homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4-20


#362 2011-05-16 14:27:13

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu am eliminat sarmalele din meniul de nunta, si sunt curioasa daca o sa aud vorbe dupa. Eu una nu sufar sarmalele, asa ca am zis ca mai bine fara. Asa o sa am aperitiv, meniu de peste si friptura cu mai multe optiuni, nu numai un tip de carne, salata si legume.

Offline

 



#363 2011-05-16 14:39:21

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

e ciudata chestia asta cu sarmalele, in unele zone vad ca sunt nelipsite de la masa. aici in zona mea nu se mai servesc sarmale decat la tara. la noi se serveste insa obligatoriu ciorba (la tara se face supa de gaina), iar prin alte zone aud ca nu este ciorba in meniu.
ideea e sa fie un meniu echilibrat, sa poata multumi cat mai multi meseni. smile


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#364 2011-05-16 14:45:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

daca ai fi fost vegetariana, ai fi optat numai pt meniuri vegetariene la nunta?
nu mi se pare ok motivul ("eu una nu sufar sarmalele"), nu schimbarea in sine. mi se pare firesc sa alegi meniul de nunta in fct de preferintele culinare ale invitatilor, nu ale miresei. daca nu ma insel, tu vei avea invitati straini care poate s-ar bucura mai mult de un preparat traditional (cum sunt sarmalele) decat de banala friptura pe care o gasesc si la ei pe toate drumurile. zic si eu...

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-05-16 14:46:58)

Offline

 

#365 2011-05-16 14:56:36

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Au gustat sarmale si cei care au gustat nu au fost incantati de ele, asa ca nu o sa le duca dorul la nunta. Nu le sufar nu numai pentru ca nu imi place gustul, dar nu imi place ca oriunde te duci dai de ele, si mirosul.

Cat despre preferinte culinare, stiu sigur ca nu o sa moara de foame fara sarmale ca restul mancarii e gustoasa. Nu stiu cat de normal e sa ai ura personala pe un fel de mancare dar na.

Offline

 

#366 2011-05-16 15:29:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Monica999 a scris:

Au gustat sarmale si cei care au gustat nu au fost incantati de ele, asa ca nu o sa le duca dorul la nunta.

asta e altceva smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2011-05-16 17:35:26

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu nu am fost la nicio nunta de unde sa lipseasca sarmalutele big_smile
Deci sarmalele nici mie nu imi plac,nu le suport,dar nu le-as elimina din meniul de nunta... Dar daca stii ca nici invitatilor nu le face mare placere,cred ca e ok smile

Offline

 

#368 2011-05-16 18:23:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

noi nu am avut la nunta nici sarmale, nici ciorba... si a iesit f ok, nu s-a plans nimeni (tuica a fo buna insa rotfl si la liber:))) )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#369 2011-05-16 19:11:57

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu ciorba nu voi avea in nici un caz. E totusi o cina. Daca cineva nu se satura (m-as mira), n-are decat sa spuna, si i se mai aduce o gustarica sau ceva. Cat despre sarmale, eu sunt fana doar a celor facute de mami. In rest nu mi-au placut ale nimanui, dar le voi include pe unul din meniuri. Daca se risca cineva si le comanda, o va face pe propria raspundere lol

Ca tot zicea katami de bautura, voi cum calculati cantitatea? Nu vreau sa fie nici prea putina, dar nici prea multa (in familiile amandurora sunt personaje cu antecedente si n-am chef sa-mi strice seara).


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#370 2011-05-16 19:23:28

Madalina85
Addicted member
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 13426

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

alinda la voi la ce ora e nunta in general, de se serveste ciorba? parca tin minte ca la voi sunt nunti de zi...

Offline

 

#371 2011-05-16 19:37:35

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

yoyolina a scris:

M-am gandit si eu la asta... ooof, complicat lol
Atunci probabil ma voi rezuma si eu la 2-3 meniuri, unul traditional pt cei mai in varsta, unul mai "rafinat" pt noi si prieteni si unul mai altfel pt orice eventualitate.

Mie nu mi-ar placea sa merg la o nunta si sa vad ca nu sunt toate meniurile la fel, cu exceptia celor vegetariene pe care le inteleg de ce trebuie sa fie altfel.
Dar nu stiu ... m-as simti tare aiurea sa vad ca aia de la masa de langa mananca altceva decat mine, chiar daca as fi fost intrebata in prealabil de care vreau, poate si pt ca sunt foarte pofticioasa de felul meu  drool  si daca vad la cineva ca mananca altceva decat mine, sigur mi s-ar face pofta  drool  drool 
Eu si daca merg la restaurant normal am tendinta de ma holba (discret  big_smile  ) la alte mese sa vad ce mananca aia si eventual ma trezesc ca parca a lor arata mai bine decat a mea.

In plus, esti sigura ca reusesti sa dai de toti nuntasii ca sa-ti spuna ce fel prefera? Ca unii nici macar nu binevoiesc sa confirme daca vin sau nu, daramite sa se mai hotarasca dinainte ce vor sa manance. Si daca hotarasti tu pentru unii, n-or sa se supere ca le-ai ales fix pe dos decat ce ar fi vrut?

