred ca bufetul suedez a fost inventat de hoteluri si restaurant, care fac economie de timp si chelneri. dar nu as alege asa ceva pt absolut nici o receptie din viata mea, unde sunt mai mult de 50 de persoane...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#355 2011-05-16 09:24:17

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Si chiar daca sunt ma putin de 50 de peroae. Cand ma gandesc sa stau in rochia de mireasa sa imi iau mancarea parca vad cum pica sos de friptura pe mine lol

Offline

 

#356 2011-05-16 09:58:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

si eu am aceeasi parere ca pokemon si Monica privitor la bufetul suedez la nunta. nu m-as simti bine ca, imbracata elegant, in rochita si tocuri, sa ma plimb cu farfuria in mana prin restaurant. nu e vorba de patat hainele ca doar ai grija, dar nu se cade ca o doamna/domnisoara imbracata elegant sa se plimbe cu mancarea printre mese si dansatori. sa nu mai zic de mireasa, sa o vezi umbland cu farfuria cu bucate prin sala acklad oribil. ba se mai si trezesc cate unele sa se uite in farfuria ta insistent, sa vada si sa barfeasca ce si cat ti-ai pus forgetit. eu raman la parerea ca o nunta trebuie sa aiba eleganta ei, iar asta nu se face neaparat aplicand sablonul de nunti, ci pastrand anumite limite de decenta. da, nunta e motiv de voie buna si de distractie, insa ce trece de bariera destrabalarii e bine sa fie lasat pt petrecerea privata de dupa.

Offline

 

#357 2011-05-16 10:07:17

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Mna, m-am lamurit cu bufetul suedez lol

Atuuunci... un meniu gen bufet suedez? Adica sa nu fie 2-3 meniuri prestabilite, ci sa fie toate puse pe categorii: antreuri, fel principal, gustari sau mai stiu eu ce si deserturi? Si fiecare sa isi "comande" la momentul respectiv ce vrea? Eu am ramas cu sechele de la banchet cand in fiecare meniu din ala prestabilit se gasea cate ceva aiurea.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#358 2011-05-16 10:25:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

1. cred ca iesi mai scump cu varianta asta, pt ca nu vei sti dinainte cate meniuri din fiecare tip sa comanzi la restaurant. iar ca sa fie pregatiti, vor trebui sa faca provizii din fiecare si la sfarsit tu platesti si ce s-a consumat si ce s-a gatit dar nu s-a mancat.
2. impresia mea e ca ft putine sunt persoanele carora nu le convine meniul standard si le-ar placea sa isi comande altceva. cei mai multi nu simt nevoia sa isi aleaga meniul, ba chiar nu vor sa fie sacaiti de chelneri cu intrebari, ci sa aiba acolo mancarea si bautura pe masa. gandeste-te la barbati de exemplu: cati dintre ei mofturesc la o nunta ca lor nu le place aia, ca ar vrea altceva? daca stii ca ai invitati vegetarieni sau cu diverse restrictii alimentare, e ok sa comanzi cateva meniuri "altfel". dar sa le pui meniul in fata si ei sa isi aleaga, e complicat si pt cei de la restaurant. gandeste-te cum ar arata ca 4 insi la o masa sa aiba deja mancarea in fata, iar ceilalti sa astepte sa li se aduca felul X, care inca nu e gata. parerea mea e ca te-ai  complica si nu se merita.

yoyolina a scris:

Eu am ramas cu sechele de la banchet cand in fiecare meniu din ala prestabilit se gasea cate ceva aiurea.

pai mananci doar ce iti place. oricum nu poti manca tot din fiecare fel, chiar de-ar fi bune toate. iar daca ajungi sa nu-ti placa nimic, inseamna ca nu e bun bucatarul.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-05-16 10:28:23)

Offline

 

#359 2011-05-16 10:28:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

M-am gandit si eu la asta... ooof, complicat lol
Atunci probabil ma voi rezuma si eu la 2-3 meniuri, unul traditional pt cei mai in varsta, unul mai "rafinat" pt noi si prieteni si unul mai altfel pt orice eventualitate.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#360 2011-05-16 10:33:17

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

din pacate ma indoiesc ca se inhama vreun restaurant la facut meniuri (cate?) pentru "orice eventualitate"...
exista insa varianta ca invitatii sa-si aleaga din timp meniul: eu am fost la o nunta la care erau trei variante de meniu (clasic, vegetarian si meniu cu peste) si erai rugat sa specifici meniul ales de tine atunci cand confirmai prezenta la nunta. mai exact, in plicul cu invitatia mai era un biletel in care erau specificate meniurile cu rugamintea de a anunta organizatorii pentru care din ele optezi.
mi s-a parut o idee buna smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#361 2011-05-16 10:44:22

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Putine lol noi ne incadram la <50. Ma gandeam la meniurile "altfel" pt ca ar fi sanse sa vina niste unchi de a lui meu care stau in America. Oricum ideea cu confirmatul prezentei + alegerea meniului e cea mai sigura varianta.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.