Nu stiu ... eu desi imi doresc o nunta mai altfel, cu mancarea nu as risca in niciun fel pt mi se pare ca nu este aproape nimic mai rau decat sa pleci de la o nunta flamand.
Ca rochia mea ar fi mai nu stiu cum sau decorul !! ii afecteaza prea putin pe nuntasi, dar mancarea sigur ii afecteaza.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#372 2011-05-16 19:41:35

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Pai daca nu binevoiesc sa confirme... as zice ceva, dar ma abtin lol
Pun si eu tot felul de intrebari pt ca nu am fost pana acum la nici o nunta, habar n-am ce si cum se face. Nu stiu cum e mai bine, cum e mai ieftin etc etc.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#373 2011-05-16 19:52:38

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu am fost foarte subiectiva in ceea ce am zis, iti dai seama.
Din cele cateva nunti la care am fost, ce pot sa spun e ca pt mine ca nuntas a fost important sa nu ma dispere muzica (s-a intamplat in 2 cazuri, am crezut ca nu se mai termina  bang  ) si sa fie buna mancarea. Evident daca am cunoscut mai multa lume si m-am distrat si nu m-am plictisit, cu atat mai bine.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#374 2011-05-17 10:24:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

kathrynn a scris:

In plus, esti sigura ca reusesti sa dai de toti nuntasii ca sa-ti spuna ce fel prefera? Ca unii nici macar nu binevoiesc sa confirme daca vin sau nu, daramite sa se mai hotarasca dinainte ce vor sa manance. Si daca hotarasti tu pentru unii, n-or sa se supere ca le-ai ales fix pe dos decat ce ar fi vrut?

tummenupp

si eu sustin ca mancarea, bautura si muzica fac toata nunta. cu astea tb sa ai cea mai mare grija, sa fie pe gustul majoritatii (nu al miresei tongue).

yoyolina, discuta cu persoane care au mers pe la nunti, afla ce le-a placut, ce nu. sau citeste pe miresici. poti da peste sugestii la care nu te-ai gandit si care te-ar ajuta la o organizare mai buna si te-ar feri de aruncat bani pe fereastra.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-05-17 10:24:41)

Offline

 

#375 2011-05-17 12:32:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

anca90 a scris:

kathrynn a scris:

In plus, esti sigura ca reusesti sa dai de toti nuntasii ca sa-ti spuna ce fel prefera? Ca unii nici macar nu binevoiesc sa confirme daca vin sau nu, daramite sa se mai hotarasca dinainte ce vor sa manance. Si daca hotarasti tu pentru unii, n-or sa se supere ca le-ai ales fix pe dos decat ce ar fi vrut?

tummenupp

si eu sustin ca mancarea, bautura si muzica fac toata nunta . cu astea tb sa ai cea mai mare grija, sa fie pe gustul majoritatii (nu al miresei tongue).

yoyolina, discuta cu persoane care au mers pe la nunti, afla ce le-a placut, ce nu. sau citeste pe miresici. poti da peste sugestii la care nu te-ai gandit si care te-ar ajuta la o organizare mai buna si te-ar feri de aruncat bani pe fereastra.

si ceilalti nuntasi, mirii, adica atmosfera generala. zic asta pt ca am fost la o nunta cu o mancare nasoluta la o crasma de cartier si muzica de 2 lei de la un dj fff neinspirat, dar lumea a fost atat de vesela si cu chef, iar mirii atat de draguti si naturali, incat ne-am distrat pe cinste. si invers, la o nunta la un restaurant de renume, mancare super buna, muzica de la o formatie profi etc... dar mirii au fost "scortzosi", invitatii la fel, abia daca se dansa (si atunci asa, serios, sobru, calculat)... incat ne-am simtit destul de stingheri


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#376 2011-05-17 18:23:25

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu la multe nunti, m-am plictisit pur si simplu, dar nu pot sa zic neaparat ca a fost vina mirilor. Daca nu cunosc mai multe persoane in jurul meu cu care sa povestesc, sa rad, sa merg la dans, ma plictisesc de moarte si atunci astept sa se deruleze felurile de mancare si sa plec acasa.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#377 2011-05-17 18:47:34

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

kathrynn a scris:

Daca nu cunosc mai multe persoane in jurul meu cu care sa povestesc, sa rad, sa merg la dans, ma plictisesc de moarte si atunci astept sa se deruleze felurile de mancare si sa plec acasa.

La orice petrecere patesc asa big_smile


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#378 2011-05-26 11:40:13

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

acum o luna am vazut o rochie superba pt civila dar nu avea culoarea dorita de mine..si de atunci tot dau telefoane si bat drumuri la magazine sa o gasesc.dar..totul e bine cand se termina cu bine si azi am cumparat-o hjarta hjarta
de saptamana viitoare merg la cautat papucei

Offline

 

#379 2011-05-26 16:50:01

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

poza big_smile


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#380 2011-05-27 11:50:04

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

nimic lol.pun foto cu toate dupa nunta

invitatiile 95% sunt date
bauturile/tariile pt femei si barbati cumparate
mai avem de cumparat:
vinul, sampania si fructele
rochia(plus voal&co) si papucii mei, hainele si incaltamintea mirelui
verighetele

mai avem de: invatat sa dansam; mers la restaurant sa alegem meniul; mers la cofetarie pt tort si prajituri; mers la lectii; intalnit cu foto, video si muzica; dus actele la civila si mai sunt maruntisuri

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.